Постанова № 13596919, 11.01.2011, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.01.2011
Номер справи
2а-0870/157/11
Номер документу
13596919
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2011 року 17 год. 20 хв.                               Справа № 2а-0870/157/11

Запорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Лазаренка М.С.,

при секретарі Дужак М.В.

за участю представників

від позивача: не з’явився

від відповідача: не з’явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні

адміністративну справу за поданням Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя до Комунального підприємства «Облводоканал» Запорізької міської ради про стягнення коштів за податковим боргом,

ВСТАНОВИВ:

10 січня 2011 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшло подання Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя до Комунального підприємства «Облводоканал» Запорізької міської ради про стягнення коштів за податковим боргом з податку на додану вартість у розмірі 3992466 грн., посилаючись на те, що даний податковий борг виник на підставі самостійно визначених податкових зобов’язань з податку на додану вартість відповідно до поданих уточнюючих розрахунків 04.01.2011 року.

Ухвалою суду від 10.01.2011 відкрито провадження в адміністративній справі №2а-8120/10/0870 в порядку п.3 ч.1 ст. 183-3 КАС, та призначено судове засідання на 11.01.2011 року об 16 год. 30 хв.. про що повідомлено сторін 10.01.2011 року.

Представник позивача у судове засідання не з’явився, до суду надав заяву про розгляд справи без участі представника позивача. Крім того не заперечує щодо надання відстрочки виконання рішення строком на дванадцять місяців та розстрочки строком на п’ять років.

Представник відповідача у судове засідання не з’явився, до суду надав клопотання про розгляд справи за відсутністю представника. Крім того подано заяву про надання відстрочки виконання рішення суду строком на 18 місяців та розстрочки строком на шість років, починаючи з липня 2012 року.

Відповідно до п.3 ч.7 ст. 183-3 КАС України неявка сторін у судове засідання не перешкоджає розгляду подання.

Згідно з ч. 1 ст.41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Враховуючи те, що представниками сторін подано заяви про розгляд справи за їх відсутністю та керуючись приписами ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суддя, оцінивши повідомлені заявником та особою, відносно якої подано подання, обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення.

Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VІ передбачено обов‘язок платників податків сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно, органи державної податкової служби відповідно до пп. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Як вбачається з матеріалів справи, станом на 05.01.2011р. КП «Облводоканал» Запорізької міської ради має податковий борг перед бюджетом у сумі 6738682,43 грн., в тому числі новостворений податковий борг – 3992466,00 грн.

Податковий борг по податку на додану вартість у розмірі 3992466,00 грн. виник на підставі наступного:

-           КП «Облводоканал» було подано уточнюючу декларацію з податку на додану вартість №16 від 04.01.2011р. (помилки виправлялись за період квітень 2010р.) яким самостійно визначено податкове зобов’язання з ПДВ у сумі 264692грн. та нараховано штраф у зв’язку з виправлення помилки у сумі 13235,00 грн.;

-          уточнюючу декларацію з податку на додану вартість №22 від 04.01.2011р. (помилки виправлялись за період вересень 2010р.) яким самостійно визначено податкове зобов’язання з ПДВ у сумі 254758,00грн. та нараховано штраф у зв’язку з виправлення помилки у сумі 12738,00 грн.;

-          уточнюючу декларацію з податку на додану вартість №14 від 04.01.2011р. (помилки виправлялись за період листопад 2010р.) яким самостійно визначено податкове зобов’язання з ПДВ у сумі 274962,00грн. та нараховано штраф у зв’язку з виправлення помилки у сумі 13748,00 грн.;

-          уточнюючу декларацію з податку на додану вартість №25 від 04.01.2011р. (помилки виправлялись за період липень 2009р.) яким самостійно визначено податкове зобов’язання з ПДВ у сумі 216017,00грн. та нараховано штраф у зв’язку з виправлення помилки у сумі 10800,00 грн.;

-          уточнюючу декларацію з податку на додану вартість №29 від 04.01.2011р. (помилки виправлялись за період жовтень 2010р.) яким самостійно визначено податкове зобов’язання з ПДВ у сумі 332290,00грн. та нараховано штраф у зв’язку з виправлення помилки у сумі 16615,00 грн.;

-          уточнюючу декларацію з податку на додану вартість №27 від 04.01.2011р. (помилки виправлялись за період вересень 2009р.) яким самостійно визначено податкове зобов’язання з ПДВ у сумі 500 000,00грн. та нараховано штраф у зв’язку з виправлення помилки у сумі 25000,00 грн.;

-          уточнюючу декларацію з податку на додану вартість №37 від 04.01.2011р. (помилки виправлялись за період березень 2010р.) яким самостійно визначено податкове зобов’язання з ПДВ у сумі 317041,00грн. та нараховано штраф у зв’язку з виправлення помилки у сумі 15852,00 грн.;

-          уточнюючу декларацію з податку на додану вартість №39 від 04.01.2011р. (помилки виправлялись за період травень 2010р.) яким самостійно визначено податкове зобов’язання з ПДВ у сумі 11550,00грн. та нараховано штраф у зв’язку з виправлення помилки у сумі 5775,00 грн.;

-          уточнюючу декларацію з податку на додану вартість №20 від 04.01.2011р. (помилки виправлялись за період лютий 2010р.) яким самостійно визначено податкове зобов’язання з ПДВ у сумі 234318,00грн. та нараховано штраф у зв’язку з виправлення помилки у сумі 11716,00 грн.;

-          уточнюючу декларацію з податку на додану вартість №35 від 04.01.2011р. (помилки виправлялись за період січень 2010р.) яким самостійно визначено податкове зобов’язання з ПДВ у сумі 209080,00грн. та нараховано штраф у зв’язку з виправлення помилки у сумі 10454,00 грн.;

-          уточнюючу декларацію з податку на додану вартість №18 від 04.01.2011р. (помилки виправлялись за період грудень 2009р.) яким самостійно визначено податкове зобов’язання з ПДВ у сумі 84366,00грн. та нараховано штраф у зв’язку з виправлення помилки у сумі 4218,00грн.;

-          уточнюючу декларацію з податку на додану вартість №10 від 04.01.2011р. (помилки виправлялись за період липень 2010р.) яким самостійно визначено податкове зобов’язання з ПДВ у сумі 396167,00грн. та нараховано штраф у зв’язку з виправлення помилки у сумі 19808,00грн.;

-          уточнюючу декларацію з податку на додану вартість №12 від 04.01.2011р. (помилки виправлялись за період серпень 2010р.) яким самостійно визначено податкове зобов’язання з ПДВ у сумі 387142,00грн. та нараховано штраф у зв’язку з виправлення помилки у сумі 19357,00грн.;

-          уточнюючу декларацію з податку на додану вартість №8 від 04.01.2011р. (помилки виправлялись за період серпень 2009р.) яким самостійно визначено податкове зобов’язання з ПДВ у сумі 216017,00грн. та нараховано штраф у зв’язку з виправлення помилки у сумі 10800,00грн.;

Пунктом 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України визначено, що податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. Податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків (п. 49.1 ст. 49 Податкового кодексу).

Відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

При цьому, пунктом 50.1 ст. 50 Податкового кодексу України встановлено, що у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім митної декларації або обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Платник податків, який до початку його перевірки контролюючим органом самостійно виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний:

а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі трьох відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку;

б) або відобразити суму недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов'язання, збільшену на суму штрафу у розмірі п'яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов'язання з цього податку.

Виходячи з викладеного, у разі подання уточнюючого розрахунку строк сплати податкового зобов’язання настає разом з поданням такого розрахунку.

Відповідно до п.п. 95.1 – 95.3 ст. 95 Податкового кодексу, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

У даному випадку, податкові вимоги було направлено боржнику на підставі Закону «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.2000 р. (далі – Закону № 2181), яким регулювався порядок адміністрування податків, зборів (обов’язкових платежів) під час виникнення податкового боргу КП «Облводоканал»:

Перша податкова вимога №1/1368 від 06.11.2009р. була отримана особисто 16.11.2009р.;

Друга податкова вимога № 2/1541 від 16.12.2009р. була отримана особисто 16.12.2009р.

Підпунктом 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181 встановлено, що податкові вимоги надсилаються:

а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання.

б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки.

Пунктом 59.3 ст. 59 Податкового кодексу встановлено, що податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.

Вищенаведеними нормативними актами не передбачено направлення податкових вимог в інших випадках.

Відповідно до ст. 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України, провадження у справах за зверненням органів державної податкової служби при здійсненні ними передбачених законом повноважень здійснюється на підставі подання таких органів, зокрема, щодо стягнення коштів за податковим боргом.

Подання подається до суду першої інстанції протягом двадцяти чотирьох годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду, за загальними правилами підсудності, встановленими цим Кодексом.

Строки, встановленні цією статтею, обчислюються годинами і закінчуються із закінченням години, на яку припадає таке закінчення.

У даному випадку, необхідна наявність сукупності обставин, які дають підставу для висновку щодо правомірності такого подання:

- сплив 60 днів з дня направлення податкової вимоги;

- виникнення податкового боргу.

Одна з таких обов’язкових складових – виникнення податкового боргу Комунального підприємства «Облводоканал» Запорізької міської ради у сумі 3992466 грн. – виникла 04.01.2011 р. о 18-00.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що станом на 11.01.2011 року податковий борг з податку на додану вартість КП «Облводоканал» Запорізької міської ради у сумі 3992466 грн., відтак вимоги ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Щодо заяви про надання відстрочки та розстрочки виконання судового рішення суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст. 257 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.

Як вбачається з заяви, відповідач просить надати відстрочку виконання рішення суду троком на 18 місяців та розстрочку строком на 6 років, починаючи з липня 2012 року, посилаючись на наступне.

Боржник є підприємством, основною діяльністю якого є надання послуг водопостачання та водовідведення

Відповідач станом на 01.12.2010р. згідно з даними статистичної та податкової звітності має збитки в розмірі 31801,5 тис. грн., кредиторську заборгованість в розмірі 13021,6 тис. грн., у т.ч. заборгованість за спожиту електроенергію в сумі 6381,7 тис. грн. Ці обставини свідчать про те, що відповідач має тяжкий фінансово- економічний стан, що підтверджується копією балансу, звіту про фінансові результати, довідки про фінансовий стан.

Стаття 53 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» визначила, що погашення додаткових податкових зобов"язаннь, які виникають у результаті виконання цієї статті здійснюється за рахунок перерахування субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання та водовідведення, яка виникла в зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії, послуг з водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися або погоджувалися відповідними органами державної влади чи органами місцевого самоврядування. Постанова Кабінету Міністрів України від 05.03.2009р. № 193 «Питання реалізації статті 53 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" затвердила Порядок перерахування у 2009 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв"язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії, послуг з водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися або погоджувалися відповідними органами державної влади чи органами місцевого самоврядування (надалі- Порядок). Пункт 2 Порядку визначав, що субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах перераховується на суму заборгованості з різниці в тарифах, що утворилася у період з 1 січня 1998 р. по 1 липня 2009 р. з урахуванням проведених у 2006 і 2008 роках розрахунків і не погашена на дату складення довідки про розмір кредиторської заборгованості місцевих бюджетів. Різниця в тарифах відповідача відповідно до розрахунку обсягів заборгованості минулих років із різниці в тарифах, погодженого облфінуправлінням, складала 4,075 млн. грн. (копія розрахунку додається)., що свідчить про те, що тарифи підприємства були затверджені на рівні, нижчому ніж економічно обґрунтовані. Вказана різниця повинна була бути відшкодована відповідачу.

На засіданні обласної комісії з погашення заборгованості підприємств паливно-енергетичного комплексу Запорізької області, про що свідчить протокол № 47 від 29.10.2009р., копія протоколу було погоджено позивачу схему проведення взаєморозрахунків по погашенню додаткових податкових зобов’язань з податку на додану вартість в сумі 991166,67 грн. На виконання вищезазначеного був укладений договір № 10 про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.03.2009р. № 193, що підтверджується копією договору. Однак вказані кошти не були профінансовані із Державного бюджету.

Вказані данні свідчать про те, що відповідач не має можливості розрахуватися із позивачем одноразово та в короткий строк. Стягнення суми заборгованості за виконавчим документом призведе до зупинення діяльності відповідача, яка є соціально важливою та не може бути припинена, що в свою чергу спричинить зменшення надходжень від наданих послуг, призведе до його повної неплатоспроможності, може викликати спалах епідемій внаслідок порушення санітарно-гігієнічних норм.

Крім того, позивачем подано заяву про визнання в частині надання відстрочки виконання рішення строком на дванадцять місяців та надання розстрочки строком на п’ять років.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про можливість надання відповідачу відстрочки виконання судового рішення строком на дванадцять місяців та розстрочки строком на 60 місяців рівними платежами.

Згідно ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Враховуючи вищезазначене, керуючись ст.ст. 2, 4, 7 – 12, 14, 86, 158 –162, 183-3 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Подання Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя про стягнення кошів з Комунального підприємства «Облводоканал» Запорізької міської ради в частині податкового боргу у сумі 3922466 грн. - задовольнити.

          

Стягнути кошти у сумі частини податкового боргу з податку на додану вартість в розмірі 3992466 (три мільйона дев’ятсот дев’яносто дві тисячі чотириста шістдесят шість) грн. 00 коп. з рахунків платника податків Комунального підприємства „Облводоканал” Запорізької міської ради (код ЄДРПОУ 03327115).

Стягнені кошти спрямувати на р/р 33215812700007, код платежу 14010100, отримувач Місцевий бюджет Орджонікідзевського району, код отримувача 34677145, банк – ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015.

          

Відстрочити виконання судового рішення строком на 12 (дванадцять) календарних місяців з 11.01.2011 по 11.01.2012 року.

Розстрочити виконання судового рішення про стягнення з Комунального підприємства „Облводоканал” Запорізької міської ради (код ЄДРПОУ 03327115) суми податкового боргу з податку на додану вартість в розмірі 3992466 (три мільйона дев’ятсот дев’яносто дві тисячі чотириста шістдесят шість) грн. 00 коп. шляхом розстрочення його сплати терміном на 60 (шістдесят) місяців зі сплатою 66541 (шістдесяти шести тисяч п’ятсот сорок одної) грн. 10 коп. щомісяця з 12.01.2012 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

          Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя                                         М.С. Лазаренко

Постанову виготовлено у повному обсязі та підписано 11 січня 2011 року.