Постанова № 13590261, 17.05.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.05.2010
Номер справи
2а-8643/10/0570
Номер документу
13590261
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 травня 2010 р. справа № 2а-8643/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Зеленова А. С.

при секретаріБеспалько Г.Г.

за участю представника позивача Нікітіної Ю.В.,

за участю представника відповідача Білецького О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50 Гвардійської Дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Державної інспекції з енергозбереження до Державного підприємства «Добропіллявугілля» про стягнення підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у розмірі 21664,22грн.,

В С Т А Н О В И В:

Державна інспекція з енергозбереження звернулася до суду з позовом до Державного підприємства «Добропіллявугілля» про стягнення підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у розмірі 21664,22грн., мотивуючи свої вимоги тим , що згідно постанови №15-6/09-17-072 КП 95 ЕС про сплату підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів від 20 листопада 2009 року до відповідача ДП «Добропіллявугілля» в особі ВП «Шахта Добропільська» застосовано підвищену плату за перевитрати природного газу та інших паливно-енергетичних ресурсів, суму штрафних санкцій добровільно підприємством не сплачено.

Просив суд стягнути з Державного підприємства «Добропіллявугілля» суму підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів в розмірі 21664,22грн.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позов у повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві, просив суд задовольнити позов.

Відповідач позов не визнав, надав письмові заперечення в яких посилався на те, що згідно спільного наказу Національного агентства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів та Міністерства палива та енергетики України від 26.01.2010 року №4/24 не застосовувати до споживачів електричної енергії, які розраховуються з електропередавальною організацією за перетікання реактивної електроенергії згідно з Методикою обчислення плати за перетікання реактивної електроенергії між електропередавальною організацією та її споживачами, затвердженою наказом Міністерства палива та енергетики України 1 лютого 2002 року за №93/6381, економічних санкцій за перевитрати електричної енергії з формулюванням «відхилення коефіцієнту потужності мережі електропостачання від нормативного (граничного) значення».

Згідно з п.2 вищезазначеного наказу Постанови територіальних управлінь Державної інспекції з енергозбереження , щодо застосування економічних санкцій до споживачів електричної енергії, зазначених у пункті 1 Наказу з формулюванням «відхилення коефіцієнту потужності мережі електропостачання від нормативного (граничного) значення», що були прийняті до набрання чинності цього Наказу, вважати нечинним.

Просив суд відмовити у задоволенні позову.

Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав з підстав наведених у письмових запереченнях, просив суд відмовити у задоволенні позову.

Заслухавши пояснення представників сторін , дослідивши надані докази, судом встановлено наступне.

Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 29 червня 2000 року №1039 «Питання Державної інспекції з енергозбереження» , Державна інспекція з енергозбереження є урядовим органом державного управління, яка відповідно до законодавства виконує контрольно-наглядові функції щодо використання паливно-енергетичних ресурсів.

Відповідно до Закону України «Про енергозбереження» , зокрема ст.5 , субєктами правового регулювання відносин у сфері енергозбереження є юридичні та фізичні особи, в результаті діяльності яких здійснюється: проведення енергозберігаючої політики та заходів щодо енергозбереження в усіх галузях народного господарства промисловості, транспорту, будівництві, сільському господарстві тощо, соціальній сфері та побуті, а також у сфері міждержавного та міжнародного співробітництва.

Статтею 26 цього Закону державний контроль у сфері енергозбереження здійснюється Державною інспекцією з енергозбереження, згідно з Порядком, встановленим Кабінетом Міністрів України. Державному контролю підлягає енергетичне господарство, що включає всі підприємства і установи по отриманню, переробці, перетворенню, транспортуванню, зберіганню, обліку та використанню паливно-енергетичних ресурсів, розміщених на території України , окремі споруди та інженерні обєкти інших підприємств і установ, які використовуються для зазначених цілей.

Наказом Державного комітету України з енергозбереження від 04.08.00 №64 «Про затвердження Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.09.00 за №653/4874, визначений механізм накладення та стягнення підвищеної плати.

Структурною одиницею Державної інспекції з енергозбереження є територіальне управління Державної інспекції з енергозбереження по Донецькій області яким під час комплексної перевірки використання паливно-енергетичних ресурсів Відокремленого підрозділу «Шахта Добропільска» ДП «Добропіллявугілля» встановлено факти перевищення стандартизованих енергетичних рівнів та порушення інших вимог раціонального використання та ощадливого витрачання паливно-енергетичних ресурсів, тобто нераціонального використання паливно-енергетичних ресурсів, що відповідно до ст. 27 п. «є» ЗУ «Про енергозбереження» є порушенням законодавства про енергозбереження і тягне за собою передбачену законодавством відповідальність.

Відповідно до ст. 11 п. «е» ЗУ «Про енергозбереження» економічні заходи для енергозбереження передбачають введення плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у вигляді надбавок до діючих тарифів залежно від перевитрат паливно-енергетичних ресурсів щодо витрат, встановлених стандартами.

Актом комплексної перевірки використання паливно-енергетичних ресурсів Відокремленого підрозділу «Шахта Добропільська» Державного підприємства «Добропіллявугілля» №15-6/09-17-072 КП від 20 листопада 2009 року встановлені факти нераціонального використання паливно-енергетичних ресурсів /а.с.17-22/.

Згідно висновків вищезазначеного акту перевірки встановлено:

-Відсутні затверджені згідно чинного законодавства норми питомих витрат ПЕР на вироблену продукцію та похідні енергоносії, самостійно вироблені підприємством;

-Не заповнюється в повному обсязі енергетичний паспорт підприємства;

-Невчасно проводяться режимно-налагоджувальні роботи на котлах, не погоджені режимні карти, технічні звіти режимно-налагоджувальних робіт котлів шахти не надавалися до ТУ Державної інспекції з енергозбереження для перевірки якості;

-Перевитрати теплової енергії внаслідок пошкодженої тепловодої ізоляції верхнього барабану котлу ДКВР 10/13 ст. №3 котельні шахти та відсутність теплової ізоляції на трубопроводі подачі гарячої води, який розташований в котельні шахти, веде до перевитрат енергії в розмірі 16,3 Гкал/рік;

-Відхилення коефіцієнту реактивної потужності підприємства від граничного значення (соs?=0,97) веде до перевитрат активної електроенергії в розмірі 24,85тис.кВт.год/рік;

-В формі статистичного спостереження №11-МТП не відображені витрати теплової енергії та технічні процеси виробництва товарної продукції на виробництво похідних енергоносіїв (відсутні дані про фактичні витрати електроенергії на виробництво теплової енергії). Відрізняються звітні дані в формах статистичного спостереження 11-МТП і 24-Е про споживання електроенергії.

Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Донецькій області на підставі вищезазначеного Акту перевірки застосовано підвищену плату до Відокремленого підрозділу «Шахта Добропільська» ДП «Добропіллявугілля» за нераціональне (неефективне) використання паливно-енергетичних ресурсів, згідно з чинним законодавством. Розмір підвищеної плати передбачений в постанові Кабінету Міністрів України «Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві».

В розділі ІІ цієї постанови КМУ зазначено, що споживач сплачує за річний обсяг перевитрат газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у двократному розмірі встановленої на них ціни. Плата вноситься одразу після обстеження підприємства Державною інспекцією з енергозбереження.

Постанова №15-6/09-22-072 КП - 59 ЕС від 25 листопада 2009 року про сплату підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в судовому порядку не оскаржувала ся /а.с.15-16/.

Застосована територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Донецькій області до Державного підприємства «Добропіллявугілля» підвищена плата за нераціональне використання ПЕР у розмірі 21664,22грн. підприємством не сплачена.

Відповідно до п.п. 16,17 «Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання» ДП «Добропіллявугілля» повинно було самостійно сплатити суму штрафних санкцій.

Несплата відповідачем заборгованості перед бюджетом порушує інтереси держави, оскільки спричиняє шкоду економічним інтересам держави, загрожує невиконанню загальнодержавних програм, які фінансуються з бюджету, підриває основні принципи існуючого суспільного ладу.

Таким чином суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог Державної інспекції з енергозбереження до Державного підприємства «Добропіллявугілля» про стягнення підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у розмірі 21664,22грн.

На підставі ст. 94 КАС України суд присуджує з Державного бюджету України на користь позивача витрати по сплаті судового збору у розмірі 216,64грн.

На підставі вищевикладеного та керуючись Закону України «Про енергозбереження», Постанови КМУ «Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві», «Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання» , ст.ст. 8 - 11, 158 - 163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов Державної інспекції з енергозбереження до Державного підприємства «Добропіллявугілля» про стягнення підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у розмірі 21664,22грн. - задовольнити.

Стягнути з Державного підприємства «Добропіллявугілля» ( 85000, м. Добропілля, вул. Київська,1 , ЄДРПОУ 26352481) на користь державного бюджету (р/р 31218202700059, МФО 834016, банк ГУДКУ у Донецькій області, код платежу 21081200, ЄДРПОУ 34686652) суму штрафних санкцій за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів в розмірі 21664(двадцять одна тисяча шістсот шістдесят чотри)грн. 32коп.

Стягнути з Державного підприємства «Добропіллявугілля» ( 85000, м. Добропілля, вул. Київська,1,ЄДРПОУ 26352481) на користь Державної інспекції з енергозбереження(02094, м. Київ, вул. Краківська, 17, ЄДРПОУ 21655283, р/р 35221002000194, УДК в м. Києві) судовий збір у розмірі 216,64(двісті шістнадцять)грн. 64коп.

Постанову ухвалено в нарадчій кімнаті 17 травня 2010 року та проголошено її вступну та резолютивну частини у присутності представників сторін.

Постанову виготовлено у повному обсязі 25 травня 2010 року.

Постанова суду вступає в закону силу після закінчення строку на подання заяви про апеляційне оскарження, якщо така заява не буде подана.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя Зеленов А. С.