Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 травня 2010 р. справа № 2а-5187/10/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Зеленова А. С.
при секретаріБеспалько Г.Г.
за участю:
представника позивачаСтремілової Т.В.,
представників відповідачаГраніної О.В., Гривняк О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50-ї Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Корпорації «Асконт» до Горлівської обєднаної державної податкової інспекції про скасування акту №3/15-013 від 27.01.2010 року, зобовязання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
11.03.2010 року Корпорація «Асконт» звернулася до суду з позовом до Горлівської обєднаної державної податкової інспекції про скасування акту №3/15-013 від 27.01.2010 року, зобовязання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 05 лютого 2010 року підприємством отримано лист №1061/15-03, про анулювання свідоцтва платника ПДВ та акт №3/15-013 від 27.01.2010 року. Відповідно до п.п.25.2.2. «Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість» , затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01 березня 2000 року №79, рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за ініціативою податкового органу оформляється актом про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за формою №6-ПДВ. Такий акт складається у двох примірниках комісією, утвореною відповідно до розпорядження керівника податкового органу, та затверджується керівником (заступником керівника) податкового органу. В акті про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість обовязково вказується підстава для такого анулювання з посиланням на відповідні норми Закону. Дата затвердження акта про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість вважається днем прийняття такого рішення. Не пізніше наступного робочого дня після внесення запису про анулювання реєстрації до Реєстру один примірник акта про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість надсилається податковим органом особі, реєстрацію якої анульовано, за місцезнаходженням або місцем проживання такої особи,указаним у свідоцтві, або за наявності відомостей про комісію з припинення (ліквідатора, ліквідаційну комісію тощо) такої особи за місцезнаходженням комісії. Примірник акта про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість вважається надісланим (врученим) платнику податку на додану вартість, якщо його надіслано листом з повідомленням про вручення або передано під розписку самому платнику податку чи представнику платника. Всупереч даним нормам Горлівською ОДПІ був направлений акт та повідомлення із пропущенням встановлених строків.
Пунктом 1.3. ст.1 Закону України «Про податок на додану вартість» передбачено, що платник податку це особа, яка згідно з цим Законом зобовязана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем, особа, яка імпортує товари на митну територію України.
Відповідно до пп. «а» п.2.1 ст.2 Закону України «Про податок на додану вартість» платником податку є будь яка особа, яка здійснює або планує здійснювати господарську діяльність та реєструється своїм добровільним рішенням як платник цього податку.
Статтею 9 зазначеного вище Закону визначено порядок реєстрації осіб як платника податку на додану вартість. Будь-якій особі, яка реєструється як платник податку на додану вартість присвоюється індивідуальний податковий номер, який використовується для справляння цього податку.
Корпорація «Асконт» зареєстрована як юридична особа 27.04.2001 року виконкомом Горлівської міської ради та має ідентифікаційний код юридичної особи 31402513; включено до ЄДРПОУ та перебуває на податковому обліку в Горлівській ОДПІ з 06.05.2001 року, зареєстровано платником податку на додану вартість та отримало свідоцтво платника податку на додану вартість №08373267 від 16 травня 2001 року за №314025105719.
27 січня 2010 року Горлівською ОДПІ складено Акт №3/154-013 про анулювання Корпорації «Асконт» реєстрації у якості платника податку на додану вартість на підставі ненадання позивачу податкових декларацій з ПДВ протягом дванадцяти послідовних податкових місяців відповідно до підпункту «г» пункту 9.8 статті 9 Закону України «Про податок на додану вартість».
Відповідно до пункту 25 «Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість», затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01 березня 2000 року №79, анулювання реєстрації здійснюється шляхом анулювання свідоцтва та виключення платника податку на додану вартість з Реєстру.
Згідно з підпунктом 25.2.2. пункту 25 Положення рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за ініціативою податкового органу оформляється актом про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість формою №6-ПДВ. Такий акт складається у двох примірниках комісією утвореною відповідно до розпорядження керівника податкового органу, та затверджується керівником податкового органу. В акті про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість обовязково вказується підстава для такого анулювання з посиланням на відповідно норми Закону.
У пп. «г» п.9.8 ст.9 Закону України «Про податок на додану вартість» вказано, що податковим органом здійснюється анулювання реєстрації особи як платника податку на додану вартість , якщо вона обирає відповідно до цього Закону спеціальний режим оподаткування за ставками, іншими, ніж зазначені у ст. 6 та 8-1 цього Закону. Реєстрація діє до анулювання, яка відбувається у випадках, якщо особа, зареєстрована як платник ПДВ не надає податковому органу декларації з цього податку дванадцять послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок) який свідчить про відсутність оподаткованих поставок протягом такого періоду, також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації субєктів господарювання.
Корпорацією «Асконт» 28 січня 2010 року було надано до Горлівської ОДПІ уточнюючий розрахунок податкових зобовязань з податку на додану вартість за грудень 2009 року. У рядку 2 декларації були задекларовані показники щодо обсягів поставки без ПДВ та окремі суми ПДВ. У рядку 8 декларації задекларована сума податкових зобовязань.
За таких обставин вважає, що у податкового органу були відсутні правові підстави для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.
Просив суд скасувати акт №3/15-013 про анулювання Корпорації «Асконт» реєстрації у якості платника податку на додану вартість від 27.01.2010 року; поновити запис в Реєстрі платників податку на додану вартість Корпорації «Асконт» з 27 січня 2010 року.
У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги, надала пояснення аналогічні викладеним у позові, просила задовольнити їх у повному обсязі.
Відповідач позовні вимоги не визнав, надав письмові заперечення в яких посилався на те, що 27 січня 2010 року посадовою особою Центрально-Міського відділенні Горлівської ОДПІ проведено перевірку наданої Корпорацією «Асконт» податкової звітності, за результатами якої складено акт №104/15-013, згідно якого остання податкова декларація з податку на додану вартість підприємством надана 18.01.2010 року за грудень 2010 року. Проведеним аналізом встановлено, що платник надає декларації з податку на додану вартість на протязі періоду з січня 2009 року по грудень 2009 року з показниками, які свідчать про відсутність оподатковуваних поставок, і, як наслідок, відповідно до пп. «г» п.9.8 ст.9 Закону України «Про податок на додану вартість» зроблено висновок щодо необхідності анулювання свідоцтва платника ПДВ №08373267, виданого Горлівською ОДПІ 16.05.2001 року, ІПН 314025105719.
27 січня 2010 року Горлівською ОДПІ складено Акт №3/15-013 про анулювання реєстрації у якості платника податку на додану вартість Корпорації «Асконт» на підставі ненадання податкових декларацій з ПДВ протягом дванадцяти послідовних податкових місяців та відповідно до підпункту «г» пункту 9.8 статті 9 Закону України «Про податок на додану вартість».
Відповідно до пункту 25 «Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість», затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 1.03.2000 року №79, анулювання реєстрації здійснюється шляхом анулювання свідоцтва та виключення платника податку на додану вартість з реєстру.
Згідно пп.25.2.2. пункту 25 Положення рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за ініціативою податкового органу оформляється Актом про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за формою №6-ПДВ. Такий акт складається у двох примірниках комісією, утвореною відповідно до розпорядження керівника податкового органу, та затверджується керівником податкового органу. В акті про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість обовязково вказується підстава для такого анулювання з посиланням на відповідні норми Закону, що і було здійснено податковим органом у відношенні Корпорації «Асконт».
Вказаний акт було направлено поштовим відправленням на імя Корпорації «Асконт» 03.02.2010 року за юридичною адресою підприємства та особисто отримано менеджером Лещенко 05.02.2010 року, про що свідчить копія поштового повідомлення за №1077810.
Підпунктом «г» пункту 9.8 статті 9 Закону №168/97 встановлено, що податковим органом здійснюється анулювання реєстрації особи як платника податку на додану вартість , якщо особа зареєстрована як платник податку , не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом такого періоду, а також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації субєктів господарювання.
27 січня 2010 року за рішенням Горлівської ОДПІ, оформленим згідно положень чинного законодавства Актом про анулювання свідоцтва платника податку на додану вартість Корпорацію «Асконт» було позбавлено статусу платника податку на додану вартість.
Факт надання Корпорацією «Асконт» 28 січня 2010 року до Горлівської ОДПІ , уточнюючого розрахунку податкових зобовязань з податку на додану вартість за грудень 2009 року, на який посилається позивач у своєму позовів обґрунтування нібито безпідставності та суперечності положенням чинного законодавства дій Горлівської ОДПІ щодо позбавлення Корпорації «Асконт» статусу платника податку на додану вартість, є некоректним, оскільки дана подія відбулася, зокрема, після анулювання свідоцтва платника ПДВ підприємства , а також наданий уточнюючий розрахунок був заповнений всупереч правилам, зазначеним у затвердженому порядку його заповнення , що знайшло своє відображення в порушенні загальних вимог оформлення документів податкової звітності (не зазначені номери рядків декларації, що містять інформацію щодо уточнених показників поданої раніше декларації, дата подання звіту).
Враховуючи вказане вважає Акт №3/15-013 від 27.01.2010 року про анулювання свідоцтва платника податку на додану вартість Корпорації «Асконт» правомірним та таким, що не відповідає нормам чинного законодавства. Просив суд відмовити у задоволенні позову.
Представники відповідача у судовому засіданні заперечували проти задоволення позовних вимог з підстав наведених у запереченні. Просили відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами у межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.
Позивач Корпорація «Асконт» зареєстроване у якості юридичної особи 27.04.2001 р. виконавчим комітетом Горлівської міської ради, включене до ЄДРПОУ за № 31402513, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію /а.с.8/.
Відповідно довідки про взяття на облік платника податків з 06 травня 2001 року перебуває на податковому обліку Горлівської обєднаної державної податкової інспекції /а.с.7/.
27.01.2010 року комісією Горлівської ОДПІ складений акт № 3/15-013 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, в якому вказано, що платник надає звітність протягом року з відсутністю оподаткованих поставок, що підтверджено реєстром та актом перевірки податкової звітності, наданої до Горлівської ОДПІ /а.с.25/, у звязку з чим прийнято рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Корпорації «Асконт» (продовження акта про анулювання реєстарції платника податку на додану вартість) /а.с.25/.
Відповідно до положень ст. 19 Конституції України державні органи повинні діяти тільки на підставах і в межах повноважень та у спосіб, які передбачені Конституцією України та законами.
Пунктом 1 абзацу 3 статі 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 3 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” органи державної податкової служби України у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України, іншими нормативно-правовими актами органів державної влади.
Стаття 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд приходить до висновку, що відповідачем Горлівською об`єднаною державною податковою інспекцією доведена правомірність їх дій.
У відповідності до п. 9.3 ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість» надалі Закон) особи, які підпадають під визначення пункту 2.3 статті 2 цього Закону, зобов'язані зареєструватися як платник податку у податковому органі за їх місцезнаходженням (місцем проживання). Форма заяви про реєстрацію визначається у порядку, визначеному центральним податковим органом. Дані з реєстру платників податку підлягають оприлюдненню в порядку, визначеному центральним податковим органом.
Сторонами не заперечується факт правомірності реєстрації Корпорації «Асконт» у якості платника податку на додану вартість.
Проблемою даного спору є питання наявності підстав для анулювання такої реєстрації.
Пунктом 9.8 ст. 9 Закону визначається вичерпний перелік підстав для анулювання реєстрації у якості платника податку на додану вартість, зокрема, анулювання відбувається у випадках, якщо:
а) платник податку, який до місяця, в якому подається заява про анулювання реєстрації, є зареєстрованим згідно з положеннями підпункту 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 цього Закону більше двадцяти чотирьох календарних місяців, включаючи місяць реєстрації, та має за останні дванадцять поточних календарних місяців обсяги оподатковуваних операцій, менші за визначені зазначеним підпунктом;
б) ліквідаційна комісія платника податку, оголошеного банкрутом, закінчує роботу або платник податку ліквідується за власним бажанням чи за рішенням суду (фізична особа позбувається статусу суб'єкта господарювання);
в) особа, зареєстрована як платник податку, реєструється як платник єдиного податку або стає суб'єктом інших спрощених систем оподаткування, які визначають особливий порядок нарахування чи сплати податку на додану вартість, відмінний від тих, що встановлені цим Законом, чи звільняють таку особу від сплати цього податку за рішенням суду або з будь-яких інших причин;
г) зареєстрована як платник податку особа обирає відповідно до цього Закону спеціальний режим оподаткування за ставками, іншими, ніж зазначені у статті 6 та статті 81 цього Закону;
ґ) особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом такого періоду, а також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання.
Процедура анулювання свідоцтв платника податків на додану вартість, крім Закону, регламентується Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 01.03.2000 р. за N 79 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 03.04.2000 р. за N 208/4429 (надалі - Положення).
Аналогічні викладеним у п. 9.8 ст. 9 Закону підстави для анулювання реєстрації у якості платника податку на додану вартість містяться у п. 25 Положення.
Відповідач в обґрунтування прийняття рішення про анулювання реєстрації платників податку на додану вартість посилається на підпункт «г» цієї статті «або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом такого періоду».
Протягом 2009 року Корпорацією «Асконт» до податкового органу було надано податкову звітність яка свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом року. Дана обставина підтверджується податковою декларацією за 2009 рік /а.с.31-32/, а також реєстром підприємств за 12 послідовних календарних місяців, які свідчать про відсутність оподатковуваних поставок згідно п.п.12.3.1 п.12.3 ст. Змін до Положення про Реєстрацію платників податків від 01.09.2008 року №560 /а.с.28/.
Актом перевірки подання податкової звітності, наданої до Центрально-Міського відділення Горлівської ОДПІ №104/15-013 від 27 січня 2010 року встановлено, що платник (Корпорація «Асконт») надає декларації з податку на додану вартість на протязі періоду з січня 2009 року по грудень 2009 року з показниками, які свідчать про відсутність оподатковуваних поставок. Відповідно до п.п. «г» п.9.8 ст.9 Закону України «Про податок на додану вартість» необхідно анулювати свідоцтво платника ПДВ №08373267, видане Горлівською ОДПІ 16.05.2001 року, ІПН 314025105719 /а.с.27/.
27.01.2010 року комісією Горлівської ОДПІ складений акт № 3/15-013 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Корпорації «Асконт» /а.с.25/.
Зазначений акт було направлено на юридичну адресу Корпорації «Асконт» замовною кореспонденцією 02 лютого 2010 року, та отримано позивачем 05.02.2010 року, про що свідчить поштове повідомлення №1077810 /а.с.26/.
Суд не приймає до уваги посилання позивача на ту обставину, що ним 28 січня 2010 року до Горлівської ОДПІ було подано уточнюючий розрахунок з податку на додану вартість за грудень 2009 року де були задекларовані показники щодо обсягів поставки без ПДВ, окремо суми ПДВ /а.с.29/. Оскільки даний уточнюючий розрахунок заповнено всупереч правилам, зазначеним у затвердженому порядку його заповнення порушення загальних вимог оформлення документів податкової звітності (не зазначені номери рядків декларації, що містять інформацію щодо уточнених показників поданої раніше декларації, дата подання звіту).
Згідно наказу ДПА України від 31.12.2008 року №827 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та компютерної обробки податкової звітності платників податків ОДПС України» п.4.5, «Уточнюючий розрахунок податкових зобовязань з ПДВ у звязку з виправленням самостійно виявлених помилок» за грудень 2009 року не визнаний як податкова звітність необовязковий звіт, з позначкою «До відома».
Відповідно до п.п.2.1.1. п 2.1. розділу 2 наказу Державної податкової адміністрації України № 266 від 18.04.2008 року «Про організацію взаємодії органів державної податкової служби при опрацюванні розшифровок податкових зобовязань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів» податковим органом на етапі приймання податкової звітності з ПДВ здійснюється візуальний контроль, під час якого перш за все перевіряється реєстрація субєкта господарської діяльності як платника податку на додану вартість.
Згідно з п.2.2 вказаного Наказу документи, за результатами візуального контролю яких виявлено недоліки в оформленні, не визнаються як податкова декларація з ПДВ.
Відповідно до п.2.3 документи, не визнані як податкова декларація з ПДВ, реєструються в електронній базі податкової звітності платника ПДВ в триденний термін від дня їх отримання (але не пізніше наступного дня від граничного терміну подання звітності). На підставі 2.4 Наказу №266 в електронній базі документи, не визнані як податкова звітність, реєструються (без внесення показників до КОР) та отримують статус "До відома", в коментарях проставляється реєстраційний номер повідомлення (про невизнання органом ДПС поданого документа як податкової звітності) та дата його відправки.
Згідно з п.п.2.20.2 п.2.20 Наказу ДПАУ № 266 податковим органом можуть враховуватись уточнюючі розрахунки тільки у разі їх подання платником ПДВ.
Оскільки відповідно до подання уточнюючого розрахунку податкових зобовязань з податку на додану вартість за грудень 2009 року Корпорації «Асконт», наданого до податкового органу 28.01.2010 року /а.с.29/, відбулось анулювання реєстрації позивача у якості платника податку на додану вартість, то податковий орган не мав підстав враховувати уточнюючий розрахунок від 28.01.2010р.
Враховуючи вищенаведене суд вважає позовні вимоги Корпорації «Асконт» до Горлівської обєднаної державної податкової інспекції про скасування акту №3/15-013 від 27.01.2010 року, зобовязання вчинити певні дії такими, що не підлягають задоволенню, у звязку з чим відмовляє у задоволенні позову.
Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову Корпорації «Асконт» до Горлівської обєднаної державної податкової інспекції про скасування акту №3/15-013 від 27.01.2010 року, зобовязання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 11 травня 2010 року. Постанова виготовлена в повному обсязі 17 травня 2010 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Зеленов А. С.