ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
02.12.10Справа №2а-12796/10/5/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Сидоренко Д.В., при секретарі Мородецькій Ю.В., Розглянувши за участю представника позивача Винятинського М.С., довіреність № 122/10-0 від 15.10.2010 року,
у судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Виноробне підприємство «Діоніс ЛТД» про стягнення 48246,83 грн. заборгованості,
Обставини справи: Державна податкова інспекція в м. Сімферополь АР Крим звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Виноробне підприємство «Діоніс ЛТД» 49946,83 грн. заборгованості, у тому числі 48161,83 грн. з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, 85,00 грн. з фінансових санкцій, нарахованих за порушення законодавства в сфері застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг та 1700,00 грн. за порушення законодавства в сфері державного регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 06.10.2010 року відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження по справі та справу призначено до судового розгляду.
Позивачем у судовому засіданні, яке відбулось 02.12.2010 року, було заявлене клопотання про уточнення позовних вимог, в якому він просив суд стягнути з ТОВ «Виноробне підприємство «Діоніс ЛТД» 48246,83 грн. заборгованості, у тому числі 48161,83 грн. з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, 85,00 грн. з фінансових санкцій, нарахованих за порушення законодавства в сфері застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Уточнені позовні вимог представник позивача просив задовольнити у повному обсязі з підстав, наведених у адміністративному позові.
Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про час, дату та місце його проведення повідомлений належним чином шляхом направлення на його адресу рекомендованою кореспонденцією судової повістки, яка ним отримана 22.11.2010 року, про що свідчить наявне в матеріалах справи повідомлення про вручення поштового відправлення № 0140837.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд
ВСТАНОВИВ:
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначає Закон України «Про державну податкову службу в України», відповідно до ст.4 якого Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади, якому підпорядковуються зокрема Державна податкова інспекція в АРК .
Статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначає Закон України «Про державну податкову службу в України», відповідно до ст.4 якого Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади, якому підпорядковуються зокрема Державна податкова інспекція в АРК .
Відповідно до ст.8 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» Державна податкова адміністрація України здійснює функції, зокрема щодо здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), контролю за валютними операціями, контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, а також контролю за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності та ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів; обліком платників податків, інших платежів; виявленням і веденням обліку надходжень податків, інших платежів.
Згідно із ст.15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Враховуючи обсяг повноважень, наданих державній податковій службі законодавством, суд дійшов висновку, що Державна податкова інспекція в м. Сімферополі АР Крим у відносинах з фізичними та юридичними особами є субєктом владних повноважень, даний спір належить до розгляду в порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України Окружним адміністративним судом АР Крим.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Виноробне підприємство «Діоніс ЛТД» 06.03.2000 року зареєстровано Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим як юридична особа, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію серії А00 № 438362 від 06.03.2000 року.
Згідно з довідкою № 920/29-0 від 21.03.2007 року відповідач 22.03.2000 року взятий на облік ДПІ в м. Сімферополі АР Крим як платник податків і зборів, передбачених Законом України «Про систему оподаткування».
Згідно зі статтею 4 Закону України «Про систему оподаткування», платниками податків і зборів (обовязкових платежів) є, зокрема, юридичні особи, на яких відповідно до Законів України покладений обовязок сплачувати податки і збори.
Пунктом 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобовязання, яку вказує у податковій декларації.
Згідно з пунктом 5.3.1 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації.
Статтею 9 Закону України «Про систему оподаткування» встановлено, що платники податків зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Порядок, підстави та строки сплати орендної плати за землю передбачені Законом України «Про плату за землю» від 03.07.1992 року № 2535 ХІІ (далі по тексту Закон).
Відповідно до ст. 2 Закону використання землі в Україні є платним. Плата за землю здійснюється у вигляді земельного податку чи орендної плати, що визначаються в залежності від грошової оцінки земель. Власники земельних ділянок (паїв) і землекористувачі згідно з ч.2 ст. 2 Закону України «Про плату за землю» сплачують земельний податок. Статтею 15 даного нормативно-правового акту передбачено, що власники землі і землекористувачі платять земельний податок з дня виникнення права власності чи права користування земельною ділянкою.
Згідно зі ст. 14 Закону України «Про плату за землю» платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій Платник податків має право подавати щомісячно нову звітну податкову декларацію, що не звільняє його від обов'язку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, що не звільняє від обов'язку подання податкової декларації протягом місяця з дня виникнення права на нововідведену земельну ділянку, протягом 20 календарних днів місяця наступного за звітним.
Нарахування громадянам сум земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 15 липня поточного року платіжне повідомлення про внесення платежу.
Враховуючи вимоги чинного податкового законодавства, відповідачем до ДПІ в м. Сімферополі АР Крим була надана податкова декларація орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності № 9000057323 від 20.01.2010 року за 2010 рік, відповідно до якої сума орендної плати, що підлягає сплаті у звітному році становить 165135,36 грн., у тому числі 13761,28 грн. щомісячно.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме довідки про стан розрахунків з бюджетом станом на 01.12.2010 року, відповідачем сума узгоджених зобовязань з орендної плати у повному обсязі сплачена не була, у звязку з чим за ним утворилась заборгованість за квітень-липень 2010 року у розмірі 48161,83 грн., з урахуванням часткової сплати у розмірі 8883,29 грн.
Відповідачем в порядку ст. 71 КАС України не було надано доказів сплати у повному обсязі заборгованості з орендної плати за квітень-липень 2010 року, у звязку з чим станом на день розгляду справи сума заборгованості відповідача з орендної плати становить 48161,83 грн.
Крім того, судом встановлено, що відповідач має заборгованість по штрафним санкціям у розмірі 85,00 грн., нарахованих за порушення законодавства в сфері застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначені Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Відповідно до ст. 3 вказаного Закону суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані, зокрема:
- у разі незастосування реєстраторів розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, проводити розрахунки з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки з додержанням встановленого порядку їх ведення, крім випадків, коли ведеться облік через електронні системи прийняття ставок, що контролюються у режимі реального часу Державним казначейством України;
- забезпечувати зберігання використаних книг обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок протягом трьох років після їх закінчення;
- проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.
Судом встановлено, що посадовими особами Державної податкової інспекції в м. Сімферополь АР Крим було проведено перевірку господарської одиниці магазину-кафетерію (м. Бахчисарай, вул. Фрунзе,97), що належить відповідачу, щодо дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій.
За результатами перевірки складено акт № 0667010767/01/09/23/30848549 від 05.06.2010 року, в якому зафіксовано порушення відповідачем п.5, п.6, п. 11 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
В ході перевірки було встановлено порушення використання режиму попереднього програмування назви товару, порушення використання розрахункових квитанцій (на момент перевірки розрахункові квитанції відсутні), на момент перевірки не представлена довідка про включення місця зберігання в Єдиний державний реєстр.
Перевірку проведено в присутності представника відповідача, з актом перевірки він ознайомлений, акт перевірки ним підписаний.
Не погодившись з висновками акту перевірки, відповідачем на адресу позивача було надано заперечення. До заперечення позивачем були долучені документи на підтвердження того, що зберігання використаних книг обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок відбувається у встановленому законом порядку, а саме: за місцем реєстрації РРО. Крім того, відповідачем позивачу було представлено довідку про внесення місця зберігання до Єдиного державного реєстру серії АП № 190130 від 26.03.2000 року.
На підставі даних акту перевірки, враховуючи надані відповідачем заперечення та документи, позивачем 17.06.2010 року прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0010502303 за порушення вимог п. 11 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Враховуючи, вимоги п. 6 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», відповідно до якого за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості, до відповідача застосовані штрафні санкції у розмірі 85,00 грн..
Рішення від 17.06.2010 року № 0010502303 отримане відповідачем 19.06.2010 року, про що свідчить відмітка на повідомленні про вручення поштового відправлення № 1366615.
Як вбачається з матеріалів справи, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідачем оскаржено не було.
Пунктом 11 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачено, що органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірі, встановлених законодавством.
Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами.
Приймаючи до уваги те, що відповідачем у порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, не надані докази сплати заборгованості у повному обсязі, суд вважає, що позовні вимоги належить задовольнити.
У судовому засіданні, яке відбулось 02.12.2010 року оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Відповідно до вимог ст. 163 КАС України постанову оформлено та підписано 07.12.2010 року.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Виноробне підприємство «Діоніс ЛТД» (95017, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Грибоєдова,7, ЄДРПОУ 30848549; р/р № 26008369780035; р/р № 26007369800035; р/р № 26005366430035, р/р № 26000368400035; р/р № 2600616342 в Ф. «Крим.дир. «АБ «Кліринговий дім», м. Сімферополь, МФО 384920; р/р № 260013010677, р/р № 260023000677, р/р № 2606701000677, р/р № 2600404000677, р/р № 2600303000677, р/р № 2600101000677 в КРФ ВАТ «Кредобанк», МФО 324913; р/р № 2600530008001, р/р № 2600630008002 в КБ «УФГ»-ТОВ, м. Київ, МФО 380128; р/р № 26006322981643; р/р № 26005322981978; р/р № 26003322981840, р/р № 26002322981 в філії ВАТ «МТБ» у м. Сімферополі, МФО 384748) заборгованість у розмірі:
- 85,00 грн. штрафних санкцій за порушення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (код платежу 3021080908, до державного бюджету м. Сімферополь, на р/р №31114104700002 в ГУ ДКУ в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 34740405);
- 48161,83 грн. з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (код платежу 5213050205; до державного бюджету м. Сімферополь на р/р № 33219812700004 в ГУ ДКУ в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 34740405).
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Сидоренко Д.В.