Постанова № 13589746, 16.12.2010, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
16.12.2010
Номер справи
2а-9730/09/5/0170
Номер документу
13589746
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

16.12.10Справа №2а-9730/09/5/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Сидоренка Д.В., при секретарі Мородецькій Ю.В., розглянувши за участю представників:

позивача Дрібного Ю.В., довіреність № 11/4 від 02.08.2010 року,

відповідача Павлюкової О.В., довіреність № 8/10 від 22.12.2009 року,

Гайдамака О.О., довіреність № 38/10-0 від 09.09.2010 року,

у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державного акціонерного товариства «Чорноморнафтогаз»

до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим

про скасування податкового повідомлення-рішення,

Обставини справи: Державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз» звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в м. Сімферополь АР Крим про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення № 0009112301/0 від 14.07.2009 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 14.07.2009 року ДПІ в м. Сімферополі АР Крим прийнято податкове повідомлення-рішення № 0009112301/0 про донарахування позивачу податку на прибуток підприємств в сумі 3500,00 грн., у тому числі 2500,00 грн. за основним платежем, 1000,00 грн. штрафні (фінансові) санкції.

Вказане податкове повідомлення рішення прийнято відповідачем на підставі даних акту перевірки № 6143/23-7/153117 від 03.07.2009 року, в якому зазначено про те, що ДАТ «Чорноморнафтогаз» включило до складу валових витрат за ІІІ квартал 2008 року витрати на придбання газу за ціною, вищою ніж звичайна, чим було порушено п.п. 7.4.2 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств». Так, ціна придбання газу ДАТ «Чорноморнафтогаз» у повязаної особи НАК «Нафтогаз України» в ІІІ кварталі 2008 року становить 289,00 грн. без ПДВ за 1000 куб.м , а ціна продажу цього самого газу ВАТ «Кримгаз» - 272,14 грн. без ПДВ за 1000 куб.м. На підставі п.п. 1.20.9 п. 1.20 ст. 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» податкова інспекція дійшла висновку про завищення позивачем валових витрат за 9 місяців 2008 року та 2008 рік на 10000,00 грн. та відповідно заниження податку на прибуток за 9 місяців 2008 року та 2008 рік на 2500,00 грн.

На думку позивача, відповідачем помилково застосовано п.п. 1.20.9 п. 1.20 ст. 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», оскільки вказана норма Закону застосовується до природних монополістів, яким ДАТ «Чорноморнафтогаз» не являється.

Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 22.09.2009 року відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 03.12.2009 року по справі призначено судово-економічну експертизу, у звязку з чим провадження по справі зупинено.

У звязку з закінченням строку повноважень судді Трещової О.Р. адміністративну справу згідно з протоколом розподілу справи між суддями від 24.06.2010 року передано для розгляду судді Сидоренко Д.В.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 24.06.2010 року справу прийнято до провадження суддею Окружного адміністративного суду АР Крим Сидоренко Д.В., провадження по справі поновлено.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 14.10.2010 року проведено заміну первинного відповідача по справі на його правонаступника - Спеціалізовану державну податкову інспекцію по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим.

Представник позивача у судовому засіданні, яке відбулось 16.12.2010 року, наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі з підстав, наведених у адміністративному позові.

Представники відповідача проти задоволення позовних вимог заперечували, посилаючись на те, що позивачем неправомірно до складу валових витрат було віднесено суми витрат на придбання природного газу у НАК «Нафтогаз» у розмірі 10000,00 грн., оскільки ціна, за якою було придбано газ, є вищою, ніж звичайна ціна на даний товар, що було виявлено під час проведеної перевірки, у звязку з чим і було прийнято податкове повідомлення рішення, в якому визначено суму податкового зобовязання позивача з податку на прибуток за основним платежем та нараховані штрафні санкції. На думку представників відповідача, вказане податкове повідомлення-рішення прийнято на підставі та в межах закону, тому не має підстав для його скасування. На підставі зазначеного, представники відповідача просили відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п. 1 ч.2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Пунктом 7 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено поняття субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено поняття справи адміністративної юрисдикції, - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ст.ст. 1, 4 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах входять до складу органів державної податкової служби і є органами виконавчої влади.

Основним завданням органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»).

Враховуючи зазначене, відповідач, здійснюючи свої повноваження у спірних відносинах є суб'єктом владних повноважень, спір що виник між сторонами пов'язаний із захистом прав позивача у сфері публічно-правових відносин і є справою адміністративної юрисдикції, його належить розглядати в порядку, встановленому КАС України Окружним адміністративним судом АР Крим.

21.08.1998 року виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим проведено державну реєстрацію юридичної особи - Державного акціонерного товариства «Чорноморнафтогаз», про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію серії А00 № 435846 (а.с.19).

Згідно з п. 1.1 Статуту ДАТ «Чорноморнафтогаз» (нова редакція), затвердженого протоколом № 1 від 07.04.2008 року загальних зборів акціонерів, зареєстрованого розпорядженням виконавчого комітету Сімферопольської міської ради АР Крим 15.04.2008 року (а.с.21-39), ДАТ «Чорноморнафтогаз» засновано відповідно до наказу Державного комітету нафтової, газової та нафтопереробної промисловості України від 18.08.1998 року № 184 «Про створення ДАТ «Чорноморнафтогаз» на виконання Указу Президента України від 25.02.1998 року № 151/98 «Про реформування нафтогазового комплексу України», постанови Кабінету міністрів України від 25.05.1998 року № 747 «Про утворення Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», шляхом перетворення Державного виробничого підприємства по видобутку, сховищу і транспортуванню нафти та газу «Чорноморнафтогаз» у Державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз» відкритого типу.

Відповідно до довідки з ЄДРПОУ № 05.3-06-19/371 від 23.03.2007 року видами діяльності підприємства за Класифікатором видів економічної діяльності (КВЕД) є, зокрема: добування природного газу, добування нафти, транспортування газу трубопроводами.

Згідно з п. 4.1 статуту товариства, предметом його діяльності в сфері видобування, постачання та транспортування природного газу, нафти та газового конденсату є, зокрема: видобування природного газу, нафти та газового конденсату; транспортування нафти, нафтопродуктів магістральним трубопроводом, транспортування природного та нафтового газу трубопроводами та його розподіл; транспортування природного газу (в тому числі, транспортування газу магістральним трубопроводом), нафти та газового конденсату; постачання природного газу за регульованим та нерегульованим тарифом; постачання та продаж природного газу, нафти та газового конденсату.

Пунктом 3.7 статуту встановлено, що товариство відповідно до чинного законодавства та цього статуту має право укладати від свого імені угоди (договори, контракти), зокрема, угоди купівлі-продажу, підряду, страхування майна, перевезень, зберігання.

На виконання завдань, визначених статутом, між ДАТ «Чорноморнафтогаз» (покупцем) та Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України» (постачальником) 21.02.2008 року укладено договір № 2051-ПГ-2008 поставки природного газу (а.с.55-59).

Відповідно до вказаного договору постачальник передає покупцеві у 2008 року у власність природний газ для потреб населення з ресурсів видобутих у минулих роках, що знаходяться на зберіганні в Глібовському ПСГ, а покупець приймає та оплачує газ на умовах цього договору.

Згідно з п. 4.1 договору від 21.02.2008 року № 2051-ПГ-2008 ціна газу за 1000 куб.м відповідно до постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31.01.2008 року № 157 становить: 289,00 грн. без ПДВ, крім того ПДВ 57,80 грн., разом з ПДВ 346,80 грн.

Ціна газу, закупленого постачальником у 2007 році, що знаходиться на зберіганні у Глібовському ПСГ, за 1000 куб.м становить: 244,20 грн. без ПДВ, крім того ПДВ 48,84 грн., разом з ПДВ 293,04 грн. До того ж, покупцеві нараховується вартість витрат постачальника, повязаних із зберіганням природного газу: у І кварталі у розмірі 13,20 грн. без ПДВ, крім того ПДВ 2,64 грн., разом з ПДВ 15,84 грн. за 1000 куб. м; у ІV кварталі у розмірі 25,20 грн. без ПДВ, крім того ПДВ 5,04 грн., разом з ПДВ 30,24 грн. за 1000 куб. м (п. 4.2 договору від 21.02.2008 року № 2051-ПГ-2008).

Загальна розрахункова сума договору орієнтовно складає 123557260,00 грн. без ПДВ, крім того ПДВ 24711452,00 грн., разом 148268712,00 грн. (п. 4.2 договору від 21.02.2008 року № 2051-ПГ-2008).

Передачу природного газу для потреб населення з ресурсів видобутих у минулих роках відповідно до договору від 21.02.2008 року № 2051-ПГ-2008 було оформлено актом приймання-передачі природного газу № 8.1 від 31.08.2008 року (а.с.60).

Згідно з розрахунком ДАТ «Чорноморнафтогаз» з НАК «Нафтогаз України» за природний газ грошовими коштами за договором від 21.02.2008 року № 2051-ПГ-2008 в період з 01.01.2008 року по 01.12.2009 (а.с.140-141) у ІІІ квартал 2008 року НАК «Нафтогаз України» було поставлено ДАТ «Чорноморнафтогаз» природного газу обємом 593,12 тис. куб.м. за ціною 289,00 грн.

Витрати, понесені ДАТ «Чорноморнафтогаз» на оплату придбаного у НАК «Нафтогаз України» в ІІІ кварталі 2008 року природного газу, були включені позивачем до складу валових витрат за ІІІ квартал 2008 року та 2008 рік, про що свідчать відомості, зазначені в додатках до декларації з податку на прибуток підприємства за 2008 рік № 1499 від 06.02.2009 року (а.с.79-92).

Державною податковою інспекцією в м. Сімферополь АР Крим 03.07.2009 року було проведено планову виїзну перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2008 року по 31.03.2009 року.

За результатами перевірки складено акт № 6143/23-7/00153117 від 03.07.2009 року (а.с.8-12), в якому зафіксовано, що ДАТ «Чорноморнафтогаз» в порушення п. 1.20 ст. 1, п.п. 7.4.2 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» ДАТ «Чорноморнафтогаз» у ІІІ кварталі 2008 року частину витрат у розмірі 10000,00 грн., що були понесені у звязку з придбанням природного газу у повязаної особи (НАК «Нафтогаз України», ЄДРПОУ 20077720) згідно договору від 21.02.2008 року № 2051-ПГ-2008 та акту № 8.1 від 31.08.2008 року (кількість природного газу 11949,544 тис. куб.м, ціна без ПДВ 289,00 грн.) визначило у розмірі, який є більшим за звичайну ціну (ціна реалізації без ПДВ 272,14 грн.).

Це порушення призвело до завищення задекларованих субєктом господарювання показників у рядку 04.1 Декларацій «витрати на придбання товарів (робіт, послуг), крім визначених у 04.11» на суму 10000,00 грн., у тому числі по періодах: 3 квартали 2008 року 10000,00 грн., 2008 рік 10000,00 грн. У звязку з чим, позивачу донараховано податку на прибуток у сумі 2500,00 грн., у тому числі по періодах: 3 квартали 2008 року 2500,00 грн., 2008 рік 2500,00 грн.

На підставі акту перевірки № 6143/23-7/00153117 від 03.07.2009 року Державною податковою інспекцією в м. Сімферополь АР Крим 14.07.2009 року було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0009112301/0, в якому визначено суму податкового зобовязання позивача у розмірі 3500,00 грн., з них за основним платежем 2500,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 1000,00 грн. (а.с.7).

В ході судового розгляду судом була перевірена наявність підстав у Державної податкової інспекції в м. Сімферополь АР Крим для донарахування позивачу податку на додану вартість у розмірі 2500,00 грн. та нарахування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1000,00 грн. відповідно до податкового повідомлення-рішення від 14.07.2009 року № 0009112301/0.

Ст.19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти на підстава, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органу власних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного субєкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Як було зазначено вище, ДАТ «Чорноморнафтогаз» було придбано у НАК «Нафтогаз України» природний газ для потреб населення, який в подальшому було реалізовано, зокрема ВАТ «Кримгаз».

Так, між Державним акціонерним товариством «Чорноморнафтогаз» (продавцем) та Відкритим акціонерним товариством «Кримгаз» (покупцем) 29.12.2007 року було укладено договір № 631-ПГ-2008 купівлі-продажу природного газу (а.с.40-45).

Відповідно до п.1. вказаного договору продавець зобовязується передати у власність покупцеві в 2008 році природний газ для потреб населення в обсягах, передбачених щомісячним «Розрахунковим балансом надходження та розподілу природного газу по Україні», затвердженим НАК «Нафтогаз України», а покупець прийняти та оплатити природний газ на умовах даного договору.

Згідно з п. 2.1 вказаного договору продавець передає покупцеві в 2008 році газ в обємі 462077,000 тис. м. куб.

Розділом 4 вказаного договору встановлені ціни на природний газ, так за умови, що обсяг споживання природного газу не перевищує 6000 м3 на рік за наявності газових лічильників становить 270,72 грн., крім того ПДВ 54,14 грн., всього 324,86 грн.

Термін дії вказаного договору встановлений до 31.12.2008 року.

До договору № 631-ПГ-2008 від 29.12.2007 року були підписані додаткова угода № 1 від 07.02.2008 року, додаткова угода № 2 від 29.02.2008 року, додаткова угода № 3 від 30.03.2008 року, додаткова угода № 4 від 14.05.2008 року, а також додаткова угода № 5 від 12.08.2008 року (а.с.46-54).

Відповідно до додаткової угоди № 3 від 30.03.2008 року з 01.04.2008 року згідно зі змінами до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.12.2006 року № 1723 «Про встановлення розміру збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ» від 19.12.2007 року № 1401 та від 27.02.2008 року № 111 ціна реалізації для потреб населення становить за умови, що обсяг споживання природного газу не перевищує 6000 м3 за наявності газових лічильників становить 272,14 грн., крім того ПДВ 54,43 грн., всього 326,57 грн.

Ціна природного газу, обсяг споживання якого не перевищує 6000 м3 за наявності газових лічильників була вирахувана за допомогою Алгоритму розрахунку цін на природний газ ДАТ «Чорноморнафтогаз» на постановку для потреб населення через ВАТ «Кримгаз» (без урахування тарифів на транспорт, поставку природного газу та без урахування 4% цільової надбавки) (а.с.107-108) та Прейскуранту цін на природний газ ДАТ «Чорноморнафтогаз» на постановку для потреб населення через ВАТ «Кримгаз» (без урахування тарифів на транспорт, поставку природного газу та без урахування 4% цільової надбавки) (а.с.109-110).

Оплата ВАТ «Кримгаз» поставленого ДАТ «Чорноморнафтогаз» природного газу підтверджується наявними в матеріалах справи банківськими виписками (а.с.118-137).

Ціну, за якою ДАТ «Чорноморнафтогаз» було продано природний газ ВАТ «Кримгаз», а саме 272,14 грн. за 1000 м. куб., відповідачем на підставі п. 1.20 ст. 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» було визначено як звичайну.

У звязку з цим, за висновками відповідача, позивачем неправомірно до складу валових витрат за ІІІ квартал 2008 року та 2008 рік було включено різницю між сумою, за якою ДАТ «Чорноморнафтогаз» було придбано природний газ у НАК «Нафтогаз України» - 289,00 грн. за 1 м. куб., та сумою за якої газ був проданий ВАТ «Кримгаз» - 272,14 грн. за 1 м. куб.

Враховуючи, що обсяг поставленого природного газу, вартість якого було включено до валових витрат за ціною придбання, у ІІІ квартал 2008 року склав 593,12 тис. м. куб., відповідачем зроблено висновок про завищення позивачем суми валових витрат на 10000,00 грн. (289,00-272,14)х593,12).

Суд не погоджується з таким висновком відповідача, приймаючи до уваги наступне.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Про забезпечення споживачів природним газом» № 1729 від 27.12.2001 року Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» є уповноваженим суб'єктом з формування і розпорядження ресурсами природного газу, що використовується для задоволення потреб населення та релігійних організацій.

Порядком забезпечення споживачів природним газом, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1729 від 27.12.2001 року передбачено, що Мінпаливенерго, Мінекономіки і НКРЕ разом з НАК «Нафтогаз України» щороку розробляють прогнозний річний баланс надходження та розподілу природного газу в Україні (з поквартальною розбивкою) з урахуванням потреби в ньому національної економіки, бюджетних установ та організацій, населення, а також можливостей газотранспортної системи і не пізніше ніж 20 грудня року, що передує планованому, подають на затвердження Кабінету Міністрів України.

Указом Президента України від 19.08.1997 року № 853/97 «Про заходи щодо реалізації державної політики у сфері природних монополій» на Національну комісію з питань регулювання електроенергетики покладено функції регулювання діяльності господарюючих суб'єктів у сфері видобутку та реалізації нафти і газу, транспортування і розподілу природного газу, транспортування нафти, нафтопродуктів та інших речовин трубопроводами.

Згідно з п. 6 вказаного Указу на Національну комісію з питань регулювання електроенергетики покладений, зокрема обовязок формування цінової політики та встановлення тарифів на відповідні товари та послуги.

Так, відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про забезпечення споживачів природним газом» № 1729 від 27.12.2001 року реалізація природного газу для задоволення потреб населення та релігійних організацій здійснюється суб'єктами господарювання, що мають ліцензію на постачання природного газу за регульованим тарифом, за цінами, встановленими Національною комісією регулювання електроенергетики.

Згідно зі ст. 9 Закону України «Про ціни та ціноутворення» регульовані ціни і тарифи встановлюються на ресурси, які справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, на товари і послуги, що мають вирішальне соціальне значення, а також на продукцію, товари і послуги, виробництво яких зосереджено на підприємствах, що займають монопольне (домінуюче) становище на ринку.

Регульовані ціни і тарифи встановлюються державними органами України.

Що стосується визначення ціни у розмірі 289,00 грн. за договором купівлі-продажу природного газу № 2051-ПГ-2008 від 21.02.2008 року як звичайної, то суд зазначає наступне.

Визначення поняття «звичайна ціна» законодавцем наведено у Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».

Згідно з п. 1.20.1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», якщо цим пунктом не встановлено інше, звичайною вважається ціна товарів (робіт, послуг), визначена сторонами договору. Якщо не доведене зворотне, вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню справедливих ринкових цін.

Справедлива ринкова ціна - це ціна, за якою товари (роботи, послуги) передаються іншому власнику за умови, що продавець бажає передати такі товари (роботи, послуги), а покупець бажає їх отримати за відсутності будь-якого примусу, обидві сторони є взаємно незалежними юридично та фактично, володіють достатньою інформацією про такі товари (роботи, послуги), а також ціни, які склалися на ринку ідентичних (а за їх відсутності - однорідних) товарів (робіт, послуг).

Для визначення звичайної ціни товару (робіт, послуг) використовується інформація про укладені на момент продажу такого товару (роботи, послуги) договори з ідентичними (однорідними) товарами (роботами, послугами) у співставних умовах. Зокрема, враховуються такі умови договорів, як кількість (обсяг) товарів (наприклад, обсяг товарної партії), строки виконання зобов'язань, умови платежів, звичайних для такої операції, а також інші об'єктивні умови, що можуть вплинути на ціну. При цьому умови договорів на ринку ідентичних (у разі їх відсутності - однорідних) товарів (робіт, послуг) визнаються співставними, якщо відмінність між такими умовами суттєво не впливає на ціну, або може бути економічно обґрунтована. При цьому враховуються звичайні при укладанні угод між непов'язаними особами надбавки чи знижки до ціни. Зокрема, але не виключно, враховуються знижки, пов'язані з сезонними та іншими коливаннями споживчого попиту на товари (роботи, послуги), втратою товарами якості або інших властивостей; закінченням (наближенням дати закінчення) строку зберігання (придатності, реалізації); збутом неліквідних або низьколіквідних товарів; маркетинговою політикою, у тому числі при просуванні товарів (робіт, послуг) на ринки; наданням дослідних моделей і зразків товарів з метою ознайомлення з ними споживачів ( п. 1.20.2 п. 1.20 ст. 1 Закону).

Для товарів (робіт, послуг), які продаються шляхом прилюдного оголошення умов їх продажу, звичайною визнається ціна, що міститься у такому прилюдному оголошенні ( п. 1.20.3 п. 1.20 ст. 1 Закону).

Якщо товари (роботи, послуги) продаються з використанням конкурсу, аукціону, біржової пропозиції або пропозиції на організованому ринку цінних паперів, або коли продаж (відчуження) товарів здійснюється у примусовому порядку згідно із законодавством, звичайною є ціна, отримана при такому продажі ( п. 1.20.4 п. 1.20 ст. 1 Закону).

У разі коли ціни на товари (роботи, послуги) підлягають державному регулюванню згідно із законодавством, звичайною вважається ціна, встановлена згідно з принципами такого регулювання (п.1.20.5 Закону).

Згідно з п. 1.20.9 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» додатково до правил визначення звичайної ціни, встановлених цим пунктом, Кабінет Міністрів України має право встановити методологію визначення звичайної ціни товарів (робіт, послуг), які продаються (надаються) платниками податку, визначеними як природні монополісти відповідно до закону.

Враховуючи той факт, що ДАТ «Чорноморнафтогаз» природним монополістом не є, товар відповідно до договору № 2051-ПГ-2008 від 21.02.2008 року було продано без прилюдного оголошення, без конкурсу, аукціону, та біржової пропозиції, ціна за вказаним договором не підлягає державному регулюванню, визначення ціни як звичайної за договором № 2051-ПГ-2008 від 21.02.2008 року має визначатись за правилами, встановленими п. 1.20.1, п. 120.2 п. 1.20 ст. 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».

Таким чином, суд вважає необґрунтованим посилання відповідача в акті перевірки на п. 1.20.9 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», як на такий, що мав бути врахований позивачем при визначенні звичайної ціни на товар, придбаний за договором № 2051-ПГ-2008 від 21.02.2008 року.

Аналогічні висновки зроблені експертом ТОВ «Центр судових експертиз» при проведенні дослідження за матеріалами даної справи (висновок судово-економічної експертизи № 39/09 від 02.06.2010 року).

Постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики «Про затвердження ціни на природний газ для ДАТ «Чорноморнафтогаз» на 2008 рік» № 157 від 31.01.2008 року затверджена ціна на природний газ власного видобутку у розмірі 289,00 грн. за 1000 м3 (без урахування ПДВ).

Згідно з даними висновку судово-економічної експертизи № 39/09 від 02.06.2010 року (а.с.197-213), на підставі наведених вище постанов 13.02.2008 року між ДАТ «Чорноморнафтогаз» (продавцем) та НАК «Нафтогаз України» (покупцем) укладено договір № 2050-ПГ-2008 на продаж всього природного газу, видобутого ДАТ «Чорноморнафтогаз» в 2008 році ( до 1200000 тис. куб.м) за ціною 289,00 грн. без ПДВ за тис. куб.м.

В подальшому, 21.02.2008 року між ДАТ «Чорноморнафтогаз» (покупцем) та НАК «Нафтогаз України» (продавцем) укладено договір № 2051-ПГ-2008 на придбання природного газу за тією ж ціною (289,00 грн. без ПДВ за тис. куб.м.), за якою ДАТ «Чорноморнафтогаз» його було продано за договором від 13.02.2008 року № 2050-ПГ-2008.

Враховуючи, рівність умов, в яких укладені договори від 13.02.2008 року № 2050-ПГ-2008 та від 21.02.2008 року № 2051-ПГ-2008, їх взаємну обумовленість, відповідно до загального правила, встановленого п. 1.20.1, п. 120.2 п. 1.20 ст. 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», «звичайною ціною» при поставці природного газу для потреб населення за договором від 21.02.2008 року № 2051-ПГ-2008 є ціна 289,00 грн. без ПДВ за тис. куб.м.

Відповідно до п.п. 2.1.1. п.2.1. ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» платниками податку числа резидентів є суб'єкти господарської діяльності, бюджетні, громадські та інші підприємства, установи та організації, які здійснюють діяльність, спрямовану на отримання прибутку як на території України, так і за її межами.

Відповідно до п.3.1 ст. 3 Закону об'єктом оподаткування є прибуток, який визначається шляхом зменшення суми скоригованого валового доходу звітного періоду, визначеного згідно з пунктом 4.3 цього Закону на: суму валових витрат платника податку, суму амортизаційних відрахувань.

Порядок оподаткування операцій особливого виду, зокрема операцій з повязаними особами передбачений ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».

Так, відповідно до п.п. 7.4.2 п. 7.4 ст. 4 Закону витрати, понесені платником податку у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у пов'язаної особи визначаються виходячи із договірних цін, але не більших за звичайні ціни, що діяли на дату такого придбання.

При цьому, повязаною особою є юридична особа, яка здійснює контроль над платником податку, або контролюється таким платником податку, або перебуває під спільним контролем з таким платником податку;

Під здійсненням контролю слід розуміти володіння безпосередньо або через більшу кількість пов'язаних фізичних чи юридичних осіб найбільшою часткою (паєм, пакетом акцій) статутного капіталу платника податку або управління найбільшою кількістю голосів у керівному органі такого платника податку або володіння часткою (паєм, пакетом акцій), не меншою 20 відсотків від статутного капіталу платника податку (п.1.26 ст. 1 Закону).

Приймаючи до уваги зазначене вище, ціна, встановлена договором від 21.02.2008 року № 2051-ПГ-2008 в розмірі 289,00 грн. без ПДВ за тис. куб.м, є «звичайною ціною» у розумінні п. 1.20 ст. 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», відтак позивачем правомірно до складу валових витрат за ІІІ квартал 2008 року та 2008 рік були віднесено витрати за ціною газу, придбаного за договором від 21.02.2008 року № 2051-ПГ-2008 за ціною 289,00 грн. без ПДВ за тис. куб.м.

Що стосується визначення позивачем у договорі № 631-ПГ-2008 від 29.12.2007 року, укладеного з ВАТ «Кримгаз», ціни на природний газ, що реалізується для потреб населення у розмірі 272,14 грн. за тис. куб.м, то суд зазначає наступне.

Постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики від 19.12.2006 року № 1672, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України за № 1330/13204 від 20.12.2006 року (діяла на момент виникнення спірних правовідносин) затверджено роздрібні ціни на природний газ, що використовується для потреб населення. Так, відповідно до зазначеної постанови ціна природного газу з урахуванням ПДВ за 1м3 за умови, що обсяг споживання природного газу не перевищує 6000 м3за наявності газових лічильників становить 41,8 грн.

З урахуванням вимог даної постанови щодо роздрібної ціни на природний газ, що використовується для потреб населення, ДАТ «Чорноморнафтогаз» було встановлено граничну закупівельну ціну для ВАТ «Кримгаз» у розмірі 272,14 грн. (з урахуванням коефіцієнту ПДВ 1,2; тарифу на поставку газу ВАТ «Кримгаз», затвердженого постановою НКРЕ від 21.06.2007 року № 794, - 25,90; тарифу на транспортування природного газу розподільними трубопроводами, затвердженого постановою НКРЕ від 21.06.2007 року № 794, - 59,80; тарифу на транспортування природного газу розподільними трубопроводами для ДАТ «Чорноморнафтогаз», затвердженого постановою НКРЕ від 10.03.2000 року № 222, - 29,60; коефіцієнту збору у вигляді цільової надбавки на газ для населення, затвердженого постановою НКРЕ від 11.06.2005 року № 442).

Таким чином, ціна продажу природного газу, встановлена в договорі з ВАТ «Кримгаз» в розмірі 274,12 грн. без ПДВ є граничною закупівельною ціною, встановленою ДАТ «Чорноморнафтогаз» згідно з принципами державного регулювання.

Відповідно до спеціального правила, встановленого п. 1.20.5 п. 1.20 ст. 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» ціна продажу природного газу, встановлена в договорі № 631-ПГ-2008 від 29.12.2007 року в розмірі 274,12 грн. без ПДВ, є «звичайною ціною».

Розбіжність між цінами на природний газ, встановленими в договорі № 2051-ПГ-2008 від 21.02.2008 року та в договорі № 631-ПГ-2008 від 29.12.2007 року, обумовлена тим, що такі ціни взаємно не залежні та сформовані в не рівних умовах, оскільки ціна за договором № 2051-ПГ-2008 від 21.02.2008 року є договірною ціною та обумовлена ціною продажу газу за договором № 2050-ПГ-2008 від 13.02.2008 року, а ціна за договором № 631-ПГ-2008 від 29.12.2007 року підлягає державному регулюванню та встановлена уповноваженим державним органом НКРЕ.

Згідно з п.1.20.8 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» обов'язок доведення того, що ціна договору не відповідає рівню звичайної ціни у випадках, визначених цим Законом, покладається на податковий орган у порядку, встановленому законом. При проведенні перевірки платника податку податковий орган має право надати запит, а платник податку зобов'язаний обґрунтувати рівень договірних цін або послатися на норми абзацу першого підпункту 1.20.1 цього пункту.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, вставлених ст. 72 цього Кодексу.

Всупереч зазначеним нормам закону, відповідачем не було надано належних доказів того, що позивачем було порушено порядок визначення звичайної ціни на природний газ при укладенні договорів № 2051-ПГ-2008 від 21.02.2008 року та № 631-ПГ-2008 від 29.12.2007 року.

Враховуючи зазначене вище, приймаючи до уваги відсутність з боку позивача порушень Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», вивчивши наявні у матеріалах справи документи, провівши їх співставлення з нормами чинного законодавства, суд дійшов висновку, що відповідачем неправомірно донараховано позивачу податок на прибуток у розмірі 2500,00 грн. та нараховані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 1000,00 грн.

Відповідно до п.1 ч.2 ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень.

З наведеного слідує, що скасування рішення субєкта владних повноважень є наслідок визнання цього рішення протиправним.

У позовні заяві позивач просить суд лише визнати недійсним податкове повідомлення-рішення відповідача № 0009112303 від 14.07.2009 року без вимоги про визнання оскаржуваного рішення протиправним та його скасування.

В свою чергу, частиною 2 ст.11 КАС України передбачено право суду вийти за межі позовних вимог, тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Враховуючи необхідність повного захисту прав та інтересів позивача, суд вважає необхідним податкове повідомлення-рішення від 14.07.2009 року № 0009112301/0 про донарахування податкового зобовязання з податку на прибуток в сумі 1000,00 грн. та нарахування штрафних санкцій у розмірі 1000,00 грн. визнати таким, що прийнято Державною податковою інспекцією в м. Сімферополь АР Крим протиправно, у звязку з чим підлягає скасуванню.

За таких умов, суд знаходить позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно з ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Позивачем на підтвердження понесених ним судових витрат були представлені відповідні платіжні документи: платіжне доручення № 6445 від 06.08.2009 року на суму 3,40 грн. (судовий збір) та платіжні доручення від 21.05.2010 року № 1732 на суму 3000,00 грн., від 22.06.2010 року № 2315 на суму 3000,00 грн. (витрати на проведення судової експертизи).

Приймаючи до уваги, що рішення у справі ухвалене на користь позивача, який не є субєктом владних повноважень, суд вважає за необхідне присудити всі здійснені ним судові витрати у загальній сумі 6003,40 грн., а саме судовий збір у розмірі 3,40 грн. та витрати на проведення судової експертизи у розмірі 6000,00 грн. з Державного бюджету України.

У судовому засіданні, яке відбулось 16.12.2010 року оголошено вступну та резолютивну частини.

Відповідно до вимог ст. 163 КАС України постанова оформлена та підписана 21.12.2010 року.

Керуючись ст.ст. 160-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов задовольнити.

2.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м. Сімферополь АР Крим від 14.07.2009 року № 0009112301/0 про донарахування Державному акціонерному товариству «Чорноморнафтогаз» податкового зобовязання з податку на прибуток підприємств в сумі 2500,00 грн. та нарахування штрафних санкцій у розмірі 1000,00 грн.

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного акціонерного товариства «Чорноморнафтогаз» (95000, АР Крим, м. Сімферополь, пр. Кірова/пров. Совнаркомівський, 52/1) 6003, 40 грн. судових витрат.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Сидоренко Д.В.