Постанова № 135807962, 16.04.2026, Комунарський районний суд м. Запоріжжя

Дата ухвалення
16.04.2026
Номер справи
333/1971/26
Номер документу
135807962
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 333/1971/26

Провадження № 3/333/990/26

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 квітня 2026 року м. Запоріжжя

Суддя Комунарського районного суду м. Запоріжжя Наумова Ірина Йосипівна, розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , військовослужбовця,

за вчинення правопорушення, передбаченого за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

В провадженя Комунарського районного суду м. Запоріжжя надійшов даний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

За результатами розгляду даного матеріалу судом встановлено наступне.

Відповідно до п. 1 примітки до ст. 172-6 КУпАП суб`єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частини першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Вiдповiдно до статгi 162-1 Закону України «Про судоустрiй та статус суддiв» до працiвникiв Служби судової охорони належать особи, яким присвоєно спецiальнi звання спiвробiтникiв Служби судової охорони, державнi службовцi та особи, якi уклали трудовий договiр iз Службою судової охорони. На державних службовцiв Служби судової охорони поширюється дiя Закону України "Про державну службу"

Згiдно Наказу від 26.11.2020 №282 о/с ОСОБА_1 було призначено на посаду контролера II категорiї 2 взводу охорони 1 пiдроздiлу охорони ТУ Служби судової охорони у Запорiзькiй НОМЕР_1 02.12.2020 ОСОБА_1 прийняв Присягу спiвробiтника Служби судової охорони..

Відповідно до Наказу від 08.10.2024 №427 о/с «По особовому складу» ОСОБА_1 , сержанта Служби судової охорони, відповідно до Положення про проходження служби співробітниками Служби судової охорони в запас Збройних сил України згідно з підпунктом 7 пункту 2 розділу ХІІ, було звільнено з посади контролера І категорії 4 відділення 2 взводу охорони 1 підрозділу охорони ТУ Служби судової охорони у Запорізькій області з 08.10.2024 року за власним бажанням.

Таким чином, контролер І категорії 4 відділення 2 взводу охорони І підрозділу охорони ТУ Служби судової охорони у Запорізькій області ОСОБА_1 , відповідно до п.п. «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб`єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.

У відповідності до абз. 2 п. 2 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» про початок роботи системи подання та оприлюднення відповідно до цього Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, приймається рішення Національного агентства з питань запобігання корупції.

Відповідно до ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції»: «Особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями».

Декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб`єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов`язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності. Днем припинення діяльності є останній день виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у п.п. «а» та «в» п. 2 ч. І ст. 3 Закону, у тому числі перебування на посадах, зазначених у п. 1, п.п. «а» та «в» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону. Відлік строку подання декларації при звільненні починається з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення діяльності.

Таким чином, ОСОБА_1 після припинення діяльності, звільнившись з посади контролера І категорії 4 відділення 2 взводу охорони 1 підрозділу охорони ТУ Служби судової охорони у Запорізькій області з 08.10.2024, відповідно до ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», був зобов`язаний не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності, а саме до 07.11.2024 подати декларацію «при звільненні», за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Проте встановлено, що згідно з послідовністю дій користувача Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування та відомостями Реєстру НАЗК ОСОБА_1 подав декларацію з позначкою «при звільненні» за період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями, шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https://nazk.gov.ua, лише 08.11.2024, що є порушенням вимог ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Таким чином, колишній контролер І категорії 4 відділення 2 взводу охорони 1 підрозділу охорони ТУ Служби судової охорони у Запорізькій області ОСОБА_1 , будучи, згідно з п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3, ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» та примітки до ст. 172-6 КУпАП, суб`єктом декларування та відповідальності за адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у порушення вимог частини 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє діяльність, за період не охоплений раніше поданими деклараціями («при звільненні»).

У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні вищевказаного правопорушення не визнав. Він та його захисник адвокат Дерев`янко І.О. посилались на те, що в зв`язку з наявністю в Україні воєнного стану в ОСОБА_1 був відсутній обов`язок на подачу декларації після звільнення в зазначений в протоколі строк. Просили суд врахувати, що ОСОБА_1 строк подання зазначеної декларації пропущений лише на 1 день. Просили закрити провадження у справі в зв`язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 інкримінованого складу правопорушення.

Прокурор Шевченківської окружної прокуратури м. Запоріжжя Ляленко О.Л. в судовому засіданні наполягала на притягненні ОСОБА_1 до відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Суд, вислухав пояснення ОСОБА_1 , прокурора, дослідивши матеріали справи, дійшов наступного висновку.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого правопорушення, підтверджується дослідженими судом доказами, а саме копіями:

-наказів ТУ Служби судової охорони в Запорізькій області від 26.11.2020 р. про прийняття ОСОБА_1 на посаду контролера судової охорони та від 08.10.2024 р. про звільнення його із займаної посади

-посадової інструкції співробітника Служби судової охорони;

-послужного списку ОСОБА_1 ;

-декларації ОСОБА_1 , поданої 08.10.2024 р.

-письмове попередження ОСОБА_1 про встановлені Законами України «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про запобігання корупції» обмеження під час прийняття на службу в органи місцевого самоврядування, з яким він під його підпис 25.11.2020 р. ознайомлений;

-письмове зобов`язання ОСОБА_1 щодо дотримання положень Закону України «Про запобігання корупції»;

- повідомлення Національного агентства про факт несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларації уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування;

-витяг з Єдиного державного реєстру декларацій НАЗК та послідовність дій користувача цього реєстру ОСОБА_1 ;

-протоколом про адміністративне правопорушення від 19.02.2026 р. №53 в якому викладені обставини вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

-письмовими поясненнями ОСОБА_1 , в який не заперечував, що він несвоєчасно подав декларацію після звільнення, посилаючись на відсутність часу в зв`язку з проходження медичного огляду для служби в ЗСУ для оформлення електронного кваліфікованого підпису.

Оцінивши вищевказані докази, суд приходить до висновку про те, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, а саме, несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Посилання ОСОБА_1 та його захисника Дерев`янко І.О. щодо відсутності обов`язку подання вищевказаної декларації спростовується положеннями ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції». Зазначені в клопотанні про закриття провадження положення щодо відстрочення подання декларації під час воєнного стану стосувалися лише декларацій, які мали бути подані в 2022-2023 р. Посилання ОСОБА_1 щодо неможливості вчасно отримати електронний цифровий підпис за відсутності часу не є поважною причиною пропуску строку подання даної декларації.

Вищенаведене свідчить про відсутність підстав для закриття провадження із заявлених адвокатом обставин відсутні.

При накладенні стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан. Обставин, що обтяжують чи пом`якшують відповідальність ОСОБА_1 судом не виявлено. З урахуванням вищевказаних обставин, суд вважає призначити ОСОБА_1 стягнення у вигляді штрафу, в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Керуючись ч. 1 ст.172-6, ст.ст.33, 283, 284 КУпАП, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, у виді штрафу в дохід держави в розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 гривень (Реквізити для сплати: Отримувач: ГУК уЗап.обл/ТГм.Запорiжжя/21081100; Код отримувача(ЄДРПОУ):37941997; Банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.); Номер рахунку(IBAN): UA558999980313060106000008479; Код класифікаціїдоходів бюджету: 21081100, Адміністративні штрафи та інші санкції).

Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 665,60 грн. (Реквізити для сплати: Отримувач: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.); Номер рахунку (IBAN): UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106, Судовий збір (стягувачем є Державна судова адміністрація України).

Роз`яснити, що штраф має бути сплачений порушником не пізніше 15 днів з дня вручення йому цієї постанови, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.

Відповідно до ч. 2 ст. 308 КУпАП, у разі несплати штрафу у строк постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в поряду, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, а також витрати на облік вчиненого правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Комунарський районний суд м. Запоріжжя протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Комунарського

районного суду м. Запоріжжя Ірина Йосипівна Наумова