Постанова № 13572032, 09.09.2010, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.09.2010
Номер справи
2-а-12132/09/0470
Номер документу
13572032
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ц

справа № 2-а-12132/09/0470

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 вересня 2010 року м. Дніпропетровськ

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Чорної В.В.

при секретарі судового засідання Черненко А.А.

за участі представника позивача Ільченко В.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Жовтоводської обєднаної державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю Восток - Рудапро стягнення пені за порушення термінів розрахунків в сфері зовнішньо-економічної діяльності,-

ВСТАНОВИВ:

21 вересня 2009 року Жовтоводська обєднана державна податкова інспекція звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із зазначеним адміністративним позовом.

В обґрунтування позову, позивач зазначив, що відповідач має заборгованість по сплаті пені за порушення термінів розрахунків в сфері зовнішньо-економічної діяльності в сумі 72941 грн. 89 коп., яка утворилася внаслідок застосування податковим органом до ТОВ Восток - Рудаштрафних санкцій за результатами перевірок від 29.04.2009 року та від 12.05.2009 року, якими в діяльності відповідача було виявлено порушення вимог Закону України Про здійснення розрахунків в іноземній валютівід 23.09.1994 р. №185/94-ВР. Добровільно відповідач застосовані до нього штрафні санкції не сплачує, тому позивач звертається до суду про їх стягнення в примусовому порядку.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, та просив задовольнити їх у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.

Відповідач, належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи, в судове засідання свого представника двічі не направив, заперечень проти позову не надав, з клопотанням про відкладення розгляду справи не звертався. За таких обставин, у відповідності до вимог ст. 128 КАС України, справу розглянуто без участі представника відповідача.

Заслухавши доводи представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд доходить висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з наступних підстав.

Товариство з обмеженою відповідальністю Восток - Рудазареєстроване виконавчим комітетом Жовтоводської міської ради, та перебуває на обліку в Жовтоводській ОДПІ як платник податків.

Пунктом 4 частини 1 статті 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" встановлено, що державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції здійснюють у межах своїх повноважень контроль за законністю валютних операцій, додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, що видають ці документи, за наявністю торгових патентів.

Жовтоводською ОДПІ, на виконання наданих податковому органу повноважень, проведено планову виїзну перевірку ТОВ Восток - Рудаз питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2008 року по 31.12.2008 року, та позапланову невиїзну перевірку з питань дотримання вимог валютного законодавства по імпортному контракту від 21.12.2007 року № 151007/UA за період з 01.01.2009 року по 20.02.2009 року.

За результатами зазначених перевірок, працівниками податкового органу складено акти перевірок № 175/23-19354901 від 29.04.2009 року, та № 213/23-19354901 від 12.05.2009 року, якими зафіксовано порушення вимог Закону України Про здійснення розрахунків в іноземній валютівід 23.09.1994 р. № 185/94-ВР, а саме, порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Так, перевіркою від 29.04.2009 р. виявлено факт несвоєчасного проведення розрахунків в іноземній валюті за імпортним контрактом від 21.12.2007 р. № 151007/UA SPR AB, Швеція (станом на 31.12.2008 р. по контракту рахується дебіторська заборгованість в сумі 34500 євро); товар на суму 132000 євро отримано підприємством з порушенням законодавчо встановлених термінів розрахунків в сфері ЗЕД (180 днів). При цьому, ТОВ Восток-Рудане надано до перевірки висновок центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики щодо продовження термінів розрахунків за даним контрактом.

Згідно ст. 2 Закону України Про здійснення розрахунків в іноземній валюті № 185/94-ВР, імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі, коли таке відстрочення перевищує 180 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується, потребують висновку центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики.

Відповідно до Інструкції про порядок здійснення контролю і отримання ліцензій за експортними, імпортними та лізинговими операціями, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 24.03.99 № 136 , здійснення поставки оформлення вантажної митної декларації (у випадку ввезення продукції на територію України, якщо така продукція згідно із законодавством України підлягає митному оформленню) або виконання нерезидентом усіх зобовязань щодо поставки, покладених на нього договором (в інших випадках) .

Положенням про вантажну митну декларацію, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 09.06.1997 р. № 574, визначено, що вантажна митна декларація це письмова заява встановленої форми, що подається митному органу і містить відомості про товари та транспортні засоби, які подається митному органу і містить відомості про товари та транспортні засоби які переміщаються через митний кордон України, митний режим, у який вони заявляються, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення митного контролю, митного оформлення, митної статистики, нарахування податків, зборів та інших платежів.

Правилами п. 8 вказаного Положення встановлено, що оформлена вантажна митна декларація є підтвердженням надання особі права на розміщення товарів та транспортних засобів у заявленому митному режимі і прав та обовязків, зазначених у вантажній митній декларації осіб щодо здійснення ними відповідних фінансових, господарських та інших операцій. Вантажна митна декларація, заповнена у звичайному порядку вантажна митна декларація із встановленим обсягом даних, на підставі якої завершується митне оформлення товарів та транспортних засобів в заявлений митний режим. Вантажна митна декларація, заповнена у звичайному порядку, вважається оформленою за наявності на всіх її сторінках відтиску особової номерної печатки посадової особи митниці, якою здійснено митне оформлення товарів та транспортних засобів.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України Про здійснення розрахунків в іноземній валюті№ 185/94-ВР, порушення резидентами строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка від суми неодержаної виручки (митної вартості недопоставленої продукції) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості.

Отже, ТОВ Восток-Рудабуло порушено вимоги ст. 2 Закону України Про здійснення розрахунків в іноземній валюті.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України Про здійснення розрахунків в іноземній валюті№ 185/94-ВР, порушення резидентами строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка від суми неодержаної виручки (митної вартості недопоставленої продукції) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості.

Крім того, перевіркою від 12.05.2009 р. виявлено аналогічні порушення: факт несвоєчасного проведення розрахунків в іноземній валюті за імпортним контрактом від 21.12.2007 р. № 151007/UA ndvik SPR AB, Швеція (станом на 01.01.2009 р. по контракту рахується дебіторська заборгованість в сумі 34500 євро. Дата виникнення заборгованості 18.07.2008 р., граничний термін надходження товару 14.01.2009 р.). У звязку з невиконанням умов контракту, нерезидентом по контракту від 21.12.2007 р. № 151007/UA повернуто передплату в сумі 34500 євро на розрахунковий рахунок ТОВ Восток-Рудаз порушенням законодавчо встановлених термінів розрахунків в сфері ЗЕД (180 днів) лише 20.02.2009 р.

На підставі актів перевірок, заступником начальника Жовтоводської ОДПІ винесені рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000022200 від 29.04.2009 року та №0000222301 від 25.05.2009 року, якими за вказані вище порушення ТОВ Восток - Руданараховано пеню в сумі 34098,47 грн., та 38843,42 грн., відповідно. Отже, загальний розмір нарахованої пені становить 72941 грн. 89 коп.

Вказані рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій отримані уповноваженою особою відповідача (головним бухгалтером ТОВ Восток-Руда), про що свідчить підпис в графі про отримання.

Відповідач у строк, встановлений пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України № 2181 (протягом 10 календарних днів від дня отримання податкового повідомлення-рішення), не сплатив суми штрафних санкцій, визначених рішеннями податкового органу, та не оскаржив ці рішення у встановленому порядку.

Відповідно до пп.5.4.1 п.5.4 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" , узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у визначені законом строки, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Таким чином, штрафні санкції, застосовані до Товариства з обмеженою відповідальністю Восток - Рудазгідно вказаних вище рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, є узгодженими, і набули статусу податкового боргу платника податків.

08.01.2009 року, у відповідності до пп. 6.2.3 "а" ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181 від 21.12.2000 р., податковим органом винесено першу податкову вимогу № 2/11 на суму 234358 грн. 68 коп. (з урахуванням попередньо утвореної заборгованості перед бюджетом), яка отримана уповноваженою особою відповідача 12.01.2009 р., що підтверджується копією поштового повідомлення, наявного в матеріалах справи.

11.02.2009 р., у відповідності до пп. 6.2.3 "б" ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181 від 21.12.2000 р., податковим органом винесено другу податкову вимогу № 2/11 на суму 234359 грн. 93 коп., яка отримана уповноваженою особою відповідача 14.02.2009 р., що підтверджується копією поштового повідомлення, наявного в матеріалах справи.

У відповідності до п. 6.2.5 ст. 6 Закону України № 2181, у разі несплати податкових вимог, інші вимоги не формуються і не надсилаються.

Не зважаючи на вжиті заходи, податковий борг відповідачем сплачений не був.

Згідно пункту 11 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу України" , державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднанні державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

У відповідності до пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. Закону України № 2181, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду, що відповідно до п. 1.6 ст. 1 цього ж Закону, є зверненням на активи платника податків в рахунок погашення податкового боргу.

У відповідності до пп. 7.2.1 п. 7.2 ст. 7 Закону України № 2181, джерелами погашення податкового боргу платника податків за рішенням органу стягнення є будь-які активи платника податків (його філій, відділень, інших відокремлених підрозділів) з урахуванням обмежень, визначених цим Законом, а також іншими законами.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України , до компетенції адміністративного суду віднесено розгляд справ за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

З огляду на викладене, суд доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог, та необхідність їх задоволення.

Керуючись ст.ст. 122 , 160 - 162 , 167 КАС України , суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Жовтоводської обєднаної державної податкової інспекції задовольнити .

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Восток - Руда(код ЄДРПОУ 19354901) на користь державного бюджету (р/р 31114105700018, код 24231000, код платежу 21081000, ВДК у Дніпропетровській області, МФО 805012) пеню в сумі 72941 грн. 89 коп. (сімдесят дві тисячі девятсот сорок одна гривня вісімдесят девять копійок).

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Якщо судом у відповідності до частини 3 статті 160 КАС України було проголошено вступну та резолютивну частину постанови, а також в разі прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови складений 14.09.2010 року.

Суддя В.В. Чорна