ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 грудня 2010 р. № 2а-10375/10/1370
у складі: головуючого судді Кузьмича С.М.
при секретарі Залуцькій І.І.
з участю представників: позивача Степанюк Н.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Галнафтогаз»до державної податкової інспекції у Волочиському районі Хмельницької області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся з позовом до державної податкової інспекції у Волочиському районі Хмельницької області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
В обґрунтування позову покликається на те, що відповідачем проведено камеральну перевірку податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010 рік по ВАТ «Концерн Галнафтогаз», за результатами якої складено акт від 30.03.2010р. №306/15/31729918. Під час проведення камеральної перевірки встановлено, що ВАТ «Концерн Галнафтогаз»обчислення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності проведено без застосування коефіцієнта інфляції на 2010р. чим порушено вимоги ст.21 Закону України «Про оренду землі», у відповідності до якої «обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди»та п.4.2 заключеного ВАТ «Концерн Галнафтогаз»договору оренди землі від 11.09.2009р., у відповідності до якого «Обчислення розміру орендної плати проводиться з урахуванням її індексації». Згідно листа Держкомзему від 11.01.2010р. №641/22/6-10 коефіцієнт індексації за 2009р. становить 1,059.
На підставі акту перевірки ДПІ у Волочиському районі прийнято податкове повідомлення-рішення від 08.04.2010р. №0001221500/0 про визначення податкового зобов'язання на загальну суму 691,36 грн. (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 32,92 грн.).
ПАТ «Концерн Галнафтогаз»скористалось своїм правом на досудове врегулювання спору, оскаржило зазначене податкове повідомлення-рішення, зокрема до ДПА України. За результатами розгляду повторної скарги ДПА України прийнято Рішення від 13.10.2010р. за №10639/6/25-0215, яким скасовує податкове повідомлення-рішення ДПІ у Волочиському районі від 08.04.2010р. №0001221500/0 в частині донарахованого податкового зобов'язання з орендної плати за землю за податкові періоди з березня 2010 року по грудень 2010 року та в частині застосованої штрафної санкції за вказані податкові періоди, в іншій частині податкове повідомлення-рішення ДПІ у Волочиському районі від 08.04.2010р. залишено без змін.
Враховуючи Рішення про результати розгляду повторної скарги ДПА України від 13.10.2010р., ДПІ у Волочиському районі винесено нове податкове повідомлення-рішення від 20.10.2010р. №0002931500/3, яким ПАТ «Концерн Галнафтогаз»визначено суму податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб в розмірі 109,74 грн. та застосовано штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 17,00 грн.
ПАТ «Концерн Галнафтогаз»не погоджується з податковим повідомленням-рішенням ДПІ у Волочиському районі від 20.10.2010р. №0002931500/3 вважає його таким, що не відповідає чинному законодавству, оскільки 21 серпня 2009р. між Волочиською районною державною адміністрацією та ВАТ «Концерн Галнафтогаз»(нині ПАТ «Концерн Галнафтогаз») укладено договір оренди земельної ділянки, який зареєстрований у Волочиському районному відділі ХРФ державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України»про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 11.09.2009р. за №040975000002.
В податковій декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2010 рік ПАТ «Концерн Галнафтогаз»розраховувало суму податкового зобов'язання згідно з п.4.1. Договору, а саме 11 160,00 грн. в рік та вноситься щомісячно рівними частинами у розмірі 930,00 грн., що повністю відповідає чинному законодавству, оскільки відповідно до ст.13 Закону України «Про плату за землю»підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності є договір оренди такої земельної ділянки. Оскільки Сторонами Договору оренди земельної ділянки не вносились зміни щодо розміру орендної плати, отже в ПАТ «Концерн Галнафтогаз»не було підстав для сплати іншого розміру орендної плати, ніж це зазначено в Договорі. Відповідно до п.12.1 Договору тіна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. Волочиська районна державна адміністрація жодних пропозицій щодо внесення змін до Договору ПАТ «Концерн Галнафтогаз» не надавала. Пунктом 2.2. Договору передбачено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки не проведена.
Виходячи з наведеного вище у ПАТ «Концерн Галнафтогаз»не було жодних підстав для індексування орендної плати на коефіцієнт індексації 1,059. Відповідно до п.4.2. Договору обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.
Посилання податкового органу на те, що податкова декларація подана платником без урахування індексу інфляції за 2010 рік є таким, що суперечить чинному законодавству. Податкова декларація щодо орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності на 2010 рік не може враховувати індекс інфляції за 2009 рік, оскільки це різні періоди. Врахувати індекс інфляції за 2010 рік також неможливо, так як він на початок року невідомий. Просять визнати протиправним та скасувати повністю податкове повідомлення-рішення ДПІ у Волочиському районі від 20.10.2010р. №0002931500/3.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав з аналогічних підстав наведених у позовній заяві, просить позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з»явився, однак подав клопотання про розгляд справи у його відсутності та подав письмові заперечення згідно яких вказує на те, що Статтею 15 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що істотною умовою договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру та індексації. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю, як визначено статтею 21 Закону, встановлюються за згодою сторін у договорі оренди . Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Згідно із пунктом 9 Типового договору оренди землі, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 N 220, розмір орендної плати встановлюється у гривнях із зазначенням способів внесення за земельні ділянки приватної власності, а за земельні ділянки державної і комунальної власності також із зазначенням відсотків нормативної грошової оцінки земельних ділянок або розміру земельного податку.
Пунктом 10 Типового договору оренди землі встановлено, що обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.
Відповідно до статті 23 Закону N 2535-ХІІ грошова оцінка земельної ділянки щороку станом на 1 січня уточнюється на коефіцієнт індексації, порядок проведення якої затверджується постановою Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2000 N 783 "Про проведення індексації грошової оцінки земель" встановлено, що грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення індексується станом на 1 січня поточного року на коефіцієнт, що визначається від індексу інфляції року, за результатами якого проводиться індексація.
Платники орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян), як визначено статтею 14 Закону N 2535-ХІІ, самостійно обчислюють суму орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Таким чином, орендарі земель державної або комунальної власності при визначенні річних податкових зобов'язань по орендній платі за землю відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 2000 року № 783 "Про проведення індексації грошової оцінки земель" повинні застосовувати коефіцієнти індексації, якщо інше не передбачено договором оренди земельної ділянки.
11 вересня 2009 року укладено договір оренди землі між орендодавцем Волочиською районною державною адміністрацією в особі голови райдержадміністрації Богославця Володимира Івановича та орендарем ВАТ „Концерн Галнафтогаз" в особі Турхана Назара Зиновійовича (юридична адреса: м. Львів, вул. Пластова, 1).
Договір укладений строком на 5 років. Відповідно до статті 18 Закону № 161 договір набирає чинності з моменту його державної реєстрації.
Договір зареєстрований у Волочиському районному відділі ХРФ ДП „ЦЗДК" 11 вересня 2009 року за №040975000002.
Згідно даного договору ВАТ „Концерн Галнафтогаз" надано в строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування автозаправочної станції площею 0,1860 га, яка знаходиться на території Писарівської сільської ради за межами населеного пункту с. Писарівка.
Загальна сума орендної плати за рік становить 11160,00 гривень.
Згідно п.4.2 ст.4 „Орендна плата" даного договору „Обчислення розміру орендної плати проводиться з урахуванням її індексащї".
На виконання пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 2000 року № 783 "Про проведення індексації грошової оцінки земель" Державний комітет України із земельних ресурсів листом від 11.01.2010 року № 641/22/6-10 повідомив наступне:
Нормативну грошову оцінку земель станом на 01.01.2010 року за 2009 рік необхідно індексувати на коефіцієнт індексації на 1,059, який розраховано виходячи із середньорічного індексу інфляції за 2009 рік-115,9 відповідно до порядку проведення індексації грошової оцінки земель, затвердженого згаданою Постановою Кабінету Міністрів України.
Тому, відповідач вважає, що твердження ПАТ „Концерн Галнафтогаз" про те, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки не проведена не може бути прийняте до уваги, оскільки орендована ПАТ „Концерн Галнафтогаз" земельна ділянка відповідно до укладеного договору оренди та довідки управління Держкомзему у Волочиському районі №07-2037/10 від 19.05.10 знаходиться за межами населеного пункту. Просять в позоі відмовити.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи, суд приходить до висновку, що позов до задоволення не підлягає з наступних підстав.
Згідно акту про результати камеральної перевірки податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності по Публічному акціонерному товариству «Концерн Галнафтогаз перевірки ДПІ у Волочиському районі від 30.03.2010р. №306/15/31729918 прийнято податкове повідомлення-рішення від 08.04.2010р. №0001221500/0 про визначення податкового зобов'язання на загальну суму 691,36 грн.
Як вбачається з договору оренди земельної ділянки від 11 вересня 2009 року укладеного між орендодавцем Волочиською районною державною адміністрацією в особі голови райдержадміністрації Богославця Володимира Івановича та орендарем ВАТ „Концерн Галнафтогаз" в особі Турхана Н.З. такий укладений строком на 5 років та зареєстрований у Волочиському районному відділі ХРФ ДП „ЦЗДК" 11 вересня 2009 року за №040975000002, річна сума орендної плати за землю становить 11169,00грн. Відповідно до п.п.4.2 п.4 вказаного договору обчислення розміру орендної плати за землю ПАТ «Концерн Галнафтогаз»здійснюється з урахуванням індексів інфляції та п.п.4.4 п.4 даного договору оренди передбачено, що розмір орендної плати переглядається не більше одного разу на рік, якщо відбулися зміни коефіцієнтів індексації визначених законодавством.
Факт виконання цього договору позивачем не заперечується та додатково стверджується актом прийому-передачі земельної ділянки.
Із рішення ДПА України про результати розгляду повторної скарги від 13.10.2010р. вбачається, що в задоволені скарги відмовлено, окрім того вбачається, що позивач скористався можливістю досудового порядку вирішення спору, а тому в силу ч.4 ст.99 КАС України позивачем не пропущено строк звернення до суду.
Як вбачається з пояснень представника позивача, остання підміняє поняття «індекс інфляції» на «коефіцієнт індексації», хоча це два різних поняття.
Так індекс інфляціїпоказник, який характеризує зміну загального рівня цін на товари та послуги. А коефіцієнт індексації, розраховано виходячи з середньорічного індексу інфляції відповідно до Порядку проведення індексації грошової оцінки земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2000N 783 проведення індексації грошової оцінки земель".
Таким чином покликання представника позивача, на те, щоб обчислити розмір орендної плати за землю з врахуванням індексів інфляції, необхідно оформити зміни до договору оренди земельної ділянки, однак таке твердження позивача спростовується діючим законодавством , а саме ч.3 ст.21 Закону України «Про оренду землі»орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди, та не знаходить своє відображення в договорі оренди земельної ділянки від 11.09.2009р. укладеного між ПАТ «Концерн Галнафтогаз»з Волочиською районною державною адміністрацією. Більше того в зазначеному договорі передбачено внесення змін до нього в разі зміни коефіцієнтів індексації визначених законодавством.
Копією податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за 2010р. стверджується не застосування індексів інфляції при обчислені орендної плати.
Відповідно до статті 8 Закону України №2535 податок за земельні ділянки, надані для підприємств промисловості, транспорту, зв'язку та іншого призначення, за винятком земельних ділянок, зазначених у частині другій та третій цієї статті і частині другій статті 6 цього Закону, справляється з розрахунку 5 відсотків від грошової оцінки одиниці площі ріллі по області. Іншого порядку нарахування земельного податку для земель, що знаходяться за межами населеного пункту чинним законодавством не передбачено.
Суд поділяє позицію відповідача та вважає, що нормативну грошову оцінку земель станом на 01.01.2010 року за 2009 рік необхідно індексувати на коефіцієнт індексації на 1,059, який розраховано виходячи із середньорічного індексу інфляції за 2009 рік-115,9 відповідно до порядку проведення індексації грошової оцінки земель, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2000 року № 783 "Про проведення індексації грошової оцінки земель".
Таким чином суд не знаходить підстав для задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 7 - 14, 18, 19, 70, 71, 86, 99-102, 158-163, 167 КАС України, суд
п о с т а н о в и в :
в задоволенні позову відмовити повністю.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлений 13.12.2010 року.
Головуючий (підпис) С.М.Кузьмич