ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 грудня 2010 року м. Запоріжжя Справа № 2а-2424/09/0870
За позовом: Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області
до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації “Запоріжгаз”, м. Запоріжжя
за участі прокуратури Запорізької області
про стягнення економічних санкцій у розмірі 10136319,36грн,-
У складі головуючого судді Нечипуренко О.М.
при секретарі судового засідання Бриль А.В.
за участі представників сторін:
від позивача Лихман Ф.О. (довіреність № 01-04/294 від 02.02.2010)
від відповідача Барсукова І.Г.(довіреність №08/4534-1 від 02.08.2010)
від прокуратури - Марков І.О. (посвідчення №80 від 11.08.2010)
ВСТАНОВИВ:
Державна інспекція з контролю за цінами звернулась до суду з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства «Запоріжгаз» про стягнення 10136319,36грн. економічних санкцій у розмірі 10136319,36 грн. за порушення державної дисципліни цін.
Ухвалою суду від 15.04.2009 року, в порядку ст. ст. 104-107 КАС України, відкрито провадження у адміністративній справі № 2а-2424/09/0870 та призначено до судового розгляду на 19.05.2009 року.
За письмовим клопотанням сторін провадження у справі зупинено до винесення рішення у справі №2а-1430/09/0870 за позовом ВАТ «Запоріжгаз» до Державної інспекції з контролю за цінами у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування рішення №42 від 05.02.2009р.100917, та набрання ним законної сили.
Ухвалою від 04.11.2010, за клопотанням позивача провадження у справі поновлено з 23.11.2010. В обґрунтування клопотання позивач зазначив, що про Рішення про застосування до відповідача економічних санкцій від 05.02.2009 № 42, за результатами розгляду Дніпропетровським апеляційним адміністративним судом визнано чинним.
Крім того, зважаючи на те, що 06.04.2010 до суду надійшло повідомлення про вступ прокурора, відповідно до ст. ст. 35, 36-1 Закону України «Про прокуратуру» та ст. 60 КАС України, у справу №2а-2424/09/0870, подальший розгляд справи здійснювався за участі представника прокуратури Запорізької області.
В засіданні 23.11.2010, за заявою представника відповідача, змінено назву відповідача на Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз».
За письмовим клопотанням відповідача, ухвалою від 23.11.2010 провадження у справі на підставі п.4 ч.2 ст.156 КАС України, зупинено до 13.12.2010.
В засіданні 13.12.2010 представником відповідача заявлено клопотання про зупинення провадження у даній справі до вирішення Вищим адміністративним судом України повязаної справи № К-31469/10 (справи № 2а-1430/09/0870). В задоволенні якого суд відмовив, оскільки згідно ч. 3 ст. 254 КАС України, у разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи, тож рішення у справі № 2а-1430/09/0870 набрало чинності.
На підставі ст. 160 КАС України в засіданні 13.12.2010 судом проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Судом оголошено про час виготовлення постанови у повному обсязі.
Відповідно до ст. 41 КАС України, в ході судового розгляду здійснювалось повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, а саме: комплексу «Камертон».
Позивач підтримав свої позовні вимоги і просить задовольнити їх у повному обсязі. В обґрунтування позовних вимог посилається на ст ст. 13, 14 Закону України «Ціни та ціноутворення» і зазначає, що Державною інспекцію з контролю за цінами в Запорізькій області в період з 01.05.2008 по 21.08.2008 при розрахунках із споживачами природного газу відповідачем в структурі ціни враховано витрати НАК «Нафтогаз України» на реалізацію природного газу, як затверджено наказом Міністерства палива та енергетики України від 25.04.2008 №247, що не пройшов реєстрацію в Мінюсті України, а. отже не є чинним. Перевіркою встановлено, що відповідач предявляв рахунки споживачам з врахуванням ціни газу на рівні 1022,13 грн. замість 934,70 грн., тобто на 87,43 грн. за 1 тис. куб. м. вище, загальна сума необґрунтовано отриманої виручки становить 3378773,12 грн., як споживачами сплачені у повному обсязі. За результатами проведеної перевірки позивачем, відповідно до ст. ст. 13, 14 Закону України “Про ціни і ціноутворення” та Інструкції про порядок застосування економічних, фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки України та Міністерства фінансів України від 03.12.01 № 298/519, до відповідача застосовано економічні санкції за порушення державної дисципліни цін, про що прийнято рішення від 05.02.2009 №42. Доказів скасування рішення не має , як і доказів сплати суми у добровільному порядку, тому позивач просить стягнути з відповідача зазначену суму штрафних санкцій.
Відповідач проти позову заперечив, про що надав письмові заперечення. В обґрунтування своєї позиції зазначив, по-перше, рішення про застосування штрафних санкцій оскаржується ним у судовому порядку, по-друге, ПАТ «Запоріжгаз» реалізовує природний газ споживачам відповідно до укладених договорів та порядку формування ціни на газ, встановленому чинним законодавством, при цьому грошові кошти, отримані від споживачів за природний газ (в тому числі і як компенсацію витрат НАК «Нафтогаз України») підприємство не використовує у власній діяльності, а перераховує власнику природного газу, тому такі грошові кошти не є виручкою ПАТ «Запоріжгаз».
Тому, вважає висновки позивача про порушення ПАТ «Запоріжгаз» чинного законодавства та отримання необґрунтованої виручки такими, що не відповідають фактичним обставинам, і позовні вимоги безпідставними. просить у позові відмовити.
Проаналізувавши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представника позивача, суд вважає, позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного:
Згідно з пунктами 1, 2, 3 Положення про державну інспекцію з контролю за цінами в Запорізькій області (затверджено наказом Державної інспекції з контролю за цінами України від 29.03.01 № 9), Державна інспекція з контролю за цінами в Запорізькій області є територіальним органом Державної інспекції з контролю за цінами у складі Міністерства економіки України і підпорядковується їй. В межах своєї компетенції зазначена держінспекція організовує виконання актів законодавства і здійснює систематичний контроль за їх реалізацією. Основними завданнями державної інспекції з контролю за цінами є організація та здійснення контрольно-наглядових функцій з питань додержання органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями вимог щодо формування, встановлення та застосування цін і тарифів.
Пунктами 5, 6 вказаного Положення передбачено, що держінспекція цін має право приймати рішення про вилучення до відповідного бюджету необґрунтовано одержаної підприємством, установою та організацією виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та штрафу в двохкратному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Начальник держінспекції та його заступник від імені органів державного контролю за цінами приймають рішення про вилучення до відповідного бюджету всієї необґрунтовано одержаної суми виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та штрафу в двохкратному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки.
Як свідчать матеріали справи, Державною інспекцією з контролю за цінами в Запорізькій області в період з 12.01.2009 р. по 30.01.2009 р. було здійснено перевірку Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації “Запоріжгаз” з питання правильності порядку формування та застосування тарифів на зберігання, транспортування розподільчими мережами та поставку газу природного, за результатами якої складено акт від 30.01.2009 р. № 43.
Перевіркою встановлено, що у період з 01.05.2008 по 21.08.2008 при розрахунках із споживачами природного газу, а саме: установами і організаціями, що фінансуються з державного та місцевого бюджетів, промисловими споживачами та іншими субєктами господарювання ПАТ “Запоріжгаз” предявляє рахунки з урахуванням ціни газу на рівні 1022,13 грн., замість 934,70 грн., тобто на 87,43 грн. за 1 тис. куб. м. вище (без врахування цільової надбавки та ПДВ). Тобто, ПАТ “Запоріжгаз” в структуру ціни враховує витрати НАК “Нафтогаз України”на реалізацію природного газу, які затверджено наказом Міністерства палива та енергетики України від 25.04.2008 р. № 247 (з урахуванням погодження з Міністерствами Фінансів та економіки України). В акті зазначено, що в порушення вимог Указу Президента України від 03.10.1992 р.№ 492 “Про державну реєстрацію нормативно-правових актів Міністерств та інших органів виконавчої влади”та п. 15 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.1992 р. № 731, якою затверджено Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів Міністерств та інших органів виконавчої влади, вищезазначений наказ Мінпаливенерго не пройшов реєстрацію в Міністерстві юстиції України, а отже вважається таким, що не набрав чинності.
В акті встановлено, що враховуючи обсяг спожитого природного газу промисловими підприємствами та бюджетними установами, сума необґрунтовано отриманої виручки за період з 01.05.2008 р. по 31.05.2008 р. становить 692228,36 грн.; за період з 01.06.2008 р. по 21.08.2008 р. 2686544,76 грн. Загальна сума необґрунтовано отриманої виручки за період з 01.05.2008 р. по 21.08.2008 р. становить 3378773,12 грн.
Статтею 13 Закону України “Про ціни і ціноутворення” визначено, що державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому, контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції.
Відповідно до ст. 14 цього Закону, вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки.
Згідно з п. 1.3. Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України і Міністерства фінансів України 03.12.01 № 298/519 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.12.01 за № 1047/6238, яка є чинною на час спірних правовідносин, необґрунтовано отримана підприємством, організацією виручка в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню і зараховується в дохід відповідного бюджету із застосуванням штрафу у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки за належністю.
Пунктом 3.8. зазначеної Інструкції визначено, що відповідно до наданих повноважень Державна інспекція з контролю за цінами, державні інспекції з контролю за цінами в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі на підставі проведених ними перевірок субєктів господарювання приймають рішення про застосування фінансових (штрафних) санкцій за порушення вимог законодавства, яким такі санкції та їх розміри передбачено. Суми за зазначеними санкціями стягуються із субєктів господарювання і зараховуються за належністю в порядку визначеному законодавством, з урахуванням вимог цієї Інструкції (п. 3.8.1.). Рішення складається за формою згідно з додатком № 2 у трьох примірниках.
Таким чином, на підставі матеріалів перевірки 05 лютого 2009 р. в. о. начальника Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області на підставі рішення № 42 до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації “Запоріжгаз” застосовано 10136319,36 грн. економічних санкцій, з яких 3378773,12 грн. сума порушення та 6757546,24 грн. штраф.
Рішення про застосування до відповідача штрафних санкцій у судовому порядку не скасовано, які сума штрафу відповідачем у добровільному порядку не сплачена.
З огляду на викладене, відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, враховуючі, що відповідач не заперечив проти позову, суд вважає позовні вимоги Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області про стягнення з відповідача 10136319,36 грн. економічних санкцій обґрунтованими, заснованими на нормах чинного законодавства, доведеними, документально підтвердженими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
На підставі викладеного вище, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача про стягнення з Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації “Запоріжгаз” 10136319,36 грн. економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 94, 158, 160, 162, 163, 167, 263 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації “Запоріжгаз” про стягнення економічних санкцій у розмірі 10136319,36грн. задовольнити.
2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації “Запоріжгаз” (м. Запоріжжя, вул. Заводська, 7; код ЄДРПОУ 03345716) економічні санкції у розмірі 10136319,36 грн. (десять мільйонів сто тридцять шість тисяч триста девятнадцять гривень 39 коп.) на користь державного бюджету м. Запоріжжя (на р/р № 31111106700002, код ЄДРПОУ 34677145, МФО 813015, ГУДКУ в Запорізькій області). Видати виконавчий лист.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складення її в повному обсязі, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції
Постанова в повному обсязі у відповідності до вимог ст. 160 КАС України оформлена і підписана 24.12.2010.
Суддя(підпис) О.М. Нечипуренко