Рішення № 135641848, 07.04.2026, Центрально-Міський районний суд м. Кривого Рогу

Дата ухвалення
07.04.2026
Номер справи
216/567/26
Номер документу
135641848
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 216/567/26

провадження 2/216/2114/26

РІШЕННЯ

іменем України

(повний текст)

07 квітня 2026 року місто Кривий Ріг

Центрально-Міський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:

головуючого, судді Скиби М.М.,

за участю секретаря судового засідання Смолдирева М.Є.,

представника позивача - ОСОБА_1 ,

представника відповідача Літвінова Є.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Центрально-Міського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області, в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін, цивільну справу за позовом ОСОБА_2 , в інтересах якого діє представник ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» про захист прав споживача, -

ВСТАНОВИВ:

Узагальнені доводи позивача

Позивач звернувся до суду з позовом про захист прав споживача посилаючись на те, що ТОВ «ГК «Нафтогаз України» постачає природний газ власнику домогосподарства по АДРЕСА_1 ОСОБА_2 . Особовий рахунок № НОМЕР_1 . Ціна на газ для споживачів, за 1 куб.м. складає 7,95689 грн.

По рахунку НОМЕР_1 за серпень і вересень 2025 року ТОВ ГК «Нафтогаз України» виставив до оплати за начебто спожитий газ по 400,31 м3. По рахунку НОМЕР_1 за жовтень 2025 року ТОВ ГК «Нафтогаз України» виставив до оплати за начебто спожитий газ взагалі 690,45 м3., але фактично було спожито в серпні 182 м3 , в вересні 113 м3 і в жовтні 254 м3 газу.

Листом від 19.09.2025 року власником ОСОБА_2 було зроблено запит до ТОВ ГК «Нафтогаз України» стосовно завищених показників спожитого газу по домогосподарству по АДРЕСА_1 , (рахунок 980074793). Також ставилось питання передавати показники лічильника газу минаючи ТОВ «Газорозподільні мережі України» безпосередньо до ТОВ ГК «Нафтогаз України».

Представник позивача зазначає, що він особисто пропонував 19.09.2025 року представнику ТОВ ГК «Нафтогаз України» надати повний доступ до лічильника. Представник ТОВ ГК «Нафтогаз України» відмовилась від виїзду.

У відповіді від 22.09.2025 року постачальник ТОВ ГК «Нафтогаз України» листом за № 119/2.1.5-71587-2025 навів перелік варіантів для передачі показника лічильника газу.

09.10.2025 року представником позивача було направлено офіційну заяву до ТОВ ГК «Нафтогаз України» з проханням здійснити перерахунок згідно фактичних показників лічильника. До заяви надісланої через особистий кабінет було додано фотографії лічильника.

Представник позивача зазначає, що Газопостачальна компанія зобов`язана робити перерахунок у певних випадках, зокрема, якщо були помилки у показаннях лічильника, виникла переплата (наприклад, при зміні постачальника), або для коригування норм споживання, а також за заявою споживача. ТОВ ГК «Нафтогаз України» 13.10.2025 року направило листа до Криворізької філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» яким просить здійснити контрольні зняття показників лічильника газу по домогосподарству по АДРЕСА_1 .

Спеціалістами Криворізької філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» 17.10.2025 року за листом від ТОВ ГК «Нафтогаз України» і погодженням з власником домогосподарства ОСОБА_2 було проведено перевірку лічильника і контрольне зняття показань. За результатами перевірки було складено Акт обстеження від 17.10.2025 р., в якому зазначено, що перевірку проводили майстер служби ПВРГ ОСОБА_3 і провідний фахівець з ВЕБ ОСОБА_4 . Лічильник № 9162133, 1995 року виготовлення, пломба № С 42188524 в наявності і показання 88989,10 м3.

08.11.2025 року представником позивача направлено до ТОВ ГК «Нафтогаз України» листа, який зареєстровано за вх. № 32239-2025 від 10.11.2025 року. До листа було додано Акт обстеження від 17.10.2025 року і відеозапис зняття контрольних показань.

В січні від ТОВ ГК «Нафтогаз України» ОСОБА_2 надійшла СМС з вимогою сплатити зайві 7495,95 грн. Представник позивача зазначає, що ТОВ ГК «Нафтогаз України» ані коригування показань, ані перерахунку не здійснили.

Посилаюись на ст. 13 Закону України «Про ринок природного газу», Закон України «Про захист прав споживачів», Кодекс газорозподільних систем та Правила постачання природного газу ст. 1212 ЦК України позивач просить суд визнати дії Товариства з обмеженою відповідальністю Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» щодо неправомірного нарахування обсягів/вартості спожитого природного газу за період з серпня по жовтень 2025 року неправомірними та такими, що порушують права споживача та видати судовий наказ про зобов`язання ТОВ ГК «Нафтогаз України» здійснити перерахунок по оплаті за постачання природного газу, відповідно до реальних показань лічильника за споживання в серпні 2025 року - 182м3, споживання в вересні 2025 року - 113м3 і споживання в жовтні 254м3 згідно з фактичними показаннями лічильника, провести коригування показань в особистому кабінеті (https://my.gas.ua/home), виставити реальний рахунок за спожитий газ (зменшений на 7495,95 грн.).

Окрім того зазначив, що ТОВ "Газорозподільчі мережі України" не власником або кристувачем трубопроводів по вул. Нагірна в м. Кривому Розі.

Узагальнені доводи відповідача.

Представник відповідача до суду направив відзив на позов, у якому зазначив , що відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України (далі КМУ) від 22.07.2020 № 917-р ТОВ «ГК «Нафтогаз України» обрано постачальником «останньої надії» строком на три роки. Згідно з пунктом 26 частини першої статті 1 Закону України «Про ринок природного газу» постачальник «останньої надії» визначений КМУ постачальник, який не має права відмовити в укладенні договору постачання природного газу на обмежений період часу.

Договір постачання природного газу постачальником «останньої надії» не потребує двостороннього підписання. Відповідно до п. 1 Наказу Міністерства енергетики України від 08.06.2022 № 198, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.06.2022 за № 637/37973 Про постачання природного газу побутовим споживачам (далі Наказ від 08.06.2022 № 198) на виконання рішення Кризового комітету, затвердженого наказом Міністерства енергетики України від 26.02.2022 № 87 «Про введення Кризової ситуації рівня надзвичайної ситуації» та протоколу засідання Кризового комітету від 03.06.2022 № 1; відповідно до Національного плану дій, затвердженого наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 02.11.2015 № 687, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.11.2015 за № 1458/27903; згідно з частиною третьою статті 6 Закону України «Про ринок природного газу»; з урахуванням листа НКРЕКП від 03.06.2022 № 4521/16/7-22, було наказано ТОВ «ГК «Нафтогаз України» здійснювати постачання природного газу побутовим споживачам на умовах Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2500, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за № 1386/27831 (далі Типовий договір), та базової річної пропозиції: з 01 травня 2022 року - побутовим споживачам, яких на день набрання чинності цим наказом внесено до Реєстру споживачів постачальника «останньої надії» на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи; з дня початку постачання природного газу постачальником «останньої надії» - побутовим споживачам, яких після набрання чинності цим наказом буде внесено до Реєстру споживачів постачальника «останньої надії» на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи. Згідно з п. 1.1. Типового договору цей Типовий договір постачання природного газу побутовим споживачам є публічним і регламентує порядок та умови постачання природного газу Споживачу як товарної продукції Постачальником. Відповідно до п. 1.2. Типового договору умови цього Типового договору розроблені відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» та Правил постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2496 (далі Правила постачання, Правила), та є однаковими для всіх побутових споживачів України. Згідно з п. 1.3. Типового договору цей Типовий договір є договором приєднання.

Фактом укладення цього Типового договору є включення Постачальником Споживача до свого Реєстру споживачів постачальника на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи на підставі заяви-приєднання, поданої Споживачем в установленому законодавством порядку. Відповідно до п. 2.2. Типового договору обов`язковою умовою для постачання природного газу Споживачу є наявність у Споживача укладеного в установленому порядку з Оператором ГРМ договору розподілу природного газу, на підставі якого Споживач набуває право правомірно відбирати газ із газорозподільної системи.

З травня 2022 року споживач ОСОБА_2 (адреса газифікованого об`єкта: АДРЕСА_1 , особовий рахунок № НОМЕР_1 , ЕІС-код 56XM08A18960306U) знаходиться в реєстрі постачальника ТОВ «ГК «Нафтогаз України».

Згідно з даними про фактичний місячний відбір/споживання природного газу, що надається оператором газорозподільної системи (далі Оператор ГРМ), в цьому випадку Криворізькою філією Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України», через інформаційну платформу Оператора ГТС по особовому рахунку № НОМЕР_1 , ЕІС-код 56XM08A18960306U Позивачем відбувалось споживання природного газу в загальному об`ємі (обсязі) 13 936,71 куб. м на загальну суму 110 892,87 грн, яка Позивачем сплачена лише частково, а заборгованість за спожитий природний газ станом на 19.02.2026 становить 7 832,44 грн.

Відповідно до підпункту 1 пункту 4.4. розділу IV Типового договору об`єм (обсяг) постачання та споживання природного газу Споживачем за розрахунковий період визначається за даними Криворізької філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України», що є оператором газорозподільної мережі за підсумками розрахункового періоду, що містяться в базі даних оператора газотранспортної системи та доведені Споживачу Оператором ГРМ відповідно до умов договору розподілу природного газу.

Визначення об`ємів (обсягів) споживання природного газу проводиться Оператором ГРМ, згідно з вимогами Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП № 2494 від 30.09.2015 (далі Кодекс ГРМ), а не Постачальником. Відповідно до пункту 2 глави 7 розділу XIІ Кодексу ГТС у точках виходу до газорозподільної системи з метою проведення остаточної алокації щодобових відборів/споживання, що не вимірюються щодобово, оператор газорозподільної системи до 08 числа газового місяця (М+1) надає оператору газотранспортної системи інформацію про фактичний місячний відбір/споживання природного газу окремо по кожному споживачу, відбір/споживання якого не вимірюється щодобово. У випадку якщо комерційний вузол обліку обладнаний обчислювачем (коректором) з можливістю встановити за результатами місяця фактичне щодобове споживання природного газу, така інформація додатково надається в розрізі газових днів газового місяця (М). Крім того, відповідно до пункту 1 глави 4 розділу IX Кодексу ГРМ визначення фактичного об`єму споживання (розподілу) природного газу по об`єкту побутового споживача здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ і побутовим споживачем на підставі даних лічильника природного газу з урахуванням вимог цього Кодексу та договору.

Для визначення фактичного об`єму споживання (розподілу) природного газу приймаються дані лічильника газу Оператора ГРМ. Отже, Постачальник проводив нарахування вартості спожитого Споживачем природного газу виключно на підставі даних Оператора ГРМ про об`єм (обсяг) розподіленого/спожитого Споживачем природного газу. ТОВ «ГК «Нафтогаз України» проводить нарахування вартості спожитого газу на підставі остаточної алокації щодобових відборів по кожному окремо взятому побутовому споживачу, що надається Оператором ГРМ (в цьому випадку Криворізькою філією Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України») до 08 числа місяця наступного за звітним, через інформаційну платформу Оператора ГТС, та які в подальшому з 09 числа місяця імпортуються Постачальником до білінгової системи та використовуються для розрахунку вартості спожитого природного газу. Згідно з абзацом 10 пункту 2 глави 5 розділу IV Кодексу ГТС реєстрація споживача, що не є побутовим (крім споживача, що здійснює виробництво теплової енергії, та оператора газорозподільної системи), здійснюється автоматично в Реєстрі споживачів постачальника «останньої надії» на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи за умови відсутності на інформаційній платформі інформації про відключення або ініціювання діючим постачальником відключення його об`єкта у випадку, якщо діючому постачальнику було зупинено дію чи анульовано ліцензію на постачання природного газу.

Крім того, додатково також зауважено, що згідно з пунктом 4 глави 1 розділу XII Кодексу ГТС відповідальність за своєчасність, повноту і достовірність інформації, що надається відповідно до цього розділу, несе той суб`єкт, на якого покладається обов`язок щодо надання інформації оператору газотранспортної системи відповідно до цього розділу, в даному випадку Криворізькою філією Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України».

Отже, саме на підставі таких даних Оператора ГРМ про об`єм (обсяг) спожитого природного газу Споживачу і було виставлено рахунок. Іншої інформації щодо об`єму (обсягу) спожитого природного газу від Оператора ГРМ (Криворізької філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України») до ТОВ «ГК «Нафтогаз України» не надходило. Отже, Постачальник здійснював нарахування вартості природного газу, спожитого Позивачем згідно з вимогами чинного законодавства, на підставі даних Оператора ГРМ, наданих останнім до 08 числа місяця наступного за звітним.

Позивач заперечує, що за адресою газифікованого об`єкта по вул. Нагірній, буд. 30, м. Кривий Ріг (ЕІС-код 56XM08A18960306U) за серпень і вересень 2025 року ним було спожито природного газу в обсязі по 400,31 куб. м, а у жовтні 2025 року - 690,45 куб. м. без урахування показань споживача. Також ОСОБА_2 стверджує, що фактично ним було спожито в серпні 2025 року 182 куб. м, у вересні 2025 року 113 куб. м і в жовтні 2025 року 254 куб. м. природного газу. З метою встановлення фактичних обставин справи, адвокатом в інтересах ТОВ «ГК «Нафтогаз України» направлено адвокатський запит від 18.02.2026 вих. № 18-2-26 Криворізькій філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України».

У відповідь на зазначений адвокатський запит Криворізька філія Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» листом від 23.02.2026 вих. № КрФ/100/107/ВИХ-2287-26 повідомлено, що визначення об`єму спожитого природного газу для споживача ЕІС-код 56ХМ08А18960306U ( ОСОБА_2 , об`єкт за адресою: АДРЕСА_1 ) в період з 08.05.2025 по 17.10.2025 (дата складання Акта обстеження, на підставі якого були визначені покази приладу обліку) здійснювалося за граничними об`ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв, встановлених за вищевказаною адресою, на підставі положень пункту 4 глави 3 розділу XІ Кодексу ГРМ, у зв`язку із задоволенням Комісією Оператора ГРМ відповідного Акта про порушення № 124 від 02.07.2025 відносно споживача ОСОБА_2 .

А тому, обсяги природного газу, розподілені споживачу ОСОБА_2 за адресою газифікованого об`єкта по вул. Нагірній, буд. 30, м. Кривий Ріг (ЕІС-код 56XM08A18960306U) у серпні, вересні та жовтні 2025 року визначені саме Оператором ГРМ - Криворізькою філією ТОВ «Газорозподільні мережі України», а не постачальником.

З огляду на те, що Постачальник здійснює нарахування за послуги постачання природного газу відповідно до вимог чинного законодавства на підставі даних Оператора ГРМ, відповідач не є зобов`язаною за позовними вимогами особою та відповідно неналежним відповідачем у даній справі.

Позивач не наводить жодних обставин, які б вказували на порушення ТОВ «ГК «Нафтогаз України» своїх зобов`язань за Типовим договором чи законодавством.

Встановлення судом порушень законодавства Операторами ГРМ та здійснення ними відповідних заходів щодо коригування обсягу спожитого природного газу на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи і так матимуть наслідком виникнення обов`язку у Постачальника здійснити відповідний перерахунок. У той час як без здійснення таких дій відповідними Операторами ГРМ, жоден постачальник не матиме технічної можливості здійснити перерахунок, який би суперечив даним, внесеним Операторами ГРМ.

З огляду на наведене представник позивача просить відмовити у задоволенні позову.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав просив їх здовільнити з підстав наведених в позовній заяві та відповіді на відзив. Також наголосив, що вважає, що в нього відсутні договірні відносини, як з відповідачем так і з оператором ГРМ - Криворізька філія Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України».

Відповідач проти задоволення позову заперечив з підстав наведених у відзиві на позовну заяву. Зазначив, що дані щодо обсягів спожитого природного газу відповідач, відповідно до чинного законодавства, отримує від оператора ГРМ та не може їх визначати самостійно. Окрім того зазначив, що за відсутності договору з розподілу та постачання природного газу позивач не міг би фізично отриувати природний газ в силу вимог законодавства.

Суд, вислухавши учасників судового засідання, дослідивши надані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін всебічно та повно з`ясувавши обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню задоволенню.

Судом встановлено наступне.

Згідно з вимогами «Правил постачання природного газу» затверджених постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2496 визначено, що постачання природного газу побутовому споживачу здійснюється на підставі договору, що укладається між ним та постачальником на умовах типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженого Регулятором, які є однаковими для всіх побутових споживачів України.

Договір постачання природного газу побутовим споживачам укладається з урахуванням статей 633, 634, 641 та 642 ЦК України шляхом заявочного приєднання побутового споживача до умов договору постачання природного газу побутовим споживачам, що розміщений на офіційному веб-сайті Регулятора та постачальника і не потребує двостороннього підписання письмової Форми договору.

Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2500 затверджено Типовий договір постачання природного газу побутовим споживачам. Згідно з п.1.1. Типового Договору визначено, що він є публічним і регламентує порядок та умови постачання природного газу Споживачу як товарної продукції Постачальником (п.1.1 Типового Договору). Згідно з п.1.2. Типового Договору визначено, що умови цього Договору розроблені відповідно до Закону України "Про ринок природного газу" та Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року №2496 та є однаковими для всіх побутових споживачів України. Згідно з п.1.3. Типового Договору визначено, що цей Договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641,642 ЦК України на невизначений строк шляхом приєднання Споживача до умов цього Договору. Фактом укладення цього Договору є включення Постачальником Споживача до свого Реєстру споживачів постачальника на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи на підставі заяви-приєднання, поданої Споживачем в установленому законодавством порядку.

Згідно зі ст. 633 Цивільного кодексу України визначено, що публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться. Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів. Актами цивільного законодавства можуть бути встановлені правила, обов`язкові для сторін при укладенні і виконанні публічного договору. Згідно зі ст.634 Цивільного кодексу України визначено, що договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

ТОВ «ГК «Нафтогаз України» в порядку, передбаченому Правилами розмістив на своєму сайті Типовий договір постачання природного газу побутовим споживачам по формі, встановленій у постанові НКРЕКП від 30.09.2015р. №2500.

Згідно з вимогами «Правил постачання природного газу» затвердженими постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2496 у разі незгоди споживача укладати договір з постачальником споживач не має права споживати природний газ із газорозподільної системи та має подати до Оператора ГРМ письмову заяву про припинення розподілу природного газу на його об`єкт.

Також до обов`язків споживача згідно з «Правил постачання природного газу» затверджених постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2496 належить укладення договору постачання природного газу з постачальником, а за відсутності укладеного договору - припинення відбору (споживання) природного газу з газорозподільної системи.

Як встановлено під час судового розгляду позивач є споживачем, має особовий рахунок НОМЕР_1 , отримує від відповідача природний газ та сплачує виставленні останнім рахунки, включений до Реєстру споживачів відповідача на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи.

Таким чином, з урахуванням вимог статей 633,634,641,642 Цивільного кодексу України та на умовах типового договору, між позивачем та відповідачем був укладений договір постачання природного газу побутовим споживачам на невизначений строк шляхом приєднання побутового споживача до умов цього Договору за місцем його виконання: АДРЕСА_1 .

Аналогічна правова позиція щодо обов`язку споживачів оплачувати житлово-комунальні послуги, якими вони фактично користувалися; укладання договорів між постачальником та споживачем природного газу викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 09 червня 2021 року по справі №303/7554/16-ц.

Окрім того, відповідно до ст. 12 ЗУ "Про житлово-комунальні послуги" надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.

З огляду на наведене суд не може погодитись з твердженнями представника позивача про відсутність договірних відносин між позивачем та відповідачем.

Відповідно до п. 4.4. Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам Об`єм (обсяг) постачання та споживання природного газу Споживачем за розрахунковий період визначається одним із нижченаведених способів:

1) за даними Оператора ГРМ за підсумками розрахункового періоду, що містяться в базі даних Оператора газотранспортної системи та доведені Споживачу Оператором ГРМ відповідно до умов договору розподілу природного газу;

2) або за плановими величинами середньомісячного споживання газу в опалювальний або міжопалювальний період.

Згідно ч.1, 3 ст.12 Закону України «Про ринок природного газу» Постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов`язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов`язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором. Якість та інші фізико-хімічні характеристики природного газу визначаються згідно із встановленими стандартами та нормативно-правовими актами.

Постачання природного газу побутовим споживачам здійснюється на підставі типового договору, що затверджується регулятором та оприлюднюється в установленому порядку.

Права та обов`язки постачальників і споживачів визначаються цим Законом, Цивільним і Господарським кодексами України, правилами постачання природного газу, іншими нормативно-правовими актами, а також договором постачання природного газу.

Згідно ч.1, 2 ст.40 Закону України «Про ринок природного газу» розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. Типовий договір розподілу природного газу затверджується Регулятором.

Главою 4 розд.ІХ Кодексу газорозподільних систем (постанова НКРЕКП від 30.09.2015р. №2494, надалі Кодекс ГРМ) встановлений Порядок комерційного обліку газу по об`єктах побутових споживачів (населення).

Згідно з п.1 гл.4 розд.ІХ Кодексу ГРМ визначення фактичного об`єму споживання (розподілу) природного газу по об`єкту побутового споживача здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ і побутовим споживачем на підставі даних лічильника природного газу з урахуванням вимог цього Кодексу та договору. Для визначення фактичного об`єму споживання (розподілу) природного газу приймаються дані лічильника газу Оператора ГРМ. У разі відсутності лічильника газу в Оператора ГРМ приймаються дані лічильника газу побутового споживача. При цьому Оператор ГРМ має право протягом експлуатації лічильника газу та відповідно до вимог цього Кодексу здійснювати контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу) для контролю та перевірки його показань.

Згідно з п.2 гл.4 розд. IX Кодексу ГРМ періодом, за який по об`єкту побутового споживача визначається об`єм та обсяг спожитого (розподіленого) природного газу, є календарний місяць. При цьому відповідно до вимог Кодексу ГТС Оператор ГРМ на щоденній основі забезпечує передачу Оператору ГТС через його інформаційну платформу інформації про прогноз відборів/споживання природного газу по побутовому споживачу на кожну наступну газову добу протягом газової доби (оновлені прогнози), а також надає дані про фактичний (попередній) обсяг природного газу, спожитий за кожну попередню газову добу.

Згідно з п.4 гл.4 розд.ІХ Кодексу ГРМ побутовий споживач, який розраховується за лічильником газу, зобов`язаний щомісяця станом на 01 число місяця знімати фактичні показання лічильника газу та протягом п`яти діб (до 05 числа включно) надавати їх Оператору ГРМ у спосіб, визначений договором розподілу природного газу. У разі неотримання Оператором ГРМ до 06 числа місяця, що настає за розрахунковим, показань лічильника газу та за умови, що лічильник газу не оснащений засобами дистанційної передачі даних, фактичний об`єм розподілу та споживання природного газу (алокація) по об`єкту споживача за розрахунковий період визначається Оператором ГРМ на рівні планового місячного об`єму споживання на відповідний період, що розраховується, виходячи з групи споживання побутового споживача, з урахуванням вимог цього Кодексу. Група споживання по кожному об`єкту побутового споживача, який розраховується за лічильником газу, визначається Оператором ГРМ згідно з цим Кодексом.

Згідно з п.5 гл.4 розд.ІХ Кодексу ГРМ після визначення за підсумками розрахункового періоду (газового місяця) об`єму розподіленого та спожитого природного газу по об`єкту побутового споживача Оператор ГРМ в установленому законодавством порядку здійснює переведення величини об`єму природного газу в обсяг розподіленої (спожитої) енергії за трьома одиницями виміру: у кВт год, Гкал, МДж. Дані про об`єм (м куб.) та обсяг (кВттод, Гкал, МДж) розподіленого споживачу (спожитого ним) природного газу за розрахунковий період (газовий місяць) зазначаються Оператором ГРМ в особистому кабінеті споживача на сайті Оператора ГРМ (за наявності) та/або в рахунку про сплату послуги за договором розподілу природного газу. Оператор ГРМ відповідно до вимог Кодексу ГТС передає Інформацію про об`єм та обсяг розподіленого споживачу (спожитого ним) природного газу за відповідний період Оператору ГТС для проведення ним остаточної алокації по постачальнику споживача.

Визначені за умовами цієї глави та договору розподілу природного газу об`єми та обсяги розподілу та споживання природного газу є обов`язковими для їх використання у взаємовідносинах між побутовим споживачем та його постачальником.

Отже, визначення обсягів спожитого побутовими споживачами природного газу відноситься до виключної компетенції Оператора ГРМ.

Відповідно до п 4 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРМ у разі відмови в доступі до об`єкта споживача, внаслідок чого представник Оператора ГРМ не здійснив контрольне зняття показань лічильника газу (за його наявності на об`єкті споживача), визначення об`єму спожитого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв з дня останнього контрольного зняття показань лічильника до дня забезпечення вільного доступу представникам Оператора ГРМ для контрольного зняття показань лічильника. При цьому представник Оператора ГРМ в акті про порушення має попередити споживача під особистий підпис про те, що розрахунки за спожитий газ за граничними об`ємами споживання природного газу населенням буде здійснено через 20 днів з дня складання акта про порушення і до цього часу споживач може забезпечити доступ представникам Оператора ГРМ для контрольного зняття показань лічильника газу. У разі забезпечення споживачем доступу представникам Оператора ГРМ протягом цього строку для контрольного зняття показань лічильника газу та зняття таких показань процедура нарахування за граничними об`ємами споживання природного газу населенням не застосовується.

Як було встановлено під час судового розгляду, обсяг спожитого природного газу позивача ( ОСОБА_2 , об`єкт за адресою: АДРЕСА_1 ) в період з 08.05.2025 по 17.10.2025 (дата складання Акту обстеження, на підставі якого були визначені покази приладу обліку) здійснювалося за граничними об`ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв, встановлених за вищевказаною адресою, на підставі положень пункту 4 глави 3 розділу XІ Кодексу ГРМ, у зв`язку із задоволенням Комісією Оператора ГРМ відповідного Акту про порушення № 124 від 02.07.2025 року складеного працівниками Криворізької філії ТОВ Газорозподільчі мережі України та рішення комісії ТОВ Газорозподільчі мережі України про повне або часткове задоволення акту про порушення від 07.08.2025 року.

В матеріалах справи наявні копії зазначених документів (Акту про порушення №124 від 02.07.2025, рішення комісії ТОВ Газорозподільчі мережі України про повне або часткове задоволення акту про порушення від 07.08.2025 року, акту обстеження від 17.10.2025 року.)

Як було встановлено в судовому засіданні, вказані рішення оператора ГРМ Криворізька філія ТОВ Газорозподільчі мережі України позивачем не оскаржувались.

Враховуючи те, що позивач не вирішив спір з Оператором ГРМ, щодо врегулювання розбіжностей у частині визначення об`єму/обсягу розподіленого природного газу у спосіб, встановлений договором розподілу природного газу або в іншому порядку, визначенні Оператором ГРМ обсяги природного газу є обов`язковими для їх використання у взаємовідносинах між побутовим споживачем та його постачальником.

При цьому, постачальник - відповідач по справі для проведення нарахування за газ всім споживачам керується виключно інформацією щодо обсягів спожитого газу споживачами, яка надасться йому Оператором ГРМ.

Таким чином, відповідач, як постачальник, зобов`язаний здійснювати відповідне визначення вартості вказаного Оператором ГРМ об`єму газу та зазначати його в рахунках на оплату.

Правомірність використання постачальником інформації Оператора ГРМ щодо використаних споживачами об`ємів природного газу підтвердив також і Верховний Суд у свої постанові від 08.08.2018 року у справі №296/6536/17-ц, в якій Верховний Суд, вказав, зокрема на те, що дії підприємства з постачання газу не можуть вважатись такими, що порушували права та інтереси споживачів, в частині не правильного обліку природного газу, до моменту поки не буде визнано протиправними відповідні дії Оператора ГРМ, на якого законодавством в імперативному порядку покладено обов`язок здійснення обліку природного газу, зокрема за об`єктами споживання побутових споживачів. Крім того, Верховний Суд також вказав, що підприємство з постачання газу не отримує дані щодо обсягів споживання природного газу побутовими споживачами безпосередньо від побутових споживачів, а отримує їх лише опосередковано, тобто через Оператора ГРМ. Тому, за відсутності належних і допустимих доказів щодо неправомірності нарахованих обсягів природного газу Оператором ГРМ, всі дані щодо обсягів споживання природного газу є правомірними.

Також необхідно зазначити про те, що відповідно до пункту 13 розділу III Правил розрахунки за послуги з газопостачання можуть проводитися на підставі даних про об`єм (обсяг) газу, визначений споживачем та Оператором ГРМ за підсумками місяця відповідно до умов договору розподілу природного газу, укладеного між побутовим споживачем та Оператором ГРМ, або за плановою величиною середньомісячного споживання в опалювальний та міжопалювальний періоди.

Крім того, відповідно до пункту 4.2 Типового Договору об`єм (обсяг) постачання природного газу Споживачу за розрахунковий період визначається за даними Оператора ГРМ/Оператора ГТС (для прямих споживачів) за підсумками розрахункового періоду, що містяться в інформаційній платформі оператора газотранспортної системи та надані споживачу Оператором ГРМ відповідно до умов договору розподілу природного газу.

Тобто, зазначені норми Правил та Типового Договору повністю кореспондується із нормами Порядку комерційного обліку газу по об`єктах побутових споживачів (населення), визначеному Кодексом ГРМ.

З огляду на наведене доводи позовної заяви про те, що відповідач може самостійно визначати та корегувати обсяги спожитого позивачем природного газу не грунтуються на вимогах чинного законодавства.

Жодних позовних вимог до оператора ГРМ в частині оскарження визначеного обсягу спожитого позивачем природного газу за серпень- жовтень 2025 року позовна заява не містить.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, оскільки позивачем недоведено протиправності дій відповідача, щодо нарахування вартості оплати за спожитий природний газ за період з серпня по жовтень 2025 року.

Інші доводи позовної заяви, серед іншого, щодо наявності або відсутності державної частки у статутному фонді оператора ГРМ, перебування у комунальній власності газорозподільчих мереж за місцем проживання позивача, накладення на ТОВ "Газорозподільчі мережі України" санкцій за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку природного газу та відповідних розпоряджень про усунення порушень ТОВ "Газорозподільчі мережі України" не спростовують вищенаведені висновки суду, оскільки не впливають на визначенний законодавством обов`язок постачальника газу нараховувати вартість спожитого споживачем природного газу виходчи з обсягів визначених на підставі данних наданих оператором ГРМ.

Окрім того факт перебування у госоподарському віданні ТОВ Газорозподільні мережі України трубопроводів по вул. Нагірній, 154 протяжністю 93 м.п. та заміни газопроводу низького тиску на вул. Нагірній 46-84 протяжністю 302 м.п. підтрверджується наданими предсавником позивача листом управління Комунальної власності міста Виконкому Криворізької міської ради.

Відповідно до рішення «Проніна проти України» № 63566/00, §23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року, п. 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент.

Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пунктом 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (SERYAVIN AND OTHERS v. UKRAINE (Серявін та інші проти України), № 4909/04, §58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).

З огляду на наведене, суд вважає позовні вимоги необгрунтованими, а позов таким, що задоволенню не підлягає.

Відповідно до ст.141 ЦПК України понесені позивачем судові витрати при розгляді справи слід залишити за позивачем.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.526, 611 ЦК України, ст.ст.12, 13, 19, 76, 81, 89, 141, 247 ч.2, 259, 263, 265, 268, 274 ч.1, 280-289 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 , в інтересах якого діє представник ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» про захист прав споживача відмовити.

Судові витрати, понесені позивачем при зверненні до суду з позовом, віднести на рахунок позивача.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не буде подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Відомості про учасників справи згідно з п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України:

Позивач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 ;

Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України», ЄДРПОУ 40121452, адреса: 04116, Україна, м. Київ, вул. Шолуденка, буд. 1.

Повний текст рішення виготовлений 10 квітня 2026 року.

Суддя М.М.СКИБА