Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 квітня 2026 року Київ № 320/30160/24
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Леонтовича А.М., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом Приватного акціонерного товариства «ГАЗТЕК»
до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах
енергетики та комунальних послуг,
треті особи: 1) Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «КРИВОРІЖГАЗ», 2) Товариство з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України», 3) Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА), 4) Акціонерне товариство «Державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз», 5) Антимонопольний Комітет України,
про визнання протиправними та скасування постанов,
в с т а н о в и в:
І. Зміст позовних вимог
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Приватне акціонерне товариство «ГАЗТЕК» (далі позивач) з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі відповідач, НКРЕКП, Регулятор), треті особи: Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «КРИВОРІЖГАЗ», Товариство з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України», Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА), Акціонерне товариство «Державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз», Антимонопольний Комітет України, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати підпункт 1 пункту 2, пункт 3 Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 28.07.2023 № 1389 та пункту 5 Додатку Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 28.07.2023 № 1389;
- визнати протиправною та скасувати Постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 28.07.2023 № 1388 «Про зупинення дії ліцензії з розподілу природного газу, виданої АТ «КРИВОРІЖГАЗ».
II. Виклад позиції позивача та заперечень відповідача
Позов обґрунтовано протиправністю підпункту 1 пункту 2, пункт 3 Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 28.07.2023 № 1389 та пункту 5 Додатку Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 28.07.2023 № 1389, а також Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 28.07.2023 № 1388 «Про зупинення дії ліцензії з розподілу природного газу, виданої АТ «КРИВОРІЖГАЗ», у зв`язку з тим, що названими змінами до постанови НКРЕКП № 1389 від 28.07.2023 ліцензійну територію ТОВ «Газорозподільні мережі України» було розширено також на ліцензійну територію, на якій здійснювало діяльність із розподілу природного газу АТ «КРИВОРІЖГАЗ».
Крім того, у результаті прийняття оскаржуваних постанов грубо порушені норми діючого законодавства, включаючи основоположні конституційні принципи законності і непорушності права власності, чим порушено права та законні інтереси позивача як акціонера АТ «КРИВОРІЖГАЗ», оскільки позивач є власником 306703 акцій, що складає 7,010354% статутного капіталу Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «КРИВОРІЖГАЗ», що підтверджується інформаційною довідкою ПАТ «Національний депозитарій України». Зазначили, що розподіл природного газу є основною діяльністю АТ «КРИВОРІЖГАЗ», що приносила підприємству основний відсоток доходів. Без наявності ліцензії на розподіл природного газу, АТ «КРИВОРІЖГАЗ» не зможе погасити свої зобов`язання не перед кредиторами, що фактично призведе до банкрутства підприємства з подальшою ліквідацією. Крім того, зупинення дії ліцензії на розподіл природного газу для АТ «КРИВОРІЖГАЗ» порушує право позивача на отримання дивідендів та фактично ставить під сумнів можливість отримання, у разі ліквідації товариства, частини свого майна або вартості частини майна товариства.
Відповідач проти позову заперечував, надіслав відзив на позовну заяву, відповідно до якого просили суд відмовити у задоволенні позову, обґрунтовуючи, зокрема відсутністю у позивача права на оскарження підпункту 1 пункту 2 та пункт 3 Постанови № 1389, оскільки на переконання представника відповідача, із матеріалів справи неможливо встановити, чиї саме права, свободи і інтереси порушує підпункт 1 пункту 2 та пункт 3 Постанови № 1389, оскільки позивачем не надано доказів застосування до нього підпункту 1 пункту 2 та пункт 3 Постанови № 1389. Оскільки підпункт 1 пункту 2 та пункт 3 Постанови № 1389 стосується виключно ТОВ «Газорозподільні мережі України», та не застосовується до позивача, наявні всі підстави стверджувати про неможливість оскарження позивачем підпункт 1 пункту 2 та пункт 3 Постанови № 1389.
Щодо правомірності прийняття підпункту 1 пункту 2 та пункт 3 Постанови № 1389, зазначили, що НКРЕКП діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, зокрема Законом України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», а до повноважень НКРЕКП належить ліцензування діяльності з розподілу природного газу.
Звернули увагу суду, що всі доводи позивача фактично зводяться до незгоди з Постановою № 1839 в цілому, при цьому Постанова № 1839 не є предметом оскарження у межах цієї справи, а тому доводи позивача не заслуговують на увагу суду. Крім того, Постанова № 1389 прийнята на підставі, в межах повноважень та в порядку, передбаченому чинним законодавством України і стосується зміни місць провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, та не стосується видачі ліцензії.
Крім того, заперечували щодо доводів позивача про перевищення своїх повноважень при наданні ліцензії ТОВ «Газорозподільні мережі України», оскільки такі твердження побудовані виключно на припущеннях позивача, а також заперечували щодо безпідставних тверджень про те, що НКРЕКП розширила ліцензовану територію діяльності для ТОВ «Газорозподільні мережі України» з порушенням законодавства про захист економічної конкуренції. Наголосили, що нормами Порядку та Ліцензійних умов не передбачено необхідності подання дозволу Антимонопольного комітету на концентрацію для отримання ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу або його обов`язковості для внесення зміни до даних, які були зазначені в документах, що додавались до заяви про отримання ліцензії, а тому НКРЕКП діяв у спосіб та в порядку, передбаченим чинним законодавством України.
Щодо правомірності прийняття пункту 3 Постанови № 1389, зазначили, що АТ «КРИВОРІЖГАЗ» було, зокрема передано ТОВ «Газорозподільні мережі України» складові газорозподільних систем та матеріально-технічне оснащення (необхідне для провадження господарської діяльності з розподілу природного газу), що належить АТ «КРИВОРІЖГАЗ» на праві власності, а також із метою запобігання ризику збою та/або переривання газопостачання природного газу споживачам, що знаходяться на території провадження господарської діяльності цього суб`єкту господарювання з розподілу природного газу, НКРЕКП прийняло, зокрема Постанову № 1388, якою зупинило з 01.08.2023 АТ «КРИВОРІЖГАЗ» дію ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу.
Крім того, відповідач заперечував щодо посилань позивача на те, що законами України не передбачено права НКРЕКП зупиняти ліцензію суб`єкту господарювання з підстав передачі цілісного майнового комплексу іншому суб`єкту господарювання, оскільки під час ліцензування видів господарської діяльності у сфері електроенергетики, на ринку природного газу, централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, виробництва теплової енергії, транспортування теплової енергії магістральними і місцевими (розподільними) тепловими мережами, постачання теплової енергії та іншої діяльності НКРЕКП керувався, зокрема нормами Порядку, який містить норму про зупинення дії ліцензії (повністю або частково) у разі настання такої підстави, як передача ліцензіатом цілісного майнового комплексу іншому суб`єкту господарювання, який отримав відповідну ліцензію.
Щодо необґрунтованих тверджень позивача про протиправність підпункту пункту 3 Постанови № 1389, зазначили, що відповідно до статті 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг НКРЕКП як Регулятор, зокрема приймає обов`язкові до виконання рішення з питань, що належать до його компетенції та, зокрема схвалює/затверджує інвестиційні програми (плани розвитку) суб`єктів, діяльність яких регулюється Регулятором, у випадках, встановлених законом, та вносить зміни до них відповідно до порядку, затвердженого Регулятором. Зауважили, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.11.2022 № 1335, 13.04.2023 між Міністерством енергетики України та ТОВ «Газорозподільні мережі України» було укладено Договір експлуатації газорозподільних систем або їх складових, який набирає чинності з 01.08.2023, відповідно до якого ТОВ «Газорозподільні мережі України» було надано в експлуатацію газорозподільні системи та їх складові, що знаходяться в державній власності, які раніше було передано в експлуатацію АТ «КРИВОРІЖГАЗ» відповідно до Договору експлуатації газорозподільних систем або їх складових від 29.11.2013 №13/21 та додаткової угоди від 24.05.2017 №1, а також Міненерго повідомлено АТ «КРИВОРІЖГАЗ» про припинення зазначеного договору з 01.08.2023.
Також, АТ «КРИВОРІЖГАЗ» листом від 28.06.2023 № СЛ-5095-0623 повідомило НКРЕКП про укладення із ТОВ «Газорозподільні мережі України» договорів щодо передачі ТОВ «Газорозподільні мережі України» у господарське відання (оренду) з 01.08.2023: складових газорозподільної системи, що належать АТ «КРИВОРІЖГАЗ» на праві власності; рухомого та нерухомого майна (матеріально-технічного оснащення, необхідного для провадження господарської діяльності з розподілу природного газу), що належить АТ «КРИВОРІЖГАЗ» на праві власності.
У підсумку, відповідач зазначив, що прийняття пункту 3 Постанови № 1389 спрямоване на забезпечення інтересів державного регулювання в частині повного виконання АТ «КРИВОРІЖГАЗ» своїх зобов`язань за періоди його ліцензованої діяльності, а також із метою запобігання ризику збою та/або переривання газопостачання природного газу споживачам, що знаходяться на території провадження господарської діяльності АТ «КРИВОРІЖГАЗ» з розподілу природного газу.
Від Антимонопольного комітету України до суду надійшли пояснення з приводу позову, у яких зазначили, зокрема, що за результатами проведеного дослідження Комітетом 02.07.2024 підготовлено подання про початок розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції ТОВ «Газорозподільні мережі України», зокрема у вигляді здійснення концентрації шляхом набуття права користування активами у вигляді єдиного майнового комплексу, який забезпечує здійснення господарської діяльності з розподілу природного газу, і які були в експлуатації Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «КРИВОРІЖГАЗ» (м. Кривий Ріг, Дніпропетровська обл.), без отримання відповідного дозволу Антимонопольного комітету України, наявність якого є обов`язковою.
Від Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» до суду надійшли пояснення, відповідно до яких зазначили, що спір підлягає розгляду в порядку господарського судочинства. У разі, якщо суд дійде висновку про відсутність підстав для закриття провадження у справі, просили відмовити в позові через обрання позивачем неправильного способу захисту порушеного права. Крім того, посилання позивача на те, що НКРЕКП незаконно розпорядилось майном, яке належить на праві приватної власності АТ «КРИВОРІЖГАЗ» є безпідставними, адже позивач не має повноважень на управління АТ «КРИВОРІЖГАЗ», відповідно, позбавлений можливості об`єктивно надавати оцінку обставинам щодо розпорядження майном Товариства. Посилання позивача на порушення відповідачем і ТОВ «Газорозподільні мережі України» законодавства про захист економічної конкуренції є недоречними, адже позивач не є особою, уповноваженою здійснювати контроль за дотриманням суб`єктами господарювання законодавства про захист економічної конкуренції. Наголосили, що позивач оскаржує акти індивідуальної дії у правовідносинах, до яких не має відношення, оскільки ПрАТ «ГАЗТЕК» є лише власником 306703 акцій, що складає 7,010354% статутного капіталу Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «КРИВОРІЖГАЗ», у той час як позивач обґрунтовує порушене право у таких правовідносинах щодо предмету оскарження, виключно наявними корпоративними правами відносно АТ «КРИВОРІЖГАЗ», яка є самостійною юридичною особою приватного права. Крім того, стверджували про безпідставність доводів позивача про відсутність права відповідача зупиняти ліцензію суб`єкта господарювання з підстав передачі цілісного майнового комплексу, щодо незаконного розпорядження майном АТ «КРИВОРІЖГАЗ» та розширення ліцензійної території для ТОВ «Газорозподільні мережі України» без погодження з АМКУ.
Тож, на переконання третьої особи, відсутність спору, у свою чергу, виключає можливість звернення до суду, за відсутності порушеного права, що підлягає судовому захисту.
Від Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА) надійшли пояснення, відповідно до яких заперечували щодо задоволення позову у зв`язку з його необґрунтованістю та безпідставністю. Стверджували, що ухвалою Печерського районного суду міста Києва від 24.05.2022 у справі № 757/11783/22-к, передано в управління Національному агентству, зокрема корпоративні права, що належать на праві власності ПрАТ «ГАЗТЕК» (ідентифікаційний код 31815603), а саме: цінні папери акції, емітовані Акціонерним товариством «Оператор газорозподільної системи «КРИВОРІЖГАЗ» (ідентифікаційний код 03341397), що належать ПрАТ «ГАЗТЕК».
Наголосили, що розпорядженням Кабінету Міністрів України від 28.05.2022 № 429-р «Деякі питання управління активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, у виняткових випадках» погоджено пропозицію Національного агентства і Міністерства енергетики щодо передачі в управління АТ «ДАТ «Чорноморнафтогаз» (ідентифікаційний код: 00153117) активів, на які накладено арешт у кримінальному провадженні. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 01.07.2022 № 552-р «Деякі питання діяльності акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» попередньо погоджено рішення правління АТ «НАК «Нафтогаз України» щодо надання згоди на вчинення АТ «ДАТ «Чорноморнафтогаз» укладення з АРМА договору управління активами (майном). Зазначили, що засновником АТ «ДАТ «Чорноморнафтогаз» є Акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (ідентифікаційний код 20077720). Розмір внеску до статутного фонду (грн): 376 515 500,00 (100 %), власником 100 % пакету акцій АТ «ДАТ «Чорноморнафтогаз» у кількості 376 515 500 штук є АТ «НАК «Нафтогаз України». У свою чергу, 100 % акцій АТ «НАК «Нафтогаз України» належить Державі Україна в особі Кабінету Міністрів України. Із метою запобігання ризику виникнення надзвичайної ситуації в енергетичній сфері, відповідно до статті 211 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», розпорядженням Кабінету Міністрів України від 28.05.2022 № 429-р «Деякі питання управління активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, у виняткових випадках» прийнято рішення погодити передачу в управління АТ «ДАТ «Чорноморнафтогаз» активів, на які накладено арешт у кримінальному провадженні.
Крім того, як убачається зі змісту позовної заяви, позивачем не аргументовано, які саме права, свободи та інтереси позивач порушує підпункт 1 пункту 2 та пункт 3 Постанови № 1389, оскільки позивачем не надано доказів застосування до нього підпункту 1 пункту 2 та пункт 3 Постанови № 1389. Таким чином, оскільки підпункт 1 пункту 2 та пункт 3 Постанови № 1389 стосується виключно ТОВ «Газорозподільні мережі України», та не застосовується до позивача, наявні всі підстави стверджувати про відсутність підстав для оскарження позивачем підпункт 1 пункту 2 та пункт 3 Постанови № 1389.
Враховуючи те, що АТ «КРИВОРІЖГАЗ» було, зокрема передано ТОВ «Газорозподільні мережі України» складові газорозподільних систем та матеріально-технічне оснащення (необхідне для провадження господарської діяльності з розподілу природного газу), що належить АТ «КРИВОРІЖГАЗ» на праві власності, а також з метою запобігання ризику збою та/або переривання газопостачання природного газу споживачам, що знаходяться на території провадження господарської діяльності цього суб`єкту господарювання з розподілу природного газу, НКРЕКП прийнято, зокрема Постанову № 1388, якою зупинило з 01.08.2023 АТ «КРИВОРІЖГАЗ» дію ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу.
Від Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «КРИВОРІЖГАЗ» до суду надійшли пояснення, відповідно до яких заперечували щодо задоволення позову, обґрунтовуючи наступним.
ГСУ ДБР здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеного до ЄРДР 22.02.2021 за № 62021000000000160 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, відповідальність за які передбачена частиною другою статті 364, частиною другою статті 367 КК України.
У межах названого кримінального провадження (внесеного до ЄРДР 22.02.2021 за № 62021000000000160) ухвалою Печерського районного суду міста Києва від 17.05.2022 у справі № 757/11188/22-к було накладено арешт на корпоративні права, заборонено здійснювати облікові операції щодо внесення змін до системи депозитарного обліку щодо таких акцій та розпорядження ними, що належать на праві власності, зокрема: ПрАТ «ГАЗТЕК» (ідентифікаційний код 31815603), а саме: цінні папери акції, вид цінного паперу 01110100 (акція проста бездокументарна іменна), міжнародний ідентифікатор номер UA400102404, емітовані Акціонерним товариством «Оператор газорозподільної системи «КРИВОРІЖГАЗ» (ідентифікаційний код 03341397) у кількості 306 703 штук номінальною вартістю 0,2 грн кожна (депозитарна установа Публічне акціонерне товариство «Банк «КЛІРИНГОВИЙ ДІМ» ідентифікаційний код 21665382), що належать ПрАТ «ГАЗТЕК» (ідентифікаційний код 31815603), та становлять 7,0104% від загальної кількості.
За результатами розгляду зазначеної ухвали в апеляційному провадженні ухвалу Печерського районного суду міста Києва від 17.05.2022 у справі № 757/11188/22-к було залишено без змін ухвалою Київського апеляційного суду від 19.12.2022, ухвалою Верховного Суду у складі Касаційного кримінального суду від 22.02.2023 у відкритті касаційного провадження щодо оскарження ухвали Печерського районного суду міста Києва від 17.05.2022 та ухвали Київського апеляційного суду від 19.12.2022 у справі № 757/11188/22-к було відмовлено.
У той же час, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 28.05.2022 № 429-р було прийнято рішення про передачу АТ «ДАТ «Чорноморнафтогаз» активів, на які згідно з ухвалою Печерського районного суду міста Києва від 17.05.2022 у справі № 757/11188/22-к накладено арешт, в тому числі і корпоративних прав, належних ПрАТ «ГАЗТЕК».
05.07.2022 між Національним агентством України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів та АТ «ДАТ «Чорноморнафтогаз» було укладено договір управління активами № 11/2022, умовами якого було передбачено передачу АТ «ДАТ «Чорноморнафтогаз» в управління акції, в тому числі емітовані АТ «КРИВОРІЖГАЗ».
Звертаючись із позовом до суду ПрАТ «ГАЗТЕК» обґрунтовувало своє звернення до суду тим, що позивач є акціонером АТ «КРИВОРІЖГАЗ», права якого були, на думку позивача, порушені прийняттям відповідачем оскаржуваних постанов. Однак, виходячи з наведеного можна дійти висновку про те, що як на день звернення позивача до суду так і на цей час єдиним належним управителем корпоративними правами, в тому числі і належними позивачу, є включно АТ «ДАТ «Чорноморнафтогаз» і саме вказана особа, як управитель, є особою, уповноваженою діяти в інтересах АТ «КРИВОРІЖГАЗ», що одночасно не визнається позивачем, і стало підставою для звернення позивача з позовом до суду.
На переконання третьої особи, підставою для звернення до суду позивача було безпосередньо отримання у встановленому чинним законодавством України порядку АТ «ДАТ «Чорноморнафтогаз» контролю над господарською діяльністю АТ «КРИВОРІЖГАЗ», яке не мало безпосереднього відношення для прийняття відповідачем оскаржуваних позивачем постанов. Тобто, цілком логічним буде висновок про те, що цей спір стосується правовідносин, що пов`язані з діяльністю/управління Товариством (АТ «КРИВОРІЖГАЗ»), а отже позовні вимоги до відповідача (НКРЕКП) є похідним від вирішення питання правомірності прийняття тих чи інших рішень органами управління Товариством (АТ «КРИВОРІЖГАЗ»). Відтак, у межах цієї справи та відповідно до обставин, наведених позивачем у поданому ним позові, відповідачем по відношенню безпосередньо до позивача не вчинялось жодних дій, не допускалось бездіяльності та/або не приймалось рішень щодо позивача, внаслідок чого переданий на розгляд суду спір не містить ознак публічно-правового спору. Відтак, із урахуванням наведених пояснень цей спір за всіма ознаками підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.
Крім того, НКРЕКП, як Регулятор, здійснює державне регулювання шляхом, зокрема ліцензування у сферах енергетики та комунальних послуг. Отже, до повноважень НКРЕКП належить ліцензування господарської діяльності з розподілу природного газу. Тобто, оскаржувані позивачем постанови були прийняті відповідачем у сфері особливих правовідносин, учасниками яких є орган ліцензування (НКРЕКП), здобувач ліцензії та ліцензіат. У той же час, позивач ніколи не стверджував про те, що у таких правовідносинах він виступав або як здобувач ліцензії, або як ліцензіат, оскільки обґрунтування порушення своїх прав наводиться позивачем виключно через існування у нього, на його думку, прав акціонера такого ліцензіата як АТ «Оператор газорозподільної системи «КРИВОРІЖГАЗ».
Відтак, не будучи учасником відповідної процедури, результатом якої стало ухвалення відповідачем постанов (№№ 1388, 1389 від 28.07.2023), окремі положення яких оспорюються позивачем, підставою для визнання їх протиправною та скасування позивач зазначає виключно свою незгоду з ними, виходячи з існування у нього власного інтересу, прямо не пов`язаного з прийняттям рішень, оформлених відповідними постановами, що з урахуванням положень Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких визначаються правила доказування в межах адміністративної справи, дозволяє стверджувати про необґрунтованість позивачем заявлених ним позовних вимог, що за своїми прямими наслідками є підставою для ухвалення за результатами розгляду справи мотивованого судового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Зазначили, що в провадженні Київського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа № 320/46038/23 за позовом ПрАТ «ГАЗТЕК» до НКРЕКП за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: АТ «Оператор газорозподільної системи «КРИВОРІЖГАЗ», ТОВ «Газорозподільні мережі України», Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів АРМА, АТ «Державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз», Антимонопольний комітет України про визнання протиправним та скасування підпункту 1 пункту 2, пункту 3 постанови НКРЕКП від 28.07.2023 № 1389 «Про внесення змін до додатка до постанови НКРЕКП від 26.12.2022 № 1839 та врегулювання питань щодо провадження ТОВ «Газорозподільні мережі України» діяльності з розподілу природного газу», пункту 5 додатка до Постанови № 1389 та постанови НКРЕКП від 28.07.2023 № 1388 «Про зупинення дії ліцензії з розподілу природного газу, виданої АТ «КРИВОРІЖГАЗ».
Аналіз позовних вимог, вказаних позивачем у тексті позовних заяв, на підставі яких Київським окружним адміністративним судом були відкриті провадження в адміністративних справах за №№ 320/30160/24 та 320/46038/23 дозволяє дійти висновку про те, що позивачем подано щонайменше 2 (два) позови до одного й того самого відповідача (НКРЕКП) з тим самим предметом та з тих самих підстав, що відповідно до положень пункту 3 частини першої статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення судом позову без розгляду. У зв`язку із цим просили залишити позов без розгляду, а у випадку відсутності підстав для такого відмовити в позові.
Від третьої особи - Акціонерного товариства «Державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз» до суду надійшли пояснення, відповідно до яких заперечували щодо задоволення позову, обґрунтовуючи тим, що у позивача відсутні підстави для захисту своїх прав обраним способом шляхом оскарження актів індивідуальної дії, оскільки оскаржувані постанови не створюють прав та/чи обов`язків для позивача.
III. Процесуальні дії суду у справі
Ухвалою суду від 08.07.2024 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи та проведення судового засідання.
Ухвалою суду від 07.04.2026 заяву Приватного акціонерного товариства «ГАЗТЕК» про залишення без розгляду клопотання про залишення позову без розгляду задоволено. Клопотання Приватного акціонерного товариства «ГАЗТЕК» про залишення позову без розгляду - залишено без розгляду. Відмовлено у задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» та Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «КРИВОРІЖГАЗ» про залишення позову без розгляду. Відмовлено у задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» про закриття провадження у справі.
Частиною п`ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Із заявою про розгляд справи у судовому засіданні учасники справи до суду не звертались.
Згідно із частиною другою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання; якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів.
З огляду на завершення 30-ти денного терміну для подання заяв по суті справи, суд уважає можливим розглянути та вирішити справу по суті за наявними у ній матеріалами.
IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин
28.07.2023 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг України прийнято постанову №1389 «Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 26.12.2022 № 1839 та врегулювання питань щодо провадження ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» діяльності з розподілу природного газу» (далі постанова від 28.07.2023 №1839), пункт 2 якої передбачає:
«Зобов`язати ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» (код ЄДРПОУ 44907200):
1) до 01.10.2023 надати НКРЕКП належним чином оформлені акти розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності з усіма суміжними суб`єктами ринку природного газу (крім споживачів) у межах території ліцензованої діяльності ХАРКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ та КРИВОРІЗЬКОЇ ФІЛІЙ ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ»;
2) до 31.12.2023 забезпечити виконання зобов`язань, покладених на АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ «КРИВОРІЖГАЗ» (код ЄДРПОУ 03341397), за результатами здійснених НКРЕКП заходів державного контролю діяльності АТ «КРИВОРІЖГАЗ» з розподілу природного газу за попередні роки та які будуть покладені за результатами заходу державного контролю НКРЕКП діяльності АТ «КРИВОРІЖГАЗ» за 2021 - 2023 роки, у частині:
- прийняття на баланс КРИВОРІЗЬКОЇ ФІЛІЇ ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» з балансу АТ «КРИВОРІЖГАЗ» вузлів обліку природного газу, у тому числі тих, що були встановлені (замінені);
- виконання в повному обсязі заходів Плану розвитку газорозподільної системи на 2020 - 2029 роки газорозподільного підприємства АТ «КРИВОРІЖГАЗ», затвердженого постановою НКРЕКП від 24.12.2019 № 3073, Плану розвитку газорозподільної системи на 2021 - 2030 роки газорозподільного підприємства АТ «КРИВОРІЖГАЗ», затвердженого постановою НКРЕКП від 30.12.2020 № 2797, Плану розвитку газорозподільної системи на 2023 - 2032 роки газорозподільного підприємства АТ «КРИВОРІЖГАЗ», затвердженого постановою НКРЕКП від 19.12.2022 № 1704, та передачі створених активів на баланс КРИВОРІЗЬКОЇ ФІЛІЇ ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ»;
- виконання інших зобов`язань, покладених НКРЕКП на АТ «КРИВОРІЖГАЗ» за результатами заходів державного контролю ліцензованої діяльності АТ «КРИВОРІЖГАЗ».
За результатами заходу державного контролю НКРЕКП діяльності АТ «КРИВОРІЖГАЗ» з розподілу природного газу за 2022 рік у місячний термін подати до НКРЕКП зміни до інвестиційної програми КРИВОРІЗЬКОЇ ФІЛІЇ ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» на 2024 рік (План розвитку газорозподільної системи КРИВОРІЗЬКОЇ ФІЛІЇ ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» на 2024 2033 роки), у яких передбачити додаткові заходи на суму коштів, що були визначені як плановані тарифні джерела фінансування інвестиційної програми АТ «КРИВОРІЖГАЗ» на 2022 рік зменшені на фактично використані кошти згідно з постановою НКРЕКП від 17.03.2022 № 348 «Про виконання інвестиційних програм Операторів ГРМ, Оператора ГТС та Оператора газосховищ у період дії воєнного стану в Україні».
Згідно додатку до цієї постанови: територія, де знаходиться газорозподільна система, що перебуває у власності, господарському віданні, користуванні чи експлуатації ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ»:
5. КРИВОРІЗЬКА ФІЛІЯ ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ»: Криворізький район Дніпропетровської області, місто Кривий Ріг (крім житлового масиву Інгулець Інгулецького району), село Анастасівка, село Андрусівка, село Базарове, село Братсько-Семенівка, село Бурлацьке, село Веселе, село Веселий Кут, село Високе Поле, село Вільне, село Вільний Посад, село Вільний Табір, село Водяне, село Гейківка, село Глеюватка, село Гомельське, село Грузька Григорівка, село Грузьке, село Данилівка, село Дніпровка, село Дружба, село Запорожець, село Зелене Поле, село Зелений Гай, село Зелений Луг, село Златопіль, село Златоустівка, село Золота Поляна, село Зоря, село Іванівка (Лозуватська сільська ТГ), село Інгулець, село Калинівка, село Кам`яне Поле, село Кам`янське, село Коломійцеве, село Красівське, село Красна Балка, село Красне, село Кривбас, село Кудашівка, село Лісове, село Лісопитомник, село Лозуватка, село Львів, село Мар`янівка, село Маяк, село Мусіївка, село Надеждівка, село Надія, село Недайвода, село Нова Зоря, село Новий Кременчук, село Новий Мир, село Новий Шлях, село Нові Садки, село Новоганнівка, село Новогригорівка, село Новожитомир, село Новоіванівка, село Новолозуватка, село Новомайське, село Новомар`янівське, село Новопілля, село Новопокровка, село Новоселівка, село Павлівка, село Пичугине, село Радіонівка, селище міського типу Радушне, село Раєво-Олександрівка, село Ранній Ранок, село Романівка, село Рудничне, село Садове, село Софіївка, село Степове, село Суворовка, село Тернівка, село Тернуватка, село Трудове, селище міського типу Христофорівка, село Чабанове, село Червоне, село Червоні Поди, село Червона Поляна, село Чкаловка, село Шевченківське, село Шевченкове, село Широке.
28.07.2023 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг України прийнято постанову № 1388 «Про зупинення дії ліцензії з розподілу природного газу, виданої АТ «КРИВОРІЖГАЗ» (далі Постанова від 28.07.2023 № 1388), пункт 1 якої передбачає:
1.Зупинити АКЦІОНЕРНОМУ ТОВАРИСТВУ «ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ «КРИВОРІЖГАЗ» (код ЄДРПОУ 03341397) дію ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, виданої відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 29.06.2017 № 845, у зв`язку з передачею цілісного майнового комплексу з розподілу природного газу іншому суб`єкту господарювання, який отримав відповідну ліцензію.
Пункт 2 Постанови 1388 передбачає:
2. Зобов`язати АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ «КРИВОРІЖГАЗ» до 31.12.2023 передати грошові кошти та майно (рухоме та нерухоме), належне АТ «КРИВОРІЖГАЗ» на праві власності, для забезпечення виконання ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» (код ЄДРПОУ 44907200) невиконаних АТ «КРИВОРІЖГАЗ» зобов`язань за періоди провадження ним господарської діяльності з розподілу природного газу, визначених за результатами здійснених НКРЕКП заходів державного контролю діяльності АТ «КРИВОРІЖГАЗ» з розподілу природного газу за попередні роки та які будуть покладені за результатами заходу державного контролю НКРЕКП діяльності АТ «КРИВОРІЖГАЗ» у 2021 2023 роках, зокрема:
- кошти, що підлягають коригуванню за результатами заходів державного контролю;
- на баланс ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» вузли обліку природного газу, що є на балансі АТ «КРИВОРІЖГАЗ», у тому числі тих, що були встановлені (замінені).
3. Зобов`язати АТ «КРИВОРІЖГАЗ» надати до НКРЕКП звітність за результатами провадження господарської діяльності з розподілу природного газу у 2023 році, у порядку та строки, визначені постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 07.07.2016 № 1234, від 17.02.2021 № 254, від 10.11.2022 № 1416 та фінансову звітність.
Вважаючи свої права названими постановами відповідача порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.
V. Норми права, які застосував суд
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 1 Закону України від 22.09.2016 № 1540-VIII «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» (далі - Закон № 1540-VIII), Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.
Особливості спеціального статусу Регулятора обумовлюються його завданнями і повноваженнями та визначаються цим Законом, іншими актами законодавства і полягають, зокрема, в особливостях організації та порядку діяльності Регулятора, в особливому порядку призначення членів Регулятора та припинення ними повноважень, у спеціальних процесуальних засадах діяльності Регулятора та гарантії незалежності в прийнятті ним рішень у межах повноважень, визначених законом, встановленні умов оплати праці членів та працівників Регулятора.
Регулятор є колегіальним органом, що здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Статтею 2 Закону № 1540-VIII передбачено, що Регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема, у сфері енергетики: діяльності з транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), надання послуг установки LNG, постачання природного газу.
Відповідно до статті 3 Закону № 1540-VIII, Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.
Пунктом 2 частини другої статті 3 Закону № 1540-VIII визначено, що Регулятор здійснює державне регулювання шляхом, зокрема ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг.
Відповідно до пункту 1 та 3 частини першої статті 17 Закону № 1540-VIII, для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, Регулятор приймає обов`язкові до виконання рішення з питань, що належать до його компетенції та розробляє і затверджує нормативно-правові акти, зокрема порядок ліцензування видів господарської діяльності, державне регулювання яких здійснюється Регулятором, ліцензійні умови провадження господарської діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг.
Таким чином, до повноважень НКРЕКП належить ліцензування діяльності з розподілу природного газу.
VI. Оцінка суду
Позивач стверджує, що: «ТОВ «Газорозподільні мережі України» не дотримано вимог на отримання ліцензії на провадження діяльності з розподілу природного газу на ліцензійній території АТ «КРИВОРІЖГАЗ»; ТОВ «Газорозподільні мережі України» не відповідає вимогам, які необхідні для здійснення ліцензованої діяльності, що є самостійною підставою для відмови у видачі ліцензії згідно з пунктом 4.2 Порядку ліцензування видів господарської діяльності, державне регулювання яких здійснюється НКРЕКП»; «у НКРЕКП відсутнє право видавати ліцензію із неповним пакетом документів, які надаються здобувачем ліцензії».
Так, як вбачається з матеріалів справи, ліцензія на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу для ТОВ «Газорозподільні мережі України» була видана постановою НКРЕКП від 26.12.2022 № 1839 (далі - Постанова №1839).
Доводи позивача фактично зводяться до незгоди з Постановою № 1839, при цьому, суд зазначає, що Постанова № 1839 не є предметом оскарження в межах цієї справи, тож відповідні доводи позивача судом до уваги не беруться.
Порядок ліцензування видів господарської діяльності, державне регулювання яких здійснюється НКРЕКП, затверджений постановою НКРЕКП від 03.03.2020 № 548 (далі - Порядок), визначає процедуру видачі, переоформлення, зупинення та анулювання ліцензій на провадження видів господарської діяльності, державне регулювання яких здійснюється Регулятором.
Пунктом 2.5 Порядку передбачено, що до заяви про отримання ліцензії додаються:
1) документи, перелік яких визначений відповідними ліцензійними умовами та є вичерпним;
2) копія паспорта керівника здобувача ліцензії (або його уповноваженого представника) із відміткою контролюючого органу про повідомлення про відмову через свої релігійні переконання від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків (подається тільки фізичними особами-підприємцями, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган);
3) опис документів, що подаються для отримання ліцензії, у двох екземплярах (у разі подання документів у паперовій формі). При поданні заяви поштовим відправленням посадовою особою НКРЕКП один екземпляр опису повертається здобувачу ліцензії поштовим відправленням.
Так, пунктом 2.2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16.02.2017 № 201 (далі - Ліцензійні умови) передбачено, що ліцензіат повинен, зокрема:
провадити ліцензовану діяльність лише за допомогою засобів та місць провадження діяльності ліцензіата, зазначених у документах, що додаються до заяви про отримання ліцензії (з урахуванням змін до документів, поданих ліцензіатом до НКРЕКП) (де засіб провадження діяльності - газорозподільна система, що на законних підставах перебуває у власності здобувача ліцензії/ліцензіата (у тому числі на праві господарського відання, користування, експлуатації, управління на підставі договору управління активами, укладеного з Національним агентством України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів), якою здійснюється розподіл природного газу, місце провадження господарської діяльності - територія адміністративно-територіальної одиниці (область, район, місто, село тощо), де знаходиться газорозподільна система ліцензіата, до якої підключено не менше 50000 точок приєднання суб`єктів ринку природного газу, щодо якої НКРЕКП прийнято рішення про надання права ліцензіату в її межах здійснювати господарську діяльність з розподілу природного газу);
мати у власності чи користуванні будівлі та/або приміщення, в яких організовано прийом та обслуговування споживачів;
мати у власності чи користуванні матеріально-технічну базу (виробничі будівлі та споруди, складські приміщення, майстерні, гаражі та/або стоянки для зберігання транспортних засобів), необхідну для забезпечення оперативно-диспетчерського управління газорозподільною системою та планово-профілактичних і аварійно-відновлюваних робіт на об`єктах газорозподільної системи з урахуванням вимог охорони праці та техніки безпеки;
мати у власності чи користуванні транспортні засоби, у тому числі спеціалізованого призначення;
повідомляти НКРЕКП про всі зміни даних, які були зазначені в його документах, що додавалися до заяви про отримання ліцензії (крім документів до заяви щодо встановлення тарифу на послуги розподілу природного газу), у строк не пізніше ніж один місяць з дня настання таких змін, крім інформації щодо кількості підключених споживачів, кількості об`єктів газорозподільної системи ліцензіата, кількості персоналу ліцензіата та його матеріально-технічної бази, яка надається протягом 30 днів після закінчення календарного року.
За правилами пункту 4 частини другої статті 17 Закону № 1540-VIII, Регулятор має право, зокрема вимагати від суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, надання у визначені Регулятором строки, але не менш як протягом 10 робочих днів, завірених в установленому законодавством порядку копій документів, пояснень та іншої інформації, пов`язаної з провадженням такими суб`єктами ліцензованої діяльності, необхідних для виконання покладених функцій.
За приписами пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25.11.2022 № 1335 «Про врегулювання питання використання газорозподільних систем або їх складових», Кабінет Міністрів України постановив, погодитись із пропозицією Міністерства енергетики щодо укладення відповідно до примірного договору, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2017 № 95 «Про забезпечення ефективного використання газорозподільних систем або їх складових», з Товариством з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» договорів експлуатації газорозподільних систем або їх складових та припинення у зв`язку із цим договорів експлуатації газорозподільних систем або їх складових, укладених з операторами газорозподільних систем відповідно до положень зазначеної постанови. Міністерство енергетики має укласти та припинити зазначені договори.
ТОВ «Газорозподільні мережі України» повідомило НКРЕКП листом від 11.07.2023 № СЛ-5909-0723 про зміни у документах, що подавалися до заяви про отримання ліцензії, надавши, зокрема копії:
1) укладеного з Міністерством енергетики України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.11.2022 № 1335 договору експлуатації газорозподільних систем або їх складових від 30.06.2023 № 7/4, який набирає чинності з 01.08.2023, відповідно до якого ТОВ «Газорозподільні мережі України» було надано в експлуатацію газорозподільні системи та їх складові, що знаходяться в державній власності, які раніше були в експлуатації АТ «Криворіжгаз»;
2) договір на господарське відання складовими газорозподільної системи від 28.06.2023 № 59-РД/23, укладений ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» з АТ «КРИВОРІЖГАЗ», який набрав чинності з 01.08.2023, відповідно до якого АТ «КРИВОРІЖГАЗ» передало ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» на праві господарського відання майно (складові газорозподільної системи), що знаходяться у власності АТ «КРИВОРІЖГАЗ»;
3) договори про заміну сторони в зобов`язанні за договорами на користування складовими газорозподільної системи з власниками газорозподільних систем, що перебувають в комунальній власності, відповідно до яких АТ «КРИВОРІЖГАЗ» відступає ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» свої права та обов`язки по договорам на користування складовими газорозподільної системи, які використовувались АТ «КРИВОРІЖГАЗ» при провадженні господарської діяльності з розподілу природного газу.
Крім того, листом від 14.07.2023 № 970/101/3-23 ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» надало акти розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності з усіма суміжними суб`єктами ринку природного газу (крім споживачів) у межах території ліцензованої діяльності КРИВОРІЗЬКОЇ ФІЛІЙ ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ», які після отримання Товариством ліцензії мали бути належним чином оформлені як з ліцензіатом з розподілу природного газу.
У зв`язку із цим підпунктом 1 пункту 2 постанови НКРЕКП від 28.07.2023 № 1389 ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» було зобов`язане до 01.10.2023 надати НКРЕКП належним чином оформлені акти розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності з усіма суміжними суб`єктами ринку природного газу (крім споживачів) у межах території ліцензованої діяльності КРИВОРІЗЬКОЇ ФІЛІЙ ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ».
Суд звертає увагу, що договір господарського відання державного майна, яке використовується для забезпечення розподілу природного газу, не підлягає приватизації, обліковується на балансі господарського товариства із газопостачання та газифікації і не може бути відокремлене від його основного виробництва (із додатковими угодами), який був укладений з АТ «КРИВОРІЖГАЗ», відповідає Примірному договору, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2017 № 95 (далі - Примірний договір).
Відповідно до пункту 32 Примірного договору, дія цього договору припиняється, зокрема, у разі укладення іншого договору, предметом якого є використання відповідного державного майна.
Таким чином, Постанова № 1389 прийнята на підставі в межах повноважень на в порядку передбаченим чинним законодавством України та стосується зміни місць провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, та не стосується видачі ліцензії, що свідчить про необґрунтованість заявлених позивачем вимог у цій частині.
Крім того, пунктом 1.5 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16.02.2017 № 201 (далі - Ліцензійні умови) передбачено, що до заяви про отримання ліцензії здобувачем надаються документи згідно з переліком, який є вичерпним:
1) відомості про місця та засоби провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, до яких додаються географічні карти відповідних територій адміністративно-територіальних одиниць (область, район, місто, село тощо), із нанесеними на них газорозподільними системами ліцензіата та електронні копії документів на електронному носії, що підтверджують перебування на законних підставах у власності чи користуванні здобувача ліцензії газорозподільних систем (крім тих, що занесені до державних паперових чи електронних інформаційних ресурсів, по яких необхідно вказати реквізити пошуку на відповідному ресурсі);
2) відомості про матеріально-технічне оснащення, необхідне для провадження господарської діяльності з розподілу природного газу;
3) відомості про наявний персонал, задіяний у розподілі природного газу;
4) копії актів розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін, укладених здобувачем ліцензії з усіма суміжними суб`єктами ринку природного газу (крім споживачів);
5) заява та документи для встановлення тарифу на послуги розподілу природного газу у встановленому порядку;
6) копія паспорта керівника здобувача ліцензії (або довіреної особи) із відміткою органу державної податкової служби про повідомлення про відмову через свої релігійні переконання від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків (подається тільки фізичними особами-підприємцями, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби).
7) інформація про підтвердження відсутності здійснення контролю за діяльністю суб`єкта господарювання у значенні, наведеному у статті 1 Закону України «Про захист економічної конкуренції», резидентами держав, що здійснюють збройну агресію проти України у значенні, наведеному у статті 1 Закону України «Про оборону України»;
8) відомості про доступність будівель та приміщень для прийому та обслуговування споживачів для людей з інвалідністю та інших маломобільних груп населення.
Крім того, пунктом 2.2 Ліцензійних умов передбачено, що ліцензіат повинен, зокрема повідомляти НКРЕКП про всі зміни даних, які були зазначені в його документах, що додавалися до заяви про отримання ліцензії (крім документів до заяви щодо встановлення тарифу на послуги розподілу природного газу), у строк не пізніше ніж один місяць з дня настання таких змін, крім інформації щодо кількості підключених споживачів, кількості об`єктів газорозподільної системи ліцензіата, кількості персоналу ліцензіата та його матеріально-технічної бази, яка надається протягом 30 днів після закінчення календарного року.
Отже, нормами Порядку та Ліцензійних умов не передбачено необхідності подання дозволу Антимонопольного комітету на концентрацію для отримання ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу або його обов`язковості для внесення зміни до даних, які були зазначені в документах, що додавалися до заяви про отримання ліцензії, а тому суд доходить висновку, що у спірних правовідносинах відповідач діяв у спосіб та в порядку, передбаченими чинним законодавством України.
Відповідно до абзацу 15 пункту 1.3 та пункту 6.4 Порядку, цілісний майновий комплекс - заявлені здобувачем ліцензії (ліцензіатом) засоби та місця провадження господарської діяльності, сукупність яких забезпечує можливість провадження господарської діяльності на ринку, що перебуває у стані природної монополії, або на суміжних з ним ринках у сферах енергетики та комунальних послуг.
Крім того, пункт 6.4 Порядку передбачає, що НКРЕКП має право прийняти рішення про зупинення дії ліцензії (повністю або частково) у разі настання таких підстав:
1) отримання заяви ліцензіата про зупинення власної ліцензії на строк до шести місяців з дня набрання чинності рішенням про зупинення дії ліцензії;
2) складення акта про невиконання рішення про усунення порушень ліцензійних умов та законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг за результатами перевірки НКРЕКП до повного виконання ліцензіатом такого рішення, але не більше шести місяців з дня набрання чинності рішенням про зупинення дії ліцензії;
3) передача ліцензіатом цілісного майнового комплексу іншому суб`єкту господарювання, який отримав відповідну ліцензію;
4) передача цілісного майнового комплексу ліцензіата в управління іншому суб`єкту господарювання за договором на підставах, у порядку та на умовах, визначених статтями 21 та 21-1 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», або повернення цілісного майнового комплексу з управління законному власнику у встановленому законодавством порядку;
5) несплата за видачу ліцензії.
НКРЕКП має право прийняти рішення про зупинення дії ліцензії у разі передачі ліцензіатом цілісного майнового комплексу іншому суб`єкту господарювання, який отримав відповідну ліцензію.
Як убачається з матеріалів справи, на виконання підпункту 5 пункту 2.2 Ліцензійних умов АТ «КРИВОРІЖГАЗ» повідомив НКРЕКП про зміну даних, які були зазначені в його документах, що додавалися до заяви про отримання ліцензії.
Так, на виконання вимог ліцензійних умов АТ «КРИВОРІЖГАЗ» листом від 11.07.2023 № Сл-5909-0723 повідомило НКРЕКП про: надходження повідомлення Міністерства енергетики України від 28.06.2023 № 26/1.1-7.4.1-13043 щодо припинення з 01.08.2023 договірних відносин з експлуатації державного майна відповідно до договору господарського відання державного майна, яке використовується для забезпечення розподілу природного газу, не підлягає приватизації, обліковується на балансі господарського товариства із газопостачання та газифікації і не може бути відокремлене від його основного виробництва, від 29.11.2012 № 31/21 та Додаткової угоди від 24.05.2017 № 1 до нього (якою зазначений договір викладено в новій редакції), та про готовність АТ «КРИВОРІЖГАЗ» повернути зазначене державне майно Міненерго, як органу управління таким майном; укладення АТ «КРИВОРІЖГАЗ» із ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» договору від 28.06.2023 № 59-РД/23 щодо передачі з 01.08.2023 ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» у користування на праві господарського відання складових газорозподільної системи, що належать АТ «КРИВОРІЖГАЗ» на праві власності; укладення АТ «КРИВОРІЖГАЗ» із ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» договору оренди рухомого та нерухомого майна (матеріально-технічного оснащення, необхідного для провадження господарської діяльності з розподілу природного газу), що належить АТ «КРИВОРІЖГАЗ» на праві власності від 29.06.2023 № 64-РД/23; укладення АТ «КРИВОРІЖГАЗ» із ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» договору від 28.06.2023 № 16/4 про передачу ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» прав та обов`язків щодо виконання невиконаних АТ «КРИВОРІЖГАЗ» зобов`язань при провадженні ліцензованої діяльності з розподілу природного газу за період 2021 - 2023 років, а також надало гарантійний лист щодо виконання зазначеного договору в повному обсязі та належним чином у встановлені строки.
Враховуючи зазначене та те, що АТ «КРИВОРІЖГАЗ» було, зокрема передано ТОВ «Газорозподільні мережі України» складові газорозподільних систем та матеріально-технічне оснащення (необхідне для провадження господарської діяльності з розподілу природного газу), що належить АТ «КРИВОРІЖГАЗ» на праві власності, а також із метою запобігання ризику збою та/або переривання газопостачання природного газу споживачам, що знаходяться на території провадження господарської діяльності цього суб`єкту господарювання з розподілу природного газу, НКРЕКП прийняло, зокрема Постанову № 1388, якою зупинило з 01.08.2023 АТ «КРИВОРІЖГАЗ» дію ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу.
Із урахуванням наведеного та зважаючи на ту обставину, що АТ «КРИВОРІЖГАЗ» було, зокрема передано ТОВ «Газорозподільні мережі України» складові газорозподільних систем та матеріально-технічне оснащення (необхідне для провадження господарської діяльності з розподілу природного газу), що належить АТ «КРИВОРІЖГАЗ» на праві власності, а також із метою запобігання ризику збою та/або переривання газопостачання природного газу споживачам, що знаходяться на території провадження господарської діяльності цього суб`єкту господарювання з розподілу природного газу, НКРЕКП, на переконання суду, правомірно прийняло, зокрема Постанову № 1388 якою зупинено з 01.08.2023 АТ «КРИВОРІЖГАЗ» дію ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу.
Щодо доводів позивача про те, що законами України не передбачено права НКРЕКП зупиняти ліцензію суб`єкту господарювання з підстав передачі цілісного майнового комплексу іншому суб`єкту господарювання», суд зазначає, що 29.12.2019 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення конституційних принципів у сферах енергетики та комунальних послуг».
Разом із тим, відповідно до розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення конституційних принципів у сферах енергетики та комунальних послуг» цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім пункту 8 розділу І, який набирає чинності через два місяці з дня опублікування цього Закону.
Так, пунктом 8 розділу І Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення конституційних принципів у сферах енергетики та комунальних послуг» визначено, що у Законі України «Про ліцензування видів господарської діяльності» частину другу статті 2 доповнити пунктом 4 такого змісту:
« 4. Дія цього Закону не поширюється на ліцензування таких видів господарської діяльності у сфері електроенергетики, на ринку природного газу, централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, виробництво теплової енергії, транспортування теплової енергії магістральними і місцевими (розподільними) тепловими мережами, постачання теплової енергії та іншу діяльність, ліцензування якої здійснює Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідно до закону, та здійснення контролю у цих сферах», та абзац перший частини третьої статті 19 після слів «органи ліцензування» доповнено словами «крім Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, яка здійснює контроль відповідно до Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг».
Таким чином, із 29.02.2020 дія Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» не поширюється на НКРЕКП.
Отже, під час ліцензування видів господарської діяльності у сфері електроенергетики, на ринку природного газу, централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, виробництва теплової енергії, транспортування теплової енергії магістральними і місцевими (розподільними) тепловими мережами, постачання теплової енергії та іншої діяльності відповідач має керуватись, зокрема нормами Порядку, який містить норму про зупинення дії ліцензії (повністю або частково) у разі настання такої підстави, як передача ліцензіатом цілісного майнового комплексу іншому суб`єкту господарювання, який отримав відповідну ліцензію.
Суд звертає увагу, що Порядок не є предметом оскарження у цій справі, а тому незгода позивача з його окремими положеннями не підлягають розгляду в межах цієї справи.
Відповідно до статті 17 Закону № 1540-VIII, для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор, зокрема приймає обов`язкові до виконання рішення з питань, що належать до його компетенції та, зокрема схвалює/затверджує інвестиційні програми (плани розвитку) суб`єктів, діяльність яких регулюється Регулятором, у випадках, встановлених законом, та вносить зміни до них відповідно до порядку, затвердженого Регулятором.
Крім того, стаття 117 Конституції України передбачає, що Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов`язковими до виконання.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.11.2022 № 1335, 13.04.2023 між Міністерством енергетики України та ТОВ «Газорозподільні мережі України» було укладено договір експлуатації газорозподільних систем або їх складових, який набирає чинності з 01.08.2023, відповідно до якого ТОВ «Газорозподільні мережі України» було надано в експлуатацію газорозподільні системи та їх складові, що знаходяться в державній власності, які раніше було передано в експлуатацію АТ «КРИВОРІЖГАЗ» відповідно до договору експлуатації газорозподільних систем або їх складових від 29.11.2013 №13/21 та додаткової угоди від 24.05.2017 №1, а також Міненерго повідомлено АТ «КРИВОРІЖГАЗ» про припинення зазначеного договору з 01.08.2023.
Як уже зазначалось, АТ «КРИВОРІЖГАЗ» листом від 28.06.2023 № СЛ-5095-0623 повідомило НКРЕКП про укладення із ТОВ «Газорозподільні мережі України» договорів щодо передачі ТОВ «Газорозподільні мережі України» у господарське відання (оренду) з 01.08.2023: складових газорозподільної системи, що належать АТ «КРИВОРІЖГАЗ» на праві власності; рухомого та нерухомого майна (матеріально-технічного оснащення, необхідного для провадження господарської діяльності з розподілу природного газу), що належить АТ «КРИВОРІЖГАЗ» на праві власності.
Згідно з пунктом 13.1 Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, затвердженого Постановою НКРЕКП від 14.06.2017 № 428, відповідно до Закону № 1540-VIII, Регулятор застосовує до ліцензіата заходи державного регулювання, зокрема за результатами перевірки або моніторингу має право приймати рішення про встановлення (зміну) тарифів на товари (послуги) ліцензіатів, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, та вносить зміни до відповідних інвестиційних програм.
За приписами частини першої статті 37, пункту 1 частини другої статті 38 Закону України «Про ринок природного газу» оператор газорозподільної системи (далі - Оператор ГРМ) відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання у належному стані та розвиток (включаючи нове будівництво та реконструкцію) газорозподільної системи, якою він користується на законних підставах.
Оператор газорозподільної системи зобов`язаний щорічно розробляти, щороку до 31 липня подавати на затвердження Регулятору, розміщувати на своєму веб-сайті та виконувати план розвитку газорозподільної системи на наступні 10 років.
При цьому, слід зазначити, що вимоги щодо планування та розвитку газорозподільної системи визначені положеннями розділу IV Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2494 (далі - Кодекс).
Фінансування заходів з проєктування та будівництва об`єктів газорозподільної системи здійснюється на підставі плану розвитку газорозподільної системи Оператора ГРМ, схваленого Регулятором, за рахунок коштів, передбачених у Тарифах на послуги розподілу природного газу, плати за потужність, плати за приєднання, поворотної фінансової допомоги замовників, банківських кредитів, коштів, залучених з інших джерел, не заборонених законодавством.
Також, відповідно до пункту 1 глави 5 розділу IV Кодексу, Оператор ГРМ зобов`язаний виконувати затверджений Регулятором план розвитку в повному обсязі відповідно до запланованих етапів, обсягів робіт у кількісному вираженні та обсягів фінансування у вартісному вираженні.
Отже, кошти, передбачені у тарифах на послуги розподілу природного газу, при цьому, ці кошти мають цільове спрямування - виключно на ті джерела, які передбачені в Планах розвитку.
Разом із тим, відповідно до договору від 28.06.2023 № 16/4 (далі Договір) ТОВ «Газорозподільні мережі України» приймає майно (рухоме та нерухоме), належне на праві власності АТ «КРИВОРІЖГАЗ», грошові кошти, що знаходяться на усіх без виключення рахунках АТ «КРИВОРІЖГАЗ» на момент підписання цього Договору, в частині не виконаних зобов`язань щодо заходів визначених Інвестиційною програмою (планом розвитку) на 2021 - 2023 роки.
Грошові кошти, що передаються будуть визначені станом на 31.07.2023 і визначатимуться в розмірі, що був забезпечений тарифом за період ліцензійної діяльності та грошові кошти отримані АТ «КРИВОРІЖГАЗ» за приєднання, що не будуть реалізовані станом на 01.08.2023, за умови передачі ТОВ «Газорозподільні мережі України» грошових коштів і відповідної технічної документації на проведення такого приєднання, в межах та задля реалізації предмету Договору.
Враховуючи наведене, суд констатує, що прийняття пункту 3 Постанови № 1389 спрямоване на забезпечення інтересів державного регулювання в частині повного виконання АТ «КРИВОРІЖГАЗ» своїх зобов`язань за періоди його ліцензованої діяльності, а також з метою запобігання ризику збою та/або переривання газопостачання природного газу споживачам, що знаходяться на території провадження господарської діяльності АТ «КРИВОРІЖГАЗ» з розподілу природного газу.
Із урахуванням викладеного, судом не встановлено, а позивачем не доведено неправомірності прийняття відповідачем оскаржуваних постанов, що свідчить про безпідставність на необґрунтованість заявлених позовних вимог.
VII. Висновок суду
Згідно із частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною першою статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до частини другої статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (частини перша та друга статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України).
Частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв`язок доказів у їх сукупності, суд доходить висновку, про відсутність підстав для задоволення позову.
VIІI. Розподіл судових витрат
Оскільки у задоволенні позову відмовлено і відповідачем не надано доказів понесення судових витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати присудженню не підлягають.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Леонтович А.М.