ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
17 січня 2011 р. Справа №2а-14637/10/8/0170
(10:33 год.) м. Сімферополь
Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Кушнової А.О. , при секретарі Гнатенко І.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції у м. Алушті АР Крим
до Приватного підприємства "Юбілейний КОС"
про стягнення
за участю сторін:
від позивача - Кирюхіна Я.М.,
від відповідача - не з'явився.
Суть справи: Державна податкова інспекція у м. Алушті АР Крим звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Приватного підприємства "Юбілейний КОС" про стягнення заборгованості за сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 06.12.2010 року було відкрито провадження по справі та призначений судовий розгляд.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про місце, час та дату судового розгляду повідомлений належним чином, рекомендованою кореспонденцією (а.с.22).
Враховуючи зазначені обставини, суд, керуючись ст. 128 КАС України, вирішив за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідач зареєстрований як приватне підприємство 04.06.2009 року за № 11371070001001749, ЄДРПОУ 36364059, що підтверджується Відомостями з ЄДР щодо юридичної особи (а.с. 6).
05.06.2009 року відповідач отримав довідку № 127/29-015/2/9 про взяття на облік платника податків за № 11522 (а.с. 7).
За матеріалами справи судом встановлено, що 12.01.2010 року позивачем була проведена камеральна перевірка податкової декларації (розрахунку) відповідача зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, поданої за 9 місяців 2009 року (а.с. 12), на підставі чого був складений Акт № 6 від 12.01.2010 року. За висновками проведеної перевірки встановлено порушення відповідачем ст. 8 Порядку встановлення збору за забруднення навколишнього природного середовища, затвердженого Постановою КМУ від 01.03.1999 року № 303, ст. 44 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991 року № 1264, ст.5 Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, затвердженої Наказом ДПАУ від 19.07.1999 року № 162/379, п.п.4.2.2. ст. 4, п.п.17.1.4. п.17.1. ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181 від 21.12.2000 року, а саме: ПП "Юбілейний КОС" у податковому розрахунку за забруднення навколишнього природного середовища за 9 місяців 2009 року нараховано 914,24 грн., а потрібно нарахувати 18285,34 грн. Платником не застосовано десятикратного розміру за 9 місяців 2009 року у зв'язку з відсутністю дозволу на спецводокористування, затвердженого у встановленому порядку лімітів. Відхилення складає 17371,1 грн. (а.с.12). За результатами зазначені перевірки ДПІ в м. Алушті АРК на адресу відповідача було надіслано податкове повідомлення-рішення № 0000361503/0 від 25.01.2010 року, яким встановлена сума податкового зобов'язання у сумі 18239,65 грн., в тому числі за основним платежем 17371,1 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 868,55 грн. (а.с. 13).
Відповідно до ст. 6 Закону України № 2181, що діяв на час проведення перевірки, якою встановлений порядок надіслання податкових вимог у разі виникнення податкового боргу, загальні засади якого встановлені наразі чинним ПК України та деталізовані Порядком направлення органами Державної податкової служби України податкових вимог платникам податків, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2001 року № 1387 у статті 5, на виконання якої відповідачу були направлені податкові вимоги № 1/43 від 09.02.2010 року на суму 18211,59 грн. та № 2/169 від 06.05.2010 року на суму 19325,00 грн. Крім того, за самостійно поданим розрахунком збору за забруднення навколишнього природного середовища, поданого відповідачем за півріччя 2010 року, задеклароване зобов'язання становить 1286,89 грн. за скиди у водні об'єкти.
Частково податковий борг був погашений відповідачем, у зв'язку з чим позивач просить стягнути на його користь суму податкового боргу в розмірі 18479,86 грн.
Проаналізувавши законодавство України з урахуванням змін на час розгляду справи, суд встановив, що на момент виникнення заборгованості зі сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища відповідальність за таке порушення встановлювалася Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року № 2181.
Відповідно до п.1.2. цього Закону податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України, що у п. 1.3. було визначено як податковий борг у разі несплати його у встановлений строк, повноваження щодо здійснення заходів з погашення якого покладено на податкові органи (п.2.3.1.).
Діючим ПК України від 02.12.2010 року № 2755 у п. 14.1.156. податкове зобов'язання визначається як сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством, що у разі несплати становиться податковим боргом (п. 14.1.175). За наявності податкового боргу у платників податків органи Державної податкової служби відповідно до ст.ст. 3, 4 Порядку направлення органами Державної податкової служби України податкових вимог платникам податків (затверджений Наказом ДПА України від 03.07.2001 року № 266 та зареєстрований Міністерством юстиції України 16.07.2001 року № 595/5786) формують податкову вимогу - письмову вимогу органу державної податкової служби до платника податків щодо погашення суми податкового боргу (п.п.14.1.153 ПК України).
Згідно ст. 1 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" № 1264 від 25.06.1991 року завданням законодавства про охорону навколишнього природного середовища є регулювання відносин у галузі охорони, використання і відтворення природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки, запобігання і ліквідації негативного впливу господарської та іншої діяльності на навколишнє природне середовище, збереження природних ресурсів, генетичного фонду живої природи, ландшафтів та інших природних комплексів, унікальних територій та природних об'єктів, пов'язаних з історико-культурною спадщиною. Статтею 12 встановлені обов'язки громадян щодо збереження природи, охорони, раціонального використання її багатства відповідно до вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища; здійснення діяльності з додержанням вимог екологічної безпеки, інших екологічних нормативів та лімітів використання природних ресурсів; непорушування екологічних прав і законних інтересів інших суб'єктів; внесення штрафів за екологічні правопорушення; а також компенсування шкоди, заподіяну забрудненням та іншим негативним впливом на навколишнє природне середовище. Ліміти скидів забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, утворення і розміщення відходів промислового, сільськогосподарського, будівельного та іншого виробництва, а також інші види шкідливого впливу в цілому на території Автономної Республіки Крим, областей, міст загальнодержавного значення або окремих регіонів встановлюються: у разі якщо це призводить до забруднення природних ресурсів загальнодержавного значення, територій інших областей, - спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів; в інших випадках - у порядку, що встановлюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, міськими (міст загальнодержавного значення) радами, за поданням органів спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів (ст. 44).
Відповідно до п. 2.1. Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Державної податкової адміністрації України від 19 липня 1999 р. № 162/379 із змінами і доповненнями платниками збору є суб'єкти господарювання незалежно від форм власності, юридичні особи, що не здійснюють господарської (підприємницької) діяльності; бюджетні, громадські та інші підприємства, установи і організації, постійні представництва нерезидентів, які зареєстровані в Україні, або нерезиденти, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, громадяни, які здійснюють на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони викиди і скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище та розміщення відходів.
Згідно п. 2 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів № 303 від 01.01.1999 року збір за забруднення навколишнього природного середовища (далі - збір) справляється за: викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин (далі - викиди) стаціонарними та пересувними джерелами забруднення; скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти; розміщення відходів. Ліміти скидів у водні об'єкти державного значення для первинних водокористувачів визначаються у дозволах на спеціальне водокористування, які видають територіальні органи Мінприроди. Ліміти скидів забруднюючих речовин у водні об'єкти місцевого значення для первинних водокористувачів визначаються у дозволах на спеціальне водокористування, які видаються місцевими державними адміністраціями, а в містах обласного значення - виконавчими органами рад за поданням територіальних органів Мінприроди. Ліміти розміщення відходів визначаються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (п.6). У разі відсутності у платника збору затверджених у встановленому порядку лімітів скидів та розміщення відходів чи допущення понадлімітних обсягів скидів та розміщення відходів збір обчислюється в установленому порядку у десятикратному розмірі (п.8).
Відповідно до підпункту 31 пункту 9 і підпункту 4 пункту 10 Порядку № 303 платники збору повинні подавати податкові розрахунки та сплачувати збір за місцем перебування на податковому обліку у строки, визначені порядком, а саме складають податкові розрахунки за формою, затвердженою центральним органом державної податкової служби, і подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби (п.9) та протягом десяти календарних днів, що настають після граничного строку подання податкового розрахунку, сплачують збір (п. 10).
Статтею 7 Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища вказано, що платники збору складають податкові розрахунки за формою, затвердженою центральним органом державної податкової служби, наростаючим підсумком за квартал, півріччя, дев'ять місяців та рік і подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби:
1) за місцем знаходження стаціонарних джерел забруднення - у разі здійснення викидів стаціонарними джерелами забруднення та скидів;
2) за місцем знаходження спеціально відведених для розміщення відходів місць чи об'єктів - у разі розміщення відходів;
3) за місцем перебування платника збору на податковому обліку - у разі здійснення викидів пересувними джерелами забруднення та сплачують збір протягом десяти календарних днів, що настають після граничного строку подання податкового розрахунку (п.7.2.).
Пунктом 8.2. зазначено, що контроль за своєчасністю та повнотою сплати збору здійснюється органами державної податкової служби, які згідно з планом перевірок залучають за попереднім погодженням працівників органу виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим та спеціальних підрозділів Мінприроди для перевірки правильності визначення платниками збору фактичних обсягів викидів стаціонарними джерелами забруднення, скидів та розміщення відходів, що підтверджується п.п.20.1.28. ПК України, за яким органи податкової служби мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу, для чого можуть звертатися до суду (п.п.20.1.18), що вказано також в п. 11 ст. 10 Закону України "Про Державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 року № 509 (з відповідними змінами та доповненнями згідно Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового Кодексу України" № 2756 від 02.12.2010 року).
П. 9.2. встановлено, що платники несуть відповідальність за правильність обчислення, повноту та своєчасність сплати, а також за правильність складання і своєчасність подання податкових розрахунків органам державної податкової служби згідно з законодавством. Штрафні санкції та пеня застосовуються в порядку, встановленому чинним законодавством України.
Відповідно до п. 13. Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 303 платники несуть відповідальність за правильність обчислення та своєчасну сплату збору згідно із законодавством. Не внесені своєчасно кошти збору стягуються з платників у встановленому законодавством порядку.
Приймаючи до уваги зміни в податковому законодавстві на час розгляду справи та постановлення судом рішення, суд, детально вивчивши вищезазначені нормативно-правові акти, дійшов висновку про необхідність застосування заходів юридичної відповідальності до відповідача з наступних підстав.
Згідно п.110.1. ПК України платники податків, податкові агенти та/або їх посадові особи несуть відповідальність у разі вчинення порушень, визначених законами з питань оподаткування та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у якості яких виступають податкові органи, в тому числі щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів (п.41.1.1. ПК України), що одночасно виступають як органи стягнення (п.п.41.5 та 14.1.137).
Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України відповідачем не надано доказів повної сплати заборгованості зі сплати податкового боргу, що утворився внаслідок несплати збору за забруднення навколишнього природного середовища.
Враховуючи все вищезазначене, детально дослідивши матеріали справи, вивчивши спеціальне законодавство з питань відповідальності за забруднення навколишнього середовища, приймаючи до уваги всі досліджені в судовому засіданні докази, суд вважає, що позовні вимоги ДПІ в м. Алушта до ПП "Юбілейний КОС" підлягають задоволенню.
В прохальній частині позовної заяви позивачем зазначені вимоги стягнути заборгованість з відповідача до місцевого бюджету м. Алушти та Малоріченської сільської ради у частинах 17192,97 грн. та 1286,89 грн. відповідно. Суд за матеріалами справи не вбачає обставин, що мають перешкодити задоволенню позовної заяви у даний спосіб, або суперечень діючому законодавству.
Постанова викладена у повному обсязі 17.01.11 р.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити в повному обсязі.
2. Стягнути з Приватного підприємства "Юбілейний КОС" (ЄДРПОУ 36364059, АР Крим, 98520, с. Малоріченське, вул. Комсомольська, б. 9) суму податкового боргу зі сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 18479,86 грн., та перерахувати:
- ЄДРПОУ 34740913, місцевий бюджет м. Алушта, р/р 33118329700007, код платежу 50080200, УДК в АР Крим, м. Сімферополь, , МФО 824026 - у сумі 17192,97 грн.;
- ЄДРПОУ 34740913, місцевий бюджет м. Алушта, Малоріченська сільська рада, р/р 33114329700012, код платежу 50080200, УДК в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026 - у сумі 1286,89 грн.
Постанова може бути оскаржена в Севастопольський апеляційний адміністративний суд через Окружний адміністративний суд АР Крим шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду в десятиденний строк з дня її проголошення.
У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя підпис Кушнова А.О.
17.01.2011 р.