Постанова № 13542427, 19.01.2011, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.01.2011
Номер справи
2а-9692/10/1870
Номер документу
13542427
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 січня 2011 р. Справа № 2а-9692/10/1870

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Глазька С.М.,

за участю секретаря судового засідання - Чикалової М.С.,

представника позивача - Груздо Т.С.

представника відповідача - Басової О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Підприємства облспоживспілки Охтирського цегельного заводу про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені у загальному розмірі 10606 грн. 30 коп.,-

В С Т А Н О В И В:

Сумське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до суду з позовом, в якому просить стягнути з Підприємства облспоживспілки Охтирського цегельного заводу адміністративно-господарські санкції та пеню у загальному розмірі 10606 грн. 30 коп.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що відповідач, всупереч вимог ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» маючи середньооблікову чисельність працюючих інвалідів менше ніж встановлено нормативом, передбаченим ст. 19 даного Закону, не сплатив у передбаченому Законом розмірі до 16 квітня 2008 року 9915 грн. 52 коп. адміністративно-господарських санкцій. За порушення строків сплати адміністративно-господарських санкцій була нарахована пеня в розмірі 690 грн. 78 коп. На момент звернення з позовом до суду заборгованість відповідачем сплаченою не була.

Представник відповідача надав суду відзив на позовну заяву (а.с.11-13) у якому він зазначав, що згідно звіту (форма 10-ПІ) у підприємства відповідача середньооблікова чисельність штатних працівників в 2007 році становила 58 осіб, а тому згідно ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2007 році визначена - 2 місця. Фактично середньооблікова чисельність працюючих інвалідів - штатних працівників, які мали інвалідність та були зайняті на підприємстві у 2007 p., склала 1 особа. Згідно листа Охтирського міськрайонного центру зайнятості № 02/1131 від 31 жовтня 2008 року вбачається, що відповідач вказував про потребу в працівниках-інвалідах, що свідчить про належне інформування центру зайнятості про наявність вільних робочих місць на його підприємстві та потребу у направленні йому центром зайнятості інвалідів для працевлаштування. Також відповідач зазначає, що Охтирським міськрайонним центром зайнятості інваліди для працевлаштування на підприємство відповідача не направлялися, як і не було безпосереднього звернення інвалідів до відповідача для працевлаштування. Отже відповідач своєї вини у бездіяльності щодо працевлаштування інвалідів не вбачає та просить у задоволенні позову відмовити.

Також представником відповідача було надано суду додаткові пояснення по справі (а.с.24), в яких він зазначає, що в 2007 році на ПО Охтирський цегельний завод працювало два інваліди: ОСОБА_3, який був прийнятий на роботу згідно наказу № 21-к від 02 квітня 2007 року, а звільнений 20 грудня 2007 року згідно наказу № 212-к по закінченню виробничого сезону. Останній являється інвалідом 3 групи, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_1 від 21 березня 2003 року. Також працював ОСОБА_4, який був прийнятий на роботу 08 травня 2007 року згідно наказу № 55-к від 10 травня 2007 pоку, а звільнений з роботи 31 грудня 2007 року наказ № 219-к по закінченню виробничого сезону. Останній являється інвалідом 2 групи, що підтверджується посвідченням НОМЕР_2 від 06 жовтня 2000 року.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги з вищезазначених підстав підтримала у повному обсязі, додатково пояснила, що заборгованість на момент розгляду справи відповідачем не погашена, тому просила стягнути її в судовому порядку.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечувала з підстав викладених у відзиві на позовну заяву та додаткових поясненнях по справі.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне позов задовольнити, виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що Підприємство облспоживспілки Охтирського цегельного заводу, зареєстроване як юридична особа та відповідно до вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (далі по тексту Закон) перебуває на обліку за місцем реєстрації в СОВ Фонду соціального захисту інвалідів, що підтверджується поясненнями представників сторін.

Відповідно до ст. 4 Закону діяльність держави щодо інвалідів виявляється у створенні правових, економічних, соціально-побутових і соціальне-психологічних умов для задоволення їх здоров'я, матеріальному забезпеченні, посильній трудовій та громадській діяльності.

Статтею 18 Закону передбачено обовязок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, (до них відноситься і відповідач) виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Господарського суду Сумської області від 10 грудня 2008 року по справі № АС 9/659-08 (а.с.51-52) було відмовлено в задоволенні позову Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Підприємства облспоживспілки Охтирського цегельного заводу про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені у загальному розмірі 10606 грн. 30 коп.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 30 липня 2009 року по справі № 22-а-7286/09 (а.с.92-95) було задоволено апеляційну скаргу Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, скасовано постанову Господарського суду Сумської області від 10 грудня 2008 року по справі № АС 9/659-08 та прийнято нову постанову, якою позов Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів задоволено та стягнуто з Підприємства облспоживспілки Охтирського цегельного заводу на користь Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інваліді адміністративно-господарські санкції та пеню у загальному розмірі 10606 грн. 30 коп.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 18 листопада 2010 року по страві № К-38486/09 (а.с.123-124) касаційну скаргу Підприємства облспоживспілки Охтирського цегельного заводу задоволено частково, постанову Господарського суду Сумської області від 10 грудня 2008 року по справі № АС 9/659-08 та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 30 липня 2009 року по справі № 22-а-7286/09 скасовано, справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

Як вбачається з листа Охтирського міськрайонного центру зайнятості від 31 жовтня 2008 року № 02/1131 (а.с.15), Підприємством облспоживспілки Охтирського цегельного заводу було подано звіт про наявність вакансій за формою 3-ПН станом на 01 березня 2007 року (а.с.14), однак з матеріалів справи вбачається, що звітів про наявність вакансій за січень, лютий та квітень 2007 року Підприємством облспоживспілки Охтирського цегельного заводу до Охтирського міськрайонного центру зайнятості подано не було.

Статтею 19 Закону для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форм власності і господарювання встановлено норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі 4% від загальної чисельності працюючих, а якщо працює від 8 до 25 осіб у кількості 1 робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Згідно поданого відповідачем звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2007 рік (а.с.5), середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу підприємства у 2007 році становила 58 чоловік, тому відповідно до ст. 19 Закону, норматив числа робочих місць для працевлаштування інвалідів для відповідача становить 2 робочих місця, фактично ж у 2007 році на підприємстві працювала одна особа, якій відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність.

З матеріалів справи, а саме з копій трудових книжок (а.с.26,28), витягів з наказів (а.с.27,29), копій посвідчень (а.с.30), вбачається, що інвалід 3 групи ОСОБА_3 працював на Підприємстві облспоживспілки Охтирського цегельного заводу з 02 квітня 2007 року по 20 грудня 2007 року та інвалід 2 групи ОСОБА_4, працював на Підприємстві облспоживспілки Охтирського цегельного заводу з 08 травня 2007 року по 31 грудня 2007 року. Таким чином ОСОБА_3 пропрацював в звітному 2007 році - лише 9 місяців, а ОСОБА_4 пропрацював в звітному 2007 році - лише 8 місяців, тобто відпрацьований термін складає - 17 місяців.

Як вбачається з п. 3.2 Інструкції зі статистики кількості працівників затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 28.09.2005 року № 286, середньооблікова кількість штатних працівників розраховується на підставі щоденних даних про облікову кількість штатних працівників, які повинні уточнюватись відповідно до наказів про прийом, переведення працівника на іншу роботу та припинення трудового договору. Облікова кількість штатних працівників за кожен день має відповідати даним табельного обліку використання робочого часу працівників, на підставі якого визначається кількість працівників, які з'явились або не з'явились на роботу. Середньооблікова кількість штатних працівників за місяць обчислюється шляхом підсумовування кількості штатних працівників облікового складу за кожний календарний день звітного місяця, тобто з 1 по 30 або 31 число (для лютого - по 28 або 29), включаючи вихідні, святкові та неробочі дні, і ділення одержаної суми на число календарних днів звітного місяця. Кількість штатних працівників облікового складу за вихідний, святковий і неробочий день приймається на рівні облікової кількості працівників за попередній робочий день. У випадку двох або більше вихідних чи святкових і неробочих днів підряд кількість штатних працівників облікового складу за кожний з цих днів приймається на рівні кількості працівників облікового складу за робочий день, що їм передував.

Отже, на підставі вищевикладеного середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу обраховується за наступною формулою: 17 місяців (відпрацьований час інвалідами в 2007 році): 12 місяців (на календарний рік) = 1,42 особи з обмеженими фізичними можливостями працювало в звітному 2007 році, але за інструкцією заповнення звіту за формою 10-ПІ вказуються цілі числа при підсумовані середньооблікової чисельності штатних працівників із них інвалідів, а тому середньооблікова чисельність відпрацьованого часу ОСОБА_3 та ОСОБА_4 не може братися до уваги, так як при обчисленні за правилами математичного округлення, працювала лише 1 особа з обмеженими фізичними можливостями.

Відповідно до ч.1 ст. 20 Закону підприємства (об'єднання), установи і організації незалежно від форм власності і господарювання, де кількість працюючих інвалідів менша ніж установлена нормативами зазначеними вище, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду України соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (в об'єднанні), в установі, організації за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.

Представник відповідача щодо не надання звітів до центру зайнятості зазначав, що відповідач потребує працівників з березня по грудень, враховуючи сезонну специфіку виробництва, а тому, як вказав представник відповідача, в січні та лютому 2007 року на підприємстві працювало 10 чоловік, тобто більше 8, що зобов'язувало відповідача працевлаштувати одного інваліда.

Однак з матеріалів справи вбачається, що інвалід був працевлаштований на підприємство лише 02 квітня 2007 року, а в січні та лютому 2007 року на підприємстві не працювало жодного інваліда, проте звітів про наявність вакансій за січень та лютий 2007 року Підприємством облспоживспілки Охтирського цегельного заводу до центру зайнятості подано не було.

Таким чином, судом встановлене правопорушення з боку відповідача, яке виявилося у тому, що відповідач не надав державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів за січень, лютий та квітень 2007 року, не забезпечив встановленого нормативу робочих місць та не перерахував у повному обсязі встановлені Законом адміністративно-господарські санкції за нестворене 1 робоче місце у розмірі 9915 грн. 52 коп. (середньорічна заробітна плата штатного працівника помножена на кількість незайнятих робочих місць, призначених для забезпечення працевлаштування інвалідів).

Стаття 20 Закону передбачає, що порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Як вбачається з розрахунку суми позову (а.с.4) та пояснень представника позивача за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій відповідачу була нарахована пеня в розмірі 690 грн. 78 коп.

Оскільки судом було встановлено, що мало місце правопорушення з боку відповідача та враховуючи, що відповідачем сума адміністративно-господарських санкцій за нестворене 1 робоче місце для працевлаштування інваліда в 2007 році у розмірі 9915 грн. 52 коп. та пеня у розмірі 690 грн. 78 коп., станом на момент розгляду не погашені, суд приходить до висновку, що вимоги позивача щодо стягнення з Підприємства облспоживспілки Охтирського цегельного заводу адміністративно-господарських санкцій та пені є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Підприємства облспоживспілки Охтирського цегельного заводу про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені у загальному розмірі 10606 грн. 30 коп. задовольнити в повному обсязі

Стягнути з Підприємства облспоживспілки Охтирського цегельного заводу (і.к.01733733) на користь Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції у розмірі 9915 грн. 52 коп. та пеню у розмірі 690 грн. 78 коп., загальний розмір стягнення 10606 грн. 30 коп.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя С.М. Глазько

Повний текст постанови складений 24 січня 2011 року