Єдиний державний реєстр судових рішень КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-14553/09/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Григорович П.О.
Суддя-доповідач: Безименна Н.В.
У Х В А Л А
Іменем України
"18" січня 2011 р. м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді: Безименної Н.В.,
суддів: Горяйнова А.М., Желтобрюх І.Л.,
при секретарі Паскаль Ю.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за апеляційною скаргою Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 травня 2010 року у справі за позовом Дочірньої компанії «Укртрансгаз»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»в особі Філії Управління магістральних газопроводів «Київтрансгаз»до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків про визнання нечинним податкового повідомлення - рішення, -
В С Т А Н О В И Л А:
В листопаді 2009 року позивач звернувся в Окружний адміністративний суд м. Києва з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків, в якому просив визнати нечинним податкове повідомлення рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків № 0001514120/0 від 28 жовтня 2009 року.
Постановою Окружного адміністративного суду від 12 травня 2010 року позовні вимоги задоволено. Рішення суду вмотивовано тим, що назву підрозділу підприємства Філія Управління магістральних газопроводів «Київтрансгаз»вказує лише на її місцезнаходження за територіальною ознакою і не використовується у комерційних цілях, а тому не може відноситься до елементів місцевої символіки, і не може бути обєктом оподаткування збором за право використання місцевої символіки.
Не погоджуючись із судовим рішенням, відповідач звернувся із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову та прийняти нову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити повністю. В обґрунтування вимог апеляційної скарги посилався на порушення судом першої інстанції норм матеріального права.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову залишити без змін.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198 та ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З матеріалів справи вбачається, що працівниками Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків було проведено планову документальну виїзну перевірку Філії Управління магістральних газопроводів «Київтрансгаз»Дочірнього підприємства «Укртрансгаз»НАК «Нафтогаз України»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2008р. по 30.06.2009р., за результатами якої було складено Акт перевірки № 460/41-20/23517243 від 16.10.2009 року.
Перевіркою встановлено, що позивачем порушено ст.ст. 12, 19 Декрету Кабінету Міністрів України від 20.05.1993р. №56-93 «Про місцеві податки та збори», пункт 1.2 розділу І і пункти 6.2, 6.3 розділу VІ Положення про збір за право на використання символіки міста Києва, затвердженого рішенням Київської міської ради народних депутатів від 15.02.1994р. №7 «Про введення збору за право на використання символіки м. Києва»в результаті чого не подано розрахунки сплати збору за право на використання символіки міста Києва за І кв. 2008 року по ІІ кв. 2009 р. до СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП. Всього за період, що перевірявся, не нараховано та не сплачено збору на суму 259 210,96 грн ., в тому числі: І кв. 2008 р. 49 983,89 грн., ІІ кв. 2008 р. 32 234,04 грн., ІІІ кв. 2008 р. 14571,04 грн., ІV кв. 2008р.- 23 642,03 грн., І кв. 2009р. 105 869,84 грн., ІІ кв. 2009 р. 32 910,12 грн.
Враховуючи заперечення позивача в частині визнання суми заниження збору за право на використання місцевої символіки, викладено п. 5 висновку стосовно даного порушення в наступній редакції:
«Порушено статті 12, 19 Декрету Кабінету Міністрів України від 20.05.1993р. №56-93 «Про місцеві податки та збори»та пункт 1.2 розділу І і пункти 6.2, 6.3 розділу VІ Положення про збір за право на використання символіки м. Києва, затвердженого рішенням Київської міської ради народних депутатів від 15.02.1994р. №7 «Про введення збору за право на використання символіки м. Києва»в результаті чого не подано розрахунки сплати збору за право на використання символіки м. Києва за І кв. 2008 року по ІІ кв. 2009 р. до СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП, збір за період, що перевірявся, не нараховано та не сплачено всього на суму 25921,08 грн ., в тому числі: І кв. 2008 р. 4998,39 грн., ІІ кв. 2008 р. 3223,40 грн., ІІІ кв. 2008 р. 1457,10 грн., ІV кв. 2008р.- 2364,20 грн., І кв. 2009р. 10586,98 грн., ІІ кв. 2009 р. 3291,01 грн.» .
Відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0001514120/0 від 28.10.2009 року, яким Філії УМГ «Київтрансгаз»ДК «Укртрансгаз»НАК «Нафтогаз України»визначено суму податкового зобовязання зі збору за право використання місцевої символіки у розмірі 39 243,42 грн., в тому числі за основним платежем 25921,08 грн., штрафних (фінансових) санкцій - 13322,34 грн.
Суд першої інстанції дійшов до висновку, що визначення податкового зобовязання зі збору за право використання місцевої символіки у розмірі 39 243,42 грн., в тому числі за основним платежем 25921,08 грн., штрафними (фінансовими) санкціями - 13322,34 грн., є неправомірним, а податкове повідомлення рішення №0001514120/0 від 28.10.2009р підлягає скасуванню. Колегія суддів погоджується з даним висновком, виходячи з наступного.
Пунктом 9 частини 2 статті 15 Закону України «Про систему оподаткування»збір за право використання місцевої символіки визначено серед місцевих податків та зборів.
Частиною 3 вказаної статті встановлено, що місцеві податки і збори (обов'язкові платежі), механізм справляння та порядок їх сплати встановлюються сільськими, селищними, міськими радами відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, установлених законами України. При цьому, податки і збори (обов'язкові платежі), зазначені у пункті 2 частини першої і пунктах 2-4, 13 та 14 частини другої цієї статті, є обов'язковими для встановлення сільськими, селищними та міськими радами за наявності об'єктів оподаткування або умов, з якими пов'язане запровадження цих податків і зборів.
Відповідно до вимог абзаців 1 та 2 статті 12 Декрету Кабінету Міністрів України від 20.05.93 N 56-93 «Про місцеві податки і збори»збір за право на використання місцевої символіки справляється з юридичних осіб і громадян, які використовують цю символіку з комерційною метою. Дозвіл на використання місцевої символіки (герба міста або іншого населеного пункту, назви чи зображення архітектурних, історичних пам'яток) видається відповідними органами місцевого самоврядування.
Рішенням виконавчого комітету Київської міської ради народних депутатів від 21 березня 1995 року N 72 «Про схвалення Переліку історичних назв, віднесених до символіки м. Києва»(зі змінами, внесеними згідно з розпорядженням Київської міської державної адміністрації N 39 від 15 січня 1996 року) (надалі - Перелік) з метою впорядкування використання символіки м. Києва у назвах підприємств та організацій, рекламі та відповідно до рішення Київської міської ради народних депутатів від 15 лютого 1994 року N 7 «Про введення збору за право на використання символіки міста Києва»схвалено Перелік назв об'єктів та історичних пам'яток, що відносяться до місцевої символіки, використання яких юридичними особами і громадянами у комерційних цілях підлягає сплаті у встановленому порядку.
Пунктом 76 Переліку назву «Київ»віднесено до переліку назв об'єктів та історичних пам'яток, що відносяться до місцевої символіки, використання яких юридичними особами і громадянами у комерційних цілях підлягає сплаті у встановленому порядку.
Розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 9 квітня 1996 р. № 514 було затверджено «Положення про збір за право на використання символіки міста Києва», пунктами 1.3 1.5 якого було визначено, що використання символіки м. Києва (в назвах підприємств, товарних знаках, при виготовленні продукції, наданні послуг, здійсненні робіт) з комерційною метою дозволяється тільки при наявності дозволу на використання символіки м. Києва з комерційною метою за формою згідно з додатком 1 до цього Положення. (п. 1.3), дозвіл на використання символіки м. Києва з комерційною метою (далі - дозвіл) видається управлінням по охороні пам'яток історії, культури та історичного середовища (п.1.4), юридичні особи та громадяни, які не отримали дозвіл у встановленому порядку, але використовують символіку м. Києва з комерційною метою, несуть відповідальність згідно з чинним законодавством. (п.1.5).
Із системного аналізу вищенаведеного вбачається, що підставою для сплати збору за використання місцевої символіки, в даному випадку слова «Київ», є використання символіки м. Києва (в назвах підприємств, товарних знаках, при виготовленні продукції, наданні послуг, здійсненні робіт) саме з комерційною метою.
З матеріалів справи вбачається, що позивач не використовує у власній назві та товарних знаках слова «Київ»чи похідних від нього, місцем знаходження якого є інше місце, ніж м. Київ, в тому числі при виготовленні (виконанні, наданні) продукції.
З Довідки №2610 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців вбачається, що Філія Управління магістральних газопроводів «Київтрансгаз»(код 23517243) є відокремленим підрозділом Дочірньої компанії «Укртрансгаз»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»без права юридичної особи, місцезнаходження: 03065, м. Київ, пр.-т. Комарова, буд. 44.
Відповідно до Положення про філію Управління магістральних газопроводів «Київтрансгаз»основним завданням підрозділу є надання від імені Дочірньої компанії «Укртрансгаз»послуг з транспортування споживачам України природного газу, здійснення транзиту природного газу територією України, зберігання газу в підземних сховищах, забезпечення надійного функціонування та розвитку газотранспортної системи України тощо. Постановою Кабінету міністрів України № 1173 від 24.07.1998 року «Про розмежування функцій з видобування, транспортування, зберігання природного газу»на позивача покладено функції з транспортування та зберігання природного газу.
Крім того, як вірно зазначено судом першої інстанції, місце розташування «Київтрансгаз»є історичним та було визначено ще у 1946 році відповідно до наказу дирекції газопроводу «Дашава - Київ»№ 31 від 10.06.1946 року про організацію Київського районного управління дирекції газопроводу, який будується, з місцем знаходження в місті Києві. Дочірня компанія «Укртрансгаз»в різних регіонах України має філії із співзвучним назвами «Львівтрансгаз»(з місцезнаходженням у м. Львів), «Харківтрансгаз»(з місцезнаходженням у м. Харків), «Черкаситрансгаз»(з місцезнаходженням у м. Черкаси) та інші.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що назва підрозділу підприємства Філія Управління магістральних газопроводів «Київтрансгаз», вказує лише на її місцезнаходження за територіальною ознакою і не використовується з комерційною метою, а тому не може відноситись до елементів місцевої символіки, і не може бути об'єктом оподаткування збору за право використання місцевої символіки.
Таким чином, суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу потрібно залишити без задоволення, а оскаржувану постанову суду без змін.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 травня 2010 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Повний текст ухвали виготовлено 24 січня 2011 року.
Головуючий: Н.В. Безименна
Судді: А.М. Горяйнов
І.Л. Желтобрюх