Постанова № 13515241, 18.01.2011, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.01.2011
Номер справи
2а-9012/10/1870
Номер документу
13515241
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 січня 2011 р. Справа № 2а-9012/10/1870

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кунець О.М.

за участю:

секретаря судового засідання - Вольської А.Г.,

представника позивача - Кривоносенка О.І.

представників відповідача - Макаренка М.А., Радівілова Ю.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Сумської міжрайонної державної податкової інспекції до Державного підприємства "Наумівський спиртовий завод" про стягнення заборгованості зі сплати фінансових санкцій в сумі 5629 грн. 55 коп. ,-

В С Т А Н О В И В:

Сумська міжрайонна державна податкова інспекція (далі по тексту позивач, Сумська МДПІ) звернулася до суду з адміністративним позовом до Державного підприємства "Наумівський спиртовий завод" (далі по тексту відповідач, ДП "Наумівський спиртовий завод") про стягнення заборгованості зі сплати фінансових санкцій в сумі 5629 грн. 55 коп., з яких: 126 грн. 55 коп. фінансових санкцій за порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 №265/95-ВР та 5503 грн. 00 коп. фінансових санкцій за порушення вимог Положення про проведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. №637 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 13.01.2005 р. №40/10320.

Свої вимоги мотивує тим, що за результатами проведеної 24.06.2010 року органом податкової служби перевірки відповідача щодо дотримання субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій було складено акт, яким встановлено порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та Положення про проведення касових операцій у національній валюті в Україні. У звязку із виявленими порушеннями та на підставі вказаного акту позивачем були винесені рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 5629 грн. 55 коп. Оскільки відповідачем добровільно зазначена сума фінансових санкцій не сплачена, позивач просить стягнути її у судовому порядку.

В судовому засіданні, представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив суд їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві, додатково зазначивши, що заборгованість на момент розгляду справи відповідачем не погашена.

Представники відповідача позовні вимоги не визнали в повному обсязі, надали до суду письмове заперечення проти позову /а.с.28/, в якому зазначили, що на дату подання позивачем позову заявлена сума позовних вимог знаходилась в стані апеляційного узгодження, а на дату відкриття провадження по справі підприємство мало невикористане право судового узгодження нарахованої суми штрафних санкцій та добровільного погашення донарахованої суми штрафних санкцій, у звязку з чим відповідач просить суд адміністративний позов Сумської МДПІ залишити без розгляду.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін та вивчивши матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню в повному обсязі, виходячи з наступного:

В судовому засіданні встановлено, що відповідач ДП "Наумівський спиртовий завод", 06.08.1996р. зареєстрований Краснопільською районною державною адміністрацією Сумської області як юридична особа та включений до ЄДРПОУ. З 01.09.2006 року (10.11.2005 р. перереєстрований) відповідач перебуває на податковому обліку в Сумській МДПІ (Краснопільське відділення) за №1806000101 та згідно Закону України “Про систему оподаткування” є платником податків і зборів, передбачених зазначеним Законом. Вищезазначене підтверджується поясненнями представників сторін та матеріалами справи, зокрема: копією свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи Серія А00 №194575 /а.с.5/, копією витягу з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців /а.с.6-7/ та копією довідки про взяття на облік платника податків /а.с.8/.

24.06.2010 року податковим органом була проведена перевірка господарської одиниці магазин, розташованого за адресою: Краснопільський р-н, с. Наумівка, вул.. Котовського, 1, що належить ДП "Наумівський спиртовий завод", щодо дотримання субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, про що складено відповідний акт перевірки №00233/18/15/23/00375208 від 24.06.2010 року /а.с.11-12/. В ході перевірки було встановлено:

- невідповідність сум грошових коштів на місці проведення розрахунків з денним звітом реєстратора розрахункових операцій на суму 25 грн. 31 коп., чим порушено вимоги п. 13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.95 № 265/95-ВР.

Відповідно до ст.. 22 вищевказаного Закону, у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність (5 х 25,31 грн. (сума невідповідності) = 126,55 грн.).

- неоприбуткування в книзі обліку розрахункових операцій денної виручки за 22.06.2010 р. в сумі 607 грн. 75 коп. та за 23.06.2010 р. в розмірі 492 грн. 85 коп. Загальна сума не оприбуткованої в КОРО денної виручки за вказані дати склала 1100 грн. 60 коп., чим порушено вимоги п. 2.6 ст. 2 Положення про проведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. №637 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 13.01.2005 р. №40/10320.

Відповідно до абз. 3 п. 1 Указу Президента України від 12.06.95 №436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки застосовується фінансова санкція у пятикратному розмірі не оприбуткованої суми (5 х 1100,60 грн. (неоприбуткована сума) = 5503,00 грн.).

Як вбачається з матеріалів справи, 08.07.2010 року уповноваженою особою позивача на підставі акту перевірки №00233/18/15/23/00375208 від 24.06.2010 року у звязку з виявленими в ході перевірки порушеннями та відповідно до вимог ст.. 22 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та абз. 3 п. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» були винесені рішення про застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій в загальному розмірі 5629 грн. 55 коп., а саме: рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000363200/3 від 08.07.2010 року, яким відповідачу нараховано штрафну (фінансову) санкцію в сумі 5503 грн. 00 коп. /а.с.14/ та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000363200/3 від 08.07.2010 року, яким відповідачу нараховано штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 126 грн. 55 коп. /а.с.15/.

Згідно ст. 25 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17 - 24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.

Відповідно до вимог абз. 2 п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування.

Вищевказані рішення були отримані відповідачем 08.07.2010 року, проте сума штрафних (фінансових) санкцій в загальному розмірі 5629 грн. 55 коп. в добровільному порядку сплачена не була.

Згідно п. 1.3. ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами» податковим боргом (недоїмкою) є податкове зобовязання (з врахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобовязання.

В своєму запереченні на адміністративний позов ДП "Наумівський спиртовий завод" посилається на те, що на дату подання позивачем позову заявлена сума позовних вимог знаходилась в стані апеляційного узгодження, а на дату відкриття провадження по справі підприємство мало невикористане право судового узгодження нарахованої суми штрафних санкцій та добровільного погашення донарахованої суми штрафних санкцій. Проте, дане твердження не може бути прийнято судом до уваги, виходячи з наступного.

Відповідно до Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами» (далі Закон) податковий борг виникає, зокрема, у разі не сплати у встановлений строк податкового зобовязання( з врахуванням штрафних санкцій за їх наявності), узгодженого в адміністративному чи судовому порядку.

Днем узгодження податкового зобовязання платника податків у разі апеляційного оскарження такого податкового зобовязання є день закінчення процедури адміністративного оскарження (частина пята пункту 5.2.4 пункту 5.2 статті 5 Закону України).

У свою чергу, процедура адміністративного оскарження згідно з підпунктом 5.2.4 пункту 5.2 статті 5 Закону закінчується:

останнім днем строку, передбаченого підпунктом 5.2.2 цього пункту для подання заяви про перегляд рішення контролюючого органу, у разі, коли така заява не була подана у зазначений строк;

днем отримання платником податків рішення контролюючого органу про повне задоволення скарги, викладеної у заяві;

днем отримання платником податків рішення контролюючого органу, що не підлягає подальшому адміністративному оскарженню.

Водночас відповідно до підпункту 5.3.2 пункту 5.3 статті 5 Закону у випадках апеляційного узгодження суми податкового зобовязання платник податків зобовязаний самостійно погасити її узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом десяти календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Якщо ж сума узгодженого платником податків податкового зобовязання не сплачена у встановлений строк, вона визнається сумою податкового боргу платника податків (підпункт 5.4.1 пункту 5.2 статті 5 Закону).

Виникнення податкового боргу є юридичним фактом, який повязаний із несплатою узгодженої суми податкового зобовязання протягом установленого строку. Для випадків апеляційного порядку узгодження сум податкового зобовязання строк сплати визначається пунктом 5.3.2 пункту 5.3 статті 5 Закону України і становить десять днів.

Зазначений строк переривається у разі звернення платника податків до суду із позовом про визнання недійсним рішення контролюючого органу згідно з підпунктом 5.4.2 пункту 5.2 статті 5 Закону. При цьому податкове зобовязання вважається неузгодженим до розгляду судом справи по суті.

Судом встановлено, що відповідачем було оскаржено в адміністративному порядку рішення Сумської МДПІ від 08.07.2010 року №0000363200/3 та №0000363200/3 про сплату штрафних (фінансових) санкцій за порушення вимог Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", Положення про проведення касових операцій у національній валюті в Україні в сумі 5629 грн. 55 коп.

11.11.2010 р. ДПА України було винесено рішенням про результати розгляду скарги від. №11971/6/25-0415 /а.с.29-30/, яким було залишено без змін рішення Сумської МДПІ від 08.07.2010 року №0000363200/3 та №0000363200/3 про застосування штрафних (фінансових) санкцій та рішення ДПА у Сумській області від 25.08.2010 р. №12757/10/25-005-23/127, прийняте за розглядом скарги ДП "Наумівський спиртовий завод", а скаргу без задоволення. Дане рішення відповідачем було отримане 16.11.2010 року /а.с.31/. З відповідним адміністративним позовом позивач звернувся лише 22.11.2010р.

Як встановлено в судовому засіданні, відповідач подальше оскарження в судовому порядку рішень Сумської МДПІ від 08.07.2010 року №0000363200/3 та №0000363200/3 про застосування штрафних (фінансових) санкцій не проводив. Крім цього, слід зазначити, що відповідачем не надано до суду будь-яких доказів того, що він звертався до суду з відповідним позовом щодо оскарження рішень Сумської МДПІ №0000363200/3 від 08.07.2010 року та №0000363200/3 від 08.07.2010 року. Отже, підприємство фактично не скористалось своїм правом судового узгодження нарахованої суми штрафних санкцій. Доказів добровільного погашення донарахованої суми штрафних санкцій відповідачем не надано. Будь-яких інших заперечень проти позовних вимог та підстав для відмови позивачу в задоволенні позовних вимог, відповідачем не наведено.

Виходячи з наведеного, сума штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 5629 грн. 55 коп. визначена у вказаних рішеннях є узгодженою, а відтак, являється податковим боргом платника податків, тобто відповідача.

Отже, враховуючи, що сума штрафних (фінансових) санкцій відповідачем не була сплачена, заборгованість ДП "Наумівський спиртовий завод" перед позивачем на момент розгляду справи залишається не погашеною та складає 5629 грн. 55 коп., суд, приходить до висновку, що вимоги позивача є правомірними, обґрунтованими і відповідно, підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Сумської міжрайонної державної податкової інспекції до Державного підприємства "Наумівський спиртовий завод" про стягнення заборгованості зі сплати фінансових санкцій в сумі 5629 грн. 55 коп. задовольнити в повному обсязі

Стягнути з Державного підприємства "Наумівський спиртовий завод" (42433, Сумська область, Краснопільський район, с. Наумівка, ід. код 00375208) заборгованість по сплаті фінансових санкцій в сумі 5629 грн. 55 коп. /пять тисяч шістсот двадцять девять грн. 55 коп./ до Державного бюджету Краснопільського району на рахунок №31410541700173, код 23635238, ГУДКУ у Сумській області, МФО 837013.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено 24.01.2011 року.

Суддя (підпис) О.М. Кунець

З оригіналом згідно

Суддя О.М. Кунець