Єдиний державний реєстр судових рішень Копія Справа № 2а-1218/10/1170
Категорія статоюліку 6.14
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 липня 2010 року м. Кіровоград
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Флоренка О.Ю.
при секретарі Дегтярьові Д.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення виплаченого матеріального забезпечення в сумі 2623,05 грн., -
ВСТАНОВИВ:
13 квітня 2010 року Кіровоградський міськрайонний центр зайнятості звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1, в якому просить стягнути з відповідача на свою користь 2623,05 грн. безпідставно виплаченого матеріального забезпечення.
У судовому засіданні представник позивача Юрченко В.В. (довіреність № 01 - 3530 від 23.09.2009р.) підтримала позовні вимоги повністю, пославшись на обставини, викладені в позовній заяві та просила суд задовольнити позов у повному обсязі.
У судове засідання зявився відповідач ОСОБА_1 проти адміністративного позову заперечував, та надав наступні пояснення, що він працював в «Індекс» банку водієм після скорочення, став на облік до Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості. З 2006 року числився як приватний підприємець, але підприємницькою діяльністю не займався. 01 грудня 2007 року відповідач подав заяву до реєстраційної палати про припинення підприємницької діяльності (а.с.65), витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців отриманий відповідачем про припинення фізичної особи підприємця 25 березня 2008 року (а.с. 67- 69). Також, ще 2 місяця після внесення запису про припинення підприємницької діяльності відповідачу виплачувалися кошти, як безробітному.
Заслухавши представника позивача, відповідача, дослідивши у судовому засіданні подані суду докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
Згідно до частини 1 статті 18 Закону України "Про зайнятість населення" для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" для управління страхуванням на випадок безробіття, провадження збору та акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, створюється Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття. Відповідно до статті 12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" Кіровоградський міськрайонний центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду та уповноважений, зокрема, контролювати правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводити розслідування страхових випадків та обгрунтованість виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду.
Судом встановлено, що на підставі Закону України “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” та Закону України “Про зайнятість населення” 23 грудня 2008 року громадянин ОСОБА_1, зареєструвався в Кіровоградському міськрайонному центрі зайнятості, як такий, що шукає роботу, персональна картка № НОМЕР_2 (а.с.5). 30 грудня 2008 року ОСОБА_1 подав до Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості заяву про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю в якій зазначив, що він не зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує (а.с.6). При реєстрації в Кіровоградському міськрайонному центрі зайнятості відповідач під особистий підпис в пам'ятці "безробітному" був попереджений про те, що спеціалістами центру зайнятості проводяться перевірки достовірності даних, які є підставою для надання статусу безробітного та виплати матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих ним до центру зайнятості під час реєстрації та протягом періоду перебування на обліку, та взяв на себе зобов'язання, у разі приховування від центру зайнятості відомостей про працевлаштування на роботу, зайняття підприємницькою діяльності тощо, повернути незаконно отриманні кошти добровільно (а.с.7).
На підставі заяви від 30 грудня 2008 року, відповідно до частини 1 статті 22 та частини 1 статті 23 Закону України “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” та "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності", затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 13.02.2009 р. №60/62, з 30 грудня 2008 року ОСОБА_1 перебуває на обліку, як безробітний у Кіровоградському міськрайонному центрі зайнятості та в період з 30 грудня 2008 року по 11 травня 2009 року, отримав допомогу по безробіттю в розмірі 2477,49 грн., підтвердженням чому є довідки від 18 лютого 2010 року (а.с. 12). та довідка про дані виконані платежі від 31 грудня 2008 року (а.с.75). На підставі заяви ОСОБА_1 від 17 квітня 2009 року (а.с.8) між Кіровоградським міськрайонним центром зайнятості та ОСОБА_1 був укладений договір від 17 квітня 2009 року №110609041700320 про професійне навчання (а.с. 9), що підтверджується направленням на навчання (а.с. 10), допомога по безробіттю, що була отримана відповідачем з 23 квітня 2009 року по 29 квітня 2009 року в сумі 145,56 грн. (а.с. 13).
З матеріалів справи встановлено, що відповідач з 24 лютого 1998 року по 12 березня 2009 року був зареєстрований як фізична особа підприємець, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців та витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців (а.с. 55 56). Таким чином, на момент звернення до Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні відповідача належав до категорії зайнятого населення і, відповідно, не мав права на надання статусу безробітного, отримання допомоги по безробіттю виплачене відповідачу за період з 30 грудня 2008 року по 11 травня 2009 року 2477,49 грн. допомога по безробіттю, що була отримана відповідачем з 30 грудня 2008 року по 23 березня 2009 року по 30 квітня 2009 року по 11 травня 2009 року та 145,56 грн. матеріальної допомоги, отриманої в період проходження стажування за направленням центру зайнятості з 23 квітня 2009 року по 29 квітня 2009 року.
Відповідно до статті 2 Закону України “Про зайнятість населення” безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
На підставі пункту б частини 3 статті 1 Закону України “Про зайнятість населення” в редакції, яка діяла на момент виникнення правовідносин, в Україні до зайнятого населення належать громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві.
Відповідно до частини 3 статті 36 Закону України “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”, сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обовязків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно до пункту 6.14 "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності", затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 р. № 307 якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин. Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.
Судом критично оцінює доводи відповідача, висловлені ним в якості заперечень на позов, оскільки ОСОБА_1, під час перебування на обліку в Кіровоградському міськрайонному центрі зайнятості з 24 лютого 1998 року по 12 березня 2009 року був зареєстрований як фізична особа підприємець, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців та витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців (а.с. 55 56).
Наказом директора Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості від 19 лютого 2010 року №83 про відшкодування коштів, виплачених як допомога по безробіттю (а.с.14). Листом від 23 лютого 2010 року №02-912 направлено копію наказу про відшкодування коштів, виплачених як допомога по безробіттю, з пропозицією добровільно повернути кошти у сумі 2623,05 грн. (а.с.16), 24 березня 2010 року відповідач отримав копію наказу, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення (а.с. 16). На момент звернення позивача до суду заборгованість не погашена.
Отже, поверненню підлягає допомога по безробіттю, що була отримана відповідачем починаючи з 30 грудня 2008 року по 23 березня 2009 року в сумі 2227,96 грн., та з 30 квітня 2009 року по 11 травня 2009 року в сумі 249,53 грн., та з 23 квітня 2009 року по 29 квітня 2009 року в сумі 145,56 грн., всього в сумі 2623,05 грн.
Згідно частини 2 статті 36 Закону України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Частиною 3 статті 36 Закону України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 86, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості ( 25015 м. Кіровоград, вул. Маланюка, 15, р/р 37171303901003, код - 22218952, МФО 823016, УДК в Кіровоградській області) виплачене йому матеріальне забезпечення в сумі 2623,05 грн.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження через Кіровоградській окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі, а апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 09.07.2010 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 14.07.2010 р., про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.
Суддя (підпис)О.Ю. Флоренко
Згідно з оригіналом:
Суддя О.Ю. Флоренко