Постанова № 13509672, 18.01.2011, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.01.2011
Номер справи
15513/10/2070
Номер документу
13509672
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

18 січня 2011 р. № 2-а- 15513/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Волошина Д.А.,

за участю секретаря судового засідання Боклаг А.С.

представників: позивача Лещенко Н.О., відповідача не прибув

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за адміністративним позовом Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення адміністративно-господарських санкцій,-

В С Т А Н О В И В:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, Харківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів , з адміністративним позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 , в якому просить суд, стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (юридична адреса: 63304, АДРЕСА_1,код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 МФО НОМЕР_2, розрахунковий рахунок НОМЕР_3 , банк: ВАТ "Райффайзен Банк Аваль") на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів ( 61022, м. Харків, Майдан Свободи 5, Держпром, 1 під. 1 пов., к. 16. код ЄДРПОУ 14070760, одержувач: р/р 31219230700003,МФО 851011, код одержувача: 24134567, УДК у Дзержинському районі м. Харкова) адміністративно господарські санкції за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів у сумі 3787,50 грн. та пеню за порушення термінів сплати адміністративно - господарських санкцій у розмірі 255,36 грн., на загальну суму 4042,86 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до ст.19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” у відповідача в 2009 році норматив для працевлаштування інвалідів складав одне робоче місце. Фактично, згідно даних, наданих відповідачем у звіті, на вказаному підприємстві у 2009 році інваліди не працювали. Отже, відповідачем не виконано норматив 1 робочого місця по працевлаштуванню інвалідів. ФОП ОСОБА_2 за 1 робоче місце, призначене для працевлаштування інвалідів і не зайняте інвалідами до 16.04.2010 року зобовязано самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції у розмірі 3787,50 грн. Оскільки вищевказана сума відповідачем не сплачена, утворилась заборгованість. На суму заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій позивачем була нарахована пеня в сумі 255,36 грн. Таким чином, загальна сума заборгованості відповідача складає 4042,86 грн.

Представник позивача у судове засідання зявився, позов просив задовольнити з підстав, зазначених у позовній заяві

Відповідач в судове засідання не зявився, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив, заперечень та клопотань не надав.

Враховуючи викладене, беручи до уваги, що відповідач не зявився в судове засідання двічі, причин неявки суду не повідомив, є належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, на підставі ч. 4 ст. 128 КАС України суд приходить до висновку про можливість розгляду справи за наявними в ній доказами.

Суд, заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Харківським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів була проведена невиїзна перевірка з питань додержання законодавства щодо виконання у 2009 році , вимог ст. ст.19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» та «Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів», затвердженого Постановою КМУ від 31.01.07р. № 70, про що було складено акт від 11.11.2010 року №149. Перевіркою встановлено:- відсутність реєстрації в ХОВФСЗІ (зареєстровані підчас перевірки);- неподання звіту по формі 10-ПІ (звіт наданий під час перевірки), невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2009 році.

Відповідно до ч.3 ст.18 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” № 875-ХІІ від 21.03.1991р. підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно ч.ч. 1, 2, 3 ст. 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.

Отже, чинним законодавством України передбачено гарантії соціаль ного захисту інвалідів шляхом встановлення особливих вимог щодо орга нізації робочого місця інваліда та покладення на підприємства обов'язку забезпечувати для інвалідів належні та безпечні умови праці з урахуванням медичних показань, але без встановлення для підприємств жодних обмежень щодо обов'язку працевлаштування інвалідів.

Судом встановлено, що відповідно до ч.1 ст.19 зазначеного закону та згідно форми 10-ПІ “Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів ” за 2009 рік середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу ФОП ОСОБА_2 у 2009 році становила 8 осіб, тобто, норматив для працевлаштування інвалідів складав одне робоче місце.

Відповідно до п.2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого Постановою КМ України № 70від 31.01.2007р. інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів, роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Згідно ст.18-1 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.

Відповідно до положень ч.4 ст.20 Закону України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991р. №803-ХІІ підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів, та про працівників, які працюють неповний робочий день (тиждень), якщо це не передбачено трудовим договором, або не працюють у зв'язку з простоєм виробництва з не залежних від них причин, і в десятиденний строк - про всіх прийнятих працівників у порядку, встановленому законодавством.

Таким чином, законодавством передбачена обовязковість щомісячного подання підприємствами, установами і організаціями незалежно від форми власності звітності про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів, до місцевих центрів зайнятості.

Згідно листа Харківського міського центру зайнятості від 04.01.2010р. № 10 протягом 2009 року звіт за формою №3-ПН о наявності вакансії для працевлаштування інвалідів ФОП ОСОБА_2 не подався.

Таким чином, встановлено факт невиконання роботодавцем заходів щодо інформування про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів органів працевлаштування.

За таких обставин суд приходить до висновку, що підприємством не вжиті у повному обсязі всі передбачені чинним законодавством заходи по забезпеченню працевлаштування інвалідів.

Статтею 20 Закону № “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні ” встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.

Згідно звіту форми 10-ПІ “Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів ” за 2009 рік середньорічна заробітна плата штатного працівника склала за рік 7575,00 грн. таким чином сума коштів адміністративно-господарських санкцій, за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів самостійно нарахована ФОП ОСОБА_2, але не сплачена у строки встановлені законодавством складає 3787,50 грн.

Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Порядок нарахування пені та її сплати затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15 травня 2007 року № 223.

Пунктом 2.1 вказаного Порядку органом контролю визнані територіальні відділення Фонду соціального захисту інвалідів.

Механізм нарахування пені визначений пунктом 3 Порядку нарахування пені та її сплати та передбачає наступне:

- порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річної облікової ставки Національного банку України за кожен календарний день прострочення (наведених у постановах Правління Національного банку України), що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк;

- одноденний розмір пені при розрахунку округлюється до другого знака після коми в загальному порядку арифметичного округлення;

- пеня на пеню не нараховується;

- документами, що підтверджують невиконання нормативу по працевлаштуванню інвалідів, є звіт за формою 10-ПІ (річна) “Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів”, затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10 лютого 2007 року № 42, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 13 лютого 2007 року за № 117/13384, рішення суду, акт перевірки відділенням Фонду роботодавця;

- нарахування пені як роботодавцем, так і органом контролю здійснюється з наступного дня граничного строку сплати адміністративно-господарських санкцій по день сплати включно (тобто з 16 квітня наступного за роком, у якому відбулося порушення нормативу);

- у поданій позовній заяві за невиконання нормативу щодо працевлаштування інвалідів до відповідної судової інстанції відділення Фонду розраховує суму пені на дату її подання;

- пеня сплачується роботодавцями за рахунок прибутку, що залишається після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів). У разі відсутності коштів стягнення пені може бути звернено на майно роботодавця в порядку, передбаченому частиною п'ятою статті 20 Закону.

Таким чином, за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для інвалідів позивачем у визначеному законодавством порядку та розмірах нарахована пеня за період з 16.04.2010 року по 25.11.2010 року в сумі 255,36 грн., згідно розрахунку суми позову.

В судовому засіданні представник позивача підтвердив, що на момент звернення до суду з позовом адміністративно-господарські санкції у сумі 3787,50 грн. та пеня у сумі 255,36 грн. всього на загальну суму 4042,86 грн. відповідачем не сплачена.

Відповідач не надав до суду доказів, що спростовують вимоги адміністративного позову.

За таких обставин суд приходить до висновку, що позов щодо стягнення з відповідача адміністративногосподарської санкції за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів в сумі 4042,86 грн. є обґрунтованим, доведеним і таким, що підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2, 8-14, 71, 94, 159, 160-164, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення адміністративно-господарських санкцій задовольнити.

Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (юридична адреса: 63304, АДРЕСА_1,код ЄДРПОУ: НОМЕР_1, розрахунковий рахунок НОМЕР_3 , банк: ВАТ "Райффайзен Банк Аваль", МФО НОМЕР_2,) на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів ( 61022, м. Харків, Майдан Свободи 5, Держпром, 1 під. 1 пов., к. 16. код ЄДРПОУ 14070760, одержувач: р/р 31219230700003,МФО 851011, код одержувача: 24134567, УДК у Дзержинському районі м. Харкова) адміністративно господарські санкції за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів у сумі 3787,50 грн. та пеню за порушення термінів сплати адміністративно - господарських санкцій у розмірі 255,36 грн., на загальну суму 4042.86 (чотири тисячі сорок дві грн. 86 коп.)

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 21 січня 2011 року.

Суддя Волошин Д.А.