ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
09.11.10Справа №2а-7757/10/5/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Сидоренка Д.В., при секретарі Мородецькій Ю.В., розглянувши за участю представника позивача Джемілової А.Н., довіреність № 1053/д/10 від 02.08.2010 року,
у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції в Бахчисарайському районі АР Крим
до Приватного підприємства «Будкомплект»
про стягнення заборгованості в сумі 268267,34 грн.,
Обставини справи: Державна податкова інспекція в Бахчисарайському районі АР Крим (далі позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про стягнення з Приватного підприємства «Будкомплект» (далі відповідач) податкової заборгованості в сумі 268267,34 грн., у тому числі 340,00 грн. з податку на прибуток та 267927,34 грн. з податку на додану вартість. Вимоги позивача обґрунтовані тим, що відповідачем несвоєчасно проводиться сплата узгоджених податкових зобовязань.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 15.06.2010 року відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
Представник позивача у судовому засіданні, яке відбулось 09.11.2010 року, наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі з підстав, наведених у адміністративному позові.
Відповідач у судове засідання не зявився, про час, дату та місце його проведення повідомлений належним чином. Так, на адресу відповідача (98400, АР Крим, м. Бахчисарай, вул. Ялтинська,32), зазначену у свідоцтві про державну реєстрацію серії А00 № 433689 від 29.11.2002, була направлена повістка з зазначенням часу, дати та місця судового засідання. Проте, документи повернулись до суду з відміткою Укрпошти: «за зазначеною адресою не знаходиться».
Згідно з ч. 11 ст. 35 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Враховуючи зазначене вище, суд вважає, що відповідача належним чином повідомлено про дату, час та місце судового розгляду.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд
ВСТАНОВИВ:
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначає Закон України «Про державну податкову службу в України», відповідно до ст.4 якого Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади, якому підпорядковуються зокрема Державна податкова інспекція в АРК .
Відповідно до ст.8 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» Державна податкова адміністрація України здійснює функції, зокрема щодо здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), контролю за валютними операціями, контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, а також контролю за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності та ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів; обліком платників податків, інших платежів; виявленням і веденням обліку надходжень податків, інших платежів.
Враховуючи обсяг повноважень, наданих державній податковій службі законодавством, суд дійшов висновку, що Державна податкова інспекція в Бахчисарайському районі АР Крим у відносинах з фізичними та юридичними особами є субєктом владних повноважень та даний спір належить до розгляду у порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України.
Судом встановлено, що Приватне підприємство «Будкомплект» 29.11.2002 року зареєстроване Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим як юридична особа, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію серії А00 № 433689 від 29.03.2007 року.
Згідно зі статтею 4 Закону України «Про систему оподаткування», платниками податків і зборів (обовязкових платежів) є юридичні особи, на яких відповідно до Законів України покладений обовязок сплачувати податки і збори.
Пунктом 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобовязання, яку вказує у податковій декларації. Податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації (п.5.1. ст. 5 Закону).
Згідно з пунктом 5.3.1 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації.
Статтею 9 Закону України «Про систему оподаткування» встановлено, що платники податків зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Відповідно до пункту 10.2 статті 10 Закону України «Про податок на додану вартість» платники податку, відповідають за дотримання достовірності та своєчасності визначення сум податку, а також за повноту та своєчасність його внесення до бюджету відповідно до закону.
Позивачем 18.12.2009 року проведена позапланова невиїзна документальна перевірка відповідача з питань повноти нарахування податку на додану вартість по декларації за серпень 2008 року.
За результатами перевірки складено акт № 359/15-2/32234296 від 27.04.2010 року, в якому зафіксовано порушення відповідачем п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Закону України «Про податок на додану вартість», в наслідок чого було занижено суму податку на додану вартість за серпень 2008 року на суму 130175,00 грн.
На підставі акту перевірки 18.12.2009 року позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0002041502/0, в якому визначено суму податкового зобовязання відповідача з податку на додану вартість у розмірі 195262,50 грн., у тому числі 130175,00 грн. за основним платежем та 65087,50 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.
Зазначене податкове повідомлення рішення було направлене відповідачу, однак, не було ним отримано, у звязку з відсутністю підприємства за юридичною адресою.
Згідно з підпунктом 6.2.4. пункту 6.2. статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року № 2181-III встановлено, що у разі, коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги або повідомлення вважається днем їх вручення.
Оскільки в такому випадку юридично день розміщення вважається днем вручення, то підлягає застосуванню підпункт 5.2.1. пункту 5.2. статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який наголошує, що податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту. Оскільки, податкове зобовязання було визначено на підставі пункту 4.2. Закону № 2181-III, суд дійшов висновку, що в даному випадку день розміщення такого податкового повідомлення-рішення на дошці податкових оголошень (повідомлень) вважатиметься не тільки днем його вручення, а й днем його узгодження.
На підставі зазначено вище та акту № 31/15-02 від 18.12.2009 року податкове повідомлення рішення № 0002041502/0 від 18.12.2009 року розміщено на дошці податкових оголошень (повідомлень) з 18.12.2009 року.
Посадовими особами ДПІ в Бахчисарайському районі АР Крим в період з 11.03.2010 року по 15.03.2010 року було проведено невиїзну документальну перевірку відповідача з питання правових відносин ПП «Будкомплект» (ЄДРПОУ 32234296) З ТОВ «Щедрий лан» (ЄДРПОУ 31785019) за вересень-жовтень 2008 року.
За результатами перевірки складено акт № 86/15-2/32234296 від 15.03.2010 року, в якому зафіксовано порушення відповідачем п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Закону України «Про податок на додану вартість», в наслідок чого було занижено суму податку на додану вартість на суму 130175,00 грн., у тому числі за вересень 2008 року на 20187,48 грн. та за жовтень 2008 року на суму 26214,20 грн.
На підставі акту перевірки 16.03.2010 року позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000191502/0, в якому визначено суму податкового зобовязання відповідача з податку на додану вартість у розмірі 69602,42 грн., у тому числі 46401,68 грн. за основним платежем та 23200,74 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.
Вказане податкове повідомлення-рішення згідно з довідкою № 25/15-2 від 23.03.2010 року розміщено на дошці податкових оголошень.
Як вбачається з даних довідки № 172 від 30.04.2010 року про стан розрахунків з бюджетом заборгованість з податку на додану вартість у розмірі 264864,92 грн. сплачена не була.
У звязку з несвоєчасною сплатою суми узгоджених податкових зобовязань, позивачем на підставі ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» була нарахована пеня у розмірі 3062,42 грн.
Таким чином, загальна сума заборгованості відповідача з податку на додану вартість становить 267927,34грн., у тому числі 176576,68 грн. за основним платежем, 88288,24 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями та 3062,42 грн. пені.
Порядок, підстави та строки сплати податку на прибуток, надання податкової звітності встановлений Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств», п.п. 11.1 якого передбачені такі податкові періоди: календарні квартал, півріччя, три квартали, рік.
Таким чином, відповідач зобовязаний щоквартально протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем податкового кварталу, подавати до ДПІ в м. Сімферополь декларації з податку на прибуток.
Згідно з п.п. 16.1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» платники податку самостійно визначають суми податку, що підлягають сплаті.
Платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Закону (п.п. 16.4 зазначеного Закону).
Згідно з п.п. 20.1. ст. 20 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» відповідальність за правильність нарахування, своєчасність сплати податку та дотримання податкового законодавства несе платник податку у порядку та розмірах, визначених законом.
Позивачем 08.01.2009 року було проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності подання податкової звітності.
За результатами перевірки складено акт № 00001/15-01/32234296 від 08.01.2009 року, в якому зафіксовано порушення відповідачем п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», п. 16.4 ст. 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» в частині неподання декларацій з податку на прибуток підприємств за 9 місяців 2008 року та 11 місяців 2008 року.
На підставі акту перевірки позивачем 08.01.2009 року прийнято податкове повідомлення рішення № 0000011501/0, в якому визначено суму податкового зобовязання у розмірі 340,00 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.
Зазначене податкове повідомлення згідно з актом № 00061/15-01/0 від 08.01.2009 року розміщено на дошці податкових оголошень.
Як вбачається з даних довідки про стан розрахунків з бюджетом заборгованість з податку на прибуток відповідачем сплачена не була.
Таким чином, загальна сума заборгованості відповідача перед бюджетом станом на день розгляду справи становить 268267,34 грн., у тому числі 267927,34 грн. з податку на додану вартість та 340,00 грн. з податку на прибуток.
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» однією із задач органів податкової служби є здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, повною і своєчасною сплатою до бюджетів податків і зборів.
Пунктом 11 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачено, що органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірі, встановлених законодавством.
Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами.
Приймаючи до уваги те, що відповідач не надав заперечення проти позову та, у порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, не надав доказів сплати заборгованості в сумі 268267,34 грн., суд вважає, що позовні вимоги належить задовольнити.
У судовому засіданні, яке відбулось 09.11.2010 року оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Відповідно до вимог ст. 163 КАС України постанову оформслено та підписано 15.11.2010 року.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Стягнути з Приватного підприємства «Будкомплект» (98400, АР Крим, вул. Ялтинська,32; ЄДРПОУ 32234296) на користь державного бюджету м. Сімферополь заборгованість у розмірі 268267,34 грн.:
- 267927,34 грн. з податку на додану вартість (код платежу 14010100 на р/р 31115029600048 в ГУ ДКУ в АРК, МФО 824026, ЄДРПОУ 43741000),
- 340,00 грн. з податку на прибуток (код платежу 11021000 на р/р 31110009700048 в ГУ ДКУ в АРК, МФО 824026, ЄДРПОУ 43741000).
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Сидоренко Д.В.