Рішення № 135057889, 20.03.2026, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.03.2026
Номер справи
380/24824/25
Номер документу
135057889
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 березня 2026 рокусправа № 380/24824/25м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Коморного О.І., розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та зобов`язання вчинити дії.

Обставини справи.

До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 з вимогами:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку його пенсії у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, на підставі довідки від 11.12.2025 № 5к/вих/4.2/13352 про розмір грошового забезпечення, в яку включено як основні так і додаткові щомісячні види грошового забезпечення (надбавки, премія), з 01.04.2019;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, на підставі довідки від 11.12.2025 № 5к/вих/4.2/13352 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням основних і додаткових щомісячних видів грошового забезпечення (надбавки, премія), з 01.04.2019.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб № 2262-ХІІ. Позивач вказує, що з 01.01.2018, на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, його пенсія була перерахована із суттєвим звуженням його соціальних прав. До розрахункової бази тоді включено основні види грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавку за вислугу років), натомість додаткові види та премії протиправно проігноровані.

Позивач наголошує, що з набранням 05.03.2019 законної сили рішенням суду у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та скасовано пункти 1, 2 постанови КМУ № 103, відновила свою дію попередня редакція відповідних урядових норм. Відтак, у нього виникло беззаперечне право на перерахунок пенсії з урахуванням усіх складових грошового забезпечення станом на 05.03.2019. З метою реалізації цього права позивач звернувся до уповноваженого органу (Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції), який видав йому довідку від 11.12.2025 № 5к/вих/4.2/13352 із включенням надбавок та премії.

Проте, Головне управління ПФУ у Львівській області листом від 15.12.2025 відмовило у проведенні перерахунку. Відмову мотивовано відсутністю нових рішень Кабінету Міністрів України про масовий перерахунок пенсій. Позивач вважає такі дії пенсійного органу протиправними, оскільки його право на перерахунок безпосередньо гарантоване законом і повністю підтверджене правовими висновками Верховного Суду, викладеними, зокрема, у справі № 160/8324/19.

Ухвалою від 23 грудня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідач скористався своїм процесуальним правом на подання відзиву на позовну заяву, у якому заявлені вимоги не визнав у повному обсязі та просив відмовити у їх задоволенні. Свою позицію відповідач мотивує тим, що алгоритм перерахунку пенсій військовослужбовців регламентований Порядком № 45.

На думку відповідача, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться виключно централізовано у разі прийняття Кабінетом Міністрів України відповідного рішення та після надходження від уповноважених органів відповідних списків осіб. Оскільки після скасування пунктів 1, 2 постанови № 103 (з 05.03.2019) нових урядових рішень щодо умов, порядку та розмірів проведення перерахунку пенсій не приймалося, пенсійний орган не має законних підстав для перерахунку. Надана позивачем довідка, за твердженням ГУ ПФУ, має лише інформаційний характер і сама по собі не породжує права на здійснення перерахунку без відповідної вказівки Уряду.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до приписів Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі Закон № 2262-ХІІ).

Як встановлено з матеріалів пенсійної справи (зокрема з розпорядження про перерахунок пенсії), починаючи з 01.01.2018 пенсію позивача перераховано на виконання пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103. Під час здійснення цього перерахунку пенсійним органом до розрахункової бази включені виключно основні складові грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням та відсоткова надбавка за вислугу років. Будь-які щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати) та премії до розрахунку не включалися.

Судом встановлено, що 11 грудня 2025 року Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції виготовлено та видано ОСОБА_1 довідку № 5к/вих/4.2/13352 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.

Відповідно до змісту вказаної довідки, грошове забезпечення розраховано станом на 05.03.2019 за прирівняною посадою (оперуповноважений оперативного відділу Личаківської виправної колонії № 30) та включає як основні, так і додаткові складові:

посадовий оклад 4370,00 грн;

оклад за військовим званням (майор) 1340,00 грн;

надбавку за вислугу років (40%) 2284,00 грн;

надбавку за особливості проходження служби (27,1%) 2166,37 грн;

надбавку за службу в умовах режимних обмежень (15%) 655,50 грн;

премію (51,9%) 2268,03 грн. Усього розмір грошового забезпечення становить 13083,90 грн.

З метою реалізації свого права на належне пенсійне забезпечення, позивач звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою, до якої долучив оригінал вказаної довідки, та просив здійснити перерахунок та виплату його пенсії з урахуванням усіх додаткових складових.

Однак, листом від 15.12.2025 № 1300-5203-8/169184 Головне управління ПФУ у Львівській області офіційно відмовило позивачу у проведенні такого перерахунку. Пенсійний орган мотивував відмову тим, що після набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/3858/18 (яким скасовано пункти 1, 2 постанови № 103), нових нормативно-правових актів щодо умов, порядку та розмірів перерахунку пенсій Урядом не приймалося. З огляду на це, відповідач дійшов висновку про відсутність у нього законних повноважень для проведення перерахунку пенсії на підставі індивідуально наданої довідки.

Вважаючи таку відмову відповідача протиправною та такою, що порушує його майнові права, гарантовані статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, позивач звернувся з цим адміністративним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та діям суб`єкта владних повноважень, суд виходить із таких мотивів та приписів законодавства.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Цей принцип покладає на Пенсійний фонд України обов`язок неухильно дотримуватися закону та не допускати звуження конституційного права громадян на належний соціальний захист, гарантованого статтею 46 Основного Закону.

Крім того, згідно з частиною п`ятою статті 17 Конституції України, держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Спеціальним законом, який визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців, є Закон України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей від 20.12.1991 № 2011-XII (далі Закон № 2011-XII).

Частинами першою, другою та четвертою статті 9 Закону № 2011-XII імперативно передбачено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення. До складу грошового забезпечення законодавцем чітко віднесено: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія) та одноразові додаткові види.

Відповідно до частини третьої статті 43 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі Закон № 2262-ХІІ) пенсії особам, які мають право на пенсію за цим Законом, обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.

Гарантія перерахунку раніше призначених пенсій закріплена частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-ХІІ, згідно з якою усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Реалізуючи свої повноваження, 30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 Про грошове забезпечення військовослужбовців... (далі Постанова № 704), якою було суттєво змінено (збільшено) розміри окладів та затверджено нові додаткові види грошового забезпечення. Прийняття цієї постанови стало безумовною правовою підставою для перерахунку пенсій військовослужбовців відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ.

З метою визначення порядку такого перерахунку, 21.02.2018 Уряд прийняв постанову № 103 (далі Постанова № 103). Пунктом 1 Постанови № 103 було передбачено перерахунок пенсій з 01.01.2018.

Однак, вносячи зміни до Порядку № 45, Кабінет Міністрів України у Постанові № 103 протиправно звузив обсяг прав пенсіонерів: згідно з пунктом 5 Порядку № 45 (у редакції Постанови № 103) до розрахунку включалися лише три складові (посадовий оклад, оклад за військовим званням та відсоткова надбавка за вислугу років). Усі інші додаткові види забезпечення (надбавки, премії), які є невід`ємною частиною грошового забезпечення згідно із Законами № 2011-XII та № 2262-ХІІ, були незаконно виключені з розрахункової бази.

Суд наголошує, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 та постановою Верховного Суду від 12.11.2019, пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 визнано протиправними та нечинними.

Згідно з частиною другою статті 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду. Відтак, дискримінаційні положення Постанови № 103 втратили чинність з 05.03.2019.

З огляду на втрату чинності вказаними нормами, з 05 березня 2019 року автоматично відновила свою дію попередня редакція Порядку № 45. Це означає, що військовослужбовці та особи, прирівняні до них, повністю відновили своє законне право на перерахунок пенсії з урахуванням абсолютно всіх складових грошового забезпечення (включно зі специфічними надбавками та преміями), передбачених Постановою № 704.

Визначаючи дату, з якої позивач має право на здійснення такого перерахунку, суд керується частиною третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ. Вона встановлює, що перерахунок пенсій, не проведений з вини державних органів, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком. Право на такий перерахунок, згідно з частиною другою цієї ж статті, виникає з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Оскільки судове рішення у справі № 826/3858/18 набрало законної сили 05.03.2019, законне право на проведення відповідного перерахунку виникло у позивача з 01.04.2019.

Суд відхиляє доводи відповідача про те, що перерахунок не може бути здійснений через відсутність нового (окремого) рішення Кабінету Міністрів України про алгоритм такого перерахунку.

У рішенні за результатами розгляду справи № 160/8324/19 (постанова від 17.12.2019) Верховний Суд вказав, що з 05.03.2019 у пенсіонерів виникли підстави для перерахунку пенсій з урахуванням не лише основних, але й додаткових видів грошового забезпечення та премій. Верховний Суд констатував, що відсутність нового алгоритму перерахунку або спеціальної урядової постанови не може слугувати підставою для позбавлення особи її конституційного права на належне пенсійне забезпечення та не звільняє пенсійний орган від обов`язку здійснити такий перерахунок на підставі виданої довідки.

Відповідно до частини третьої статті 291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду. Відтак, посилання відповідача на відсутність відповідної постанови КМУ прямо суперечить обов`язковим правовим позиціям найвищої судової інстанції та нормам матеріального права.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, уповноваженим органом Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції виготовлено та видано позивачу довідку від 11.12.2025 № 5к/вих/4.2/13352 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019.

Вказаний документ містить відомості про всі складові грошового забезпечення, включаючи додаткові щомісячні види та премію. Суд наголошує, що ця довідка є чинною, не оскаржена відповідачем у встановленому законом порядку, не визнана недійсною, а тому є належним, законним та достатнім юридичним документом, що підтверджує наявність реальних правових підстав для перерахунку раніше призначеної пенсії.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано; добросовісно; розсудливо; пропорційно.

У цій справі Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, отримавши довідку від уповноваженого органу, безпідставно та всупереч вимогам статей 43, 51, 63 Закону № 2262-ХІІ, ухилилося від виконання свого обов`язку щодо перерахунку пенсії. Такі дії відповідача свідчать про формальний підхід до виконання владних повноважень.

Оцінюючи спосіб захисту порушеного права, суд керується частиною другою статті 245 КАС України, яка визначає повноваження суду при вирішенні справи. Згідно з пунктом 4 цієї частини, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про зобов`язання відповідача вчинити певні дії.

Верховний Суд неодноразово наголошував на тому, що спосіб захисту права має бути ефективним, тобто таким, що призводить до реального відновлення порушеного права особи. З огляду на встановлену протиправну відмову пенсійного органу, належним, ефективним та достатнім способом захисту прав позивача є визнання дій відповідача протиправними та зобов`язання ГУ ПФУ провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі поданої оновленої довідки, починаючи з 01.04.2019 (першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому виникло право на такий перерахунок), із виплатою різниці між фактично отриманою та належною до виплати сумою.

Аналізуючи сукупність викладених обставин та норм права, суд доходить беззаперечного висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є законними, документально підтвердженими та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд керується приписами статті 139 КАС України.

Відповідно до частини першої цієї статті, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

З матеріалів справи встановлено, що позивачем за подання адміністративного позову сплачено судовий збір в сумі 1211,20 грн, що підтверджується платіжною інструкцією від 18.12.2025. Враховуючи, що суд ухвалив рішення про повне задоволення позову, вказана сума судового збору підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 262, 263, 291, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

у х в а л и в :

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку його пенсії у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 на підставі довідки Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції від 11.12.2025 № 5к/вих/4.2/13352 про розмір грошового забезпечення, до якої включено основні та додаткові щомісячні види грошового забезпечення (надбавки, премія), з 01 квітня 2019 року.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016; код ЄДРПОУ 13814885) провести з 01 квітня 2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, на підставі довідки від 11.12.2025 № 5к/вих/4.2/13352 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням основних і додаткових щомісячних видів грошового забезпечення (надбавки, премія) та провести виплату з урахуванням виплачених сум.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016; код ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 20 березня 2026 року.

Суддя Коморний О.І.