Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 березня 2026 рокусправа № 380/24830/25м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Коморного О.І., розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 про визнання бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області протиправною та зобов`язання вчинити дії.
Обставини справи.
До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 з вимогами:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023, виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного в довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 для перерахунку від 31.10.2025 №518/1.3.4/89, виданої Адміністрацією Державної спеціальної служби транспорту;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із 01.02.2023 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії від 31.10.2025 №518/1.3.4/89, виданої Адміністрацією Державної спеціальної служби транспорту, з урахуванням виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач наголошує на тому, що він є військовим пенсіонером та має беззаперечне право на належне пенсійне забезпечення, розмір якого повинен відповідати актуальному рівню грошового забезпечення діючих військовослужбовців. Позивач зазначає, що він перебуває на пенсійному обліку в ГУ ПФУ у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до спеціального Закону України № 2262-ХІІ.
Передумовою звернення з позовом стало ухвалення Львівським окружним адміністративним судом рішення від 29.09.2025 у справі № 380/9889/25. Вказаним рішенням встановлено право позивача на отримання довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, виходячи з розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року. Суд у вказаній справі зобов`язав Адміністрацію Державної спеціальної служби транспорту видати таку довідку із зазначенням усіх основних та додаткових видів грошового забезпечення.
На виконання зазначеного судового рішення, Адміністрацією ДССТ виготовлено та направлено до пенсійного органу довідку від 31.10.2025 № 518/1.3.4/89. Позивач 25.11.2025 звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі цього документа. Проте ГУ ПФУ у Львівській області фактично ухилилося від виконання своїх функцій, не вчинивши жодних дій щодо перерахунку виплат. Таку бездіяльність позивач вважає протиправною, оскільки вона перешкоджає реалізації його конституційного права на соціальний захист та порушує принцип законності.
Ухвалою від 23 грудня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідач скористався своїм процесуальним правом та подав до суду відзив на позовну заяву, у якому висловив незгоду з вимогами ОСОБА_1 . Свою правову позицію ГУ ПФУ мотивує тим, що процедура перерахунку пенсій військовослужбовців є суворо регламентованою і може бути ініційована виключно Кабінетом Міністрів України шляхом прийняття відповідної постанови. Відповідач стверджує, що після скасування судом пунктів 1, 2 постанови КМУ № 103 (з 05.03.2019) Уряд не приймав жодних нових нормативних актів, які б визначали умови, порядок чи конкретні розміри для проведення перерахунку пенсій у 2023 році.
Крім того, пенсійний орган наполягає, що зміна розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб за Законом про Державний бюджет не є автоматичною підставою для перерахунку пенсій за військовим Законом № 2262-ХІІ. Відповідач наголошує на відсутності списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та стверджує, що він не наділений повноваженнями здійснювати такі дії в індивідуальному порядку на підставі довідок, отриманих безпосередньо від пенсіонерів. На думку ГУ ПФУ, задоволення позову призведе до порушення встановленого порядку фінансування пенсійних виплат та виходу органу за межі своїх повноважень.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини спірних правовідносин, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років (колишній військовослужбовець ДССТ у званні майора), призначену відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 29.09.2025 у справі 380/9889/25 визнано право ОСОБА_1 на довідку про грошове забезпечення станом на 01.01.2023. Суд у вказаному рішенні зобов`язав Адміністрацію ДССТ розрахувати посадовий оклад та оклад за військовим званням шляхом множення актуального прожиткового мінімуму (2684,00 грн), встановленого на 2023 рік, на відповідні тарифні коефіцієнти, із додаванням усіх належних надбавок та премій.
На виконання вказаного рішення суду Адміністрацією ДССТ видано та направлено до ГУ ПФУ довідку від 31.10.2025 № 518/1.3.4/89 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача станом на 01.01.2023.
25 листопада 2025 року позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про проведення перерахунку пенсії з 01.02.2023 на підставі зазначеної довідки. Однак ГУ ПФУ у Львівській області не вчинило жодних дій, спрямованих на перерахунок, чим фактично відмовило у задоволенні заяви.
Надаючи юридичну оцінку спірним правовідносинам та діям суб`єкта владних повноважень, суд виходить із таких мотивів та приписів законодавства.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 46 Конституції України закріплює, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням і є невід`ємним атрибутом правової держави.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб (далі Постанова № 704). Пунктом 4 цієї Постанови (у її первинній редакції) було встановлено, що розміри посадових окладів та окладів за військовими званнями визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт.
Суд наголошує, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18 було визнано протиправним та скасовано пункт 6 постанови КМУ № 103, яким Уряд намагався обмежити розрахункову величину для визначення посадових окладів показником прожиткового мінімуму станом на 2018 рік.
Згідно з правовим принципом, закріпленим у частині другій статті 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду. Відтак, з 29.01.2020 відновила свою дію первинна редакція пункту 4 Постанови № 704, яка імперативно пов`язує розмір грошового забезпечення з актуальним рівнем прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно зі сталою та послідовною практикою Верховного Суду, через щорічне зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року, у військових пенсіонерів виникає право на перерахунок пенсії. Це право ґрунтується на необхідності дотримання принципу соціальної справедливості та недопущення диспропорцій у пенсійному забезпеченні осіб, звільнених з військової служби.
Судом встановлено, що статтею 7 Закону України Про Державний бюджет України на 2023 рік встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01.01.2023 у розмірі 2684,00 грн. Оскільки цей державний соціальний стандарт є вищим за показник, що застосовувався раніше, у позивача виникли всі законні матеріально-правові підстави для перерахунку складових грошового забезпечення, а як наслідок і самого розміру пенсійної виплати.
На виконання рішення суду у справі № 380/9889/25, яке набрало законної сили та є обов`язковим до виконання на всій території України відповідно до статті 129-1 Конституції України, уповноваженим органом була видана довідка від 31.10.2025 № 518/1.3.4/89 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023. Суд зауважує, що за змістом Порядку № 45 та статті 51 Закону № 2262-ХІІ, надходження до територіального органу Пенсійного фонду такої довідки є самостійною, легітимною та безумовною юридичною підставою для вчинення дій щодо перерахунку пенсії.
Пенсійний орган, діючи як суб`єкт владних повноважень, не наділений правом здійснювати ревізію чи юридичну експертизу судових рішень, що набрали законної сили, або піддавати сумніву зміст довідок, виданих компетентними органами на виконання таких рішень. Отримавши довідку від Адміністрації ДССТ, відповідач був зобов`язаний діяти у чіткій та прозорій послідовності: прийняти документ до опрацювання, здійснити технічний перерахунок згідно з наведеними у ній цифровими показниками та забезпечити фактичну виплату коштів. Будь-яке інше тлумачення обов`язків ПФУ призведе до правового нігілізму та нівелювання суті судового захисту.
Суд відхиляє доводи відповідача про неможливість перерахунку за відсутності нової постанови Уряду про підвищення грошового забезпечення у 2023 році.
Верховний Суд у Постанові від 16 березня 2026 року у справі № 560/5395/25 вказав, що право позивача на підвищення пенсії виникло з 1 січня 2023 року безпосередньо в силу закону, а невиконання відповідачем обов`язку з перерахунку пенсії з цього моменту свідчить про триваючу протиправну бездіяльність суб`єкта владних повноважень.
Суд наголосив, що такий перерахунок не поставлений у залежність від звернення пенсіонера та має бути здійснений органами Пенсійного фонду України у силу прямої вказівки закону з моменту настання відповідної підстави (зростання розміру прожиткового мінімуму).
Оцінюючи дії Головного управління ПФУ, суд керується критеріями, визначеними у частині другій статті 2 КАС України. Відповідач, як орган державної влади, зобов`язаний діяти на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією, обґрунтовано, добросовісно, розсудливо та, що є ключовим у даній справі, пропорційно.
Умисне чи помилкове ухилення відповідача від проведення перерахунку на підставі довідки Адміністрації ДССТ становить форму протиправної бездіяльності. Згідно з частиною другою статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності своєї поведінки покладається виключно на відповідача. Проте, ГУ ПФУ у Львівській області не надало суду жодних належних та допустимих доказів, які б спростували вимоги позивача або обґрунтували законність відмови у здійсненні перерахунку.
Відповідно до положень статті 51 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Оскільки розрахункова величина (прожитковий мінімум) змінилася з 1 січня 2023 року, законне право позивача на отримання перерахованої пенсії виникло з 01.02.2023.
Згідно зі статтею 245 КАС України, при вирішенні справи по суті суд має право обрати такий спосіб захисту права, який би повністю відновлював порушене становище особи. Таким ефективним способом у даній справі є визнання бездіяльності відповідача протиправною та зобов`язання ГУ ПФУ провести фактичний перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки № 518/1.3.4/89, із виплатою різниці між належною та фактично отриманою сумою пенсії.
З огляду на встановлені судом фактичні обставини, що підтверджуються документально, та системний аналіз норм чинного законодавства, адміністративний позов позивача є повністю обґрунтованим, доведеним та підлягає задоволенню в повному обсязі.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд застосовує приписи статті 139 КАС України.
Оскільки позов задоволено повністю, сплачений позивачем судовий збір у розмірі 1211,20 грн підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72-77, 139, 241-246, 250, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у х в а л и в :
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року на підставі довідки Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту від 31 жовтня 2025 року № 518/1.3.4/89 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885) здійснити з 01 лютого 2023 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) на підставі довідки Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту від 31 жовтня 2025 року № 518/1.3.4/89 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року, з урахуванням основних і додаткових щомісячних видів грошового забезпечення та премії, та провести виплату з урахуванням виплачених сум.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 20 березня 2026 року.
Суддя Коморний О.І.