Постанова № 13496917, 18.01.2011, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.01.2011
Номер справи
16434/10/2070
Номер документу
13496917
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

18 січня 2011 р. № 2-а- 16434/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді - Панова М.М.,

за участю:

секретаря судового засідання - Бурхан А.С.,

представників сторін:

позивача - Караульної Ю.Л.

відповідача - Венедіктова С.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Київському районі міста Харкова до Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергія 95" про зобов'язання вчинити певні дії ,-

В С Т А Н О В И В:

Державна податкова інспекція у Київському районі міста Харкова, звернулася до Харківського окружного адміністративного суду звернулась з адміністративним позовом в якому просить суд зобов"язати Товариство з обмеженою відповідальністю “Енергія 95” надати відомості та їх документальне підтвердження щодо дозволених обсягів видобутку газу та фактичних обсягів видобутого газу з початку дослідно-промислової розробки родовища.

В судовому засіданні представник позивача підтримала заявлений позов в повному обсязі, та просила його задовольнити, пояснила, що відповідно до ЗУ "Про державну податкову службу в Україні" позивач має право вимагати від відповідача вказані відомості.

Представник відповідача в судовому засіданні проти заявлених позовних вимог заперечував в повному обсязі. Надав письмові заперечення в яких виклав свою позицію.

Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Енергія 95» зареєстровано Харківським міськвиконкомом 04.06.2002 року за № 04059243Ю0023597. Як платник податків, зборів та обов»язкових платежів знаходиться на податковому обліку у ДПІ Київського району м. Харкова з 20.06.2002 року за № 3046.

Встановлено, що ДПІ у Київському районі м. Харкова, спільно з Управлінням боротьби з відмиванням доходів, отриманих злочинним шляхом ДПА в Харківській області, згідно з планом графіком проведення документальних перевірок на 4 квартал 2010 р. та відповідно до Направлення на перевірку № 1242 від 08.11.2010 р., було проведено виїзну планову документальну перевірку ТОВ "Енергія 95" з питань дотримання податкового та валютного,законодавства. Метою перевірки є: своєчасність, достовірність повноти нарахування і сплати податків та зборів (обовязкових платежів), дотримання вимог валютного законодавства за період з 01.10.2007р. по 30.09.2010р.

22 листопада 2010 р. відповідно до Направлення на перевірку № 1337 від 22.11.201 о р. на підставі Наказу ДПІ у Київському районі м. Харкова від 19.11.2010 р. № 1281 термін дії зазначеної перевірки було продовжено з 22.11.2010р. на 10 робочих днів.

01 грудня 2010 р. ТОВ "Енергія 95" було повідомлено про зупинення перевірки № 26350/10/23-516 з 30 листопада 2010 р. на 30 робочих днів на підставі Наказу ДПІ у Київському районі м. Харкова від 30.11.2010 р. № 1349.

01 грудня 2010 року ТОВ "Енергія 95" отримано запит ДПА в Харківській області № 4483/10/35-013 від 01.12.2010 р. в якому, посилаючись на п. 2 та п.З ст.. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», ТОВ "Енергія 95" просили надати письмові пояснення з питання, яку обмежену кількість нафти та газу Відповідач має право видобути з надр Денисівського родовища та яка кількість нафти і газу видобута з початку користування Спеціальним дозволом на користування надрами Денисівського родовища № 1419 терміном дії до 24.03.2012 р., власником якого є ТОВ «Енергія-95».

Відповідно до п. 2 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» (що діяв станом на 01.12.2010 р.), органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право: здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку; наявністю свідоцтв про державну реєстрацію субєктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, які видали ці документи, торгових патентів.

Законодавчим актом, який визначає види господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, порядок їх ліцензування, встановлює державний Органів ліцензування за порушення законодавства у сфері ліцензування, на цей час є Закон України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» від 01 червня 2000 року № 1775-ІІІ, Стаття 1 зазначеного Закону визначає: під ліцензією розуміється документ державного зразка, який засвідчує право ліцензіата на провадження зазначеного в ньому виду господарської діяльності протягом визначеного строку у разі його встановлення Кабінетом Міністрів України за умови виконання ліцензійних умов.

Відповідно до ст.. 9 Закону № 1775, якою визначені види діяльності, що підлягають ліцензуванню, користування нафтогазоносними надрами не входить до видів діяльності, що потребують отримання ліцензії.

Правові, економічні та організаційні засади діяльності нафтогазової галузі України визначені Законом України «Про нафту та газ» від 12 липня 2001 року № 2665-III. Так, положення зазначеного нормативного акту регулюють відносини, повязані з особливостями користування нафтогазоносними надрами, видобутком, транспортуванням, зберіганням та використанням нафти, газу та продуктів їх переробки з метою забезпечення енергетичної безпеки України, розвитку конкурентних відносин у нафтогазовій галузі, захисту прав усіх субєктів відносин, що виникають у звязку з геологічним вивченням нафтогазоносності надр, розробкою родовищ нафти і газу, переробкою нафти і газу, зберіганням, транспортуванням та реалізацією нафти, газу та продуктів їх переробки, споживачів нафти і газу та працівників галузі.

Відповідно до ст.. 1 Закону України «Про нафту і газ», користування нафтогазоносними надрами це геологічне вивчення і розробка нафтогазоносних надр з метою пошуку та розвідки родовищ нафти й газу, видобутку нафти й газу або їх зберігання, повернення (захоронення) супутніх і стічних вод, інших відходів, що видобуваються в процесі розвідки і розробки родовищ нафти і газу. При цьому,згідно з ч. 1 ст. 11 зазначеного Закону, користування нафтогазоносними надрами,пошук і розвідка родовищ нафти і газу, їх експлуатація, спорудження та експлуатація підземних сховищ для зберігання нафти і газу здійснюються лише за наявності спеціальних дозволів на користування нафтогазоносними надрами, що надаються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр, на умовах, визначених чинним законодавством.

Положення ст.. 1 Закону України «Про нафту і газ» під спеціальним дозволом на користування нафтогазоносними надрами визначають документ, що видається спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр і засвідчує право юридичної чи фізичної особи, якій цей документ виданий, на користування нафтогазоносними надрами протягом часу, в межах ділянки надр, на умовах, передбачених у цьому документі.

Таким чином, поняття «ліцензія» та «спеціальний дозвіл на користування нафтогазоносними надрами» є відмінними, та за своїм юридичним навантаженням регулюють різні суспільні відносини, в звязку з чим не можливо поширювати застосування п. 2 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» на контролювання відносин, щодо використання спеціального дозволу на користування нафтогазоносними надрами.

Згідно ст.. 29 Закону України «Про нафту та газ» - державний контроль за дотриманням правил і нормативів користування нафтогазоносними надрами, умов спеціальних дозволів на користування нафтогазоносними надрами та угод про умови користування нафтогазоносними надрами здійснюють спеціально уповноважені центральні органи виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр, з питань екології та природних ресурсів, органи місцевого самоврядування в межах своєї компетенції .

Таким чином, органи державної податкової служби у випадках, в компетенції та у порядку, встановлених законами України, наділені повноваженнями здійснювати контроль лише за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону. При цьому, Закон України «Про нафту та газ» не наділяє органи державної податкової служби повноваженнями здійснювати контроль за дотриманням правил і нормативів користування нафтогазоносними надрами.

Відповідно до п. 3 ст.. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» (що діяв станом на 01.12.2010 р.), органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право одержувати у платників податків (посадових осіб платників податків) пояснення з питань, що виникають під час перевірок та стосуються реалізації повноважень органів державної податкової служби, встановлених цим та іншими законами України.

Таким чином, суд приходить до висновку, що про необгрунтованість позовних вимог ДПІ у Київському районі м. Харкова та про необхідність відмови у задоволенні позову у повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 11, 71, 94, 159, 160163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову Державної податкової інспекції у Київському районі міста Харкова до Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергія 95" про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня його проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАСУ, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

У повному обсязі постанова виготовлена 21 січня 2011 року.

Суддя Панов М.М.