Ухвала суду № 134773185, 09.03.2026, Шевченківський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
09.03.2026
Номер справи
761/5326/26
Номер документу
134773185
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 761/5326/26

Провадження № 1-кс/761/4468/2026

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 березня 2026 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю: секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , із застосуванням відеоконференції із захисником ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання слідчого в ОВС 2 відділу 3 управління досудового розслідування ГСУ СБ України ОСОБА_5 , погоджене з прокурором відділу Офісу Генерального прокурора ОСОБА_6 , про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22024000000000197 відомості щодо якого внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 29.02.2024, за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст.27, ч. 2 ст. 110, ч. 1 ст. 436-2, ч. 3 ст. 436-2, ч. 1 ст. 332-1 КК України,

В С Т А Н О В И В:

Слідчий в ОВС 2 відділу 3 управління досудового розслідування ГСУ СБ України ОСОБА_5 , звернулася до слідчого судді з клопотанням, погодженим з прокурором відділу Офісу Генерального прокурора ОСОБА_6 , про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22024000000000197 відомості щодо якого внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 29.02.2024, за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст.27, ч. 2 ст. 110, ч. 1 ст. 436-2, ч. 3 ст. 436-2, ч. 1 ст. 332-1 КК України.

Так, з матеріалів клопотання вбачається, що Головним слідчим управлінням Служби безпеки України, за процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22024000000000197 за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст.27, ч. 2 ст. 110, ч. 1 ст. 436-2, ч. 3 ст. 436-2, ч. 1 ст. 332-1 КК України,відомості щодо яких внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 29.02.2024.

Досудовим розслідуванням встановлено, що для приховування збройного вторгнення на територію України та подальшого виправдання своїх дій вказаними особами - співучасниками злочину було прийнято рішення щодо організації та проведення незаконних референдумів на шкоду державному суверенітету, територіальної цілісності та недоторканості України, подальшого проведення т.зв. «виборів» до окупаційних органів влади на тимчасово окупованих територіях України, а також т.зв. «виборів» президента Російської Федерації на тимчасово окупованих територіях України.

До реалізації вказаного злочинного плану залучено широке коло осіб, у тому числі, вищі посадові особи державних органів та влади РФ, які діючи в якості пособників з представниками вищого політичного керівництва РФ, організовували і забезпечували виконання дій по захопленню та приєднанню до складу РФ частини суверенної держави, а також подальшої легітимізації дій країни-агресора та її військово-політичного керівництва. Серед інших осіб до реалізації вказаного злочинного плану, залучено Голову Центральної виборчої комісії Російської Федерації ОСОБА_7

ОСОБА_7 , займаючи посаду голови ЦВК РФ, будучи представником влади РФ, яка усвідомлювала явну злочинність власних дій та передбачала у результаті їх вчинення настання тяжких наслідків у вигляді порушення державного суверенітету, територіальної цілісності та недоторканості України, діючи за попередньою змовою групою осіб з представникам вищого військового та політичного керівництва РФ, у невстановлений досудовим розслідуванням місце та час, але не пізніше 27.09.2022 організувала проведення незаконних референдумів на тимчасово окупованих територіях України з метою виходу Запорізької, Донецької, Луганської, Херсонської областей зі складу України та приєднання до РФ як суб`єктів.

В подальшому, ОСОБА_7 у невстановлений досудовим розслідуванням місце та час, але не пізніше 10.09.2023, організувала проведення т.зв. «виборів» до окупаційних органів влади на тимчасово окупованих територіях України у т.з.в. «Єдиний день голосування», а також т.зв. «виборів» президента Російської Федерації на тимчасово окупованих територіях України.

Таким чином, відбулась т.зв. «імплементація» у російське законодавство факту окупації РФ частини території України, а саме частин Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей, яка відбулася шляхом прийняття Державною Думою РФ та Радою Федерації Федеральних Зборів РФ вказаних законів.

15.06.2023 членами ЦВК РФ прийнято та підписано головою ЦВК РФ ОСОБА_7 наступні постанови №119/949-8 «О назначении выборов депутатов Херсонской областной Думы и выборов депутатов представительных органов муниципальных образований на территории Херсонской области», №119/948-8 «О назначении выборов депутатов Запорожской области и выборов депутатов представительных органов мунилипальных образований на территории Запорожской области», №119/947-8 «О назначении выборов депутатов Народного Совета Луганской Народной Республики и выборов депутатов представительных органов муниципальных образований на территории Луганской Народной Республики», №119/946-8 «О назначении выборов депутатов Народного Совета Донецкой Народной Республики и выборов депутатов представительных органов муниципальных образований на территории Донецкой Народной Республики».

У подальшому, Голова ЦВК РФ ОСОБА_7 забезпечила прийняття окупаційними органами влади на тимчасово окупованих територіях України ряду документів про призначення Головою Виборчої комісії Донецької Народної Республіки ОСОБА_8 , Головою Виборчої комісії Луганської Народної Республіки ОСОБА_9 , Головою Виборчої комісії Херсонської області ОСОБА_10 , Головою Виборчої комісії Запорізької області ОСОБА_11 .

Проте, організація підготовки та проведення на території суверенної незалежної України органами влади Російської Федерації та їх посадовими особами чи за їх сприяння псевдовиборів є нелегітимними, а їх результати не мають жодних юридичних наслідків.

Крім того, під час воєнного стану відповідно до ст. 19 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» та ст. 20 Виборчого кодексу України проведення будь-яких виборів забороняється.

В подальшому, ОСОБА_7 , займаючи посаду голови ЦВК РФ, будучи представником влади РФ, діючи за попередньою змовою з вищим військово-політичним керівництвом РФ, усвідомлюючи, що своїми протиправними діями вона безпосередньо виконує чітко окреслену їй роль у досягненні спільного злочинного умислу, розуміючи суспільно-небезпечний та протиправний характер своїх злочинних дій, передбачаючи настання тяжких наслідків у вигляді зміни меж території та державного кордону України, окупації та анексії частини її території та бажаючи їх настання, а також подальшої легітимізації дій країни-агресора та її військово-політичного керівництва, сприяла в організації проведення т.зв. «виборів» президента Російської Федерації в період з 15-17.03.2024 на тимчасово окупованих територіях України.

Проте, організація проведення ОСОБА_7 вищевказаних т.зв. «виборів» президента Російської Федерації на тимчасово окупованих територіях Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей не буде легітимною, результати таких виборів не матимуть жодних юридичних наслідків та дадуть підстави для невизнання обраного в такий спосіб президента Російської Федерації, у тому числі його правосуб`єктності в міжнародних відносинах.

Крім того, результати вищевказаних виборів президента РФ на тимчасово окупованих територіях України є явним порушенням суверенітету України та міжнародного права, зокрема Статуту ООН.

Таким чином, ОСОБА_7 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченогоч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 110 КК України, а саме пособництві в умисних діях, скоєних з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, за попередньою змовою групою осіб з представниками вищого військово-політичного керівництва Російської Федерації, особою, яка є представником влади, вчинені повторно.

Крім того, ОСОБА_7 маючи антиукраїнську налаштовану позицію, усвідомлюючи, що Російська Федерація з 2014 року вчиняє проти України акт збройної агресії та маючи на меті виправдати вказані злочинні дії Російської Федерації та її військового, політичного керівництва, бажаючи настання наслідків збройної агресії Російської Федерації проти України, які полягали б в окупації території України та ліквідації її суверенітету, продовжувала свою злочинну діяльність, спрямовану на виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, розпочатої у 2014 році, глорифікацію осіб, які здійснювали збройну агресію Російської Федерації проти України, розпочату у 2014 році.

Таким чином, ОСОБА_7 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 436-2 КК України, а саме виправдовуванні, визнанні правомірною, запереченні збройної агресії Російської Федерації проти України, розпочатої у 2014 році, а також глорифікації осіб, які здійснювали збройну агресію Російської Федерації проти України, розпочатої у 2014 році.

Надалі, ОСОБА_7 продовжувала свою злочинну діяльність, спрямовану на виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, розпочатої у 2014 році, глорифікацію осіб, які здійснювали збройну агресію Російської Федерації проти України, розпочату у 2014 році.

У публікаціях, де наявні прямі цитати голови ЦВК РФ ОСОБА_7 , та які були поширені у засобах масової інформації, наявні фрагменти текстів, висловлювання, які містять виправдовування, визнання правомірною збройної агресії Російської Федерації проти України, розпочатою у 2014 році, заперечення тимчасової окупації частини території України, а також глорифікації осіб, які здійснювали збройну агресію Російської Федерації проти України.

Таким чином, ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 436-2 КК України, а саме виправдовуванні, визнанні правомірною, запереченні збройної агресії Російської Федерації проти України, розпочатої у 2014 році, а також глорифікації осіб, які здійснювали збройну агресію Російської Федерації проти України, розпочатої у 2014 році, вчинені повторно, з використанням засобів масової інформації.

Також, ОСОБА_7 , у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 14.05.2023, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на порушення порядку в`їзду на тимчасово окуповану територію України з метою заподіяння шкоди інтересам держави, здійснила незаконне перетинання державного кордону України на тимчасово окуповані території України, а саме, до окупованих частин Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей, з метою забезпечення проведення т.зв. «виборів» до окупаційних представницьких органів влади та федеральних законодавчих органів РФ, у «Єдиний день голосування», а саме 10.09.2023.

Охорона державного кордону України є невід`ємною складовою загальнодержавної системи захисту державного кордону і полягає у здійсненні Державною прикордонною службою України на суші, морі, річках, озерах та інших водоймах, а також Збройними Силами України у повітряному та підводному просторі відповідно до наданих їм повноважень заходів з метою забезпечення недоторканності державного кордону України.

Перетинання державного кордону України здійснюється на шляхах сполучення через державний кордон з додержанням встановленого порядку.

Залізничне, автомобільне, морське, річкове, поромне, повітряне та пішохідне сполучення через державний кордон України здійснюється в пунктах пропуску, що встановлюються Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства і міжнародних договорів України, а також поза пунктами пропуску через державний кордон України у випадках, визначених законодавством.

Пункт пропуску через державний кордон України - це спеціально виділена територія на залізничних та автомобільних станціях, у морських і річкових портах, аеропортах (аеродромах) з комплексом будівель, споруд і технічних засобів, де здійснюються прикордонний, митний та інші види контролю і пропуск через державний кордон осіб, транспортних засобів, вантажів та іншого майна.

Не є порушеннями правил перетинання державного кордону України вимушене перетинання державного кордону особами, транспортними засобами на суші, заходження іноземних невійськових суден і військових кораблів у територіальне море та внутрішні води України, вимушений вліт повітряних суден та інших літальних апаратів, вчинені в стані крайньої необхідності, а також за інших вимушених обставин.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 106-р від 18.02.2015 «Про закриття пунктів пропуску через державний кордон», серед іншого, закриті пункти пропуску, розташовані на межі Луганської та Донецької областей з Російською Федерацією, а саме: «Червонопартизанськ», «Дьоміно - Олександрівка», «Новобіла», «Новоборовці», «Краснодарський», «Сєвєрний», «Заринівка», «Ульянівське», «станція Успенка», «Олександрівка», «Вільхове».

Також, розпорядженням Кабінету Міністрів України № 188-р від 26.02.2022 «Про тимчасове закриття деяких пунктів пропуску через державний кордон та пунктів контролю», серед іншого закрито більшість пунктів пропуску, які межують через державний кордон з РФ, у зв`язку з повномасштабним вторгненням РФ на територію України.

Таким чином, ОСОБА_7 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 332-1 КК України, а саме порушення порядку в`їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї з метою заподіяння шкоди інтересам держави.

05.02.2026 ОСОБА_7 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 110, ч. 1, 3 ст. 436-2, ч. 1 ст. 332-1 КК України.

Повідомлення про підозру того ж дня, 05.02.2026, з повістками про виклик до ГСУ СБ України на 09.02.2026, 10.02.2026, 11.02.2026, 12.02.2026 в статусі підозрюваної опубліковано в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, а саме щоденному виданні центральних органів виконавчої влади України - газеті Кабінету Міністрів України «Урядовий кур`єр», випуск №30 (8222) від 05.02.2026, а також на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора за посиланням: https://www.gp.gov.ua/ua/posts/povidomlennya-pro-pidozru-ta-povistka-pro-viklik-panfilovii-eo-na-09022026-10022026-11022026-12022026-z-perekladom-rosiiskoyu.

Підозрювана ОСОБА_7 на виклики у визначені час та дати до слідчого не з`явилася, про причини своєї неявки не повідомила.

Відповідно до відповіді на доручення Департаменту захисту національної державності СБ України №5/3/4-1595 від 11.02.2026, громадянка Російської Федерації ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка м. Алмик Ташкентської області Узбецької РСР, адреса реєстрації:

АДРЕСА_1 ; адреса фактичного проживання: АДРЕСА_2 , продовжує займати посаду голови ЦВК РФ та виконувати свої функціональні обов`язки за робочою адресою: РФ, м. Москва, провулок Великий Черкаський, будинок № 9.

12.02.2026, у зв`язку з перебуванням підозрюваної ОСОБА_7 на території РФ, де остання виконує свої функціональні обов`язки як голова ЦВК РФ, враховуючи обізнаність ОСОБА_7 про оголошену їй підозру через її публікацію в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, та те, що ОСОБА_7 з метою уникнення кримінальної відповідальності може залишитися на території Російської Федерації та звідти виїхати за кордон, ОСОБА_7 постановою слідчого оголошено у державний та міжнародний розшук, організацію якого доручено Управлінню контррозвідувального захисту національної державності ДЗНД СБ України.

13.02.2026 ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва відносно підозрюваної ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Таким чином, вищевказані відомості дають достатні підстави вважати, що підозрювана ОСОБА_7 переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України з метою ухилення від кримінальної відповідальності.

Враховуючи, що ОСОБА_7 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 110, ч. 1, 3 ст. 436-2, ч. 1 ст. 332-1 КК України, та те, що вона ухиляється від явки на виклик до слідчого, переховується від органів досудового розслідування та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності, оголошена у державний та міжнародний розшук та перебуває на території Російської Федерації, яка визнана державою-агресором з метою виконання завдань кримінального судочинства, щоб кожний, хто вчинив злочин був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, слідчий за погодженням з прокурором звернулася до Шевченківського районного суду м. Києва з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування.

В судовому засіданні прокурор підтримав клопотання із зазначених у ньому підстав, просив задовольнити, зазначив, що підозрювана ОСОБА_7 перебуває на території РФ, будучи належним чином повідомленою, ухиляється від явки до слідчого, оголошена у державний та міжнародний розшук.

Захисник заперечував щодо задоволення клопотання слідчого та надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні за підозрою ОСОБА_7 , зазначив, що повідомлення про підозру є необґрунтованим.

Слідчий суддя, вислухавши доводи сторін, дослідивши додані до клопотання матеріали, дійшов наступного висновку.

В судовому засіданні встановлено, що ГСУ СБ України за процесуального керівництва прокурорів Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22024000000000197 за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст.27, ч. 2 ст. 110, ч. 1 ст. 436-2, ч. 3 ст. 436-2, ч. 1 ст. 332-1 КК України,відомості щодо яких внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 29.02.2024.

05.02.2026 ОСОБА_7 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 110, ч. 1, 3 ст. 436-2, ч. 1 ст. 332-1 КК України.

Повідомлення про підозру того ж дня, 05.02.2026, з повістками про виклик до ГСУ СБ України на 09.02.2026, 10.02.2026, 11.02.2026, 12.02.2026 в статусі підозрюваної опубліковано в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, а саме щоденному виданні центральних органів виконавчої влади України - газеті Кабінету Міністрів України «Урядовий кур`єр», випуск №30 (8222) від 05.02.2026, а також на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора за посиланням: https://www.gp.gov.ua/ua/posts/povidomlennya-pro-pidozru-ta-povistka-pro-viklik-panfilovii-eo-na-09022026-10022026-11022026-12022026-z-perekladom-rosiiskoyu

Підозрювана ОСОБА_7 на виклики у визначені час та дати до слідчого не з`явилася, про причини своєї неявки не повідомила.

Відповідно до відповіді на доручення Департаменту захисту національної державності СБ України №5/3/4-1595 від 11.02.2026, громадянка Російської Федерації ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка м. Алмик Ташкентської області Узбецької РСР, адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса фактичного проживання: АДРЕСА_2 , продовжує займати посаду голови ЦВК РФ та виконувати свої функціональні обов`язки за робочою адресою: РФ, м. Москва, провулок Великий Черкаський, будинок № 9.

12.02.2026 постановою слідчого в ОВС 2 відділу 3 управління досудового розслідування ГСУ СБ України ОСОБА_5 , підозрювану ОСОБА_7 оголошено у державний та міжнародний розшук, організацію якого доручено Управлінню контррозвідувального захисту національної державності ДЗНД СБ України.

13.02.2026 ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва відносно підозрюваної ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Обґрунтованість підозри, пред`явленої ОСОБА_7 , та причетність підозрюваної до вчинення інкримінованих кримінальних правопорушень підтверджується долученими до клопотання матеріалами досудового розслідування, а саме: даними протоколів огляду від 14.03.2024, 15.03.2024, 20.03.2024, 28.03.2024, 01.08.2024, 04.09.2024, 10.09.2024, 18.11.2024, 19.11.2024, 20.11.2024, 25.11.2024, 24.12.2024, 19.06.2025, 04.07.2025, 10.07.2025, 15.12.2025, 07.01.2026, 29.01.2026; даними інформації Управління контррозвідувального захисту національної державності ДЗНД СБ України №5/1/3-4388 від 15.03.2024, №5/1/3- 5828 від 20.03.2024, №5/1/3- 5031 від 28.03.2024, №5/1/3-11985 від 02.08.2024, №5/1/3-14414 від 23.09.2024, №5/1/3-14409 від 23.09.2024, №5/1/3-17619 від 20.11.2024, №5/1/3-17892 від 25.11.2024, №5/1/3-19421 від 24.12.2024, №5/1/1069-6.4.19 від 19.06.2025, №5/1/1273-6.4.19 від 04.07.2025, №5/1/1301-6.4.19 від 10.07.2025, №5/1/3-15915 від 15.12.2025, №5/1/3-177 від 07.01.2026, №5/1/3-1060 від 28.01.2026, 5/3/4-1595 від 11.02.2026; даними інформації Центральної виборчої комісії України №21-24-307 від 07.02.2025; даними висновку експерта за результатами проведення лінгвістичної (семантико-текстуальної) експертизи №СЕ25-549/1 від 12.01.2026, а також іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.

Одними із завдань кримінального провадження є забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожен, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини (ст. 2 КПК України).

Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом.

Згідно з ч.2 ст.297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п`ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.

Відповідно до ч.1 ст.297-2 КПК України з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування до слідчого судді має право звернутися прокурор або слідчий за погодженням з прокурором.

Частиною 2 ст. 297-2 КПК України передбачено, що у клопотанні зазначаються: 1) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв`язку з яким подається клопотання; 2) правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; 3) виклад обставин, що дають підстави підозрювати особу у вчиненні кримінального правопорушення, і посилання на обставини; 4) відомості про те, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або відомості про оголошення підозрюваного в міжнародний розшук; 5) виклад обставин про те, що підозрюваний переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності; 6) перелік свідків, яких слідчий, прокурор вважає за необхідне допитати під час розгляду клопотання. Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.

Частиною 2 статті 297-4 КПК України встановлено, що під час вирішення питання про здійснення спеціального досудового розслідування слідчий суддя зобов`язаний врахувати наявність достатніх доказів для підозри особи щодо якої подано клопотання у вчиненні кримінального правопорушення.

Так, не вирішуючи питання про доведеність вини та правильність кваліфікації дій ОСОБА_7 , виходячи лише з фактичних обставин, які містяться в поданих слідчому судді матеріалах, слідчий суддя приходить до висновку про наявність обґрунтованої підозри про причетність ОСОБА_7 до кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 110, ч. 1 ст. 436-2, ч. 3 ст. 436-2, ч. 1 ст. 332-1 КК України, за викладених у клопотанні обставин.

Окрім того, слідчий суддя враховує практику Європейського суду з прав людини у відповідності до якої «обґрунтована підозра» про яку йдеться у ст. 5 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, означає наявність фактів чи інформації, котрі могли би переконати об`єктивного спостерігача, що конкретна особа можливо вчинила злочин.

Європейський суд з прав людини у своєму рішенні у справі «Мюррей проти Об`єднаного Королівства» зазначив, що факти, які викликають підозру, не обов`язково мають бути встановлені до ступеня, необхідного для засудження або для пред`явлення обвинувачення, що являється завданням наступних етапів кримінального процесу.

Таким чином, вищевказані докази є вагомими та дають обґрунтовані підстави для підозри ОСОБА_7 у вчиненні інкримінованих їй кримінальних правопорушень.

Згідно ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.

Згідно абзацом 2 ч.2 ст.297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук. Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності або оголошені у міждержавний та/або міжнародний розшук, та вони розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.

Таким чином, враховуючи, що ОСОБА_7 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого, зокрема ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 110 КК України, вона ухиляється від явки на виклики до слідчого, оголошена в міждержавний та міжнародний розшук, який на даний час триває, перебуває на території Російської Федерації, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, слідчий суддя вважає за необхідне надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22024000000000197, відомості щодо якого внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 29.02.2024, за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч.2 ст. 110, ч. 1 ст. 436-2, ч. 3 ст. 436-2, ч. 1 ст. 332-1 КК України.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 139, 297-1, 297-2, 297-3, 297-4, 372, 376 КПК України, слідчий суддя,

У Х В А Л И В:

Клопотання слідчого в ОВС 2 відділу 3 управління досудового розслідування ГСУ СБ України ОСОБА_5 , погоджене з прокурором відділу Офісу Генерального прокурора ОСОБА_6 , - задовольнити.

Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22024000000000197, відомості щодо якого внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 29.09.2024, за підозрою ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 110, ч. 1 ст. 436-2, ч. 3 ст. 436-2, ч. 1 ст. 332-1 КК України.

Відомості про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22024000000000197 від 29.02.2024, невідкладно внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань, але не пізніше 24 годин після постановлення ухвали слідчого судді.

Якщо підстави для постановлення слідчим суддею ухвали про спеціальне досудове розслідування перестануть існувати, подальше досудове розслідування кримінального провадження №22024000000000197, відомості щодо якого внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 29.09.2024, за підозрою ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 110, ч. 1 ст. 436-2, ч. 3 ст. 436-2, ч. 1 ст. 332-1 КК України, здійснювати згідно із загальними правилами, передбаченими КПК України.

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя