Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №6.6.2
ПОСТАНОВА
Іменем України
18 січня 2011 року Справа № 2а-9818/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чернявської Т.І.,
за участю
секретаря судового засідання Ігнатович О.А.
та
представників сторін:
від позивача - старший державний податковий інспектор юридичного
сектору Свердловська І.В.
(довіреність від 17.01.2011 № 262-10-09)
від відповідача - ОСОБА_2
(протокол загальних зборів членів від 18.12.2009 № 1)
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську
справу за адміністративним позовом
Рубіжанської обєднаної державної податкової інспекції Луганської області
до будівельно-монтажного колективного підприємства «Промінь»
про припинення юридичної особи,
ВСТАНОВИВ:
14 грудня 2010 року позивач звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить припинити юридичну особу будівельно-монтажне колективне підприємство «Промінь» (ідентифікаційний код 13390451), у звязку з тим, що будівельно-монтажне колективне підприємство «Промінь» в порушення вимог пунктів 1, 2 та 3 частини 1 статті 9 Закону України від 25 червня 1991 року № 1251-XII «Про систему оподаткування» та частини 8 статті 19 Господарського кодексу України не подає до Рубіжанської ОДПІ Луганської області протягом року податкові декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, повязані з обчисленням і сплатою податків і зборів, а саме, податкові декларації та документи бухгалтерської звітності не надавались відповідачем з 28 листопада 2008 року.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові.
Представник відповідача адміністративний позов не визнав, про що подав заперечення проти позову від 25 грудня 2010 року б/н (арк. справи 19). В запереченнях проти позову відповідач просить у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. Заперечуючи проти позовних вимог, відповідач послався на таке.
ІНФОРМАЦІЯ_1 директор та засновник будівельно-монтажного колективного підприємства «Промінь» ОСОБА_3 помер. Спадщину прийняли три особи, однак свідоцтво про право на спадщину за законом видано лише 05 листопада 2009 року через оскарження ОСОБА_4 у судовому порядку розміру частки спадкового майна. Крім того, ОСОБА_2 зазначила, що нею та ОСОБА_5 приймалися заходи щодо ліквідації будівельно-монтажного колективного підприємства «Промінь», зокрема, вони звертались до державного реєстратора з метою зареєструвати зміни до статуту підприємства та ліквідувати підприємство, однак отримали відмову у проведенні державної реєстрації, про що свідчить повідомлення від 18 лютого 2010 року № 495-21/1. До листопада 2008 року ОСОБА_2, користуючись внутрішнім наказом про призначення її виконавчим директором підприємства, надавала до податкової інспекції звітність з нульовим результатом про фінансово-господарську діяльність за згодою податкової інспекції. Також в запереченнях зазначено, що ОСОБА_2 після смерті її батька за власні кошти сплачена заборгованість по податкам будівельно-монтажного колективного підприємства «Промінь» у розмірі 4747,38 грн.
У судовому засіданні представник відповідача проти припинення юридичної особи будівельно-монтажного колективного підприємства «Промінь» заперечувала та зауважила, що вона з ОСОБА_5 як спадкоємці мають право самостійно ліквідувати підприємство.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з таких підстав.
Будівельно-монтажне колективне підприємство «Промінь» (ідентифікаційний код 13390451) зареєстроване виконавчим комітетом Рубіжанської міської ради Луганської області 30 серпня 1990 року за реєстраційним номером 464 (включення відомостей про юридичну особу до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 18 лютого 2005 року за № 1390120 0000 000241). На обліку відповідач перебуває у Рубіжанській ОДПІ Луганської області з 30 серпня 1990 року за № 1046, про що зазначено у висновках від 30 листопада 2010 року № 8440 та від 17 січня 2011 року № 267/15 (арк. справи 8, 40) та свідчить довідка про взяття на облік платника податків від 01 грудня 2010 року № 1046 (арк. справи 5).
Юридичні особи відповідно до вимог пунктів 1, 2, 3 частини 1 статті 9 Закону України від 25 червня 1991 року № 1251-XII «Про систему оподаткування» (який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин та звернення до суду з даним позовом) зобовязані вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами; подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, повязані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обовязкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлені законами терміни.
Порядок, строки та умови надання декларацій та фінансової звітності встановлені спеціальним податковим законодавством.
Відповідно до статті 33 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обовязків іншим юридичним особам- правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом.
У відповідності із частиною 2 статті 38 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є:
- визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути;
- провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом;
- невідповідність мінімального розміру статутного фонду юридичної особи вимогам закону;
- неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону;
- наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
Висновками Рубіжанської обєднаної державної податкової інспекції Луганської області від 30 листопада 2010 року № 8440 та від 17 січня 2011 року № 267/15 підтверджується, що останньою датою здачі відповідачем податкової звітності є 28 листопада 2008 року.
Згідно довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 23 листопада 2010 року № 7612219 записом від 11 березня 2008 року за № 1 390 143 0003 000241 внесено інформацію щодо відсутності юридичної особи за вказаною адресою.
Відповідно до частини 1 статті 33 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» державна реєстрація припинення юридичної особи проводиться у разі постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи.
Підставами для постановлення судового рішення про припинення юридичної особи, зокрема, є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону та наявність в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням (абзац 5 та 6 частини 2 статті 38 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців»).
Згідно з пунктом 17 статті 11 Закону України від 04 грудня 1990 року № 509-XII «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації субєкта підприємницької діяльності.
Відповідно до пункту 8.6 розділу 8 Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 19 лютого 1998 року № 80 (в редакції наказу Державної податкової адміністрації України від 17 листопада 1998 року № 552) і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 березня 1998 року за № 172/2612 (який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин та звернення до суду з даним позовом), якщо платник податків не має заборгованості перед бюджетом, та у разі неподання протягом одного року в органи державної податкової служби податкових декларацій, документів податкової звітності, то керівник органу державної податкової служби приймає рішення у вигляді розпорядження відносно платника податків про звернення до суду або господарського суду із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації платника податків, постановлення судового рішення про припинення юридичної особи чи підприємницької діяльності фізичної особи- підприємця.
Зазначені повноваження органів державної податкової служби щодо звернення до суду із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності слід розуміти як право на позов про припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця на підставі Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», оскільки відповідно до прикінцевих положень зазначеного Закону, який набрав чинності з 01 липня 2004 року, закони та нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому закону.
Такий висновок можливо зробити на підставі аналізу положень пункту 3 частини 1 статті 10 Закону України від 04 грудня 1990 року № 509-XII “Про державну податкову службу в Україні”, відповідно до якого до функцій податкових органів належить контролювання своєчасності подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевірка достовірності цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів. Застосування наслідків, передбачених Законом України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» за неподання декларацій та фінансової звітності можливо лише на підставі рішення суду.
Крім того, відповідно до прикінцевих положень зазначеного Закону, який набрав чинності з 01 липня 2004 року, закони та нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому закону.
Таким чином, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду з позовами про припинення підприємницької діяльності фізичних осіб.
За таких обставин суд вважає, що в судовому засіданні знайшли підтвердження підстави для припинення юридичної особи.
Відповідно до частини 1 статті 38 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» суд, який постановив рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язане з банкрутством юридичної особи, у день набрання таким рішенням законної сили направляє його копію державному реєстратору за місцезнаходженням юридичної особи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення.
Посилання відповідача в обґрунтування заперечень проти позову на те, що причиною не надання податкових декларацій, бухгалтерської звітності та інших документів і відомостей, повязаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, є факт смерті директора підприємства судом не приймаються до уваги з огляду на таке.
Судом встановлено, що на момент подання останньої податкової декларації та документів бухгалтерської звітності у будівельно-монтажного колективного підприємства «Промінь» був відсутній керівник (керівник будівельно-монтажного колективного підприємства «Промінь» ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією свідоцтва НОМЕР_1 про смерть, виданого ІНФОРМАЦІЯ_1 відділом реєстрації актів цивільного стану Рубіжанського міського управління юстиції Луганської області (арк. справи 20), а нового керівника ОСОБА_5, згідно протоколу від 18 грудня 2009 року № 1 загальних зборів членів будівельно-монтажного колективного підприємства «Промінь» призначено лише 18 грудня 2009 року (арк. справи 41)).
Порядок, строки та умови надання декларацій та фінансової звітності встановлені спеціальним податковим законодавством.
Відповідно до підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин та звернення до суду з даним позовом) податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:
а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків),- протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;
б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків),- протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);
в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом “г” підпункту 4.1.4 цього пункту,- протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;
г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян),- до 1 квітня року, наступного за звітним.
Відсутність на підприємстві відповідача керівника незалежно від будь-яких обставин не звільняє підприємство від обовязку подання до податкового органу податкових декларацій.
Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 КАС України, а також те, що позивач відповідно до пункту 15 частини 1 статті 4 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 7-93 “Про державне мито” від сплати державного мита (судового збору) звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем- фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 18 січня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 24 січня 2011 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Керуючись статтями 33, 38 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців», статтею 9 Закону України від 25 червня 1991 року № 1251-XII «Про систему оподаткування», статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 105, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Припинити юридичну особу будівельно-монтажне колективне підприємство «Промінь» (ідентифікаційний код 13390451, місцезнаходження: Луганська область, м. Рубіжне, провулок Першотравневий, буд. 39-А), зареєстроване виконавчим комітетом Рубіжанської міської ради Луганської області 30 серпня 1990 року за реєстраційним номером 464 (включення відомостей про юридичну особу до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 18 лютого 2005 року за № 1390120 0000 000241).
У день набрання постановою законної сили направити її копію державному реєстратору за місцезнаходженням юридичної особи (виконавчий комітет Рубіжанської міської ради Луганської області, місцезнаходження: 93011, Луганська область, м. Рубіжне, пл. Леніна, буд. 2) для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення щодо припинення юридичної особи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Згідно з частиною 3 статті 160 КАС України постанова складена у повному обсязі 24 січня 2011 року.
СуддяТ.І. Чернявська