Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 7131/10/1570
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 січня 2011 року Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Федусик А.Г.,
розглянувшивписьмовому провадженнісправузаадміністративним позовом Управління у справах захисту прав споживачів в Одеській області Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики до Товариства з обмеженою відповідальністю „Великий куш” про стягнення штрафних санкцій на суму 1700 грн., -
В С Т А Н О В И В :
До суду звернулося Управління у справах захисту прав споживачів в Одеській області Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики (далі управління) з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю „Великий куш” (далі ТОВ) в якому зазначив, що до управління від Бюро естетики міського середовища та зовнішньої реклами управління архітектури та містобудування виконавчого комітету Одеської міської ради надійшло подання про накладення штрафних санкцій з матеріалами перевірки дотримання Правил розміщення зовнішньої реклами у м.Одесі. З метою отримання необхідної інформації та пояснень і перевірки наявних матеріалів щодо порушення законодавства про рекламу, відповідачу направлено відповідні запити, але ці запити повернулися у зв’язку з відсутністю відповідача за зареєстрованою адресою. 23.04.2009 року посадовими особами управління складено протокол №26 про порушення вимог п.2 ст.26 Закону України „Про рекламу”, що виразилося у ненаданні інформації про вартість розповсюдження реклами з порушенням. На підставі протоколу №26 від 23.04.2009 року начальником управління прийнято рішення №38 від 22.05.2009 року про застосування до відповідача штрафної санкції у вигляді накладення штрафу в розмірі 1700 грн., які до цього часу відповідачем не сплачені. Зазначене стало підставою для звернення до суду з цим позовом в якому позивач просить стягнути з відповідача штрафні санкції у розмірі 1700 грн., виходячи з вимог Закону.
Представник управління надав суду заяву про розгляд справи у письмовому провадженні (а.с.44).
Представник відповідача в судове засідання не з’явився. Про час та місце судового засідання повідомлявся належним чином. Повернувся поштовий конверт з судовою повісткою з відміткою пошти про те, що поштовий конверт з судовою повісткою повернуто за закінченням терміну зберігання (а.с.36, 39).
Відповідно до ч.11 ст.35 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Суд, відповідно до ч.6 ст.128 КАС України, ухвалив про розгляд справи у письмовому провадженні.
Вислухавши пояснення представника позивача, вивчивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив наступне.
Згідно з Положенням про Державний комітет України з питань технічного регулювання та споживчої політики, затвердженим Указом Президента України від 18 березня 2003 року №225, Держспоживстандарт є спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів, стандартизації, метрології, підтвердження відповідності.
Територіальні органи входять до системи органів Держспоживстандарту в межах своїх повноважень здійснюють державний захист прав споживачів.
Управління у справах захисту прав споживачів в Одеській області підпорядковується Державному комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики та є його територіальним органом.
Відповідно до Законів України "Про захист прав споживачів", "Про рекламу", "Про стандартизацію", "Про підтвердження відповідності", "Про метрологію та метрологічну діяльність"; Декретів Кабінету Міністрів України: "Про стандартизацію і сертифікацію", "Про державний нагляд за додержанням стандартів, норм і правил та відповідальність за їх порушення", відповідно до «Положення про територіальні органи Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики», затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 12 вересня 2007р. №217, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26 жовтня 2007р. за №1219/14486, основними завданнями Територіальних органів є: здійснення у межах своєї компетенції контролю за дотриманням рекламодавцями вимог законодавства, захист споживачів від порушень рекламодавцями, виробниками та розповсюджувачами реклами законодавства про рекламу, вжиття до суб'єктів господарювання, які порушують права споживачів, а до рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами, які порушують законодавство про рекламу, передбачених законодавством заходів впливу.
ТОВ зареєстровано, як юридична особа, виконавчим комітетом Одеської міської ради (а.с.14-15).
Згідно з Законом України „Про рекламу" реклама - це інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару.
Бюро естетики міського середовища та зовнішньої реклами управління архітектури та містобудування виконавчого комітету Одеської міської ради направило до управління подання про накладення штрафних санкцій з матеріалами перевірки дотримання Правил розміщення зовнішньої реклами у м.Одесі відносно відповідача (а.с.7, 8-9, 10-12).
Відповідно до ст.26 Закону України «Про рекламу»державний контроль за дотриманням законодавства про рекламу у сфері прав споживачів на території м.Одеса і Одеської області здійснює Управління у справах захисту прав споживачів в Одеській області.
Відповідно до ч.2 ст. 26 цього Закону України, на вимогу органів державної влади, на які покладено контроль за дотриманням законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов’язані надавати документи, усі чи письмові пояснення, відео- та звукозапису, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю.
З метою отримання необхідної інформації та пояснень і перевірки наявних матеріалів щодо порушення законодавства про рекламу, управлінням відповідачу направлено відповідні запити, але ці запити повернуті у зв’язку з відсутністю за зареєстрованою адресою (а.с.16, 17).
23.04.2009 року посадовими особами управління складено протокол №26 про порушення вимог п.2 ст.26 Закону України „Про рекламу”, що виразилося у ненаданні інформації про вартість розповсюдження реклами з порушенням (а.с.18).
За порушення діючого законодавства України, відповідно до ст.27 Закону України «Про рекламу»та на підставі протоколу №26 від 23.04.2009 року начальником управління прийнято рішення №38 від 22.05.2009 року про застосування до відповідача штрафної санкції у вигляді накладення штрафу в розмірі 1700 грн. (а.с.22).
Відповідно до п.20 постанови Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004р. №693 сума штрафів за порушення законодавства про рекламу сплачується добровільно або стягується у судовому порядку.
На час розгляду справи сума штрафу в розмірі 1700 грн. відповідачем не сплачена.
Згідно зі ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З аналізу вказаної правової норми випливає, що дії та рішення державного органу, органу місцевого самоврядування чи їх посадової особи повинні бути прийняті в межах компетенції відповідного органу та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі зазначених норм, з урахуванням встановлених в судовому засіданні фактів, суд приходить до висновку, що приймаючи рішення про застосування до відповідача штрафних санкцій, позивач діяв на підставі та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України, та у межах наданих йому повноважень, у зв’язку з чим заявлені ним позовні вимоги про стягнення з відповідача штрафних санкцій в розмірі 1700 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
З урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, суд вважає, що позивач довів суду ті обставини, на які посилався в обґрунтування позовних вимог і вони підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.19 Конституції України, Законом України «Про рекламу», Положенням про Державний комітет України з питань технічного регулювання та споживчої політики, затвердженим Указом Президента України від 18 березня 2003 року №225, ст.ст.2,4,69-71,35,128,158-163 КАС України, суд –
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов Управління у справах захисту прав споживачів в Одеській області Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Великий куш» на користь державного бюджету суму штрафу в розмірі 1700 грн. код платежу 21081100 на р/р 31111106700008 в ГУДКУ в Одеській області Приморський район, МФО 828011, одержувач ГУДКУ в Одеській області, ЄДРПОУ 23213460, код виду сплати (105).
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя А.Г.Федусик
20 січня 2011 року