Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ 11 січня 2011 року № 2а-6310/09/2370 м. Черкаси
09год. 47хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Новікової Т.В.,
при секретарі Найдьон А.В.,
за участю представника позивача Власенко В.В. (за довіреністю), за участю представника відповідача Поліщука Д.В. (за довіреністю), розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у м. Черкаси до товариства з обмеженою відповідальністю «Магазин №221»про стягнення штрафних (фінансових) санкцій, ВСТАНОВИВ: Державна податкова інспекція у м. Черкаси звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Магазин №221»штрафні (фінансові) санкції у сумі 4 646 грн. 20 коп. В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на порушення відповідачем, вимог п.п.1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995р. №265/95 (далі Закон № 265), щодо проведення розрахункової операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок. Ухвалою суду від 11.02.2010р. зупинено провадження в адміністративній справі №2а-6310/09/2370 до набрання законної сили судового рішення в іншій адміністративній справі №2а-14/10/2370, яке оскаржувалося в апеляційному порядку та відповідно до ухвали суду від 04.01.2011р. поновлено провадження у справі №2а-6310/09/2370, призначено розгляд справи на 04.01.2011р.
Під час судового засідання представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити позов.
Відповідач до зали судового засідання зявився, проти позову заперечував в повному обсязі та просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.
Розглянувши поданий адміністративний позов та додані до нього матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких грунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ТОВ «Магазин №221», зареєстроване виконавчим комітетом Черкаської міської ради 14.03.1996р. за №1026120 0000 005717, ідентифікаційний номер 22802898, відповідно до копії свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця № 616516 серія А00, перебуває на обліку як платник податків в ДПІ у місті Черкаси з 20.03.1996 року за №1457, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків від 09.12.2009 року №1360/29-012 (а.с.5).
Працівниками державної податкової адміністрації Черкаської області ОСОБА_3 та ОСОБА_4 в присутності продавця магазину ОСОБА_5 проведено перевірку за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, про що складено акт №001876 від 13.10.2009 р.
Проведеною перевіркою магазину, який знаходиться за адресою: м. Черкаси, вул. Благовісна, 244 встановлено факт реалізації товару на загальну суму 50 грн. 65 коп., а саме: 1 пляшки коньяку «Бучач»вартістю 47 грн. 15 коп. та 1 пачки цигарок «Кент класік»вартістю 9 грн. 50 коп. Продавець отримала готівку номіналом 100 грн., кошти поклала до скриньки реєстратора розрахункових операцій, звідки провела розрахунок, видала товар, здачу, провела розрахункову операцію через реєстратор розрахункових операцій, роздрукувала та видала документ невстановленої форми, на якому не зазначено назви господарської одиниці, що є порушенням п.1 ст.3 (Закон України № 265/95).
Встановлено, що ТОВ «Магазин № 221»порушило вимоги п.3.2 Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 1 грудня 2000 р. №614 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 лютого 2001 р. за №105/5296 установлені в даному Положенні до змісту розрахункових документів та розрахункові операції за продані товари за 13.10.2009 р. через РРО MINI 000.04 МЕ, зав. №64111359, фіс. №230700798 на загальну суму продаж за 13.10.2009 р. 929 грн. 24 коп. з роздрукуванням неналежного розрахункового документа, на якому не вказано назви господарської одиниці.
На підставі акту перевірки від 13.10.2009р. №001876 складено розрахунок фінансових санкцій, в якому за порушення п.1 ст.3 Закону № 265/95 від 06.07.1995р., яким визначено штрафні (фінансові) санкції відповідно до п. 1 ст. 17 Закону України № 265/95 від 06.07.1995р. у сумі 4 646 грн. 20 коп.
Згідно рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій форми «С»№0001362303 від 21.10.2009р. державної податкової інспекції у м. Черкаси за порушення п.1 ст.3 Закону України №265 до ТОВ «Магазин№221»застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 4646 грн.20 коп.
Спеціальним законом, який визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, є Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995р. № 265/95-ВР, що зобовязує субєктів підприємницької діяльності забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з видачею відповідного розрахункового документу, а також зберігати фіскальні звітні чеки в книгах обліку розрахункових операцій.
Відповідно до ст.2 Закону України № 265/95-ВР, розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Згідно абзацу 15 статті 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну (аб.15 ст.2 Закону України №265/95 ВР).
Пунктом 1 статті 3 Закону України № 265/95-ВР передбачено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Статтею 8 Закону України № 265/95-ВР, передбачено, що форма, зміст розрахункових документів, порядок реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, а також форма та порядок подання звітності, пов'язаної із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій або використанням розрахункових книжок, встановлюються Державною податковою адміністрацією України.
Відповідно до п.п. 3.1, 3.2 Положення про форму та зміст розрахункового документа, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 1 грудня 2000 року № 614, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 5 лютого 2001 року за № 105/5296 (даліПоложення), фіскальний касовий чек на товари (послуги) це розрахунковий документ, надрукований реєстратором розрахункових операцій при проведенні розрахунків за продані товари (надані послуги), який повинен містити такі обов'язкові реквізити: назву господарської одиниці; адресу господарської одиниці; для СПД, що зареєстровані як платники ПДВ, - індивідуальний податковий номер платника ПДВ, який надається згідно з Законом України «Про податок на додану вартість»; перед номером друкуються великі літери «ПН».
Як вбачається з матеріалів справи, в дозволі №1787 від 11.12.2008 р. (а.с.32) на розміщення об'єкту торгівлі, який виданий ТОВ «Магазин № 221»на підставі рішення міськвиконкому від 08.11.2007 р. №1562, вказується місце здійснення торгівлі: Магазин № 221 вул. Благовісна, 244.
Представником позивача надані копії трьох касових чеків від 13.10.2009 р., в яких вказані наступні реквізити: ТОВ Магазин 221, в. Благовісн. 244, ПН228028923016, ФН2301010798. Тобто назва господарської одиниці, яка вказана у касових чеках ідентична з назвою господарської одиниці, що вказана в дозволі №1787 від 11.12.2008 р. Таким чином, зазначена господарська одиниця Магазин №221 співпадає з субєктом господарювання ТОВ Магазин №221, що не є порушенням податкового законодавства.
З врахуванням наявних в матеріалах справи доказів та думки представників сторін, відповідно до ст. 159 КАС України та на підставі повного і всебічного зясування обставин справи, які підтверджені доказами, дослідженими в судовому засіданні, оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного.
Кодексом адміністративного судочинства України (ч.3 ст.2) передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Як вбачається з матеріалів справи, судове рішення від 26.01.2010р., яке набрало законної сили в адміністративній справі №14/10/2370 за позовом ТОВ «Магазин №221»до ДПІ у місті Черкаси про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 4646 грн. 20 коп., на підставі акту перевірки №001876 від 13.10.2009р. Обставини справи, які були предметом розгляду в адміністративній справі №2а-14/10/2370 є взаємоповязані з адміністративною справою №2а-6310/09/2370, а тому є преюдиційним для даної адміністративної справи.
КАС України встановлює обовязковість судового рішення як одного з основних положень адміністративного процесу і закріплює його значення як принципу адміністративного судочинства і закріплює його значення як принцип адміністративного судочинства, адже виконання судового рішення є кінцевою метою судового захисту особи.
Отже, суд приходить до висновку, що рішення про застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій №0001362303 від 21.10.2009 року у розмірі 4 646 грн. 20 коп. прийнято не правомірно.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Отже, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
На підставі ч.3 ст.160 КАС України в судовому засіданні 11.01.2011 р. проголошено вступну та резолютивну частину постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі здійснюватиметься з урахуванням вимог ст.167 КАС України, про що повідомлено сторін в судовому засіданні.
Керуючись ст. 69, 71, 94, ст.ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку, передбаченому ст. ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлений 17 січня 2011 року.
СуддяТ.В. Новікова