ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
11 січня 2011 р.Справа №2а-13265/10/4/0170 об 11:00
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Циганової Г.Ю. , при секретарі судового засідання Антоновій А.В., за участі представників сторін:
від позивача - Барилюк М.М.;
від відповідача - не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в АР Крим
до Кримської республіканської організації Всеукраїнської асоціації жінок "Славія"
про примусовий розпуск об'єднання громадян
Суть спору: Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в АР Крим (далі - позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом до Кримської республіканської організації Всеукраїнської асоціації жінок "Славія" (далі - відповідач) про примусовий розпуск об'єднання громадян.
Позов мотивовано порушенням відповідачем вимог статей 13, 15, 24, 25, 26 Закону України "Про об'єднання громадян" у зв'язку із тим, що відповідач не знаходиться за адресою, вказаною у статутних документах, не реєструє зміни до статуту щодо свого місцезнаходження, не звітує до податкових органів і органів Пенсійного фонду України, а також тим, що порушення законодавства не були усунуті відповідачем після направлення письмового попередження.
Ухвалами суду від 29.11.2010 року відкрито провадження у справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, надав пояснення по суті спору.
Відповідач явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлений за адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України. Повістка про виклик в судове засідання повернулась на адресу суду із відміткою про незнаходження адресата за вказаною адресою. Згідно із вимогами ч. 11 ст. 35 КАС України повістка вважається врученою належним чином.
Враховуючи, що матеріали справи містять достатньо доказів для з'ясування обставин у справі, суд, керуючись статтею 128 КАС України, вважає можливим розглянути справу за відсутності представника відповідача.
Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Згідно з Положенням про Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головні управління юстиції в областях, мм. Києві та Севастополі, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 14.02.2007 року № 47/5 (далі - Положення) Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головні управління юстиції в областях, мм. Києві та Севастополі (далі - управління юстиції) підпорядковуються Міністерству юстиції України (далі - Мін'юст) та є його територіальними органами.
Відповідно до абзацу дев'ятого пункту 3 Положення одним з основних завдань є здійснення легалізації місцевих об'єднань громадян та реєстрації інших юридичних осіб у порядку, установленому чинним законодавством, здійснення в межах компетенції контролю за їх діяльністю.
Відповідно до ст. 25 Закону України “Про обєднання громадян" і Положення про порядок легалізації обєднань громадян, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 26.02.1993 року № 140 на органи юстиції покладено функції державної реєстрації і контролю за діяльністю громадських організацій. Відтак, відповідно до п. 4 ст. 17 Закону України “Про обєднання громадян" органи юстиції мають право звертатися з позовами до адміністративного суду про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян.
Положеннями ч. 1 ст. 1 Закону України "Про обєднання громадян" визначено, що обєднанням громадян є добровільне громадське формування, створене на основі єдності інтересів для спільної реалізації громадянами своїх прав і свобод. Легалізація (офіційне визнання) об'єднань громадян, згідно із ст. 14 Закону України "Про обєднання громадян" є обовязковою і здійснюється шляхом їх реєстрації або повідомлення про заснування. Діяльність обєднань громадян, які не легалізовані або примусово розпущені за рішенням суду, є протизаконною. Після реєстрації обєднання громадян воно набуває статус юридичної особи. Легалізація громадської організації здійснюється відповідно Міністерством юстиції України, місцевими органами державної виконавчої влади, виконавчими комітетами сільських, селищних, міських Рад народних депутатів.
Відповідача зареєстровано Головним управлінням юстиції в АР Крим 11.08.2000 року, адреса, вказана у статутних документах - м. Сімферополь, вул. К. Пушкіна, 8, кв. 17 (ідентифікаційний код 24406764).
Відповідно до ч. 2 ст. 25 Закону України “Про обєднання громадян" органи, що проводять легалізацію обєднань громадян, здійснюють контроль за додержанням ними положень статуту.
Перевіркою Головного управління юстиції статутної діяльності організації було встановлено, що за адресою, вказаною у статутних документах відповідача, останній не знаходиться, у звязку з чим проведення перевірки стало неможливим. Про відсутність організації складено акт від 02.10.2007 року.
Згідно із ст. 13 Закону України "Про обєднання громадян" інформація стосовно місцезнаходження організації є невідємною частиною статуту організації. Згідно статті 15 вищезгаданого Закону зміни та доповнення до статуту підлягають обовязковій реєстрації.
Як вбачається з п. 3 статті 4 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" зміни до установчих документів юридичної особи підлягають обовязковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру.
Судом встановлено, що відповідачем документи на реєстрацію змін до статуту у звязку зі зміною місцезнаходження відповідача до органу реєстрації не надавались.
Таким чином, відповідачем порушено вимоги ст. 15 Закону України "Про обєднання громадян" та статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" в частині обовязкової реєстрації змін у статутних документах.
Згідно із ст. 29 Закону "Про обєднання громадян" якщо обєднанням громадян вчинено правопорушення, яке не тягне за собою обовязкового застосування іншого виду стягнення, передбаченого цим Законом, відповідний легалізуючий орган виносить письмове попередження.
Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим на підставі ст. ст. 28, 29 Закону України "Про обєднання громадян" винесено попередження № 03-19/75 від 14.01.2010 року (а.с. 9), у якому вимагалось надати інформацію про статутну діяльність організації.
Не зважаючи на це, інформацію про здійснення статутної діяльності організацією надано не було.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Згідно із Законом України "Про оподаткування прибутку підприємств" відповідач є неприбутковою організацією, а також на підставі положень ст. 85 Цивільного кодексу України є непідприємницьким товариством яке не має на меті одержання прибутку для його наступного розподілу між учасниками.
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України "Про обєднання громадян" обєднання громадян повинні у встановленому порядку подавати фінансовим органам декларації про свої доходи та витрати.
Однак згідно із даними Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим, відповідач перебуває на обліку як платник стразових внесків, але звітність не надає з січня 2008 року (а.с. 11).
Згідно із даними Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим (а.с. 12) відповідач знаходиться на податковому обліку, але звітність не надає з І кварталу 2008 року.
За таких обставин суд дійшов висновку, що відповідач не знаходиться за юридичною адресою, не надає звітність по обовязкових платежах, що є порушенням ст.ст. 24, 26 Закону України "Про обєднання громадян" і заподіює шкоду інтересам держави, зважаючи на неможливість держави в особі уповноважених нею органів контролювати фінансово-господарську діяльність громадської організації.
Згідно з частиною 1 статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги і заперечення.
Відповідачем не надало суду доказів виконання попередження Головного управління юстиції та усунення порушень законодавства.
Відповідно до п. 3 статті 32 Закону України "Про обєднання громадян" примусовий розпуск (ліквідація) обєднань громадян за поданням реєструючого органу або прокурора, здійснюється за рішенням суду у разі продовження протиправної діяльності після накладення стягнень передбачених вищезгаданим законом.
Відповідач після винесення попередження продовжує ухилятись від державного контролю, порушуючи тим самим статтю 25 Закону України "Про об'єднання громадян", тому знайшов підтвердження факт існування законної підстави для примусового розпуску (ліквідації) громадської організації.
Відповідно до частини 3 статті 32 Закону України "Про обєднання громадян" , про примусовий розпуск (ліквідацію) обєднання громадян реєструючий орган протягом пятнадцяти днів після набрання рішенням суду законної сили повідомляє у засобах масової інформації.
Згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є субєкт владних повноважень, і відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.
У звязку зі складністю справи судом 11.01.2011 року проголошені вступна та резолютивна частини постанови, постанову у повному обсязі складено 14.01.2011 року.
Керуючись статтями 94, 158-163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Примусово розпустити (ліквідувати) Кримську республіканську організацію Всеукраїнської асоціації жінок "Славія" (м. Сімферополь, вул. Пушкіна, 8, кв. 17 ідентифікаційний номер 24406764), зареєстровану Головним управління юстиції Міністерства юстиції України в АР Крим 11.08.2000 року.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання її копії.У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня отримання її копії. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Циганова Г.Ю.