Постанова № 13447946, 20.12.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.12.2010
Номер справи
2а-26473/10/0570
Номер документу
13447946
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 грудня 2010 р. справа № 2а-26473/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 12.15

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Михайлик А.С.

при секретаріГончар О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу

за позовом Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька

доПриватного підприємства «Пакер ЛТД»

про стягнення заборгованості в сумі 5208,91 грн.

за участю:

від позивача: Бистров М.І. (за дов. № 170/10 від 10.08.2010 року)

від відповідача: не зявився

Державна податкова інспекція у Куйбишевському районі м. Донецька звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Приватного підприємства «Пакер ЛТД» про стягнення податкової заборгованості в сумі 5208,91 гривень.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначав, що станом на момент подання позовної заяви до суду за Приватним підприємством «Пакер ЛТД» обліковується сума податкового боргу у розмірі 5208,91 грн., з яких з податку на прибуток у розмірі 851,99 грн. (основний платіж 561,47 грн., штрафні санкції 290,52 грн.) з податку на додану вартість у розмірі 4040,00 грн. (основний платіж 3700,00 грн., штрафні санкції 340,00 грн.), по комунальному податку у розмірі 316,92 грн. (штрафні санкції з урахуванням наявної переплати). Зазначена заборгованість виникла на внаслідок несвоєчасної сплати платником податків самостійно узгодженої суми податкових зобовязань та суми податкових зобовязань, нарахованих податковими повідомленнями рішеннями від 02.07.2009 року № 0007991500/0/9034, від 02.02.2010 року № 0004511500/0/1618, від 01.06.2009 року № 0004731500/0/7555, від 01.06.2009 року № 0004741500/0/7555, які не оскаржувались відповідачем та не скасовані на час подання позову.

Позивач зазначав, що прийняті ним заходи, направлені на погашення наявної суми боргу відповідача, не призвели до позитивних результатів, що стало підставою для звернення позивача до суду із позовом про стягнення з відповідача наявної суми боргу.

Посилаючись на порушення відповідачем вимог статті 9 Закону України «Про систему оподаткування», якою на платників податків покладений обовязок щодо своєчасної та повної сплати податків та зборів у встановлені законом терміни, приписи підпункту 3.1.1. пункту 3.1 статті 3, підпункту 5.4.1 пункту 5.4., підпункту 5.3.1. пункту 5.3., статті 5 Закону України «Про порядок погашення заборгованості перед бюджетом та державними цільовими фондами», позивач просив суд стягнути з відповідача суму податкової заборгованості в сумі 5208,91 грн.

В судовому засіданні представник позивача в повному обсязі підтримав заявлені в позовній заяві вимоги.

Представник відповідача до судового засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, повноважного представника не направив, заперечень, клопотань про відкладення розгляду справи чи будь-яких інших заяв до суду не надав.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності представника відповідача.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та заслухавши пояснення представника позивача, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідач Приватне підприємство «Пакер ЛТД» є юридичною особою, зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за кодом 33621112, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців та Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи, копії яких наявні в матеріалах справи (арк. справи 55-56). Відповідно до довідки № 273 від 28.05.2008 року як платник податків відповідач зареєстрований та обліковується в Державній податковій інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька (позивач у справі) (арк. справи 58).

За інформацією зворотного боку облікової картки відповідача з податку на прибуток, за відповідачем обліковується заборгованість у сумі 851,99 грн., з яких за основним платежем 561,47 грн., штрафні санкції 290,52 грн.

За інформацією зворотного боку облікової картки платника податку на додану вартість, за відповідачем обліковується заборгованість у сумі 4040,00 грн., з яких за основним платежем 3700,00 грн., сума штрафних санкцій 340,00 грн.

За інформацією зворотного боку облікової картки за відповідачем обліковується заборгованість зі сплати комунального податку у розмірі 316,92 грн.(штрафні санкції).

Згідно статті 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Відповідно до пунктів 1, 2, 11 статті 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Тобто, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені Законом України «Про державну податкову службу в Україні».

Облік платників податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється органами державної податкової служби та іншими державними органами відповідно до законодавства.

Згідно статті 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів) та сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Статтею 14 Законом України "Про систему оподаткування" податок на прибуток підприємств та податок на додану вартість віднесені до загальнодержавних податків та зборів.

Статтею 15 Закону України "Про систему оподаткування" комунальний податок віднесений до місцевих податків та зборів.

Порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, порядок оскарження дій органів стягнення визначені Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Підпунктом 4.1.4. пункту 4.1. статті 4 зазначеного Закону визначено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Якщо податкова декларація за квартал, півріччя, три квартали або рік розраховується наростаючим підсумком на підставі показників базових податкових періодів, з яких складаються такі квартал, півріччя, три квартали або рік (без урахування авансових внесків) згідно з відповідним законом з питань оподаткування, така декларація подається у строки, визначені цим пунктом для такого базового податкового періоду.

Пунктом 5.1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» передбачено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Пунктом 5.3. статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» визначені строки погашення податкового зобов'язання. Відповідно до підпункту 5.3.1. платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Підпунктом 5.2.1 пункту 5.2. статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту. Згідно частини 3 підпункту 5.3.1. пункту 5.3. статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Щодо виникнення податкового богу відповідача з податку на прибуток підприємств.

Визначення платників податку на прибуток, об'єкти, база та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету визначені Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств».

Відповідно до пункту 11.1. статті 11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» для цілей цього Закону використовуються такі податкові періоди: календарні квартал, півріччя, три квартали, рік. Податковий період починається з першого календарного дня податкового періоду і закінчується останнім календарним днем податкового періоду, крім виробників сільськогосподарської продукції, визначених статтею 14 цього Закону, для яких річний податковий період починається з 1 липня поточного звітного (бюджетного) року.

Порядок нарахування та строки сплати податку визначені статтею 16 зазначеного Закону.

Пунктом 16.1. визначено, що платники податку самостійно визначають суми податку, що підлягають сплаті.

Відповідно до пункту 16.4. статті 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» податок за звітний період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду.

09 лютого 2009 року відповідачем було надано до Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька декларацію з податку на прибуток підприємства за звітний податковий період 2008 рік, яким було визначено суму податкових зобовязань з податку на прибуток, що підлягає сплаті у розмірі 737,00 грн.

02 липня 2009 року Державною податковою інспекцією у Куйбишевському районі м. Донецька було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0007991500/0/9034, яким до відповідача було застосовано штрафну санкцію за несвоєчасне подання декларації з податку на прибуток за звітний податковий період 1 квартал 2009 року в сумі 170,00 грн.

02 лютого 2010 року Державною податковою інспекцією у Куйбишевському районі м. Донецька було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0004511500/0/1618, яким до відповідача було застосовано штрафну санкцію за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкових зобовязань з податку на прибуток за звітний податковий період 9 місяців 2009 року в сумі 120,52 грн.

За інформацією зворотного боку облікової картки платника податку на прибуток, за відповідачем обліковується загальна сума податкових зобовязань з податку на прибуток у розмірі 851,99 грн., з урахуванням наявної переплати у розмірі 175,53 грн.

Щодо виникнення податкового богу відповідача з податку на додану вартість.

Визначення платників податку на додану вартість, об'єкти, база та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету визначені Законом України «Про податок на додану вартість».

Згідно підпункту а пункту 2.1. статті 2 Закону України «Про податок на додану вартість», платником податку є, зокрема, будь-яка особа, яка здійснює або планує здійснювати господарську діяльність та реєструється за своїм добровільним рішенням як платник цього податку.

Відповідно до підпункту 7.8.1. пункту 7.8. статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» податковим періодом, за який платник податку на додану вартість зобов'язаний проводити розрахунки податку та сплачувати його до бюджету є один календарний місяць, крім випадків, особливо визначених цим Законом.

20 січня 2009 року відповідачем було надано до Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька декларацію з податку на додану вартість за звітний податковий період 2008 рік, яким було визначено суму податкових зобовязань з податку на додану вартість, що підлягає сплаті у розмірі 3700,00 грн.

01 червня 2009 року Державною податковою інспекцією у Куйбишевському районі м. Донецька було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0004731500/0/7555, яким до відповідача було застосовано штрафну санкцію за несвоєчасне подання декларації з податку на додану вартість за звітні податкові періоди березень квітень 2009 року в сумі 340,00 грн.

Загальна сума податкових зобовязань позивача з податку на додану вартість складає 4040,00 грн., що відповідає даним зворотного боку облікової картки, копія якої наявна в матеріалах справи.

Щодо заборгованості з комунального податку.

Відповідно до частини 3 статті 15 Закону України «Про систему оподаткування» місцеві податки і збори (обов'язкові платежі), механізм справляння та порядок їх сплати встановлюються сільськими, селищними, міськими радами відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, установлених законами України. При цьому податки і збори (обов'язкові платежі), зазначені у пункті 2 частини першої і пунктах 2 - 4, 13 та 14 частини другої цієї статті, є обов'язковими для встановлення сільськими, селищними та міськими радами за наявності об'єктів оподаткування або умов, з якими пов'язане запровадження цих податків і зборів.

Статтею 15 ДекретуКабінету Міністрів України «Про місцеві податки і збори» визначено, що комунальний податок справляється з юридичних осіб, крім бюджетних установ, організацій, планово-дотаційних та сільськогосподарських підприємств. Його граничний розмір не повинен перевищувати 10 відсотків річного фонду оплати праці, обчисленого виходячи з розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.

01 червня 2009 року Державною податковою інспекцією у Куйбишевському районі м. Донецька було прийнято податкове повідомлення рішення № 0004741500/0/7556, яким до відповідача були застосовані штрафні санкції за несвоєчасне подання податкової звітності за звітні податкові періоди березень квітень 2009 року у розмірі 340,00 гривень.

Загальна сума податкових зобовязань позивача з комунального податку складає 316,92 грн. з урахуванням наявної переплати, що відповідає даним зворотного боку облікової картки, копія якої наявна в матеріалах справи.

Наявними в матеріалах справи документами підтверджено здійснення позивачем самостійного узгодження податкових зобовязань з податку на додану вартість та з податку на прибуток, а саме: надані відповідачем до Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька податкові декларації з податку на прибуток від 09.02.2009 року; декларації з податку на додану вартість від 20.01.2009 року. Встановлений чинним законодавством строк сплати зазначених податкових зобовязань на день розгляду справи сплив. В матеріалах справи відсутні документи, які підтверджували б оскарження зазначених податкових повідомлень рішень у судовому чи адміністративному порядку, отже, зазначені податкові зобовязання також є узгодженими.

Згідно з пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону N 2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені статтею 5 вказаного Закону, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Наявними в матеріалах справи документами підтверджено, що на день розгляду справи сума узгоджених податкових зобовязань відповідача з податку на прибуток, податку на додану вартість та комунального податку за даними зворотного боку облікової картки платника податків відповідачем не сплачена.

Відповідно до пункту 1.3. ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» податковим боргом (недоїмкою) є зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Порядок направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій затверджений Наказом Державної податкової адміністрації України № 253 від 21 червня 2001 року.

Пунктом 4.9. зазначеного Порядку визначено, що у разі, якщо податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, то працівник структурного підрозділу, у якому складено таке податкове повідомлення, на підставі інформації від структурного підрозділу, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції, або відповідальна особа, визначена керівником податкового органу для виконання таких функцій, у день надходження до податкового органу такої інформації оформляє відповідний акт, у якому вказує причину, яка призвела до неможливості вручення податкового повідомлення. Зазначений акт долучається до справи платника податків. У той самий день структурний підрозділ, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції, або відповідальна особа, визначена керівником податкового органу для виконання таких функцій, розміщує податкове повідомлення на дошці податкових оголошень (повідомлень), установленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такого податкового повідомлення на дошці податкових оголошень (повідомлень), зафіксований в акті про неможливість його вручення платнику податків, вважається днем його вручення.

Як вбачається з матеріалів справи, податкові повідомлення рішення від 02.07.2009 року № 0007991500/0/9034, від 02.02.2010 року № 0004511500/0/1618, від 01.06.2009 року № 0004731500/0/7555, від 01.06.2009 року № 0004741500/0/7555 були направлені позивачем на адресу відповідача листом з повідомленням про вручення поштового відправлення, проте повернуті на адресу податкового органу з відміткою про неможливість вручення з причини незнаходження адресата за зазначеною адресою. Із врахуванням зазначеного, податковим органом були складені Акти: від 08 липня 2009 року № 330 про розміщення податкового повідомлення рішення № 0007991500/0 від 02.07.2009 року на дошці оголошень; від 09 червня 2009 року № 246 про розміщення податкових повідомлень рішень № 0004731500/0 та № 0004741500/0 від 01.06.2009 року на дошці оголошень; від 09 лютого 2010 року № 75 про розміщення податкового повідомлення рішення № 0004511500/0 від 02.02.2010 року на дошці оголошень.

Отже, податкові зобовязання відповідача, визначені податковими повідомленнями рішеннями від 02.07.2009 року № 0007991500/0/9034, від 02.02.2010 року № 0004511500/0/1618, від 01.06.2009 року № 0004731500/0/7555, від 01.06.2009 року № 0004741500/0/7555 вважаються такими, що узгоджені.

Згідно з пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону N 2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені статтею 5 вказаного Закону, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Наявними в матеріалах справи документами підтверджено, що на день звернення позивача до суду із позовом, позивачем були вчинені всі залежні від нього дії, направлені на стягнення наявної суми податкового боргу з відповідача, проте зазначені дії не призвели до позитивних результатів.

Підпунктом 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» встановлено, що підставою для примусового стягнення активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу є виключно рішення суду.

Таким чином, виходячи із змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача про наявність підстав для стягнення з позивача суми податкового боргу у розмірі 5208,91 грн., з яких з податку на прибуток у розмірі 851,99 грн. (основний платіж 561,47 грн., штрафні санкції 290,52 грн.) з податку на додану вартість у розмірі 4040,00 грн. (основний платіж 3700,00 грн., штрафні санкції 340,00 грн.), по комунальному податку у розмірі 316,92 грн. (штрафні санкції з урахуванням наявної переплати) є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно приписів частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

З огляду на зазначене, на підставі положень Закону України «Про державну податкову службу в Україні», Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Закону України «Про систему оподаткування» та керуючись ст.ст. 8 - 11, 40, 94, 112, 136, 158 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька до приватного підприємства «Пакер ЛТД» про стягнення заборгованості у розмірі 5208,91 гривень задовольнити.

Стягнути з Приватного підприємства «Пакер ЛТД» (код ЄДРПОУ 33621112, адреса: 83087, м. Донецьк, пров. Гвардійський, 15-а)

-заборгованість з податку на прибуток в розмірі 851,99 грн. (вісімсот пятдесят одна гривня 99 копійок);

-заборгованість з податку на додану вартість у розмірі 4040,00 грн. (чотири тисячі сорок гривень 00 копійок);

-заборгованість з комунального податку у розмірі 316,92 грн. (триста шістнадцять гривень 92 копійки).

В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину постанови.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 27 грудня 2010 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її отримання апеляційної скарги.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Михайлик А.С.