Постанова № 13447944, 13.12.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.12.2010
Номер справи
2а-24209/10/0570
Номер документу
13447944
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 грудня 2010 р. справа № 2а-24209/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 10.15

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Михайлик А.С.

при секретаріРябовол М.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу

за позовом Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя

доТовариства з обмеженою відповідальністю «Пасіфік»

про стягнення заборгованості в сумі 63,00 грн.

за участю:

від позивача: Гришакова Н.Є. (за дов. № 63 від 31.05.2010 року)

від відповідача: не зявився

Жовтнева міжрайонна державна податкова інспекція м. Маріуполя звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Пасіфік» про стягнення заборгованості з податку на прибуток в сумі 63,00 гривень.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначав, що станом на 09 вересня 2010 року за Товариством з обмеженою відповідальністю «Пасіфік» обліковується сума заборгованості з податку на прибуток, яка виникла внаслідок несплати товариством суми штрафних санкцій, нарахованих податковим повідомленням рішенням № 0000891510/0 від 05 травня 2010 року. Позивач зазначав, що прийняті ним заходи, направлені на погашення наявної суми боргу відповідача, не призвели до позитивних результатів, що стало підставою для звернення позивача до суду із позовом про стягнення з відповідача наявної суми боргу.

Посилаючись на порушення відповідачем вимог статті 9 Закону України «Про систему оподаткування», якою на платників податків покладений обовязок щодо своєчасної та повної сплати податків та зборів у встановлені законом терміни, приписи підпункту 3.1.1. пункту 3.1 статті 3, підпункту 5.4.1 пункту 5.4., підпункту 5.3.1. пункту 5.3., статті 5, підпункту 4.1.4 пункту 4.1. статті 4 Закону України «Про порядок погашення заборгованості перед бюджетом та державними цільовими фондами», позивач просив суд стягнути з відповідача суму заборгованості з податку на прибуток в сумі 63,00 грн.

В судовому засіданні представник позивача в повному обсязі підтримав заявлені в позовній заяві вимоги.

Представник відповідача до судового засідання не зявився. Судом відповідачу двічі направлялась судова повістка за адресою, вказаною у позовній заяві: 87530, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Бахчиванджи, б. 10/6, кв. 7, яка була повернута поштою з відміткою «за закінченням терміну зберігання».

З урахуванням положень частини 8 статті 35, частини 1 статті 40 Кодексу адміністративного судочинства України суд визнав за можливе розглянути справу за відсутністю представника відповідача.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідач Товариство з обмеженою відповідальністю «Пасіфік» є юридичною особою, зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за кодом 24654798, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців № 6490306, копія якої наявна в матеріалах справи (арк. справи 7-9). Відповідно до довідки № 3595 від 21.09.2010 року, копія якої міститься в матеріалах справи, як платник податків відповідач зареєстрований та обліковується в Жовтневій міжрайонній державній податковій інспекції м. Маріуполя (позивач у справі) (арк. справи 6).

29 березня 2010 року, Жовтневою міжрайонною державною податковою інспекцією м. Маріуполя було проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності подання декларацій з податку на прибуток товариства з обмеженою відповідальністю «Пасіфік», про що був складений акт № 85/15-113/24654798 від 29 березня 2010 року (арк. справи 17). Відповідно до викладених в акті перевірки № 85/15-113/24654798 від 29 березня 2010 року висновків, при проведенні перевірки податківцями було встановлено порушення п.п. 4.1.4 п.4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» та п 16.4 ст. 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», а саме: неподання податкової декларації у строки, визначені законодавством.

05 травня 2010 року на підставі викладених в акті перевірки висновків, позивачем на підставі п. п. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000891510/0, яким було застосовано штрафну санкцію з податку на прибуток в сумі 170,00 грн. Із врахуванням наявної за даними зворотного боку облікової картки відповідача переплати в сумі 107,00 гривень, сума заборгованості зі сплати штрафних санкцій за податковим повідомленням рішенням № 0000891510/0 від 05 травня 2010 року була зменшена та складає 63,00 гривні.

14 червня 2010 року позивачем був складений Акт № 3/15/113 про причини неможливості вручення податкового повідомлення рішення № 0000891510/0 від 05 травня 2010 року через повернення конверту із позначкою «за закінченням строку зберігання».

29 червня 2010 року на адресу відповідача позивачем було направлено першу податкову вимогу № 1/102 на суму 310,86 грн., зазначена вимога не була отримана відповідачем, про що був складений Акт № 28/24-013 від 01 липня 2010 року про неможливість вручення податкової вимоги, зазначений акт був розміщений на дошці податкових оголошень (арк. справи 22).

20 серпня 2010 року на адресу відповідача позивачем було направлено другу податкову вимогу № 2/127 на суму 310,86 грн., зазначена вимога не була отримана відповідачем, про що був складений Акт № 32/24-013 від 03 вересня 2010 року про неможливість вручення податкової вимоги, зазначений акт був розміщений на дошці податкових оголошень (арк. справи 21).

Станом на 09 вересня 2010 року за інформацією зворотного боку облікової картки відповідача з податку на прибуток, за відповідачем обліковується заборгованість у сумі 63,00 грн. (арк. справи 20).

Згідно статті 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Відповідно до пунктів 1, 2, 11 статті 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Тобто, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків суми самостійно визначеного зобовязання з плати податку на додану вартість, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені Законом України «Про державну податкову службу в Україні».

Пунктом 3 частини 1 статті 14 Закону України "Про систему оподаткування", яким визначені принципи побудови системи оподаткування в Україні, податки і збори (обов'язкові платежі) до бюджетів та до державних цільових фондів, а також права, обов'язки і відповідальність платників, передбачено сплату податку на прибуток підприємств, у тому числі дивіденди, що сплачуються до бюджету державними некорпоратизованими, казенними або комунальними підприємствами.

Визначення платників податку на прибуток, об'єкти, база та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету визначені Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств».

Відповідно до пункту 11.1. статті 11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» для цілей цього Закону використовуються такі податкові періоди: календарні квартал, півріччя, три квартали, рік. Податковий період починається з першого календарного дня податкового періоду і закінчується останнім календарним днем податкового періоду, крім виробників сільськогосподарської продукції, визначених статтею 14 цього Закону, для яких річний податковий період починається з 1 липня поточного звітного (бюджетного) року.

Порядок нарахування та строки сплати податку визначені статтею 16 зазначеного Закону.

Пунктом 16.1. визначено, що платники податку самостійно визначають суми податку, що підлягають сплаті.

Відповідно до пункту 16.4. статті 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» податок за звітний період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду.

Облік платників податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється органами державної податкової служби та іншими державними органами відповідно до законодавства.

Згідно статті 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів) та сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, порядок оскарження дій органів стягнення визначені Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами».

Відповідно до пункту а підпункту 4.2.2. пункту 4.2. статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію.

Як вбачається з податкового повідомлення-рішення № 0000891510/0 від 05 травня 2010 року, штрафні санкції були застосовані до відповідача внаслідок неподання відповідачем у встановлені строки податкової декларації з податку на прибуток.

Підпунктом 5.2.1 пункту 5.2. статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» встановлено, що податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.

Відповідно до пункту 6.1. статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).

Порядок направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій затверджений Наказом Державної податкової адміністрації України № 253 від 21 червня 2001 року.

Пунктом 4.9. зазначеного Порядку визначено, що у разі, якщо податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, то працівник структурного підрозділу, у якому складено таке податкове повідомлення, на підставі інформації від структурного підрозділу, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції, або відповідальна особа, визначена керівником податкового органу для виконання таких функцій, у день надходження до податкового органу такої інформації оформляє відповідний акт, у якому вказує причину, яка призвела до неможливості вручення податкового повідомлення. Зазначений акт долучається до справи платника податків. У той самий день структурний підрозділ, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції, або відповідальна особа, визначена керівником податкового органу для виконання таких функцій, розміщує податкове повідомлення на дошці податкових оголошень (повідомлень), установленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такого податкового повідомлення на дошці податкових оголошень (повідомлень), зафіксований в акті про неможливість його вручення платнику податків, вважається днем його вручення.

Тобто, днем вручення податкового повідомлення-рішення № 0000891510/0 від 05 травня 2010 року про нарахування податкових зобовязань в сумі 63,00 грн. є день складення акту про неможливість вручення податкового повідомлення рішення про застосування штрафних санкцій платника податку на прибуток (арк. справи 17), тобто 14 червня 2010 року. Податкові зобовязання відповідача, визначені зазначеним податковим повідомленням-рішенням вважаються такими, що узгоджені 14 червня 2010 року.

Згідно частини 3 підпункту 5.3.1. пункту 5.3. статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Отже, граничним терміном сплати суми податкового зобовязання в сумі 63 грн., визначеного податковим повідомленням-рішенням № 0000891510/0 від 05 травня 2010 року є 24 червня 2010 року.

Відповідно до пункту 1.3. ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» податковим боргом (недоїмкою) є зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Згідно з пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону N 2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені статтею 5 вказаного Закону, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Підпунктом 6.2.1. пункту 6.2. статті 6 зазначеного Закону передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Відповідно до підпункту "а" підпункту 6.2.3 пункту 6.2. статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» перша податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк.

Відповідно до підпункту "б" підпункту 6.2.3 пункту 6.2. статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» друга податкова вимога направляється не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

На виконання зазначених вимог Закону податковим органом 29 червня 2010 року на адресу відповідача позивачем було направлено першу податкову вимогу № 1/102 на суму 310,86 грн., 20 серпня 2010 року було направлено другу податкову вимогу № 2/127 на суму 310,86 грн.

Порядок направлення органами державної податкової служби України податкових вимог платникам податків затверджений Наказом Державної податкової адміністрації України № 266 від 03 липня 2001 року.

Відповідно до пункту 5.8. зазначеного Порядку якщо податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкову вимогу у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкову вимогу, незнаходженням фактичного місцезнаходження (місця проживання) платника податків, то працівник структурного підрозділу, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції, у день повернення неврученої податкової вимоги розміщує її на дошці податкових оголошень (повідомлень). День розміщення податкової вимоги на дошці податкових оголошень (повідомлень) вважається днем вручення податкової вимоги.

Як вбачається з матеріалів справи 01 липня 2010 року був складений Акт № 28/24-013 про невручення першої податкової вимоги відповідачу (зворотній бік арк. справи 22), 03 вересня 2010 року був складений Акт № 32/24-113 про невручення другої податкової вимоги відповідачу (зворотній бік арк. справи 21).

Отже, днем вручення податкових вимог № 1/102 від 29 червня 2010 року та № 2/127 від 20 серпня 2010 року є 01 липня 2010 року та 03 вересня 2010 року відповідно.

Наявними в матеріалах справи документами підтверджено, що на день звернення позивача до суду із позовом, позивачем були вчинені всі залежні від нього дії, направлені на стягнення наявної суми податкового боргу з податку на прибуток відповідача, проте зазначені дії не призвели до позитивних результатів, та сума податкового боргу відповідача з податку на прибуток складає 63,00 грн.

Підпунктом 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» встановлено, що підставою для примусового стягнення активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу є виключно рішення суду.

Таким чином, виходячи із змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно приписів частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

З огляду на зазначене, на підставі положень Закону України «Про державну податкову службу в Україні», Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Закону України «Про систему оподаткування», Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України № 253 від 21 червня 2001 року, Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових вимог платникам податків, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України № 266 від 3 липня 2001 року та керуючись ст.ст. 8 - 11, 40, 94, 112, 136, 158 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя до Товариства з обмеженою відповідальністю «Пасіфік» про стягнення заборгованості з податку на прибуток у сумі 63,00 гривень задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Пасіфік» (код ЄДРПОУ 24654798, адреса: 87517, Донецька область, м. Маріуполь, пров. Дніпропетровський, 15) заборгованість з податку на прибуток в розмірі 63,00 гривні (шістдесят три гривні 00 копійок) на р/р 31114009700055, одержувач УДК м. Маріуполя (державний район м. Маріуполя, приморський район), код одержувача 34686694, ГУДКУ в Донецькій області, МФО 834016.

В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину постанови.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 17 грудня 2010 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її отримання апеляційної скарги.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Михайлик А.С.