Постанова № 13447929, 24.12.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.12.2010
Номер справи
2а-25564/10/0570
Номер документу
13447929
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 грудня 2010 р. справа № 2а-25564/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 10.25

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Михайлик А.С.

при секретаріГончар О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу

за позовом Прокурора Ленінського району м. Донецька

в інтересах держави

в особі Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Донецька

доВідкритого акціонерного товариства

«Донецьке автотранспортне підприємство 0513»

про стягнення заборгованості в сумі 118389,81 грн.

за участю:

від позивача: Домашенко Т.Г. (за дов. № 27429/10/10-013-5 від 12.07.2010 року)

від відповідача: не зявився

Прокурор Ленінського району м. Донецька звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Донецька до Відкритого акціонерного товариства «Донецьке автотранспортне підприємство 0513» про стягнення заборгованості у розмірі 105731,29 гривень.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначав, що станом на момент звернення до суду із позовною заявою за Відкритим акціонерними товариством «Донецьке автотранспортне підприємство 0513» обліковується сума податкового боргу у розмірі 105731,29 грн., з яких з орендної плати за землю у розмірі 49638,26 грн. (основний платіж 49617,86 грн., пеня 20,40 грн.), з податку на додану вартість у розмірі 56093,03 грн. (основний платіж 55959,20 грн., пеня 133,83 грн.). Зазначена заборгованість виникла на внаслідок несвоєчасної сплати платником податків самостійно узгодженої суми податкових зобовязань за звітні податкові періоди липень вересень 2010 року та пені за несвоєчасну сплату самостійно узгоджених податкових зобовязань.

Позивач зазначав, що прийняті ним заходи, направлені на погашення наявної суми боргу відповідача, не призвели до позитивних результатів, що стало підставою для звернення позивача до суду із позовом про стягнення з відповідача наявної суми боргу.

Посилаючись на порушення відповідачем вимог статті 9 Закону України «Про систему оподаткування», якою на платників податків покладений обовязок щодо своєчасної та повної сплати податків та зборів у встановлені законом терміни, приписи підпункту 3.1.1. пункту 3.1 статті 3, підпункту 5.4.1 пункту 5.4., підпункту 5.3.1. пункту 5.3., статті 5 Закону України «Про порядок погашення заборгованості перед бюджетом та державними цільовими фондами», позивач просив суд стягнути з відповідача суму податкової заборгованості в сумі 105731,29 грн.

В судовому засіданні 13 грудня 2010 року від представника позивача надійшла заява про збільшення позовних вимог, відповідно до якої позивач просить стягнути з відповідача суму податкової заборгованості у розмірі 118389,81 гривень, з яких: 63135,99 грн. з податку на додану вартість, 55253,82 грн. орендна плата за землю. Зазначена заборгованість виникла на внаслідок несвоєчасної сплати платником податків самостійно узгодженої суми податкових зобовязань за звітні податкові періоди серпень - жовтень 2010 року та пені за несвоєчасну сплату самостійно узгоджених податкових зобовязань.

В судовому засіданні представник позивача в повному обсязі підтримав заявлені в позовній заяві вимоги із врахуванням заяви про збільшення позовних вимог.

Представник відповідача до судового засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується наявним в матеріалах справи повідомленням про вручення поштового відправлення, повноважного представника не направив, проте через канцелярію надав до суду документи на підтвердження часткової сплати суми податкових зобовязань у розмірі 100000,00 гривень, з яких відповідно до платіжного доручення № 915 у розмірі 50 000,00 гривень в рахунок погашення орендної плити за землю та відповідно до платіжного доручення № 916 у розмірі 50000,00 гривень в рахунок погашення заборгованості з податку на додану вартість.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності представника відповідача.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та заслухавши пояснення представника позивача, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідач Відкрите акціонерне товариство «Донецьке автотранспортне підприємство 0513» є юридичною особою, зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за кодом 00858266, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, копія якої наявна в матеріалах справи (арк. справи 5-7). Відповідно до довідки № 544/10/29-014-3 від 18.10.2010 року як платник податків відповідач зареєстрований та обліковується в Державній податковій інспекції у Ленінському районі м. Донецька (позивач у справі) (арк. справи 8).

Станом на 10 грудня 2010 року за інформацією зворотного боку облікової картки відповідача з податку на додану вартість, за відповідачем обліковується заборгованість у сумі 63135,99 грн., з яких за основним платежем 62844,16 пені у розмірі 291,83 грн.

Станом на 10 грудня 2010 року за інформацією зворотного боку облікової картки платника орендної плати за землю, за відповідачем обліковується заборгованість у сумі 55253,82 грн., з яких за основним платежем 55025,97 пені у розмірі 227,85 грн.

Згідно статті 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Відповідно до пунктів 1, 2, 11 статті 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Крім того, відповідно до ст. 121 Конституції України, ст. 5 Закону України «Прор прокуратуру» основною функцією органів прокуратури України є функція по представництву інтересів держави в судах.

Тобто, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені Законом України «Про державну податкову службу в Україні».

Облік платників податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється органами державної податкової служби та іншими державними органами відповідно до законодавства.

Згідно статті 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів) та сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Статтею 14 Законом України "Про систему оподаткування" податок на додану вартість та плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) віднесені до загальнодержавних податків та зборів.

Порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, порядок оскарження дій органів стягнення визначені Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Підпунктом 4.1.4. пункту 4.1. статті 4 зазначеного Закону визначено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Якщо податкова декларація за квартал, півріччя, три квартали або рік розраховується наростаючим підсумком на підставі показників базових податкових періодів, з яких складаються такі квартал, півріччя, три квартали або рік (без урахування авансових внесків) згідно з відповідним законом з питань оподаткування, така декларація подається у строки, визначені цим пунктом для такого базового податкового періоду.

Пунктом 5.1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» передбачено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Пунктом 5.3. статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» визначені строки погашення податкового зобов'язання. Відповідно до підпункту 5.3.1. платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Щодо виникнення податкового богу відповідача з податку на додану вартість.

Визначення платників податку на додану вартість, об'єкти, база та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету визначені Законом України «Про податок на додану вартість».

Згідно підпункту а пункту 2.1. статті 2 Закону України «Про податок на додану вартість», платником податку є, зокрема, будь-яка особа, яка здійснює або планує здійснювати господарську діяльність та реєструється за своїм добровільним рішенням як платник цього податку.

Відповідно до підпункту 7.8.1. пункту 7.8. статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» податковим періодом, за який платник податку на додану вартість зобов'язаний проводити розрахунки податку та сплачувати його до бюджету є один календарний місяць, крім випадків, особливо визначених цим Законом.

Станом на 01 серпня 2010 року за даними зворотного обліку картки за позивачем обліковується переплата в сумі 1619,59 грн.

19 серпня 2010 року відповідачем було надано до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Донецька декларацію з податку на додану вартість за звітний податковий період липень 2010 року, яким було визначено суму податкових зобовязань з податку на додану вартість, що підлягає сплаті у розмірі 22307,00 грн.

15 вересня 2010 року відповідачем було надано до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Донецька декларацію з податку на додану вартість за звітний податковий період серпень 2010 року, яким було визначено суму податкових зобовязань з податку на додану вартість, що підлягає сплаті у розмірі 27006,00 грн.

18 жовтня 2010 року відповідачем було надано до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Донецька декларацію з податку на додану вартість за звітний податковий період вересень 2010 року, яким було визначено суму податкових зобовязань з податку на додану вартість, що підлягає сплаті у розмірі 23508,00 грн.

19 листопада 2010 року відповідачем було надано до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Донецька декларацію з податку на додану вартість за звітний податковий період жовтень 2010 року, яким було визначено суму податкових зобовязань з податку на додану вартість, що підлягає сплаті у розмірі 24433,00 грн.

Загальна сума самостійно узгоджених податкових зобовязань з податку на додану вартість в період з серпня по жовтень 2010 року складає 97254,00 грн. Через порушення позивачем встановлених строків сплати суми самостійно узгоджених податкових зобовязань, за даними облікової картки позивачу в період з 01 серпня 2010 року по 10 грудня 2010 року було нараховано пеню в сумі 376,57 грн. У звязку із перерахуванням позивачем грошових коштів в період з 01 серпня 2010 року по 10 грудня 2010 року в рахунок сплати суми самостійно узгоджених податкових зобовязань, в загальній сумі 32874,99 грн., з яких 84,74 грн. було направлено податковою інспекцією на погашення нарахованої пені, та із врахуванням наявної суми переплати станом на 01 серпня 2010 року в сумі 1619,59 грн., станом на 10 грудня 2010 року сума заборгованості відповідача з податку на додану вартість зменшилася до 63135,99 грн., з яких за основним платежем 62844,16 пені у розмірі 291,83 грн. Із врахуванням даних заяви про збільшення позовних вимог, саме ця сума податкового боргу вимагається позивачем до стягнення. Проте, платіжним дорученням № 916 від 22 грудня 2010 року відповідачем було перераховано 50000,00 грн. в рахунок погашення наявної суми боргу. За даними зворотного боку облікової картки відповідача, зазначена сума коштів була спрямована податковою інспекцією в сумі 49788,88 грн. в рахунок сплати основного боргу, 211,12 грн. в рахунок сплати суми нарахованої пені.

Таким чином, на день розгляду справи, із врахуванням здійсненої позивачем сплати податкових зобовязань з податку на додану вартість в сумі 50000,000 грн., сума податкового боргу, що залишилася за відповідачем складає 13135,99 грн., з яких за основним платежем 13055,28 грн., 80,71 грн. за штрафними санкціями.

Щодо виникнення податкового богу відповідача з орендної плати за землю.

Згідно частини 1 статті 17 Закону України «Про плату за землю» податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

У відповідності до статті 27 зазначеного Закону, контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.

27 січня 2010 року відповідачем було надано до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Донецька податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за звітний податковий період 2010 рік, яким було визначено суму земельного податку за 2010 рік у загальній сумі 220517,58 грн., з яких в період з січня по листопад 2010 року в сумі 18376,47 грн. на місяць, в грудні 2010 року - в сумі 18376,41 грн.

Станом на 01 серпня 2010 року за даними зворотного обліку картки за позивачем обліковується переплата за земельним податком в сумі 261,85 грн.

Загальна сума самостійно узгоджених податкових зобовязань з земельного податку в період з серпня по жовтень 2010 року складає 73505,88 грн. Через порушення позивачем встановлених строків сплати суми самостійно узгоджених податкових зобовязань, за даними облікової картки позивачу в період з 01 серпня 2010 року по 10 грудня 2010 року було нараховано пеню в сумі 259,79 грн. У звязку із перерахуванням позивачем грошових коштів в період з 01 серпня 2010 року по 10 грудня 2010 року в рахунок сплати суми самостійно узгоджених податкових зобовязань, в загальній сумі 18250,00 грн., з яких 31,94 грн. було направлено податковою інспекцією на погашення нарахованої пені, та із врахуванням наявної суми переплати станом на 01 серпня 2010 року в сумі 261,85 грн., станом на 10 грудня 2010 року сума заборгованості відповідача з земельного податку зменшилася до 55253,82 грн., з яких за основним платежем 55025,97грн., пені у розмірі 259,79 грн. Із врахуванням даних заяви про збільшення позовних вимог, саме ця сума податкового боргу вимагається позивачем до стягнення. Проте, платіжним дорученням № 915 від 22 грудня 2010 року відповідачем було перераховано 50000,00 грн. в рахунок погашення наявної суми боргу. За даними зворотного боку облікової картки відповідача, зазначена сума коштів була спрямована податковою інспекцією в сумі 49793,82 грн. в рахунок сплати основного боргу, 206,18 грн. в рахунок сплати суми нарахованої пені.

Таким чином, на день розгляду справи, із врахуванням здійсненої позивачем сплати податкових зобовязань з податку на додану вартість в сумі 50000,000 грн., сума податкового боргу, що залишилася за відповідачем складає 5253,82 грн., з яких за основним платежем 5231,15 грн., 21,67 грн. за штрафними санкціями.

Згідно з пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону N 2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені статтею 5 вказаного Закону, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Відповідно до пункту 1.3. ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» податковим боргом (недоїмкою) є зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Згідно з пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону N 2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені статтею 5 вказаного Закону, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Підпунктом 6.2.1. пункту 6.2. статті 6 зазначеного Закону передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Відповідно до підпункту "а" підпункту 6.2.3 пункту 6.2. статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» перша податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк.

Відповідно до підпункту "б" підпункту 6.2.3 пункту 6.2. статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» друга податкова вимога направляється не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

На виконання зазначених вимог Закону податковим органом 03 вересня 2010 року на адресу відповідача було направлено першу податкову вимогу № 1/394 на суму 32303,69 грн., 08 жовтня 2010 року було направлено другу податкову вимогу № 2/431 на суму 72720,04 грн.

Як вбачається з матеріалів справи зазначені вимоги були отримані відповідачем, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення та квитанцією про направлення податкової вимоги на адресу відповідача, копії яких наявні в матеріалах справи (арк. справи 16-17).

Підпунктом 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» встановлено, що підставою для примусового стягнення активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу є виключно рішення суду.

З наявних в матеріалах справи документів вбачається, що на момент розгляду справи, у звязку із здійснення позивачем самостійного погашення в сумі податкового боргу за платіжним дорученнями №№915 та 916 від 22 грудня 2010 року, сума заборгованості відповідача перед бюджетом за податком на додану вартість та земельним податком є меншою ніж та, що вимагається податковою інспекцією до стягнення. Відповідно до наявних в матеріалах справи документів, сума заборгованості відповідача складає 18389,81 грн., з яких за податком на додану вартість 13135,99 грн., за земельним податком 5253,82 грн.

Таким чином, виходячи із змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та наявних в матеріалах справи документів, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є та такими, що підлягають частковому задоволенню.

Згідно приписів частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

З огляду на зазначене, на підставі положень Закону України «Про державну податкову службу в Україні», Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Закону України «Про систему оподаткування» та керуючись ст.ст. 8 - 11, 40, 94, 112, 136, 158 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Прокурора Ленінського району м. Донецька в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Донецька до Відкритого акціонерного товариства «Донецьке автотранспортне підприємство 0513» задовольнити частково.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Донецьке автотранспортне підприємство 0513» (код ЄДРПОУ 00858266, адреса: 83005, м. Донецьк, вул. Чемпіонна, 80) на користь Державного бюджету України

-заборгованість з податку на додану вартість за липень жовтень 2010 року у розмірі 13135,99 грн. (тринадцять тисяч сімсот сто тридцять пять гривень 99 копійки), з яких 13055,28 грн. за основним платежем, 80,71 грн. сума нарахованої пені, на р/р 31117029700009, у ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016, отримувач: Державний бюджет м. Донецька (ЄДРПОУ 34687064), код платежу 14010100;

-заборгованість з орендної плати за землю за липень жовтень 2010 року у розмірі 5253,82 грн. (пять тисяч двісті пятдесят три гривні 82 копійки) з яких 5231,15 грн. за основним платежем, 21,67 грн. сума нарахованої пені, на р/р 33214812700009 у ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016, отримувач: місцевий бюджет Ленінського району м. Донецька (ЄДРПОУ 34687064), код платежу 13050200.

В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину постанови.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 29 грудня 2010 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її отримання апеляційної скарги.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Михайлик А.С.