Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 грудня 2010 р. справа № 2а-26415/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 16.45
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Михайлик А.С.
при секретаріГончар О.О.
розглянув відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу
за позовом Державного підприємства «Добропіллявугілля»
доДобропільської обєднаної державної податкової інспекції
про визнання протиправними дій та зобовязання вчинити дії
за участю:
від позивача: Коровін П.О. (за дов. № 1/2293 від 31 грудня 2009 року)
Палій І.М. ( дов. № 1/2231 від 13 грудня 2010 року)
від відповідача: Килимник В.М. (за дов. без номеру від 03 вересня 2010 р.)
Державне підприємство «Добропіллявугілля» (надалі позивач) звернулося до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Добропільської обєднаної державної податкової інспекції про зобовязання внести зміни до картки особового рахунку платника податків Державного підприємства «Добропіллявугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Новодонецька», шляхом виключення з картки особового рахунку пені за несвоєчасне погашення податкової заборгованості за користування надрами загальнодержавного значення у розмірі 33156,85 грн. як неправомірно нарахованої. В судовому засіданні до початку судового розгляду, позивач надав заяву про уточнення заявлених позовних вимог, в якій просив суд визнати неправомірними дії Добропільської обєднаної державної податкової інспекції щодо зарахування сплачених позивачем коштів в рахунок погашення податкових зобовязань в рахунок сплати наявної суми боргу без врахування визначеного платником призначення платежу; зобовязання внести зміни до облікової картки зі збору за користування надрами загальнодержавного значення шляхом відображення сплачених коштів в сумі 611243,17 грн. в рахунок сплати податкових зобовязань зі збору за користування надрами загальнодержавного значення з врахуванням визначеного призначення платежу у платіжних дорученнях та зобовязання виключити з облікової картки суму пені в сумі 29178,10 грн., нарахованої у звязку із зарахуванням сум сплачених позивачем коштів в загальній сумі 611243,17грн. без врахування визначеного платником призначення платежу.
Заявлені вимоги позивач обґрунтовував тим, що податковим органом із порушенням підпункту 16.3.3. пункту 16.3. статті 16 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» був здійснений перерозподіл сплачених платником податку сум коштів в рахунок погашення податкових зобовязань зі збору за користування надрами загальнодержавного значення в рахунок погашення суми податкового боргу, який виник у минулих звітних періодах. Позивач зазначав, що в платіжних дорученнях на сплату податкових зобовязань, ним було визначено призначення платежу, яке протиправно було не враховано відповідачем.
В судовому засіданні представники позивача підтримали заявлені позовні вимоги із врахуванням наданої заяви про уточнення позовних вимог в повному обсязі.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечувала, посилаючись на те, що положеннями пункту 7.7. Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» встановлений певний порядок погашення наявного податкового боргу. Зазначена норма має імперативний характер та є обовязковою до виконання всіма субєктами правовідносин. З огляду на зазначене, із врахуванням застосування порядку календарної черговості погашення податкових зобовязань суми коштів, сплачені позивачем кошти були направлені на погашення податкового боргу. На підставі положень підпункту 161.1. пункту 16.1. та підпункту 16.3.3 пункту 16.3. статі 16 Закону України «Про погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» відповідачем був здійснений перерозподіл сплачених позивачем коштів на суму, що спрямовується на погашення основного боргу та суму, що спрямовується в рахунок погашення пені на суму погашеного податкового боргу, про що був проінформований позивач за допомогою повідомлень. Представник відповідача наполягав на неправомірності заявлених позивачем вимог та відсутності підстав для їх задоволення.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, суд
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство «Добропіллявугілля» (надалі позивач) є юридичною особою, зареєстровано у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за кодом 32186943, обліковується як платник податків у Добропільській обєднаній державній податковій інспекції (відповідач). Шахта «Новодонецька» є відокремленим підрозділом Державного підприємства «Добропіллявугілля» без прав юридичної особи.
Протягом серпня 2009 року липня 2010 року позивачем було здійснено погашення самостійно узгоджених податкових зобовязань зі збору за користування надрами загальнодержавного значення шляхом перерахування готівкових коштів за допомогою платіжних доручень № 1229 від 19 серпня 2009 року, № 1659 від 12 листопада 2009 року, № 1778 від 07 грудня 2009 року, № 1844 від 18 грудня 2009 року, № 58 від 29 січня 2010 року, № 128 від 19 лютого 2010 року, № 284 від 19 березня 2010 року, № 59 від 30 квітня 2010 року, №177 від 29 червня 2010 року, №339 від 30 липня 2010 року.
19 серпня 2009 року відповідачем було винесено та направлено на адресу позивача повідомлення № 105070014142340 про здійснення розподілу сплаченої 19 серпня 2009 року згідно платіжним дорученням № 1229 суми податкового боргу зі збору за користування надрами загальнодержавного значення у розмірі 101969,06 грн., в рахунок погашення податкового боргу в сумі 101443,84 грн., в рахунок погашення пені в сумі 525,22 грн.
12 листопада 2009 року відповідачем було винесено та направлено на адресу позивача повідомлення № 105070014195563 про здійснення розподілу сплаченої 12 листопада 2009 року згідно платіжним дорученням № 1659 суми податкового боргу зі збору за користування надрами загальнодержавного значення у розмірі 86281,69 грн., в рахунок погашення податкового боргу в сумі 81296,50 грн., в рахунок погашення пені в сумі 4985,19 грн.
07 грудня 2009 року відповідачем було винесено та направлено на адресу позивача повідомлення № 105070014212111 про здійснення розподілу сплаченої 07 грудня 2009 року згідно платіжним дорученням № 1778 суми податкового боргу зі збору за користування надрами загальнодержавного значення у розмірі 5062,50 грн., в рахунок погашення податкового боргу в сумі 4794,51 грн., в рахунок погашення пені в сумі 267,99 грн.
18 грудня 2009 року відповідачем було винесено та направлено на адресу позивача повідомлення № 105070014219787 про здійснення розподілу сплаченої 18 грудня 2009 року згідно платіжним дорученням № 1844 суми податкового боргу зі збору за користування надрами загальнодержавного значення у розмірі 11300,00 грн., в рахунок погашення податкового боргу в сумі 10685,85 грн., в рахунок погашення пені в сумі 614,15 грн.
29 січня 2010 року відповідачем було винесено та направлено на адресу позивача повідомлення № 105070014245987 про здійснення розподілу сплаченої 29 січня 2010 року згідно платіжним дорученням № 58 суми податкового боргу зі збору за користування надрами загальнодержавного значення у розмірі 71000,00 грн., в рахунок погашення податкового боргу в сумі 66895,66 грн., в рахунок погашення пені в сумі 4104,34 грн.
19 лютого 2010 року відповідачем було винесено та направлено на адресу позивача повідомлення № 10507001463137 про здійснення розподілу сплаченої 19 лютого 2010 року згідно платіжним дорученням № 128 суми податкового боргу зі збору за користування надрами загальнодержавного значення у розмірі 39297,57 грн., в рахунок погашення податкового боргу в сумі 36183,20 грн., в рахунок погашення пені в сумі 3114,37 грн.
19 березня 2010 року відповідачем було винесено та направлено на адресу позивача повідомлення № 105070014276392 про здійснення розподілу сплаченої 19 березня 2010 року згідно платіжним дорученням № 284 суми податкового боргу зі збору за користування надрами загальнодержавного значення у розмірі 32000,00 грн., в рахунок погашення податкового боргу в сумі 28747,02 грн., в рахунок погашення пені в сумі 3252,98 грн.
30 квітня 2010 року відповідачем було винесено та направлено на адресу позивача повідомлення № 105070014296694 про здійснення розподілу сплаченої 30 квітня 2010 року згідно платіжним дорученням № 59 суми податкового боргу зі збору за користування надрами загальнодержавного значення у розмірі 104832,35 грн., в рахунок погашення податкового боргу в сумі 87850,23 грн., в рахунок погашення пені в сумі 12205,97 грн.
29 червня 2010 року відповідачем було винесено та направлено на адресу позивача повідомлення № 1105070014325296 про здійснення розподілу сплаченої 29 червня 2010 року згідно платіжним дорученням № 177 суми податкового боргу зі збору за користування надрами загальнодержавного значення у розмірі 47900,00 грн., в рахунок погашення податкового боргу в сумі 47899,69 грн., в рахунок погашення пені в сумі 0,31 грн.
30 липня 2010 року відповідачем було винесено та направлено на адресу позивача повідомлення № 105070014343061 про здійснення розподілу сплаченої 30 липня 2010 року згідно платіжним дорученням № 339 суми податкового боргу зі збору за користування надрами загальнодержавного значення у розмірі 111600,00 грн., в рахунок погашення податкового боргу в сумі 84152,62 грн., в рахунок погашення пені в сумі 2657,87 грн.
Спірними питаннями цієї справи є правомірність здійсненного відповідачем розподілу сплачених позивачем коштів та направлення сплачених позивачем сум в рахунок сплати податкового боргу без врахування самостійно визначеного позивачем призначення платежу.
Статтею 9 Закону України «Про систему оподаткування» на платників податків, окрім інших, покладений обовязок сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Платіжним дорученням № 1229 від 19 серпня 2009 року, позивач сплатив суму коштів у розмірі 101969,06 грн. із визначенням призначення платежу «платежі за користування надрами за 2-й квартал 2009 року». Згідно наявного в матеріалах справи розрахунку плати за користування надрами за вх. № 12456 від 24 липня 2009 року (арк. справи 11) сума плати за користування надрами за 2-й квартал 2009 року складає 46092,61 грн. Згідно наявного в матеріалах справи розрахунку плати за користування надрами за вх. № 12449 від 24 липня 2009 року (арк. справи 12) сума плати за користування надрами за 2-й квартал 2009 року складає 55876,45 грн. Загальна суму плати за користування надрами, нарахована позивачем у 2-му кварталі 2009 року складає 101969,06 грн.
Згідно даних облікової картки позивача сума коштів, сплачена позивачем за платіжним дорученням № 1229 від 19 серпня 2009 року була спрямована відповідачем в рахунок погашення податкового боргу в сумі 101443,84 грн. та пені в сумі 525,22 грн., про що позивача було повідомлено повідомленням № 105070014142340 від 19 серпня 2009 року.
Платіжним дорученням № 1659 від 12 листопада 2009 року (арк.. справи 25), позивач сплатив суму коштів у розмірі 86281,69 грн. із визначенням призначення платежу «платежі за користування надрами за 3-й квартал 2009 року». Згідно наявного в матеріалах справи розрахунку плати за користування надрами за вх. № 18898 від 05 листопада 2009 року (арк. справи 13) сума плати за користування надрами за 3-й квартал 2009 року складає 43490,90 грн. Згідно наявного в матеріалах справи розрахунку плати за користування надрами за вх. № 18899 від 05 листопада 2009 року (арк. справи 14) сума плати за користування надрами за 3-й квартал 2009 року складає 76790,79 грн. Загальна суму плати за користування надрами, нарахована позивачем у 3-му кварталі 2009 року складає 101969,06 грн.
Згідно даних облікової картки позивача сума коштів, сплачена позивачем за платіжним дорученням № 1659 від 12 листопада 2009 року була спрямована відповідачем в рахунок погашення податкового боргу в сумі 81296,50 грн. та пені в сумі 4985,19 грн., про що позивача було повідомлено повідомленням № 105070014195563 від 12 листопада 2009 року.
Платіжними дорученнями № 1778 від 07 грудня 2009 року, № 1844 від 18 грудня 2009 року, № 58 від 29 січня 2010 року, № 128 від 19 лютого 2010 (арк.. справи 26, 27), позивач сплатив суму коштів у розмірі 126660,07 грн. із визначенням призначення платежу «платежі за користування надрами за 4-й квартал 2009 року». Згідно наявного в матеріалах справи розрахунку плати за користування надрами за вх. № 24247від 03 лютого 2010 року (арк. справи 15) сума плати за користування надрами за 2009 рік складає 83856,29 грн. Згідно наявного в матеріалах справи розрахунку плати за користування надрами за вх. № 24248 від 03 лютого 2010 року (арк. справи 16) сума плати за користування надрами за 2009 рік складає 42803,78 грн. Загальна суму плати за користування надрами, нарахована позивачем у 4-му кварталі 2009 року складає 12660,07 грн.
Згідно даних облікової картки позивача сума коштів, сплачена позивачем за платіжними дорученнями № 1778 від 07 грудня 2009 року, № 1844 від 18 грудня 2009 року, № 58 від 29 січня 2010 року, № 128 від 19 лютого 2010 була спрямована відповідачем в рахунок погашення податкового боргу в сумі 118559,22 грн. та пені в сумі 8100,85 грн., про що позивача було повідомлено повідомленнями № 105070014212111 від 07 грудня 2009 року, № 105070014219787 від 18 грудня 2009 року № 105070014245987 від 29 січня 2010 року та № 105070014263137 від 19 лютого 2010 року.
Платіжними дорученнями № 284 від 19 березня 2010 року, № 59 від 30 квітня 2010 року (арк. справи 28, 29), позивач сплатив суму коштів у розмірі 136832,35 грн. із визначенням призначення платежу «платежі за користування надрами за 1-й квартал 2010 року». Згідно наявного в матеріалах справи розрахунку плати за користування надрами за вх. № 8052 від 06 травня 2010 року (арк. справи 17) сума плати за користування надрами за 1-й квартал 2010 року складає 86978,92 грн. Згідно наявного в матеріалах справи розрахунку плати за користування надрами за вх. № 8055 від 06 травня 2010 року (арк. справи 18) сума плати за користування надрами за 1-й квартал 2010 року складає 49853,44 грн. Загальна суму плати за користування надрами, нарахована позивачем у 1-му кварталі 2010 року складає 136832,36 грн.
Згідно даних облікової картки позивача сума коштів, сплачена позивачем за платіжними дорученнями № 284 від 19 березня 2010 року, № 59 від 30 квітня 2010 року була спрямована відповідачем в рахунок погашення податкового боргу в сумі 116597,25 грн. та пені в сумі 15458,95 грн., про що позивача було повідомлено повідомленнями № 105070014276392 від 19 березня 2010 року, № 105070014296694 від 30 квітня 2010 року.
Платіжними дорученнями № 177 від 29 червня 2010 року та № 339 від 30 липня 2010 року (арк. справи 31,32), позивач сплатив суму коштів у розмірі 159500,00 грн. із визначенням призначення платежу «платежі за користування надрами за 2-й квартал 2010 року». Згідно наявного в матеріалах справи розрахунку плати за користування надрами за вх. № 13652 від 06 серпня 2010 року (арк. справи 19) сума плати за користування надрами за 2-й квартал 2010 року складає 75909,00 грн. Згідно наявного в матеріалах справи розрахунку плати за користування надрами за вх. № 13653 від 05 серпня 2010 року (арк. справи 20) сума плати за користування надрами за 2-й квартал 2010 року складає 29568,67 грн. Згідно наявного в матеріалах справи розрахунку плати за користування надрами за вх. № 13654 від 05 серпня 2010 року (арк. справи 21) сума плати за користування надрами за 2-й квартал 2010 року складає 32434,33 грн. Згідно наявного в матеріалах справи розрахунку плати за користування надрами за вх. № 13655 від 06 серпня 2010 року (арк. справи 22) сума плати за користування надрами за 2-й квартал 2010 року складає 64449,84 грн.
Загальна суму плати за користування надрами, нарахована позивачем у 2-му кварталі 2010 року складає 202631,84 грн.
Згідно даних облікової картки позивача сума коштів, сплачена позивачем за платіжними дорученнями № 177 від 29 червня 2010 року та № 339 від 30 липня 2010 року була спрямована відповідачем в рахунок погашення податкового боргу в сумі 132056,21 грн. та пені в сумі 2658,18 грн., про що позивача було повідомлено повідомленнями № 105070014325296 від 29 червня 2010 року, № 105070014343061 від 30 липня 2010 року.
Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами є Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державним цільовим фондом».
Умови нарахування та порядок погашення пені у звязку із несвоєчасним погашенням податкових зобовязань встановлені статтею 16 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та Інструкцією про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженої Наказом Державної податкової адміністрації України № 290 від 11 червня 2003 року.
Частиною 2 підпункту 16.3.3 пункту 16.3. статті 16 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» та Пунктом 3.7 Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженою Наказом ДПА України № 290 від 11.06.2003р., визначено, що якщо платник податків не сплачує пеню разом зі сплатою податкового боргу (його частини) або не визначає її окремо у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеної пропорції), то податковий орган самостійно здійснює розподіл такої сплаченої суми на суму, що спрямовується на погашення такого податкового боргу (його частини), та суму, що спрямовується на погашення пені, нарахованої на суму такого погашеного податкового боргу (його частини), та надсилає такому платнику податків повідомлення, в якому міститься зазначена інформація.
Таким чином, передумовою для здійснення податковою інспекцією розподілу сплачених позивачем коштів є погашення ним суми податкового боргу.
Внаслідок здійсненого перерозподілу сплачених позивачем коштів за платіжним дорученням № 1229 від 19 серпня 2009 року, згідно даних зворотного боку облікової картки відповідачем було нараховано пеню в сумі 10656,82 грн.
Внаслідок здійсненого перерозподілу сплачених позивачем коштів за платіжним дорученням № 1659 від 12 листопада 2009 року, згідно даних зворотного боку облікової картки відповідачем було нараховано пеню в сумі 6042,61 грн.
Внаслідок здійсненого перерозподілу сплачених позивачем коштів за платіжним дорученням № 1778 від 07 грудня 2009 року, № 1844 від 18 грудня 2009 року, № 58 від 29 січня 2010 року, № 128 від 19 лютого 2010 року, згідно даних зворотного боку облікової картки відповідачем було нараховано пеню в сумі 7556,58 грн.
Внаслідок здійсненого перерозподілу сплачених позивачем коштів за платіжним дорученням № 284 від 19 березня 2010 року, № 59 від 30 квітня 2010 року, згідно даних зворотного боку облікової картки відповідачем було нараховано пеню в сумі 2264,96 грн.
Внаслідок здійсненого перерозподілу сплачених позивачем коштів за платіжним дорученням № 177 від 29 червня 2010 року та № 339 від 30 липня 2010 року, згідно даних зворотного боку облікової картки відповідачем було нараховано пеню в сумі 2657,33 грн.
Як вбачається з наявних в матеріалах справ документів, податковою інспекцією при спрямуванні коштів в рахунок погашення суми податкового боргу, за наслідками якого був здійснений розподіл коштів, не було враховано визначене позивачем призначення платежу.
Відповідач як орган державної влади, за приписами статті 19 Конституції України обмежений в своїх діях підставами та межами наданих повноважень, зобовязаний здійснювати надані цьому повноваження лише у спосіб, передбачений законами України. Податкове законодавство України не містить правових норм, якими би податковий орган був наділений повноваженнями щодо зміни визначеного платником податку призначення платежу.
Окрім цього, відповідно до підпункту 7.1.1. пункту 7.1. статті 7 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” джерелом самостійного погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти.
Згідно статті 139 Господарського кодексу України, кошти віднесені до визначеного в цій статті поняття «майна».
Частиною 1 статті 134 Господарського кодексу України встановлено, що суб'єкт господарювання, який здійснює господарську діяльність на основі права власності, на свій розсуд володіє, користується і розпоряджається належним йому майном.
Тобто платник податків, який є субєктом господарювання, має право розпоряджатися належним йому майном, у тому числі коштами, на свій розсуд. Право розпоряджатися своєю власністю гарантоване також статтею 41 Конституції України.
Зокрема, розпорядженням коштами є їх переказ із застосуванням платіжних інструментів, які передбачені Законом України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні». Одним з таких інструментів є платіжне доручення. Відповідно до пункту 1.30 статті 1 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» платіжним дорученням є розрахунковий документ, який містить доручення платника банку або іншій установі - члену платіжної системи, що його обслуговує, здійснити переказ визначеної в ньому суми коштів зі свого рахунка на рахунок отримувача. Встановлення форм та реквізитів розрахункових документів встановлюються Національним банком України.
Згідно з пункту 3.8 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України N 22 від 21 січня 2004 року, реквізит "Призначення платежу" платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення "Призначення платежу".
Отже, перерахування субєктом господарювання коштів за допомогою платіжного доручення, є проявом волевиявлення власника коштів, підстави перерахування коштів визначені у реквізиті “Призначення платежу” платіжного доручення.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача на положення пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами», з огляду на таке. Приписами цього підпункту встановлено загальну норму, відповідно до якої податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.
При цьому, зазначеним пунктом не передбачений перелік субєктів на яких вона розповсюджується, чи то податковий орган, чи то платник податків та не визначений механізм забезпечення її дотримання, тобто дії субєктів податкових правовідносин, які мають ними вчинятися у випадках, коли при наявності суми податкового боргу платником податків здійснюється погашення поточних податкових зобовязань.
Суд зауважує на тому, що відповідач має право спрямовувати на власний розсуд лише ті платежі платника податків, в яких такий платник не визначив призначення платежу або спрямування сплачених платником коштів неможливо за визначеним таким платником призначенням платежу.
Що стосується вчинення відповідачем дій щодо розподілу сплачених позивачем коштів за платіжними дорученнями № 1229 від 19 серпня 2009 року, № 1659 від 12 листопада 2009 року, № 1778 від 07 грудня 2009 року, № 1844 від 18 грудня 2009 року, № 58 від 29 січня 2010 року, № 128 від 19 лютого 2010 року, № 284 від 19 березня 2010 року, № 59 від 30 квітня 2010 року, №177 від 29 червня 2010 року, №339 від 30 липня 2010 року, суд зазначає на їх неправомірності, через відсутність жодних підстав для неприйняття до уваги визначеного платником призначення платежу при спрямуванні відповідачем сплачених позивачем коштів в рахунок погашення податкового боргу.
Що стосується вимог позивача в частині зобовязання відповідача здійснити коригування у картці особового рахунку позивача шляхом виключення суми нарахованої пені у звязку із здійсненим розподілом сплачених позивачем коштів суд зазначає наступне.
Відповідно до підпункту 16.1.1, пункту 16 1 та підпункту 16.3.1 пункту 16.3. статті 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені закінчується у день прийняття банком, обслуговуючим платника податків, платіжного доручення на сплату суми податкового боргу. У разі часткової сплати суми податкового боргу нарахування пені зупиняється на таку сплачену частку.
Згідно з пунктом 3.4 Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженою Наказом ДПА України № 290 від 11червня 2003 року, нарахування пені здійснюється на день фактичного погашення податкового боргу (частини податкового боргу) за кожний календарний день прострочення платежу, включаючи день такого погашення.
Згідно пункту 3.7. Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженою Наказом ДПА України № 290 від 11червня 2003 року, якщо платник податків не сплачує пеню разом зі сплатою податкового боргу (його частини) або не визначає її окремо у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеної пропорції), то податковий орган у день надходження від органу державного казначейства інформації про зарахування коштів до бюджету самостійно здійснює розподіл такої сплаченої суми на суму, що спрямовується на погашення такого податкового боргу (його частини), та суму, що спрямовується на погашення пені, нарахованої на суму такого погашеного податкового боргу (його частини).
Згідно наведених вище положень чинного законодавства України, передумовою нарахування пені у картці особового рахунку є здійснення платником податку погашення податкового боргу (частини податкового боргу). При цьому, при здійсненні платником сплати зазначеної суми податкового боргу, податковою інспекцією здійснюється розподіл сплаченої платником суми на суму, що спрямовується в рахунок погашення податкового боргу та суму, що спрямовується в рахунок погашення пені на зазначену суму податкового боргу.
З огляду на зазначене, враховуючи дійдення судом висновку про неправомірність дій відповідача щодо зміни визначеного позивачем самостійно призначення платежу у платіжних дорученнях № 1229 від 19 серпня 2009 року, № 1659 від 12 листопада 2009 року, № 1778 від 07 грудня 2009 року, № 1844 від 18 грудня 2009 року, № 58 від 29 січня 2010 року, № 128 від 19 лютого 2010 року, № 284 від 19 березня 2010 року, № 59 від 30 квітня 2010 року, №177 від 29 червня 2010 року, №339 від 30 липня 2010 року, внаслідок яких податковою інспекцією було здійснено нарахування та погашення суми пені на сплачену суму податкового боргу у розмірі 29178,10 грн., суд дійшов висновку щодо наявності підстав для задоволення вимог позивача в частині зобовязання відповідача внести зміни до облікової картки зі збору за користування надрами загальнодержавного значення шляхом відображення сплачених коштів в сумі 611243,17 грн. в рахунок сплати податкових зобовязань зі збору за користування надрами загальнодержавного значення з врахуванням визначеного призначення платежу у платіжних дорученнях та зобовязання виключити з облікової картки суму нарахованої пені в сумі 29178,10 грн., у звязку із зарахуванням сум сплачених позивачем коштів в загальній сумі 611243,17 грн. без врахування визначеного платником призначення платежу.
Враховуючи викладене та, керуючись ст. 19 Конституції України, Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженою Наказом Державної податкової адміністрації України № 276 від 18 липня 2005 року, Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженої Наказом Державної податкової адміністрації України № 290 від 11 червня 2003 року, ст. ст. 2, 7-12, 69-72, 87-98, 122-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Державного підприємства «Добропіллявугілля» до Добропільської обєднаної державної податкової інспекції про визнання неправомірними неправомірними дій Добропільської обєднаної державної податкової інспекції щодо зарахування сплачених позивачем коштів в рахунок погашення податкових зобовязань в рахунок сплати наявної суми боргу без врахування визначеного платником призначення платежу; зобовязання внести зміни до облікової картки зі збору за користування надрами загальнодержавного значення шляхом відображення сплачених коштів в сумі 611243,17 грн. в рахунок сплати податкових зобовязань зі збору за користування надрами загальнодержавного значення з врахуванням визначеного призначення платежу у платіжних дорученнях та зобовязання виключити з облікової картки суму нарахованої пені в сумі 29178,10 грн., у звязку із зарахуванням сум сплачених позивачем коштів в загальній сумі 611243,17 грн. без врахування визначеного платником призначення платежу задовольнити.
Визнати неправомірними дії Добропільської обєднаної державної податкової інспекції по зарахуванню сплачених Державним підприємством «Добропіллявугілля» коштів щодо зарахування сплачених позивачем коштів за платіжними дорученнями № 1229 від 19 серпня 2009 року, № 1659 від 12 листопада 2009 року, № 1778 від 07 грудня 2009 року, № 1844 від 18 грудня 2009 року, № 58 від 29 січня 2010 року, № 128 від 19 лютого 2010 року, № 284 від 19 березня 2010 року, № 59 від 30 квітня 2010 року, №177 від 29 червня 2010 року, №339 від 30 липня 2010 року в рахунок погашення наявної суми податкового боргу без врахування визначеного платником призначення платежу.
Зобовязати Добропільську обєднану державну податкову інспекцію Донецької області (85000, м. Добропілля, вул. пров. Радянський, 4, ЄДРПОУ 23355183) внести зміни до особового рахунку Державного підприємства “Добропіллявугілля” (85000, Донецька область, м. Добропілля, пр.-т Шевченка, 2, ЄДРПОУ 32186934) з плати за користування надрами загальнодержавного значення шляхом відображення сплачених коштів в сумі 611243,17 грн. в рахунок сплати податкових зобовязань зі збору за користування надрами загальнодержавного значення з врахуванням визначеного призначення платежу у платіжних дорученнях та зобовязання виключити з облікової картки суму нарахованої пені в сумі 29178,10 грн., у звязку із зарахуванням сум сплачених позивачем коштів в загальній сумі 611243,17 без врахування визначеного платником призначення платежу
Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства “Добропіллявугілля” (85000, Донецька область, м. Добропілля, пр.-т Шевченка, 2, ЄДРПОУ 32186934) судові витрати зі сплати судового збору (державного мита) у розмірі 3 (три) грн. 40 коп.
Вступна та резолютивна частина постанови проголошена у судовому засіданні 22 грудня 2010року.
Постанова виготовлена у повному обсязі 27 грудня 2010р.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Михайлик А.С.