Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 грудня 2010 р. справа № 2а-27259/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді <Довідник >
при секретарі< Призвище секретаря >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Лазарєва В.В.,
при секретарі Пальчиковій І.Г.,
за участю представника позивачаЕллі В.В.,
представника відповідачаТурченко Я.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до товариства з обмеженою відповідальністю «Дистрібютерські системи Донбаса НОВА» про зобовязання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області звернулася до суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Дистрібютерські системи Донбаса НОВА» про зобовязання вчинити певні дії.
Позивач обґрунтовує свої позовні вимоги тим, що відповідно до Закону України «Про ціни і ціноутворення» та «Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами в Донецькій області», затвердженого постановою КМУ від 13.12.2000 № 1819 на Державну інспекцію з контролю за цінами покладені організація та здійснення відповідно до законодавства функцій з контрою та нагляду за дотриманням центральними та місцевими органами виконавчої влади, субєктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування цін (тарифів).
На виконання Наказу від 26 травня 2010 року № 60 позивачем відповідно до п. 3.1.1 Плану роботи на ІІ квартал 2010 року була запланована перевірка відповідача.
На виконання ст. 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» позивачем було письмово повідомлено відповідача про проведення планової перевірки за десять днів до дня здійснення заходу, що підтверджується відповідною позначкою працівника відповідача на повідомленні.
Проте, при здійсненні планового заходу 31.05.2010 працівникам інспекції було відмовлено у допуску до проведення перевірки, про що надано лист-відмову. У якості підстави відмови у допуску для проведення перевірки відповідачем вказано на відсутність направлення письмового повідомлення, тобто позивачем не були виконані вимоги п. 1 ч. 1 ст. 11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».
Просить зобовязати допустити до проведення перевірки працівників інспекції для реалізації своїх законних повноважень.
У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги та наполягала на їх задоволенні.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечувала, оскільки повідомлення про проведення перевірки вручено особі, яка не є працівником товариства та не уповноважувалась ним на вчинення будь-яких дій від імені товариства. Просила відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Заслухавши думку представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
Відповідач товариство з обмеженою відповідальністю «Дистрібютерські системи Донбаса НОВА» є юридичною особою (ЄДРПОУ № 32085111).
Згідно із Наказом від 26 травня 2010 року № 60 позивачем відповідно до п. 3.1.1 Плану роботи на ІІ квартал 2010 року була запланована перевірка ТОВ «Дистрібютерські системи Донбаса НОВА».
На виконання ст. 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» позивачем було письмово повідомлено відповідача про проведення планової перевірки за десять днів до дня здійснення заходу, що підтверджується відповідною позначкою працівника відповідача на повідомленні (а.с. 6).
Проте, при здійсненні планового заходу 31.05.2010 працівникам інспекції було відмовлено у допуску до проведення перевірки, про що надано лист-відмову (а.с. 8). У якості підстави відмови у допуску для проведення перевірки відповідачем вказано на відсутність направлення письмового повідомлення, тобто позивачем не були виконані вимоги п. 1 ч. 1 ст. 11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».
Позивач не погодився із такою відмовою й тому 01.12.2010 звернувся до суду із даним позовом.
Частиною 4 ст. 4 Закону України «Про ціни і ціноутворення» від 03.12.1990 року № 507-12 встановлено, що Кабінет міністрів України визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами).
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про ціни і ціноутворення» державний контроль за цінами здійснюється при встановлені і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції.
Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.
Державні органи, що здійснюють контроль за цінами, та їх посадові особи мають права, виконують обовязки і несуть відповідальність, передбачені Законом України «Про державну податкову службу в Україні»від 04.12.1990 року № 509-12, крім повноважень, передбачених пунктами 6 9 ст. 11 вказаного Закону.
Субєкти господарювання повинні в установленому порядку подавати необхідну інформацію для здійснення контролю за правильністю встановлення і застосування цін.
На виконання зазначених норм Закону України «Про ціни і ціноутворення», Постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819 «Питання Державної інспекції з контролю за цінами», затверджено «Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами».
Згідно ч. ч. 1, 3, п. 2 ч. 4 «Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами» Державна інспекція з контролю за цінами є урядовим органом державного управління, який діє у складі Мінекономіки і підпорядковується йому.
Державна інспекція з контролю за цінами відповідно до покладених на неї завдань у межах своєї компетенції здійснює перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування.
Для виконання покладених на неї завдань - ч. 5 «Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами», Державній інспекції з контролю за цінами визначені права, зокрема п. п. 1, 2 ч. 5 цього Положення позивачу надано право проводити в підприємствах, установах та організаціях незалежно від форми власності перевірки бухгалтерських документів, книг, звітів, калькуляцій та інших документів, повязаних з формуванням, встановленням і застосуванням цін і тарифів; одержувати в установленому порядку від підприємств, установ та організацій матеріали та інформацію, необхідну для виконання покладених на неї завдань.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обовязки та відповідальність субєктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю), визначені Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 5 квітня 2007 року № 877 5.
Згідно ч. ч. 2, 3 ст. 1 цього Закону державний нагляд (контроль) це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, органів місцевого самоврядування, інших органів в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства субєктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Заходами державного нагляду (контролю) є планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Як встановлено у судовому засіданні, згідно із наказом начальника Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області від 26.05.2010 року № 60 прийнято рішення на виконання Плану роботи державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області на 2 квартал 2010 року провести планову перевірку відповідача з питання додержання державної дисципліни цін.
Умови допуску посадових осіб Державної інспекції з контролю за цінами до проведення планових виїзних перевірок передбачені ст. 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Зокрема органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.
Повідомлення повинно містити:
дату початку та дату закінчення здійснення планового заходу;
найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід;
найменування органу державного нагляду (контролю).
Повідомлення надсилається рекомендованим листом чи телефонограмою за рахунок коштів органу державного нагляду (контролю) або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку.
Суб'єкт господарювання має право не допускати посадову особу органу державного нагляду (контролю) до здійснення планового заходу в разі неодержання повідомлення про здійснення планового заходу.
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, на письмовому повідомленні про здійснення планового заходу стоїть відмітка про його отримання, а саме: «отримав юрисконсульт підприємства ОСОБА_3, 20.05.2010», що також підтверджується пояснювальною про вручення поштового повідомлення наявною у матеріалах справи.
Проте, відповідачем не було допущено посадових осіб позивача до проведення перевірки, оскільки особа, якій було вручено повідомлення не перебуває з відповідачем ні у трудових відносинах, а ні у цивільно-правових, тобто від імені товариства на отримання повідомлення не уповноважувалась.
Як вбачається із наданих у судовому засіданні відповідачем документів, а саме: наказу від 03.01.2010, яким затверджено штатний розпис товариства та довідки № 183 від 23.12.2010, у товаристві відсутня у штаті особа з прізвищем ОСОБА_3. Крім того, з січня 2010 року у товаристві взагалі відсутні посади юрист чи юрисконсульт.
Також, у судовому засіданні відповідачем було надано суду довідку з якої вбачається, що ОСОБА_3 з 27.03.2009 працює на посаді юрисконсульта в ТОВ «ТД «Сонце», що також підтверджується відповідним записом у трудовій книжці ОСОБА_3
Проаналізувавши наведене, суд приходить до висновку, що позивачем не було дотримано умови для проведення планового заходу щодо письмового повідомлення суб'єкта господарювання про його проведення не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу, а саме: повідомлення не було надіслано рекомендованим листом чи телефонограмою або вручене особисто керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку.
Таким чином, у суду відсутні законні підстави для задоволення позовних вимог Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до товариства з обмеженою відповідальністю «Дистрібютерські системи Донбаса НОВА» про зобовязання вчинити певні дії.
Керуючись ст.ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до товариства з обмеженою відповідальністю «Дистрібютерські системи Донбаса НОВА» про зобовязання вчинити певні дії, - відмовити.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частини 27 грудня 2010 року.
Повний текст постанови складений 31 грудня 2010 року.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову Донецького окружного адміністративного суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Лазарєв В.В.