Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №6.6.4
ПОСТАНОВА
Іменем України
06 грудня 2010 року Справа № 2а-8387/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: Головуючого судді: Чиркіна С.М.
при секретарі: Лисенко Є.М.
за участю:
представника позивача: Меркулової М.В.(довіреність від 11.01.2010 № 000214/10)
представник відповідача: не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Алчевської обєднаної державної податкової інспекції до Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу шахта «Ніканор-Нова» про стягнення податкового боргу у розмірі 172238,11 грн., звернувши стягнення на активи, -
В С Т А Н О В И В:
08 листопада 2010 року до Луганського окружного адміністративного суду надано адміністративний позов Алчевської обєднаної державної податкової інспекції до Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу шахта «Ніканор-Нова» про стягнення податкового боргу у розмірі 172238,11 грн., звернувши стягнення на активи.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Державне підприємство «Луганськвугілля» є юридичною особою і зареєстровано як субєкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Луганської міської ради 04.09.2003, реєстраційний номер 1 3821200000000520. До складу ДП «Луганськвугілля» входить відособлений підрозділ шахта «Ніканор-Нова» без права юридичної особи. Постановлено на податковий облік у Перевалському відділенні Алчевської ОДПІ з 16.12.2005 як платник окремих податків та зборів. ВП шахта «Ніканор-Нова» ДП «Луганськвугілля» станом на 21.10.2010 має податковий борг у розмірі 172238,11. Вказаний борг складається з наступного:
- плата за користування надрами загальнодержавного значення 144639,05 грн. в т.ч. податкові зобовязання -142109,90 грн., пеня за несвоєчасну сплату -2529,15 грн. Зазначений борг виник з 2010 року шляхом не сплати в повному обсязі податкових зобовязань платежів за користування надрами , які були самостійно визначені боржником у податкових розрахунках з платежів за користування надрами для видобування корисних копалин за 1 квартал 2010 року від 19.01.2010 № 17777, за півріччя 2010 року від 09.04.2010 № 4404 , за 9 місяців 2010 року від 06.07.2010 №8491, від 10.08.2010 № 11028.
- плата за спеціальне використання водних ресурсів державного значення 27599,06 грн., в т.ч. податкові зобовязання -20422,19 грн., штрафні санкції-6933,48 грн., пеня -243,39 грн. Зазначений борг виник у 2010 році шляхом не сплати в повному обсязі податкових зобовязань платежів за спеціальне використання водних ресурсів державного значення, які були самостійно визначені боржником у податкових розрахунках від 16.04.2010 № 4980, від 28.07.2010 №9948, від 28.07.2010 №9947. Штрафні санкції застосовані податковим органом на підставі податкових повідомлень рішень від 09.07.10 № 0000841520/0 на суму 2003,70 грн. та від 09.07.10 № 0000831520/0 на суму 10112,75 грн. Заборгованість по штрафним санкціям погашена частково, залишок складає 6933,48 грн.
Алчевською ОДПІ вживалися передбачені чинним законодавством заходи, які не дали позитивного результату.
У звязку з чим позивач просить суд стягнути з відповідача податковий борг у розмірі 172238,11 грн., звернувши стягнення на активи.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеному у позовній заяві.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про час, місце та дату судового засідання повідомлявся належним чином, причини не явки суду не відомі.
Суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача, на підставі доказів, наявних в матеріалах справи.
Заслухавши пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.
Статтею 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" на органи державної податкової служби покладено обов'язки щодо здійснення контролю за додержанням податкового законодавства.
Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п.7 ч.1 ст. З КАС України).
Як зазначено в п. 1 ч. 1 ст. З КАС України справа адміністративної юрисдикції - публічно-правовий спір у якому хоча б однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.
З урахуванням викладеного, зазначена справа відносяться до юрисдикції адміністративних судів, оскільки учасником спору є суб'єкт владних повноважень (орган державної податкової служби, наділений публічно-владними повноваженнями).
Відповідач Державне підприємство «Луганськвугялля» зареєстроване виконавчим комітетом Луганської міської ради 09.04.2003 за номером 1382120 0000 000520, і.к.32473323 (а.с.8).
Відокремлений підрозділ шахта «Ніканор-Нова» Державне підприємство «Луганськвугялля» без права юридичної особи, перебуває на обліку в Перевальському відділенні Алчевської ОДПІ з 16.12.2005 року ( а.с.11-15).
Відповідно до ст.96 Цивільного Кодексу України юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями. Юридична особа відповідає за своїми зобов'язаннями усім належним їй майном.
Отже, юридична особа (головне підприємство) є відповідачем в суді і за свої відокремлені підрозділи, самостійно приймає рішення про виконання зобовязань як на Головному підприємстві, так і на своїх відокремлених підрозділах.
Згідно преамбули ЗУ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року № 2181 (далі - ЗУ №2181) цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Відповідно до п.1.12 ст.1 ЗУ №2181 контролюючий орган - державний орган, який у межах своєї компетенції, визначеної законодавством, здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування податків і зборів (обов'язкових платежів) та погашенням податкових зобов'язань чи податкового боргу. Вичерпний перелік контролюючих органів визначається статтею 2 цього Закону
Підпункт 2.1.4 пункту 2.1. ст.2 ЗУ № 2181 визначає, що податкові органи є контролюючим органом стосовно податків і зборів (обов'язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпунктах
Згідно ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки та збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно з п. 3 ч.1 ст. 9 Закону України " Про систему оподаткування" платники податків та зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків та зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами термін.
У відповідності зі ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 № 2181- III (зі змінами та доповненнями) передбачено: п.1.3 податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Згідно п.5.1 ст. 5 Закону, податкове зобов'язання (зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та строки визначені цим Законом або іншими законами України), самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Відповідно до п. п 5.4.1 .п. 5.4 ст.5 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до п. п 5.4.1 .п. 5.4 ст.5 Закону №2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Підпунктом 16.1.1. пункту 16.1 ст.16 вищезазначеного Закону України передбачено, що після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Підпунктами 16.4.1 та 16.4.2 підпункту 16.4 вищезазначеної статті Закону передбачено, що пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Зазначений розмір пені діє щодо всіх видів податків і зборів (обов'язкових платежів), крім пені щодо порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється окремим законодавством.
Згідно п.п 17.1.7.п 17.1 ст.17 Закону України №2181 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1- 17.1.6 цього пункту, чи ні.
Пунктом 17.3 ст.17 вищезазначеного Закону передбачено, що сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.
В судовому засіданні встановлено, що ВП шахта «Ніканор-Нова» ДП «Луганськвугілля» станом на 21.10.2010 має податковий борг у розмірі 172238,11 грн. зі збору за спеціальне використання природних ресурсів загальнодержавного значення.
Вказаний борг складається з наступного:
1) плата за спеціальне використання надр загальнодержавного значення (плати за користування надрами для видобування вугілля камяного, вугілля бурого, металевих корисних копалин, сировини нерудної для металургії, гірничо-хімічної, гірничорудної та будівельної сировини) 144639,05 грн. в т.ч.
- податкові зобовязання -142109,90 грн., визначенні платником податків самостійно, що підтверджується розрахунками плати за користування надрами для видобування вугілля камяного, вугілля бурого, металевих корисних копалин, сировини нерудної для металургії, гірничо-хімічної, гірничорудної та будівельної сировини (а.с.30-32) за 1 квартал 2010 року від 19.01.2010 № 17777, за півріччя 2010 року від 09.04.2010 № 4404 , за 9 місяців 2010 року від 06.07.2010 №8491;
- пеня за несвоєчасну сплату -2529,15 грн.;
2) збір за спеціальне водокористування загальнодержавного значення ( збір за спеціальне водокористування в частині використання води, в т.ч. використання води теплоелектростанціями з прямоточною системою водоспоживання та використання поверхневих і підземних вод , які входять до складу напоїв) 27599,06 грн., в т.ч.
- податкові зобовязання -20422,19 грн., визначені платником податків самостійно, що підтверджується податковими розрахунками від 16.04.2010 № 4980, від 28.07.2010 №9948, від 28.07.2010 №9947( а.с.37-42).
- штрафні санкції-6933,48 грн., застосовані податковим органом на підставі податкових повідомлень рішень від 09.07.10 № 0000841520/0 на суму 2003,70 грн.( а.с.44) та від 09.07.10 № 0000831520/0 на суму 10112,75 грн.( а.с.43). Заборгованість по штрафним санкціям погашена частково та складає 6933,48 грн.
- пеня -243,39 грн.
Загальна сума податкового боргу по платі за спеціальне використання надр загальнодержавного значення 144639,05 грн. підтверджується зворотним боком облікової картки платника ( а.с.26-29).
Загальна сума податкового боргу зі збору за спеціальне водокористування загальнодержавного значення ( збір за спеціальне водокористування в частині використання води, в т.ч. використання води теплоелектростанціями з прямоточною системою водоспоживання та використання поверхневих і підземних вод , які входять до складу напоїв) 27599,06 грн. підтверджується зворотним боком облікової картки платника ( а.с.33-36).
Враховуючи вищевикладене, податкова заборгованість відповідача підтверджена матеріалами справи та на час розгляду справи не погашена.
За змістом пп. 2.3.1 п. 2.3 ст. 2 Закону № 2181, органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу (далі - органи стягнення), є виключно податкові органи, а також державні виконавці у межах їх компетенції.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем вживалися передбачені законодавством заходи щодо погашення податкового боргу про те, вони не призвели до повного погашення відповідачем податкового боргу.
Згідно п. 11 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" №509 і змінами та доповненнями органи державної податкової служби мають право стягувати заборгованість перед бюджетом та державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Відповідно п. п. 7.2.1 п. 7.2 ст. 7 Закону № 2181 джерелами погашення податкового боргу платника податків за рішенням органу стягнення, які є виконавчими документами є будь-які активи платника податків (його філій, відділень, інших відокремлених підрозділів) з урахуванням обмежень, визначених цим Законом, а також іншими законами.
Активами платника податку визнаються кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, які належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання (п. 1.7 Закону №2181).
Відповідно п. п.3.1.1 п.3.1 ст. З Закону 2181 активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Ані письмових заперечень, ані доказів, які спростовують доводи позивача, відповідач суду не надав.
З урахуванням вимог п.6 ст. 71 КАС України, суд розглянув справу на підставі доказів, наявних в матеріалах справи.
Сторонам відомі вимоги статей 69-72 КАС України та наслідки їх невиконання.
Враховуючи вищевикладене та відсутність даних які-б спростовували доводи позивача, суд вважає позовні вимоги щодо стягнення податкового боргу обґрунтованими та підлягаючими задоволенню у повному обсязі.
Порядок звернення стягнення визначається в ході його виконання (в тому числі примусового), та враховуючи, що позивач не навів поважних причин про необхідність звернення стягнення на активи відповідача, суд вважає, що зазначення в судовому рішенні про необхідність стягнення шляхом звернення на активи є зайвим.
Крім цього звернення стягнення на активи Державного підприємства «Луганськвугілля»в особі Відокремленого підрозділу Шахта «Ніканор-Нова» може призвести до незворотних наслідків, оскільки загальновідомим фактом є небезпечність шахт, в тому числі підприємства відповідача.
Питання про розподіл судових витрат не вирішується, так як позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до ст. 4 Декрету Кабінета Міністрів України «Про державне мито» від 21.01.1993 року .
Керуючись ст.ст. 2, 17, 87, 94, 98, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Алчевської обєднаної державної податкової інспекції до Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу шахта «Ніканор-Нова» про стягнення податкового боргу у розмірі 172238,11 грн. задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства «Луганськвугілля» (в особі відокремленого підрозділу шахта «Ніканор-Нова» ) податковий борг в сумі 172 238,11 грн.( сто сімдесят дві тисячі двісті тридцять вісім гривень одинадцять копійок) в т.ч. плата за користування надрами загальнодержавного значення 144639 грн. ( податкові зобовязання -142109,90 грн., пеня -2529,15 грн.), збір за спеціальне водокористування загальнодержавного значення -27599,06 грн. ( податкові зобовязання -20422,19 грн., штрафні санкції -6933,48 грн., пеня -243,39 грн.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
СуддяС.М. Чиркін