Постанова № 13400154, 29.11.2010, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.11.2010
Номер справи
2а-8672/10/1370
Номер документу
13400154
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 листопада 2010 р. № 2а-8672/10/1370

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого- судді Гулкевич І.З.

при секретарі судового засідання Галійчук А.В.

з участю позивача:Паніва А.Я.

представника позивача Гуменчук Є.Є.,Козак В.Г

представника відповідача Васильченко О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Спільне українсько- польсько- німецьке підприємство «Захід- сервіс- Львів»до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Львова про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, -

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Спільне українсько- польсько- німецьке підприємство «Захід- сервіс- Львів»(далі- ТОВ СУПНП «Захід- сервіс- Львів») звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Львова (далі- ДПІ у Шевченківському районі м.Львова), в якому просить суд скасувати податкове повідомлення- рішення ДПІ у Шевченківському районі м.Львова від 30.06.2010 року № 0004171630/0/15296 про застосування штрафних (фінансових) санкцій.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що виконуючи вимоги п.п.7.8.2 п.7.8 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість»від 03.04.1997 року № 168/97- ВР, із змінами та доповненнями, 12.01.2010 року до ДПІ у Шевченківському районі м.Львова подано податкову декларацію з податку на додану вартість до якої додано заяву про вибір квартального звітного (податкового) періоду, про що зроблено відповідну відмітку у самій декларації, у звязку із чим вважає застосування штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасне подання декларацій з податку на додану вартість неправомірним.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив. Подав до суду письмові заперечення, в яких зазначає, що ДПІ у Шевченківському районі м. Львова проведено перевірку Позивача щодо порушення терміну подачі (неподання) податкової звітності, за результатами якої складено акт перевірки від 23.06.2010р. №807/238/15-2/30995082. На підставі даного акту прийнято податкове повідомлення-рішення від 30.06.2010 року №0004171630/0/15290, яким визначено штрафну (фінансову) санкцію по податку на додану вартість в сумі 850,00грн. Перевіркою встановлено, що Позивачем порушено термін подання звітності за лютий, березень, квітень, травень, червень чим порушено п.п. 4.1.4 п.4.1. ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№2181-ІІІ від 26.12.2000року. Крім цього, представник відповідача зазначив, що відповідно до Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та компютерної обробки податкової звітності платників в ОДПС України, затверджених Наказом ДПА України від 31.12.2008 року № 827, із змінами та доповненнями, за відсутності зауважень до оформлення податкової звітності вона реєструється і вважається прийнятою. Цей факт засвідчують відповідні відмітки: штамп, дата реєстрації документа та реєстраційний номер. На примірнику, що залишається у платника, проставляється штамп "ОТРИМАНО", це стосується також доданої до податкової декларації заяви про вибір квартального звітного (податкового) періоду. На примірнику, що подається до державної податкової інспекції, проставляється штамп "КОНФІДЕНЦІЙНО", який міститься на доданій до декларації за IV квартал 2008 року заяви. У звязку з чим представник Відповідача заявив, що Позивачем до ДПІ у Шевченківському районі м.Львова не подавалась заява про вибір квартального звітного (податкового) періоду з 1 січня 2010 року, про що свідчить відсутність відповідного штампу на доданій до декларації заяві Позивача.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи документи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, обєктивно дослідивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити з наступних підстав:

Як вбачається з матеріалів справи, ДПІ у Шевченківському районі м. Львова проведено перевірку Позивача щодо порушення терміну подачі (неподання) податкової звітності, за результатами якої складено акт перевірки від 23.06.2010р. №807/238/15-2/30995082. На підставі даного акту прийнято податкове повідомлення-рішення від 30.06.2010 року №0004171630/0/15290, яким визначено штрафну (фінансову) санкцію по податку на додану вартість в сумі 850,00грн.

Перевіркою встановлено, що Позивачем порушено термін подання звітності за лютий, березень, квітень, травень, червень чим порушено п.п. 4.1.4 п.4.1. ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№2181-ІІІ від 26.12.2000року.

Відповідно до п.п.4.1.4.п.4.1. ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№2181-ІІІ від 21.12.2000р. податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:

а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;

б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);

в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;

г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.

Якщо податкова декларація за квартал, півріччя, три квартали або рік розраховується наростаючим підсумком на підставі показників базових податкових періодів, з яких складаються такі квартал, півріччя, три квартали або рік (без урахування авансових внесків) згідно з відповідним законом з питань оподаткування, така декларація подається у строки, визначені цим пунктом для такого базового податкового періоду. Для цілей підпункту 4.1.4 цього пункту під терміном "базовий податковий період" слід розуміти перший податковий період звітного року, визначений відповідним законом з питань оподаткування, зокрема календарний квартал для цілей оподаткування прибутку підприємств.

Платник податку звільняється від обов'язку подавати податкову декларацію за звітний (податковий) період протягом поточного року у разі, якщо його податкові зобов'язання були відображені у річній податковій декларації на поточний рік відповідно до закону з питань окремого податку, збору (обов'язкового платежу).

На підставі вище наведеного Відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 30.06.2010р., яким визначено штрафну (фінансову) санкцію по податку на додану вартість в сумі 850,00 грн.

16.07.2010 року Позивачем, відповідно до п.5.2 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.200 року № 2181-ІІІ, із змінами та доповненнями, та п.3 Положення про порядок подання та розгляду скарг платників податків органами державної податкової служби, затвердженого Наказом ДПА України від 03.03.1998 року № 93 (у редакції Наказу ДПА України від 02.03.2001 року № 82, з наступними змінами та доповненнями), на адресу Відповідача подавалась скарга на оспорювань податкове повідомлення- рішення. Рішенням начальника ДПІ у Шевченківському районі м.Львова від 16.09.2010 року № 21708/10/25-009/46 про результати розгляду скарги зазначене податкове повідомлення- рішення залишено без змін, а скаргу- без задоволення.

Абзацом 1 п.п. 7.8.2 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість»від 03.04.1997 року № 168/97-ВР, із наступними змінами та доповненнями, передбачено, що платник податку, обсяг оподатковуваних операцій якого за минулі дванадцять місячних податкових періодів не перевищував суми, зазначеної у підпункті 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 цього Закону, може вибрати квартальний податковий період. Заява про вибір квартального податкового періоду подається податковому органу разом з декларацією за наслідками останнього податкового періоду календарного року. При цьому квартальний податковий період починає застосовуватися з першого податкового періоду наступного календарного року. Позивачем разом з податковою декларацією з податку на додану вартість за IV квартал 2009 року, яку Відповідачем отримано 12.01.2010 року, подано заяву про вибір квартального звітного (податкового) періоду, про що зроблено відповідну відмітку у графі щодо додатків до декларації.

Заперечуючи подання Позивачем такої заяви Відповідач посилається на відсутність відповідного штампу на заві, наявність якого передбачено Методичними рекомендаціями щодо централізованого приймання та компютерної обробки податкової звітності платників в ОДПС України, затверджених Наказом ДПА України від 31.12.2008 року № 827, із змінами та доповненнями.

Відповідно до листа Міністерства юстиції України від 24.02.2010 року № 1111-0-26-10-20, Методичні рекомендації за своєю правовою природою носять рекомендаційний, роз'яснювальний характер і відповідно до підпункту "е" пункту 5 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 1992 року N 731, на державну реєстрацію не подаються. При цьому міністерства, інші центральні органи виконавчої влади направляють для виконання нормативно-правові акти лише після їх державної реєстрації та офіційного опублікування. У разі порушення зазначених вимог нормативно-правові акти вважаються такими, що не набрали чинності, і не можуть бути застосовані (пункт 15 зазначеного Положення).

Таким чином, суд дійшов висновку, що рішення ДПІ у Шевченківському районі м.Львова про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 30.06.2010 року №0004171630/0/15290 є протиправним та підлягає скасуванню в повному обсязі.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування , їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законам України.

Положення ст..9 КАС України передбачає, що суди при вирішення справи керуються принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування їх посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на припис наведеної норми процесуального права, при розгляді судом спору щодо правомірності рішення органу Державної податкової служби, яким платнику податку донараховані податкові зобовязання чи зменшені податкові вигоди, зокрема нараховані штрафні (фінансові) санкції, презюмується добросовісність платника податків, якщо зазначеним органом не доведено інше.

Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Щодо судових витрат, то у відповідності вимог ч.1 ст.94 КАС України, на користь позивача належить присудити документально підтверджені судові витрати у вигляді судового збору з Державного бюджету.

Керуючись наведеним вище та ст.ст. 7-14, 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов задовольнити повністю.

2.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення- рішення Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Львова від 30.06.2010 року №0004171630/0/15290 про застосування штрафних (фінансових) санкцій.

3.Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Спільне українсько- польсько- німецьке підприємство «Захід- сервіс- Львів»(79068, м.Львів, вул..Панківського, 6б/4, ЄДРПОУ 30995082) судові витрати у розмірі 03 грн. 40 коп.(три гривні сорок копійок) з Державного бюджету.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 03 грудня 2010 року.

Суддя Гулкевич І.З.

<Текст >

<Текст >