Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №6.6.4
ПОСТАНОВА
Іменем України
22 листопада 2010 року Справа № 2а-7819/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: судді:Пляшкової К.О.,
при секретарі:Зацепіній Ю.В.,
за участю представників
прокурора-заявника:Грека М.В. (посвідчення № 1068 від 08.10.2010),
позивача:Лисянського Е.О. (довіреність № 21 від 21.07.2010),
відповідача:не зявився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Сватівського району в інтересах держави в особі Сватівської міжрайонної державної податкової інспекції до фізичної особи ОСОБА_3 про стягнення заборгованості по земельному податку, -
ВСТАНОВИВ:
14 жовтня 2010 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов прокурора Сватівського району в інтересах держави в особі Сватівської міжрайонної державної податкової інспекції до фізичної особи ОСОБА_3, в якому позивач просив суд стягнути з відповідача в доход Нижньодуванської сільської ради заборгованість по земельному податку в загальній сумі 3185,50 грн., в тому числі по платі за замелю за 2008 рік по терміну сплати 16.08.2010 в сумі 1149,61 грн., по платі за землю за 2010 рік по терміну сплати 16.08.2010 в сумі 2035,89 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що в Сватівській МДПІ як платник земельного податку рахується ОСОБА_3.
Листом від 04.08.2009 № 292 Нижньодуванська селищна рада довела до відома Сватівської МДПІ про наявність земельних ділянок у власності ОСОБА_3
Так, згідно державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 633380 від 23.04.2008 ОСОБА_3 набула право власності на земельну ділянку на підставі рішення Сватівського районного суду за адресою: АДРЕСА_1, площею 0,0285 га. Цільове призначення земельної ділянки для роздрібної торгівлі та комерційних послуг. Земельний податок за 8 місяців і 8 днів 2008 року становить 96,09 грн., у тому числі по строку сплати 16.08.2010 48,05 грн., по строку сплати 15.11.2010 48,04 грн. Земельний податок за 2010 рік складає 170,18 грн., у тому числі по строку сплати 16.08.2010 85,09 грн., по строку сплати 15.11.2010 85,09 грн.
Згідно державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 267264 від 23.04.2008 ОСОБА_3 набула право власності на земельну ділянку на підставі рішення Сватівського районного суду за адресою: смт. Нижня Дуванка, вул. Поштова, площею 0,3135 га. Цільове призначення земельної ділянки для іншої комерційної діяльності. Земельний податок за 8 місяців і 8 днів 2008 року становить 1057,05 грн., у тому числі по строку сплати 16.08.2010 528,53 грн., по строку сплати 15.11.2010 528,52 грн. Земельний податок за 2010 рік складає 1871,97 грн., у тому числі по строку сплати 16.08.2010 935,99 грн., по строку сплати 15.11.2010 935,98 грн.
Згідно державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 633381 від 23.04.2008 ОСОБА_3 набула право власності на земельну ділянку на підставі рішення Сватівського районного суду за адресою: АДРЕСА_2, площею 0,3399 га. Цільове призначення земельної ділянки для іншої комерційної діяльності. Земельний податок за 8 місяців і 8 днів 2008 року становить 1146,06 грн., у тому числі по строку сплати 16.08.2010 537,03 грн., по строку сплати 15.11.2010 537,03 грн. Земельний податок за 2010 рік складає 2029,61 грн., у тому числі по строку сплати 16.08.2010 1014,81 грн., по строку сплати 15.11.2010 1014,80 грн.
Загальна сума земельного податку за 2008 рік становить 2299,20 грн., за 2010 рік 4071,76 грн.
Відповідно до ст.17 Закону України «Про плату за землю» земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності громадянами сплачується рівними частками до 15 серпня і 15 листопада.
Податковими повідомленнями від 26.05.2010 № 0020442800, № 0020122800, № 0020122800 Сватівська МДПІ довела до відома ОСОБА_3 розмір сум земельного податку за 2008 рік та за 2010 рік, які підлягають сплаті до 15 серпня 2010 року та до 15 листопада 2010 року.
На час звернення до суду відповідач податкові зобовязання по платі за землю за 2008 та 2010 роки по терміну сплати 16 серпня 2010 року не сплатила. У звязку з чим за відповідачем рахується заборгованість у розмірі 3185,50 грн., в тому числі по платі за замелю за 2008 рік по терміну сплати 16.08.2010 в сумі 1149,61 грн., по платі за землю за 2010 рік по терміну сплати 16.08.2010 в сумі 2035,89 грн.
На адресу ОСОБА_3 направлено першу податкову вимогу № 1/667 від 19.08.2009 та другу податкову вимогу № 2/1107 від 19.09.2010, які отримано відповідачем.
У судовому засіданні представником позивача подано до суду заяву про збільшення розміру позовних вимог (а.с.42-44), у якій зазначено, що ОСОБА_3 податкові зобовязання по платі за землю за 2008 та 2010 роки по терміну сплати 16 серпня 2010 року та 15 листопада 2010 року не сплатила. У звязку з чим станом на 17.11.2010 за відповідачем рахується заборгованість у розмірі 6170,96 грн., у тому числі по платі за землю за 2008 рік 2099,20 грн., по платі за землю за 2010 рік 4071,76 грн.
На підставі викладеного позивач просив суд стягнути з відповідача заборгованість по земельному податку у розмірі 6170,96 грн.
У судовому засіданні прокурор та представник позивача збільшені позовні вимоги підтримали у повному обсязі, надали пояснення аналогічні, викладеним у позовній заяві.
Відповідач у судове засідання повторно не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Надіслав до суду заперечення на адміністративний позов (а.с.21-22), у яких зазначив, що не визнає суму, яку позивач просить стягнути за 2008 рік, оскільки за цей період позивач пропустив строк звернення до адміністративного суду. В іншій частині відповідач позов визнає.
З огляду на положення ст.128 КАС України, з урахуванням того, що відповідач повторно не зявився у судове засідання, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу за відсутності належним чином повідомленого відповідача.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд прийшов до такого.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Законом України «Про систему оподаткування» визначено, що під податком і збором (обов'язковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обов'язковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування. Платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі. Платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані у числі іншого, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
У розумінні Закону України «Про плату за землю» від 03 липня 1992 року № 2535 податок - обов'язковий платіж, що справляється з юридичних і фізичних осіб за користування земельними ділянками.
Статтею 2 вищезазначеного Закону України передбачено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.
Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок.
Згідно ст.7 Закону України «Про плату за землю» ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки.
Нарахування громадянам сум земельного податку проводиться органами державної податкової служби до 15 липня поточного року.
Відповідно до ст.15 Закону України «Про плату за землю» власники землі сплачують земельний податок з дня виникнення права власності.
Згідно з положеннями ст.18 Закону України «Про плату за землю», платники, яких своєчасно не було залучено до сплати земельного податку, сплачують податок не більше як за два попередні роки.
У судовому засіданні встановлено, підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_3 згідно державних актів на право власності на земельні ділянки серії ЯД № 633380 від 23.04.2008, серії ЯД № 267264 від 23.04.2008, серії ЯД № 633381 від 23.04.2008 набула право власності на земельні ділянки на підставі рішення Сватівського районного суду (а.с.10-12).
Листом від 04.08.2009 № 292 Нижньодуванська селищна рада повідомила Сватівську МДПІ про наявність земельних ділянок у власності ОСОБА_3 та про розмір земельного податку, визначений відповідно до грошової оцінки цих земельних ділянок (а.с.8).
Податковими повідомленнями від 26.05.2010 № 0020442800, № 0020122800, № 0020122800 Сватівська МДПІ довела до відома ОСОБА_3 розмір сум земельного податку за 2008 рік та за 2010 рік, які підлягають сплаті до 15 серпня 2010 року та до 15 листопада 2010 року, які отримано відповідачем 09.07.2010, про що свідчить підпис на корінцях податкових повідомлень (а.с.13).
Відповідачем зазначені податкові повідомлення не оскаржено, у добровільному порядку заборгованість по земельному податку не сплачено.
Станом на 17.11.2010 за відповідачем обліковується податковий борг по сплаті податку за землю у розмірі 6170,96 грн., у тому числі по платі за землю за 2008 рік 2099,20 грн., по платі за землю за 2010 рік 4071,76 грн., що підтверджено зворотним боком облікових карток платника податку (а.с.35-37).
У відповідності зі ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 № 2181- III (зі змінами та доповненнями) передбачено: п.1.З податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Відповідно до п.п.5.2.1. п.5.2 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкове зобовязання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
У разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобовязання платника податків за причинами, не повязаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобовязаний сплатити нараховану суму податкового зобовязання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування (п.п.5.3.1. п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»).
Відповідно до п.п.5.4.1. п.5.4 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Таким чином, у судовому засіданні встановлено, що позивачем відповідачу нараховане податкове зобов'язання по земельному податку податку, яке останнім у визначеному законом порядку не оскаржено, тобто за ОСОБА_3 оліковується узгоджений податковий борг, який платник податку мав сплатити рівними частками до 15 серпня 2010 року та до 15 листопада 2010 року.
Також, у судовому засіданні встановлено, що позивачем вжито заходів для погашення податкового боргу. Так, з метою погашення податкового боргу, позивачем до відповідача направлено першу від 19.08.2010 № 1/667 та другу від 19.09.2010 № 2/1107 податкові вимоги, які відповідачем отримані відповідно 19.08.2010 та 19.09.2010, про що свідчить підпис на корінцях податкових вимог (а.с.9).
З викладеного вбачається, що позивачем вживалися встановлені Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» заходи щодо погашення відповідачем зазначеної заборгованості, надсилалися податкові повідомлення, податкові вимоги, однак позитивних результатів не досягнуто.
Згідно Закону України «Про державну податкову службу в Україні» завданням органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Відповідно до ст.27 Закону України «Про плату за землю» контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку здійснюється органами державної податкової служби.
Пунктом 11 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» визначено, що органи державної податкової служби мають право стягувати заборгованість перед бюджетом та державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Відповідно до п.1.6 ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» примусове стягнення - це звернення стягнення на активи платника податків у рахунок погашення його податкового боргу, без попереднього узгодження його суми таким платником податків.
Відповідно до п.п.3.1.1 п.3.1 ст.3 Закону № 2181 активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
На час розгляду справи податкова заборгованість з земельного податку, що склалася за відповідачем не сплачена.
Враховуюче викладене суд дійшов висновку, що позовні вимоги щодо стягнення з відповідача податкового боргу є обґрунтованими.
Що стосується посилань відповідача, що пропуску позивачем строку звернення до суду, суд вважає їх необґрунтованими, з огляду на таке.
Статтею 99 КАС України визначено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
У судовому засіданні встановлено, що позивачем відповідачу нараховані податкові зобовязання зі строком сплати до 15 серпня 2010 року та до 15 листопада 2010 року. Саме з цих дат неоскаржене відповідачем податкове зобовязання стало податковим боргом, а Сватівська МДПІ набула права звертатися до суду за стягненням податкового боргу.
З огляду на викладене суд приходить до висновку, що позивачем не пропущено шестимісячний строк звернення до суду.
Питання про розподіл судових витрат не вирішується, так як позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до ст.4 Декрету Кабінета Міністрів України «Про державне мито» від 21.01.1993 року та при поданні заяви не сплачував судовий збір.
На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 22 листопада 2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено, про що згідно вимог частини 4 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Керуючись ст.ст.2, 17, 18, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов прокурора Сватівського району в інтересах держави в особі Сватівської міжрайонної державної податкової інспекції до фізичної особи ОСОБА_3 про стягнення заборгованості по земельному податку, - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_3 (ідентифікаційний код НОМЕР_3, зареєстрована: 92612, АДРЕСА_3; мешкає: 92600, АДРЕСА_4) в доход місцевого бюджету Нижньодуванської сільської ради 13050300, код отримувача 24048267, банк ГУДКУ м. Луганськ, МФО 804013, р/р 33217813700273 заборгованість по земельному податку у сумі 6170,96 грн. (шість тисяч сто сімдесят гривень девяносто шість копійок), у тому числі: по платі за землю за 2008 рік - 2099,20 грн. (дві тисячі девяносто девять гривень двадцять копійок), по платі за землю за 2010 рік 4071,76 грн. (чотири тисячі сімдесят одна гривня сімдесят шість копійок).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не буде подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено та підписано 29 листопада 2010 року.
СуддяК.О. Пляшкова