Постанова № 13378923, 20.01.2010, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.01.2010
Номер справи
2а-7726/09/1170
Номер документу
13378923
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 січня 2010 року Справа № 2а-7726/09/1170

Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Хилько Л.І., при секретарі Валявській О.О.

за участю:

Державної податкової інспекції в м. Кіровограді: представник Король Д.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Знамянського транспортного прокурора в інтересах держави в особі ДПІ у м. Кіровограді до закритого акціонерного товариства «ПММ-Транссервіс»про стягнення податкового боргу 54271,00 грн. за рахунок активів,

ВСТАНОВИВ:

Знамянський транспортний прокурор звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду в інтересах держави уповноваженим органом якої виступає Державна податкова інспекція в м. Кіровограді з адміністративним позовом до Закритого акціонерного товариства «ПММ-Транссервіс»про стягнення податкового боргу на загальну суму 54271,00 грн. шляхом звернення стягнення на активи платника.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги наступним. Згідно п.2 ст.121 Конституції України на прокуратуру покладено функцію по представництву інтересів громадянина або держави в суді.

Крім того, відповідно до ст.60 КАС України, у випадках встановлених законом, прокурор може звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах. Прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому КАС України та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу.

Позивач зазначає, що такі випадки встановлено ст.36-1 Закону України „Про прокуратуру", а саме, представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави; підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою; формою представництва є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави.

До Знамянської транспортної прокуратури від Державної податкової інспекції у місті Кіровограді надійшла інформація про наявність податкового боргу у закритого акціонерного товариства «ПММ-Транссервіс»на загальну суму 54271,00 грн., строк сплати якого минув.

А саме, закритим акціонерним товариством «ПММ-Транссервіс»згідно ст.6 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»06.02.2009 року здійснено та подано до Державної податкової інспекції у м. Кіровограді розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на 2009 рік, тобто самостійно визначено суму податкового зобов'язання, яке відповідно до п.5.1 Закону України «Про порядок погашення, зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»являється узгодженим з дня подання такого розрахунку і повинно сплачуватись щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом (ст.5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»). Позивач стверджує, що, станом на сьогоднішній день ЗАТ „ПММ-Транссервіс" в добровільному порядку не сплачено вказане податкове зобов'язання за перший-третій квартали 2009 року на загальну суму 20263,50 грн.

Крім цього, 23.01.09 року ЗАТ „ПММ-Транссервіс" відповідно до ст.14 Закону України «Про плату за землю», складено та подано до ДПІ у М.Кіровограді розрахунок земельною податку на 2009 рік, тобто самостійно визначено суму податкового зобов'язання, яке відповідно до п.5.1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»являється узгодженим з дня подання такого розрахунку і повинно сплачуватись рівними частками за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (ст.17 Закону України «Про плату за землю»). Проте, станом на сьогоднішній день ЗАТ „ПММ-Транссервіс" в добровільному порядку не сплачено вказане податкове зобов'язання за січень-серпень 2009 року на загальну суму 34007,50 грн.

Всього, станом на сьогоднішній день закрите акціонерне товариство має податкову заборгованість по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за перший-третій квартали 2009 року та із земельного податку за січень-серпень 2009 року на загальну суму 54271,00 грн., яку в добровільному порядку не сплачує, тому виникла необхідність в зверненні до суду з адміністративним позовом про примусове стягнення зазначеного податкового боргу шляхом звернення стягнення на активи відповідача, оскільки відповідно до з п.п.3.1.1 п.3.1 ст.3 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Закрите акціонерне товариство «ПММ-Транссервіс»зареєстроване як юридична особа 22.07.1998 року.

Позивач наголошує, що відповідно до ст.4 Закону України «Про систему оподаткування»платниками податків і зборів є юридичні та фізичні особи, на яких згідно із законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі). Відповідно до ст.9 вказаного Закону одним із обов'язків платників податків є сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законом терміни.

Несвоєчасною сплатою податкового боргу порушуються економічні інтереси держави, а саме унеможливлюється виконання загальнодержавних програм, які фінансуються з бюджету, підриваються основні принципи існуючого суспільного ладу, що є підставою для звернення до суду прокурором.

Позивач вказує, що згідно ст.2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»одним із завдань органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильного обчислення, повною та своєчасною сплатою до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів). Статтею 10 зазначеного Закону передбачено, що на державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції покладено функції щодо контролю за додержанням законодавства про податки, інші платежі, обліку платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, інших платежів, а також здійснення реєстрації фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів. Згідно ст.4 цього Закону Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади, в підпорядкуванні якої, зокрема, знаходиться Державна податкова інспекція в місті Кіровограді, ст.7 Закону передбачає, що Державна податкова адміністрація України, державні податкові адміністрації в АРК, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в районах, містах, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції є юридичними особами. Крім того, відповідно до п.п.2.1.4 ст.2 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»податкові органи підносяться до категорії контролюючих.

В обґрунтування належності адміністративного позову до компетенції Кіровоградського окружного адміністративного суду позивач посилається також на положення інформаційного листа Вищого господарського суду України «Про деякі питання, пов'язані із розмежуванням компетенції господарських і адміністративних судів»від 07.02.2006 року № 01-8\301 з якого, як вважає позивач, випливає, що державна податкова інспекція, здійснюючи контроль за додержанням законодавства про податки, інші платежі, приймаючи рішення про застосування штрафних санкцій за порушення законодавства про оподаткування, є органом державної влади у здійсненні управлінських функцій та суб'єктом владних повноважень.

Відповідач в судове засідання не зявився, правом на подання заяв, клопотань, пояснень, заперечень не скористався, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним (а.с. 42, 58, 65, 71)

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 20.01.2010 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 23.01.2010 р., про що повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.

Дослідивши письмові докази по справі, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив.

Закрите акціонерне товариство «ПММ-Транссервіс», код 23227999, зареєстроване виконавчим комітетом Кіровоградської міської ради 22.07.1998 р., номер запису 1444 105 0002 003511, Свідоцтво про державну реєстрацію № 746676, серія А00 (а.с. 10, 11)

23 січня 2009 року відповідачем складений звітний податковий розрахунок земельного податку на 2009 рік (а.с. 15, 16) та поданий до ДПІ у м. Кіровограді, відповідно до розрахунку загальна сума податку, що підлягає сплаті становить 47405,31 грн.

6 лютого 2009 року відповідачем складений загальний розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за перший-третій квартали 2009 рік (а.с. 12 14) та поданий до ДПІ у м. Кіровограді. Згідно розрахунку загальна сума податку, що підлягає сплаті складає 27018,00 грн.

16 жовтня 2009 року Державною податковою інспекцією у м. Кіровограді на імя в.о. Знамянського транспортного прокурора направлений лист від 16.10.2009 р. № 51503/10/24-02 (а.с. 7-9) відповідно до змісту якого ЗАТ «ПММ-Транссервіс»має податковий борг по податку з власників транспортних засобів в сумі 20263,50 грн. та по земельному податку в сумі 34007,50 грн. у звязку з чим податковий орган просить особу якій адресоване звернення звернутися до суду з приводу стягнення податкової заборгованості та представляти інтереси ДПІ у м. Кіровограді у суді.

Відповідно до ст. 20 Закону України «Про прокуратуру»при здійсненні прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів прокурор має право, зокрема, вимагати для перевірки рішення, розпорядження, інструкції, накази та інші акти і документи, одержувати інформацію про стан законності і заходи щодо її забезпечення. При виявленні порушень закону прокурор або його заступник межах своєї компетенції мають право опротестовувати акти Премєр-міністра України, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, виконавчих органів місцевих Рад, підприємств, установ, організацій, громадських обєднань, а також рішення і дії посадових осіб.

Відповідно до ч.1 ст.361 Закону України від 05.11.1991 року № 1789-XII «Про прокуратуру», представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.

Згідно ч.2 ст.361 Закону України від 05.11.1991 року № 1789-XII «Про прокуратуру», формою представництва, зокрема, є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб.

Статтею 17 КАС України встановлено категорії спорів, на які поширюється компетенція адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ, зокрема, на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Поняття "суб'єкт владних повноважень" визначено статтею 3 КАС України, згідно з якою це - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

В процесі реалізації своєї компетенції, визначеною законодавством, щодо здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджету, державних цільових фондів податків і зборів (обовязкових платежів), а також, неподаткових доходів, установлених законодавством орган державної податкової служби в межах наділених законом повноважень здійснює владні функції, делеговані йому державою.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»(далі Закону). Завданнями органів державної податкової служби є, зокрема, здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Органи державної податкової служби України у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України, іншими нормативно-правовими актами органів державної влади, а також рішеннями Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з питань оподаткування, виданими у межах їх повноважень. Зазначене визначене статтею 3 Закону. До функції державних податкових інспекцій в районах, містах без районного поділу, районних у містах, міжрайонних та обєднаних державних податкових інспекцій згідно п. 1 статті 10 Закону належить здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обовязкових платежів)

Земельні відносини в Україні регулюються Земельним кодексом України від 25 жовтня 2001 року N 2768-III, а справляння плати за землю - Законом України "Про плату за землю" від 3 липня 1992 року N 2535-XII.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про систему оподаткування» платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).

Згідно до норм статті 2 Закону N 2535 та статті 206 Земельного кодексу використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати і визначається залежно від грошової оцінки земель. Власники землі та землекористувачі, крім орендарів, сплачують земельний податок. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.

Об'єктом плати за землю є земельна ділянка, яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник землі і землекористувач, у тому числі орендар (ст. 5 Закону N 2535).

Відповідно до ст. 14 Закону N 2535-XII платники орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму орендної плати щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій

Згідно зі ст. 21 Закону України від 06.10.98 р. N 161-XIV "Про оренду землі" (зі змінами та доповненнями) орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою).

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування»до загальнодержавних податків і зборів належить, зокрема, орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Статтею 26 Закону України від 03.07.1992, № 2535-XII "Про плату за землю" визначено, що за порушення Закону України "Про плату за землю" платники несуть відповідальність, передбачену Земельним кодексом України та законами України. Контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності відповідно до статті 27 Закону України "Про плату за землю" здійснюється органами державної податкової служби.

Законом України від 11.12.1991, № 1963-XII "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" встановлюється податок з власників деяких наземних і водних транспортних засобів, самохідних машин і механізмів як джерело фінансування будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних шляхів загального користування та проведення природоохоронних заходів на водоймищах.

Статтею 1 Закону України № 1963-XII від 11.12.1991 визначено, що платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи (далі - юридичні особи), а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства (далі - фізичні особи), які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування. Згідно ст. 5 Закону України № 1963-XII податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується: юридичними особами - щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом.

Порядок обчислення і сплати податку на транспорт визначається ст. 6 Закону України від 11.12.1991, № 1963-XII "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів". Згідно норм зазначеної статті податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів обчислюється юридичними особами на підставі звітних даних про кількість транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів станом на 1 січня поточного року. Обчислення податку з власників наземних транспортних засобів провадиться виходячи з об'єму циліндрів або потужності двигуна кожного виду і марки транспортних засобів, а податку з власників водних транспортних засобів - виходячи з довжини транспортного засобу за ставками, зазначеними у статті 3 цього Закону.

У разі несвоєчасної сплати податку на транспорт платник податку несе відповідальність передбачену ст. 7 Закону України № 1963-XII від 11.12.1991 якою, зокрема, визначено, що недоїмки із сплати податку, а також суми штрафів, пеня стягуються з платників податку згідно із законодавством.

Згідно облікової картки платника податків (а.с. 21-25) ЗАТ «ПММ-Транссервіс»має прострочену заборгованість по сплаті податку на транспорт перший-третій квартали 2009 року на загальну суму 20263,50 грн. та по сплаті земельного податку за січень-серпень 2009 року на загальну суму 34007,50 грн.

Враховуючи те, що відповідач не скористався правом подати пояснення чи заперечення з приводу позовних вимог, не надав доказів сплати заборгованості, суд приходить до висновку, що факт заборгованості Закритого акціонерного товариства «ПММ-Транссервіс»по сплаті по сплаті податку на транспорт перший-третій квартали 2009 року на загальну суму 20263,50 грн. та по сплаті земельного податку за січень-серпень 2009 року на загальну суму 34007,50 грн. підтвердився в ході судового розгляду. Загальна сума боргу ЗАТ «ПММ-Транссервіс»по сплаті податків складає 54271,00 грн.

Відповідно до наведеного, суд вважає позовні вимоги Знамянського транспортного прокурора про стягнення з Закритого акціонерного товариства «ПММ-Транссервіс»заборгованості по сплаті податків в сумі 54271,00 грн. за рахунок активів такими, що підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 86, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

2.Стягнути з Закритого акціонерного товариства «ПММ-Транссервіс»54271,00 грн. податкового боргу за рахунок активів на користь Державної податкової інспекції у м. Кіровограді, на рахунок № 33215807700002 20263,50 грн. податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, на рахунок № 33212811700002 34007,50 грн. земельного податку з юридичних осіб.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10- денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України з дня складення постанови у повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Л.І. Хилько