Постанова № 13375812, 21.12.2010, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.12.2010
Номер справи
2-а-8519/10/2270/9
Номер документу
13375812
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

< для копії >

Справа № 2-а-8519/10/2270/9

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 грудня 2010 рокум. Хмельницький Хмельницький окружний адміністративний суд в особі судді Фелонюк Д.Л. розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом <в особі ><в чиїх інтересах >державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області <3-тя особа >до суб"єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 <3-тя особа >про стягнення 191,88 грн., -

В С Т А Н О В И В:

Державна інспекція з контролю за цінами в Хмельницькій області звернулась до суду з адміністративним позовом до суб"єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 про стягнення суми порушення в розмірі 63,96 грн. та штрафу в розмірі 127,92 грн. в дохід державного бюджету, визначених згідно рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 30.09.2010 року №218.

На адресу відповідача була направлена копія ухвали про відкриття скороченого провадження разом з копією позовної заяви та додатками, які отримані нею 03.12.2010р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Оцінивши повідомлені позивачем обставини суд вважає, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.

ОСОБА_1 зареєстрована як суб"єкт підприємницької діяльності - фізична особа Хмельницькою районною державною адміністрацією, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи- підприємця серії НОМЕР_2

28.09.2010р. працівниками державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області, відповідно до ст.13 Закону України "Про ціни і ціноутворення", постанови Кабінету Міністрів України від 13.12.2000р. №1819 "Питання Державної інспекції з контролю за цінами" та доручення прокуратури Хмельницького району від 07.09.10р. №52-1587 вих-10 та наказу Державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області, проведено перевірку господарської одиниці СПД ОСОБА_1 - магазин "Продукти", який розташований за адресою АДРЕСА_1 щодо дотримання вимог нормативних актів прийнятих на виконання постанови КМУ від 25.12.1996р. №1548 та розпорядження ХОДА від 15.08.2008р. №431/2008р., про що складено акт перевірки від 28.09.2010 року №633, який підписаний відповідачем без зауважень та заперечень.

В ході перевірки встановлено необґрунтоване одержання виручки в період з 14.09.10р. по 27.09.10р. внаслідок завищення граничних рівнів торгівельних надбавок на олію соняшникову та яйця курячі, чим порушено вимоги п.1 розпорядження Хмельницької облдержадміністрації від 15.08.2008 року №431/2008-р. "Про запровадження державного регулювання ціноутворення на окремі продовольчі товари", а саме з наданих для перевірки документів перевіркою встановлено, що при формуванні роздрібної ціни на олію соняшникову була застосована торгівельна надбавка у завищеному розмірі, чим було порушено вимоги розпорядження ХОДА від 15.08.2008р. №431/2008р. та яйця курячі. Так, наприклад згідно з накладною від 20.09.2010р. №б/н, СПД ОСОБА_1 було придбано олію соняшникову по 12,45 грн./л. та реалізовано по роздрібній ціні 15,0 грн./л. в кількості 7 бутилок з урахуванням торгівельної надбавки 17%, тоді по ціні сформованій з урахуванням 15% торгівельної надбавки, роздрібна ціна мала б становити 14,32 грн./л.. Внаслідок реалізації 7 бут. олії соняшникової по завищеній ціні СПД ОСОБА_1 отримано додаткової виручки в сумі 4,76 грн.. Аналогічні порушення були встановлені перевіркою при формуванні роздрібної ціни на яйця курячі. Так, наприклад згідно з накладною від 14.09.10р. №б/н. СПД ОСОБА_1 було придбано на прод. ринку у м.Хмельницькому яйця курячі у кількості 160 шт. по оптово-відпускній ціні 7,50 грн./дес. та реалізовано в магазині за роздрібною ціною 9,00 грн./дес. з торгівельною надбавкою 20%, тоді як з урахуванням 15% та рівня торгівельної надбавки роздрібну ціну слід було сформувати в сумі 8,63 грн./дес.. Внаслідок реалізації 60 шт. яєць курячих по завищеній ціні СПД ОСОБА_1 отримано додаткової виручки в сумі 59,20 грн.. Всього за період з 14.09.2010р. по 27.09.2010р. СПД ОСОБА_1 отримано необгрунтовано отриманої виручки в сумі 63,96 грн..

На підставі вказаного акту перевірки від 28.09.10р. №633, у відповідності до ст.14 Закону України "Про ціни і ціноутворення" позивачем прийнято рішення №218 від 30.09.2010р. про вилучення у відповідача в дохід державного бюджету 63,96 грн., та стягнення 127,92 грн. штрафу.

Дане рішення в добровільному порядку відповідачем не виконано, а направлена позивачем на адресу відповідача претензія від 01.10.10р. №2896 з вимогою сплатити суму порушення в розмірі 63,96 грн. та штраф в розмірі 127,92 грн. залишена без задоволення.

Згідно ст.124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Відповідно до ст.7 Закону України "Про ціни та ціноутворення" (далі - Закон) вільні ціни і тарифи встановлюються на всі види продукції, товарів і послуг за винятком тих, по яких здійснюється державне регулювання цін і тарифів. При цьому ст.8 державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення державних фіксованих цін (тарифів), граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксових цін і тарифів, урядом України можуть вводитись інші методи державного регулювання цін і тарифів.

Положеннями ст.4 Закону передбачено, що Кабінет Міністрів України забезпечує в республіці державної політики цін; визначає перелік продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на які затверджуються відповідними органами державного управління, крім сфери телекомунікацій, електроенергетики, централізованого теплопостачання, водопостачання та водовідведення; визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами).

Відповідно до п.12 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.1996р. №1548 (із змінами і доповненнями) "Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів) Рада міністрів Автономної Республіки Крим, області, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації регулюють (встановлюють) граничні торгівельні (постачальницько-збутові) надбавки до оптової ціни виробника (митної вартості) на борошно, хліб, макаронні вироби, крупи, цукор, яловичину, свинину і м"ясо птиці, ковбасні вироби варені, молоко, сир, сметану, масло вершкове, олію соняшникову, яйця курячі.

Головою Хмельницької облдержадміністрації 15.08.2008р. прийнято розпорядження №431/2008-р "Про запровадження державного регулювання ціноутворення на окремі продовольчі товари", яким визначено граничні торгівельні надбавки на окремі продовольчі товари.

Частиною 2 ст.6 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" від 09.04.1999р. №586 встановлено, що розпорядження голів місцевих державних адміністрацій є обов"язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами і громадянами.

Відповідно до Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.00р. №1819 державна інспекція з контролю за цінами є урядовим органом, що діє у системі Мінекономіки, відповідальний перед Кабінетом Міністрів України, підзвітний та підконтрольний Міністрові економіки, основними завданнями якого є організація та здійснення відповідно до законодавства функцій з контролю та нагляду за дотриманням центральними та місцевими органами виконавчої влади, Радою Міністрів Автономної Республіки Крим, суб"єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування цін (тарифів).

Держінспекція у відповідності до п.11. Положення має територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які становлять єдину систему органів державного контролю за цінами і мають права, передбачені пунктами 5, 6 цього Положення. За змістом абзацу 2 п.4 Положення Держінспекція відповідно до покладених на неї завдань у межах своєї компетенції здійснює перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування.

Відповідно до п.5 Положення Держінспекція, зокрема, має право проводити відповідно до законодавства перевірку бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, показників, що відображаються у розрахункових документах незалежно від способу подання інформації, пов'язаних з формуванням, встановленням та застосуванням цін (тарифів); знайомитися з установчими документами та свідоцтвом про державну реєстрацію; перевіряти у посадових осіб, відповідальних за формування, встановлення та застосування цін (тарифів), документи, що посвідчують особу; проводити перевірку достовірності даних, наведених у документах з питань порядку формування, встановлення та застосування державних фіксованих та регульованих цін.

Прийняття рішень про застосування економічних або фінансових (штрафних) санкцій за фактами порушення державної дисципліни цін, згідно Інструкції "Про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами", затвердженої спільним наказом Міністерства економіки та з питань Європейської інтеграції України і Міністерства фінансів України 03.12.2001р. №298/519 (зареєстровано в Міністерстві Юстиції України 18.12.2001р. №1047/6238) (далі - Інструкція) покладено на Держінспекцію та відповідні державні інспекції з контролю за цінами в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Відповідно ст.14 Закону вся необгрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необгрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.

Відповідно до Інструкції необґрунтовано одержані суб'єктами господарювання, унаслідок порушень порядку встановлення і застосування цін, суми виручки та штрафи підлягають вилученню згідно із законодавством на підставі рішень, прийнятих органами державного контролю за цінами (п.1.6); вилученню в дохід бюджету підлягають суми, які одержані внаслідок порушень державної дисципліни цін, визначених на підставі матеріалів перевірок незалежно від фінансового стану порушника та його розрахунків з бюджетом. Необґрунтовано одержана суб'єктом підприємницької діяльності сума виручки, що підлягає вилученню в дохід бюджету, обчислюється: при порушенні порядку встановлення і застосування цін (тарифів), що регулюються уповноваженими органами, - як різниця між фактичною виручкою від реалізації продукції (послуг, робіт) та її вартістю за цінами і тарифами, сформованими згідно з вимогами законодавства. Підставою для прийняття рішень про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій є акти перевірок, які складаються посадовими особами органів державного контролю за цінами (п.3.1). Рішення вважається виконаним і знімається з контролю після одержання відповідної інформації про зарахування сум економічних санкцій за належністю. У разі невиконання рішення, повного або часткового відхилення претензії чи залишення її без відповіді орган державного контролю за цінами в 30-денний термін подає позов до суду про примусове стягнення суми економічних санкцій разом з третім примірником рішення.

Судом враховується, що відповідач доказів, які б спростовували встановлені позивачем факти порушень, не подав, рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін відповідачем в добровільному порядку не виконано, у визначеному законом порядку не оскаржувалось та не скасовано, акт перевірки підписано відповідачем без зауважень. Доказів про сплату заборгованості суду не подано.

За таких обставин, позовні вимоги про стягнення з відповідача економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню.

Згідно ч.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 86, 94, 104, 158-163, 183-2, 254, 255 Кодексу адміністративного судочинства України , суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області до суб"єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 про стягнення 191,88 грн. задовольнити.

Стягнути з суб"єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 і.н. НОМЕР_1) суму порушення 63,96 грн. (шістдесят три гривні 96 коп.), штраф в сумі 127,92 грн. (сто двадцять сім гривень 92 коп.) в дохід державного бюджету - код 21081100, р/р 31118106700490 в УДК у Хмельницькій області, МФО 815013, код 23565880, одержувач - УДК у Хмельницькому районі.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

< чи набрала законної сили ><Дата набрання законної сили >

Суддя< для копії >Д.Л. Фелонюк

< для копії >< для копії >