Постанова № 13373462, 24.12.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.12.2010
Номер справи
2а-25378/10/0570
Номер документу
13373462
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 грудня 2010 р. справа № 2а-25378/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 12:30 год.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді <Довідник >

при секретаріМогілевському А.А.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Савченко С.В.

при секретарі судового засідання Могілевському А.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом державного підприємства “Селидіввугілля”

до Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області

про визнання дій неправомірними, зобовязання вчинити певні дії

за участю представників сторін

від позивача: не зявився

від відповідача: Фортель М.Л. за дов.

ВСТАНОВИВ

Позивач, Державне підприємство “Селидіввугілля”, звернувся до суду із позовом до Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області про визнання неправомірними дій при розподілі сплачених позивачем сум поточних зобовязань на погашення податкового боргу з земельного податку, зобовязання вчинити певні дії.

В обґрунтування позову посилається на те, що у серпні 2010 року підприємством були отримані від податкового органу повідомлення, якими відповідач сповістив про зарахування сплачених сум поточних податкових зобовязань зі сплати земельного податку з юридичних осіб на погашення податкового боргу та пені на підставі абзацу 2 пп. 16.3.3. п. 16.3. ст. 16 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”. Вважає, що жодна норма Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” не встановлює право чи обовязок саме контролюючого органу, яким є податковий орган, змінювати податкові зобовязання, в рахунок сплати яких платник податків спрямував кошти. Не передбачене таке право у податкового органу і іншими законами та підзаконними нормативними актами. Тому дії податкового органу є розширенням наданих Законом України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” прав та суперечать вимогам чинного законодавства.

Просить суд визнати неправомірними дії Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області по розподілу сплачених Державним підприємством “Селидіввугілля” 25.08.2010 року у сумі 2489,63 грн.; 4007,80 грн., 2362,86 грн., 1756,90 грн., 13673,60 грн., поточних податкових зобовязань з земельного податку на погашення податкового боргу та пені та зобовязати Красноармійську обєднану державну податкову інспекцію Донецької області внести зміни до картки особового рахунку платника податків ДП “Селидіввугілля” (84500, Донецька обл., м. Селидове, вул. Карла Макса, 41, ЄДРПОУ 33426253) шляхом скасування (виключення) з картки особового рахунку пені з земельного податку у розмірі 2252,74 грн.

Представник позивача у судове засідання не зявився, надав заяву про розгляд справи без його участі.

Відповідач надав судові заперечення на адміністративний позов в яких посилається на те, що податкова декларація це розрахунковий документ, що подається платником податків за базовий податковий період. Платник податків повинен самостійно сплатити суму податкового зобовязання зазначену у поданій ним податкові декларації. Черговість погашення податкових зобовязань платника податків визначений в Законі України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, який є єдиний для всіх платників податків та органів державної податкової служби. Після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобовязання на суму погашеного податкового боргу відповідно до ст. 16, ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” нараховуються пеня та штрафні санкції. Тому, при сплаті податкового зобовязання з земельного податку платіжні доручення позивача зараховані по особистому рахунку ДП “Селидіввугілля” в погашення наявного податкового боргу, а саме зарахована по особистому рахунку платника податків в погашення податкового боргу минулих періодів. Порядок погашення сум податкового боргу чітко визначений в Законі України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”. Також відповідач зазначає, що позивач повинен сплачувати узгоджену суму податкового зобовязання в установлені законом строки. Іншого механізму сплати платником податків податкових зобовязань поточного періоду до погашення податкових зобовязань минулого періоду Законом не передбачено.

Просить суд у задоволені позову відмовити.

Представник відповідача, що діє за довіреністю, у суді позов не визнав з підстав, зазначених у запереченні.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши надані докази, суд встановив наступне.

Державне підприємство “Селидіввугілля” є юридичною особою, зареєстроване Виконавчим комітетом Селидівської міської ради Донецької області, ідентифікаційний код 33426253, перебуває на обліку в Красноармійській ОДПІ Донецької області (далі - позивач).

Красноармійською обєднаною державною податковою інспекцією (далі відповідач) були винесені повідомлення від 25.08.10 № 105210010357354, № 105210010357355, № 105210010357356, № 105210010357357, № 105210010357358 про перерозподіл сплаченої 21 серпня 2010 року суми податкового зобовязання з земельного податку.

Відповідно до п.1.2. ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, податкове зобовязання зобовязання платника податків сплатити до бюджетів або державним цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та строки, визначені цим Законом або іншими Законами України.

Правовою підставою розподілу сплачених за платіжними дорученнями сум став абзац 2 пп. 16.3.3 п. 16.3 ст. 16 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, відповідно до якого, якщо платник податків не сплачує пеню разом зі сплатою податкового боргу (його частини) або не визначає її окремо у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеної пропорції), то податковий орган самостійно здійснює розподіл такої сплаченої суми на суму, що спрямовується на погашення такого податкового боргу (його частини), та суму, що спрямовується на погашення пені, нарахованої на суму такого погашеного податкового боргу (його частини), та надсилає такому платнику податків повідомлення, в якому міститься зазначена інформація.

Судом встановлено, що позивач 21 серпня 2010 року здійснював оплату земельного податку платіжними дорученнями № 15075 у розмірі 2489,63 грн. (призначення платежу за липень 2010 року); № 15074 у розмірі 4007,80 грн. (призначення платежу за липень 2010 року); № 15065 у розмірі 2362,86 грн. (призначення платежу за липень 2010 року); № 15078 у розмірі 1756,90 грн. (призначення платежу за липень 2010 року); № 15076 у розмірі 13673,60 грн. (призначення платежу за липень 2010 року).

Порядок обчислення і сплати земельного податку, визначення суб'єктів плати за землю врегульовано спеціальним законом, яким є Закон України "Про плату за землю".

Відповідно до преамбули Закону України "Про плату за землю" він визначає розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також напрями використання коштів, що надійшли від плати за землю, відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку.

Відповідно до статті 14 Закону України «Про плату за землю» платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Відповідно до статті 17 Закону України «Про плату за землю» податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Як встановлено судом і не спростовано відповідачем під час судового розгляду справи, позивач сплатив 5 платіжними дорученнями, копії яких долучені до матеріалів справи, земельний податок за звітний податковий період липень 2010 року (по граничному строку сплати 30 серпня 2010 року), тобто поточні податкові зобовязання, дати та суми сплати співпадають з даними зворотного боку облікової картки відповідача.

Суд не приймає посилання відповідача на приписи пп. 7.7 статті 7 Закону України Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, оскільки відповідно до наведеного пункту податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.

Тобто, ця норма взагалі не визначає коло осіб, на яких розповсюджується її дія, чи то контролюючі органи, чи платники податків. Зазначена норма не визначає, хто зобовязаний здійснювати погашення у встановленому нею порядку, такий обовязок нею взагалі не визначений. У будь-якому випадку, ця норма не встановлює право чи обовязок саме контролюючого органу (у даному випадку органу державної податкової служби) якимось чином (в тому числі і шляхом ведення податкового обліку відповідним чином) змінювати податкові зобовязання, в рахунок сплати яких платник податків спрямував кошти. Не передбачено таке право податкового органу і будь-якими іншими нормами Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” або іншими законами з питань оподаткування.

Суд вважає, що відповідачем не доведений факт сплати позивачем вищезазначеними платіжними дорученнями податкового боргу, внаслідок чого відсутні підстави для розподілу відповідачем сплачених позивачем сум на погашення податкового боргу та пені.

Суд зазначає, що відповідач не довів правомірність дій при розподілі сплачених позивачем сум поточних зобовязань на погашення податкового боргу відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до статті 94 КАС України судові витрати підлягають присудженню позивачеві з Державного бюджету України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ

Позовні вимоги державного підприємства “Селидіввугілля” до Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області про визнання неправомірними дії Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області по розподілу сплачених Державним підприємством “Селидіввугілля” 21.08.2010 року у сумі 2489,63 грн.; 4007,80 грн., 2362,86 грн., 1756,90 грн., 13673,60 грн.., поточних податкових зобовязань з земельного податку на погашення податкового боргу та пені та зобовязання Красноармійську обєднану державну податкову інспекцію Донецької області внести зміни до картки особового рахунку платника податків ДП “Селидіввугілля” (84500, Донецька обл., м. Селидове, вул. Карла Макса, 41, ЄДРПОУ 33426253) шляхом скасування (виключення) з картки особового рахунку пені з земельного податку у розмірі 2252,74 грн. задовольнити.

Визнати неправомірними дії Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області по розподілу сплачених Державним підприємством “Селидіввугілля” 21.08.2010 року у сумі 2489,63 грн.; 4007,80 грн., 2362,86 грн., 1756,90 грн., 13673,60 грн., поточних податкових зобовязань з земельного податку на погашення податкового боргу та пені.

Зобовязати Красноармійську обєднану державну податкову інспекцію Донецької області внести зміни до картки особового рахунку платника податків ДП “Селидіввугілля” шляхом скасування (виключення) з картки особового рахунку пені з земельного податку у розмірі 2252,74 грн.

Вступну та резолютивну частини постанови прийнято у нарадчій кімнаті та проголошено у повному обсязі 24 грудня 2010 року в присутності представника відповідача.

Повний текст постанови виготовлено 29 грудня 2010 року.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення складання постанови у повному обсязі апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Савченко С. В.