Єдиний державний реєстр судових рішень УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 грудня 2010 р.Справа № 2-а-7061/10/1870
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Дюкарєвої С.В.
Суддів: Катунова В.В. , Перцової Т.С.
<за участю секретаря ><Секретар >
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Відкритого акціонерного товариства "Нафтопроммаш" на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 11.10.2010р. по справі№2-а-7061/10/1870
за позовом Охтирського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирка
до Відкритого акціонерного товариства "Нафтопроммаш" <Текст ><3 особи ><3 особа ><за участю ><Текст >
про стягнення заборгованості,-
ВСТАНОВИЛА:
Охтирський міжрайонний прокурор звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирка (надалі - позивач, УПФУ в м. Охтирка) до Відкритого акціонерного товариства "Нафтопроммаш" (надалі - відповідач, ВАТ "Нафтопроммаш"), в якому просив суд стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за Списком № 1, Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (надалі - Список № 1, Список №2) за липень 2010 року в сумі 52105 грн. 83 коп.
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 11 жовтня 2010 року по справі № 2а-7061/10/1870 адміністративний позов задоволено. Стягнуто з ВАТ "Нафтопроммаш" на користь УПФУ в м. Охтирка заборгованість з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за липень 2010 року у загальній сумі 52105 грн. 83 коп., в т.ч. за Списком № 1 - 17735 грн. 78 коп., за Списком № 2 - 34370 грн. 05 коп.
Відповідач, не погодившись із зазначеною постановою, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального права, а саме ст.11, п.3 ч.1 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, просить суд апеляційної інстанції оскаржувану постанову скасувати і направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
Позивач у надісланих до суду апеляційної інстанції письмових запереченнях проти задоволення апеляційної скарги заперечував, просив суд апеляційної інстанції залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржувану постанову суду першої інстанції - без змін.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач зазначає, що судом першої інстанції, в порушення вищезазначених норм процесуального права, було розглянуто адміністративну справу за відсутності представника відповідача.
Враховуючи неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ВАТ "Нафтопроммаш" зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності - юридична особа, ідентифікаційний код - 00378454, реєстраційний номер юридичної особи ЄДР - 10006049823, та як платник збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (реєстраційний номер 60378454).
Згідно розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (надалі - Закон № 1058-ІV), вбачається, що витрати позивача на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно п."а" ст.13 Закону україни "Про пенсійне забезпечення" (за Списком №1), склали 17735 грн. 78 коп. Витрати позивача на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно п.п."б"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (за Списком №2), склали 34370 грн. 83 коп.
Вказані розрахунки були направлені на адресу відповідача разом із супровідними листами від 06.07.2010 р. № 6805/02-68, від 07.07.2010 р. № 6867/02-69, № 6877/02-69 та від 16.07.2010 р. № 7170/02-69 поштою.
Як свідчать надані до матеріалів справи копії повідомлень про вручення поштових відправлень, надіслані розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій були отримані відповідачем 12.07.2010 р. та 21.07.2010 р. відповідно, однак суми, вказані у розрахунках, відшкодовані не були.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, посилаючсь на ч.2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV, п.п.6.1, 6.4, 6.8, 6.9 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за № 64/8663 (далі - Інструкція), виходив із обгрунтованості вимог Охтирського міжрайонного прокурора про стягнення з ВАТ "Нафтопроммаш" на користь УПФУ в м. Охтирка заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах (за Списком № 1 та Списком №2) за липень 2010 року в сумі 52105 грн. 83 коп.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, працівникам ВАТ "Нафтопроммаш" пільгові пенсії було призначено відповідно до пунктів «а», «б»- «з» ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (далі Закон № 1788-ХІІ), що підтверджується доданими до справи письмовими доказами.
Пенсія, що нараховується органами Пенсійного фонду України, доставляється та виплачується одержувачам (пенсіонерам) підприємствами поштового зв'язку згідно з Законом України "Про зв'язок" та Інструкції про виплату та доставку пенсій, соціальних допомог національним оператором поштового зв'язку, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 28 квітня 2009 року № 14-1, а також наказом Міністерства транспорту та зв'язку України, Міністерства праці та соціальної політики України від 28 квітня 2009 року № 464/156, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 2 липня 2009 р. за № 592/16608. За пересилання, доставку і виплату пенсій органи Пенсійного фонду сплачують кошти підприємствам поштового зв'язку за тарифами, встановленими Наказом Державного комітету зв'язку та інформатизації України "Про затвердження тарифів на оплату послуг, пов'язаних з виплатою і доставкою державних пенсій та грошової допомоги" від 22 липня 2004 року № 166, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 5 серпня 2004 р. за № 976/9575.
Згідно з абзацом четвертим пункту 1 статті 2 Закону України від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 400/97-ВР, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) обєктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»- «з» статті 13 Закону № 1788-ХІІ до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 цього Закону.
Абзацом третім пункту 1 статті 4 Закону № 400/97-ВР встановлено ставку збору на обовязкове державне пенсійне страхування у розмірі 100 відсотків від обєкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.
Цей порядок компенсації витрат Пенсійного фонду України не змінився у звязку з набранням чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Пунктом 2 розділу XV Прикінцевих положень Закону № 1058-IV (у редакції, чинній у період, за який позивачем стягуються витрати на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених працівникам відповідача) встановлено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом № 1788-ХІІ. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до абзацу четвертого підпункту 1 зазначеного пункту Закону № 1058-IV підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності Законом № 1058-IV, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Згідно з пунктом 6.1 глави 6 Інструкції, підприємства відшкодовують витрати ПФУ на виплату та доставку пільгової пенсії, призначених на пільгових умовах, в таких розмірах:
- 100 відсотків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України;
- 20 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій застрахованим особам, які зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим КМУ, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включно особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим КМУ, які призначені та/або виплачені у 2004 році, з подальшим збільшенням суми на 10% кожен рік до 100% відшкодування у 2012 році.
Відповідно до пункту 6.4 глави 6 Інструкції Пенсійний фонд щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, які надсилає підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій, визначає розмір сум до відшкодування на поточний рік.
Судом першої інстанції встнаовлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що відповідачу були надіслані розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в частині пeнciй, призначених відповідно до пунктів «а», «б»- «з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Так, листом № 6805/02-68 від 06.07.2010 року на адресу ВАТ "Нафтопроммаш" було надіслано розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в частині пeнciй, призначених відповідно до пункту "а" ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», на суму 17735,77 грн. (а.с.8). Вказаний розрахунок відповідачем отримано 21.07.2010 року, про що свідчить надана до матеріалів справи копія повідомлення про вручення поштового відправлення (зворотній бік а.с.7).
Листами №№ 6867/02-69, 6877/02-69 від 07.07.2010 р. та 7170/02-69 від 16.07.2010 р. відповідачеві було надіслано розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в частині пeнciй, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», на загальну суму 34370,05 грн. (а.с.10, 11, 13, 15, 31).
Як свідчать додані до матеріалів справи копії повідомлень про вручення поштового відправлення, вказані розрахунки були отримані відповідачем 12.07.2010 р. та 21.07.2010 р. (зворотній бік а.с.9, 12, 14).
Підприємства, відповідно до вимог пункту 6.8 глави 6 Інструкції, щомісяця до 25-го числа повинні вносити до ПФУ зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що сума заборгованості відповідача підтверджується розрахунками фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, складеними за встановленою формою за липень 2010 року. Станом на час розгляду справи у суді першої інстанції вказана сума заборгованості ВАТ "Нафтопроммаш" позивачу не відшкодована.
Відповідно до частини першої статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із частини першої статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідач доказів на спростування вищевикладеного або доказів сплати боргу до суду апеляційної інстанції не надав.
З огляду на встановлені факти й досліджені докази, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позовних вимог в повному обсязі та стягнення з ВАТ "Нафтопроммаш" на користь УПФУ в м. Охтирка заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у загальній сумі 52105 грн. 83 коп.
Доводи апеляційної скарги щодо порушення судом першої інстанції ст.128 КАС України при ухваленні оскаржуваного рішення не беруться колегією судів до уваги, оскільки не знайшли свого підтвердження під час апеляційного провадження по справі та не впливають на вирішення справи по суті.
Так, з матеріалів справи вбачається, що відповідач, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, не прибув у судові засідання 22.09.2010 року та 11.10.2010 року, клопотання про відкладення розгляду справи до суду першої інстанції не надав.
Положеннями частини 4 статті 128 КАС України встановлено, що у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Ці ж наслідки застосовуються у разі повторного неприбуття за таких самих умов відповідача, який не є суб'єктом владних повноважень.
За таких обставин, колегія суддів, переглянувши у межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, ретельно дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства "Нафтопроммаш" залишити без задоволення.
Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 11.10.2010р. по справі№2-а-7061/10/1870 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя<підпис >Дюкарєва С.В.
Судді<підпис >
<підпис >Катунов В.В. Перцова Т. С. <Список ><Текст > <повний текст ><Дата ><р. >