Рішення № 133705130, 29.01.2026, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.01.2026
Номер справи
440/9886/25
Номер документу
133705130
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/9886/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шевякова І.С. розглянув у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги:

визнати протиправною бездіяльність Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області, яка полягає у невключенні до складу грошового забезпечення ОСОБА_1 , з якого обчислена одноразова грошова допомога при звільненні та компенсацію за невикористану щорічну відпустку за 2016-2022 та 2024 роки щомісячної індексації різниці грошового забезпечення в сумі 4 294,48 грн;

зобов`язати Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні, обчисливши її розмір із розміру місячного грошового забезпечення з урахуванням щомісячної індексації різниці грошового забезпечення в сумі 4 294,48 грн, з урахуванням виплачених сум, а також з відрахуванням податків, зборів і обов`язкових платежів (1,5% військового збору) та одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 168.5 статті 168 Податкового Кодексу України та пункту 2 «Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 44 від 15.01.2004;

зобов`язати Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 грошової компенсації за невикористану щорічну відпустку за 2016-2022 та 2024 роки, обчисливши її розмір із розміру місячного грошового забезпечення з урахуванням щомісячної індексації різниці грошового забезпечення в сумі 4 294,48 грн., з урахуванням виплачених сум, а також з відрахуванням податків, зборів і обов`язкових платежів (1,5% військового збору) та одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 168.5 статті 168 Податкового Кодексу України та пункту 2 «Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 44 від 15.01.2004.

Під час розгляду справи суд

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області (далі - відповідач) про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.

Ухвалою суду від 23.07.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, а також призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Аргументи учасників справи

Позивач вимоги обґрунтовував посиланням на те, що він проходив службу в Аварійно-рятувальному загоні спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області, перебуваючи, відповідно, на грошовому забезпеченні цього роботодавця.

Рішенням суду у справі №440/12414/24 було частково задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 до відповідача, зокрема зобов`язано Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області відповідача здійснити перерахунок грошового забезпечення та провести перерахунок та виплату індексації грошового забезпечення та індексації-різниці грошового забезпечення. В межах вказаної судової справи вимоги щодо перерахунку та виплати одноразової грошової допомоги при звільненні та компенсації днів невикористаних відпусток, з обчисленням їх із розміру місячного грошового забезпечення з урахуванням індексації-різниці - судом було визнано передчасними та відповідно відмовлено у задоволенні позовних вимог у цій частині. Це рішення суду набрало законної сили.

На виконання рішення суду у справі №440/12414/24 відповідачем проведено нарахування індексації-різниці, проте не включено її до складу грошового забезпечення позивача, з якого була обчислена одноразова грошова допомога при звільненні та компенсація за невикористану відпустку. Відповідач не провів перерахунок зазначених виплат.

Такі дії відповідача позивач вважав протиправними.

08.08.2025 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог з огляду на те, що підстави для врахування індексації-різниці до обчислення одноразової грошової допомоги при звільненні та компенсації за невикористану відпустку відсутні.

Свою позицію мотивував посиланням на те, що індексація грошових доходів населення не відноситься до видів грошового забезпечення, носить не постійний характер та застосовується як механізм підвищення доходів при певних умовах, у зв`язку з чим не підлягає врахуванні при визначенні одноразової грошової допомоги при звільненні.

При виплаті грошової компенсації за невикористані в році звільнення щорічної основної відпустки, а також додаткової відпустки, у тому числі за невикористані дні щорічних основних відпусток у минулі роки, до розрахунку береться грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу, яке вони отримували на день звільнення зі служби цивільного захисту.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Обставини справи, встановлені судом

Судом встановлено та не заперечувалось відповідачем, що позивач у період з 08.09.2015 по 21.07.2024 проходив службу у складі Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області.

Із наданого на адвокатський запит листа-відповіді відповідача №52 від 17.06.2025 та додатків до нього вбачається, що на виконання рішення суду у справі №440/12414/24 загальна сума перерахунку грошового забезпечення, індексації, індексації-різниці та компенсації за невикористані дні щорічної відпустки ОСОБА_1 , що підлягає нарахуванню та виплаті, становить 425 700,67 грн. Термін виконання проведення виплати планується протягом місяці з дня надання даної відповіді.

Відповідно до розрахунку для здійснення нарахування та виплати грошової компенсації за невикористані календарні дні основної відпустки за 2016-2022 та 2024 роки з урахуванням додаткової винагороди, нарахованої відповідно до Наказу МВС України №35 від 26.01.2023 відповідно до додаткового рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 25.04.2025 у справі №440/12414/24 ОСОБА_1 , сума виплаченої компенсації становить 82 665,84 грн.

Довідкою від 30.07.2025 №78 підтверджено, що одноразова грошова допомога при звільненні ОСОБА_1 розрахована із грошового забезпечення в розмірі 33 334,80 грн станом на момент звільнення позивача, додатково вказані розміри та складові грошового забезпечення, з яких обчислена така виплата.

Відомості щодо врахування індексації-різниці при перерахунку та виплаті одноразової грошової допомоги при звільненні та компенсації днів невикористаних відпусток відсутні.

Стверджуючи про наявність підстав для перерахунку одноразової грошової допомоги при звільненні та компенсації за невикористані дні відпустки з урахуванням індексації-різниці, позивач звернувся до суду з позовом.

Норми права, які підлягають застосуванню

Відповідно до статті 125 Кодексу цивільного захисту України держава гарантує достатнє грошове забезпечення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту з метою створення умов для належного та сумлінного виконання ними службових обов`язків. Порядок та умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 3 розділу І Інструкції "Про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту" затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20 липня 2018 № 623 грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Частиною другою статті 129 Кодексу цивільного захисту України визначено, що один раз в рік особам рядового і начальницького складу цивільного захисту виплачується грошова допомога на оздоровлення обрахунок якої здійснюється виходячи з розміру місячного грошового забезпечення.

Згідно з пунктом 7 розділу XХVІІ Інструкції особам рядового і начальницького складу, які звільняються зі служби цивільного захисту за станом здоров`я виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Відповідно до пункту 6 Інструкції при виплаті грошової компенсації за невикористані в році звільнення щорічної основної відпустки, а також додаткової відпустки особам рядового і начальницького складу, які мають дітей або повнолітню дитину - особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А І групи, у тому числі за невикористані дні щорічних основних відпусток у минулі роки, до розрахунку береться грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу, яке вони отримували на день звільнення зі служби цивільного захисту.

Отже, обрахунок одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби цивільного захисту та компенсації за невикористані календарні дні щорічної основної та додаткової відпусток здійснюється, виходячи з місячного грошового забезпечення.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 року №1282-ХІІ (далі - Закон №1282-ХІІ; у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Згідно зі статтею 1 Закону №1282-ХІІ індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

При цьому, статтею 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" від 05 жовтня 2000 року №2017-ІІІ визначено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Висновки щодо правозастосування

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 21.03.2025 №440/12141/24 позовні вимоги ОСОБА_1 до Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області було задоволено частково. Зокрема зобов`язано відповідача:

здійснити перерахунок грошового забезпечення (щомісячні основні види грошового забезпечення, щомісячні додаткові види грошового забезпечення та одноразові додаткові види грошового забезпечення) ОСОБА_1 за період з 29.01.2020 по 31.12.2020 виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020; з 01.01.2021 по 31.12.2021 - з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021; з 01.01.2022 по 31.12.2022 - з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022; з 01.01.2023 по 19.05.2023 - з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, та провести виплату різниці з урахуванням фактично сплачених сум, з утриманням належних податків та зборів;

нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року з урахуванням місяця підвищення грошових доходів - січень 2008 року;

нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію-різницю грошового забезпечення з розрахунку 4294,48 грн. на місяць за період з 01.03.2018 по 31.12.2022 та з 01.01.2024 по 21.07.2024 в загальній сумі 255 269,19 грн., відповідно до абзаців 4, 5, 6 пункту 5 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078.

Це рішення суду набрало законної сили.

Як вбачається із наданого на адвокатський запит листа-відповіді №52 від 17.06.2025 та додатків до нього, відповідач повідомив, що на виконання рішення суду у справі №440/12414/24 загальна сума перерахунку грошового забезпечення, індексації, індексації-різниці та компенсації за невикористані дні щорічної відпустки ОСОБА_1 , що підлягає нарахуванню та виплаті, становить 425 700,67 грн. Термін виконання проведення виплати планується протягом місяці з дня надання даної відповіді.

Позивач стверджував про протиправність невключення до розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні та компенсації за невикористану щорічну відпустку індексації-різниці в сумі 4294,48 грн. на місяць, яку було нараховано на виконання судового рішення.

Відповідач у відзиві підтвердив відсутність врахування у розрахунок вказаних виплат індексації, стверджував про відсутність законних підстав для такого врахування.

Надаючи відповідь на питання щодо того, чи підлягає нарахована індексація грошових доходів включенню до розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні та компенсації за невикористану щорічну відпустку, суд зазначає наступне.

Згідно із пунктом 12 розділу XXVII Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженої наказом МВС України 20.07.2018 № 623 (далі Інструкція) особам рядового і начальницького складу, які в разі звільнення зі служби цивільного захисту мають право на отримання одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби цивільного захисту, до їх місячного грошового забезпечення, з якого нараховується ця грошова допомога, включаються:

для осіб рядового і начальницького складу, що звільняються з посад, на які вони були призначені, - оклад за штатною посадою, оклад за спеціальним званням і додаткові види грошового забезпечення постійного характеру (надбавки, доплати, премії), що були встановлені наказом органу управління (підрозділу) на день звільнення;

для осіб рядового і начальницького складу, які на день звільнення зі служби перебували в розпорядженні відповідних начальників органів управління (підрозділів),- посадовий оклад за останньою штатною посадою, оклад за спеціальним званням, установлений на день звільнення зі служби, додаткові види грошового забезпечення постійного характеру (надбавки, доплати, премії), що були встановлені наказом органу управління (підрозділу) за останніми штатними посадами.

Відповідно до пункту 6 Інструкції при виплаті грошової компенсації за невикористані в році звільнення щорічної основної відпустки, а також додаткової відпустки особам рядового і начальницького складу, які мають дітей або повнолітню дитину - особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А І групи, у тому числі за невикористані дні щорічних основних відпусток у минулі роки, до розрахунку береться грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу, яке вони отримували на день звільнення зі служби цивільного захисту.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання, встановлених Конституцією України, гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначено Законом України "Про індексацію грошових доходів населення", згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Тобто індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Таким чином, одноразова грошова допомога та компенсація за невикористані календарні дні щорічної основної та додаткової відпусток виплачується з розрахунку місячного грошового забезпечення, на яке має право особа на день звільнення та розраховується станом на момент звільнення за останньою посадою, яку займала особа.

При цьому, індексація має спеціальний статус виплати з боку держави у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, зокрема, пенсії, стипендії; оплати праці (грошового забезпечення), які мають систематичний характер, а тому індексація є невід`ємною складовою частиною сум грошового забезпечення.

Враховуючи те, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення для розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні та компенсації за невикористані календарні дні щорічної основної та додаткової відпусток, що забезпечує дотримання прав осіб, звільнених зі служби, як складової конституційного права на соціальний захист.

Такий правовий висновок наведений зокрема у постанові Верховного суду від 26.01.2022 у справі № 520/8887/2020.

У свою чергу, як вбачається з довідки від 30.07.2025 №78 про розміри та складові грошового забезпечення, з якого обчислена грошова допомога при звільненні ОСОБА_1 , згідно з наказом ГУ від 21.07.2024 № 448-нк/61, така допомога розрахована з грошового забезпечення на момент звільнення ОСОБА_1 , розмір грошового забезпечення становить 33 334,80 грн.

З розрахунку для здійснення нарахування та виплати грошової компенсації за невикористані календарні дні основної відпустки за 2016-2022 та 2024 роки, вбачається, що така компенсація розраховувалася з грошового забезпечення позивача на момент його звільнення в розмірі 33 334,80 грн з урахуванням 10 000,00 грн (додаткової винагороди, передбаченої Наказом МВС України №35 від 26.01.2023 на виконання додаткового рішення від 25.04.2025 у справі №440/12414/24).

При розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні та компенсації за невикористані календарні дні щорічної основної та додаткової відпусток позивачу не враховувалась індексація-різниця в сумі 4294,48 грн.

Тому, з огляду на норми закону, на правову позицію ВС, вказані вище суд вказує, що наявні правові підстави для визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо неврахування позивачу в одноразову грошову допомогу при звільненні та компенсації за невикористані календарні дні щорічної основної та додаткової відпусток індексації-різниці грошового забезпечення у вказаній сумі та зобов`язання здійснити позивачу перерахунок одноразової грошової допомоги при звільненні та компенсації за невикористані календарні дні щорічної основної та додаткової відпусток з урахуванням індексації-різниці грошового забезпечення в сумі 4294,48 грн; та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Щодо компенсації сум податку з доходів фізичних осіб та з відрахуванням податків, зборів і обов`язкових платежів (1,5% військового збору).

Умови та механізм щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу (в тому числі відрядженими до органів виконавчої влади та інших цивільних установ), співробітниками Служби судової охорони у зв`язку з виконанням ними своїх обов`язків під час проходження служби (далі - грошова компенсація) визначено Порядком виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44 (далі - Порядок № 44).

За правилами пунктів 2, 3 Порядку № 44 грошова компенсація виплачується громадянам України, які відповідно до законодавства мають статус військовослужбовця, поліцейського або є особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС, податкової міліції, Національного антикорупційного бюро, Державного бюро розслідувань, співробітникам Служби судової охорони, а також особам, звільненим із служби, для відшкодування утриманих сум податку з їх грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, право на які вони набули у зв`язку з виконанням обов`язків під час проходження служби.

Виплата грошової компенсації здійснюється установами (організаціями, підприємствами), що утримують військовослужбовців, поліцейських та осіб рядового і начальницького складу, за рахунок відповідних коштів, які є джерелом доходів цих осіб, шляхом рівноцінного та повного відшкодування втрат частини грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних у зв`язку з виконанням ними своїх обов`язків під час проходження служби (далі - грошове забезпечення), що пов`язані з утриманням податку з доходів фізичних осіб у порядку та розмірах, визначених Законом України "Про податок з доходів фізичних осіб".

Пунктами 4, 5 Порядку №44 передбачено, що виплата грошової компенсації військовослужбовцям, поліцейським та особам рядового і начальницького складу здійснюється одночасно з виплатою їм грошового забезпечення.

Грошова компенсація виплачується за місцем одержання грошового забезпечення у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення.

Верховний Суд у постанові від 27 липня 2023 року у справі №380/813/22, від 10 жовтня 2024 року у справі №500/8015/23 зазначав, що аналіз наведених пунктів 2-3 Порядку № 44 дає підстави для висновку, що грошова компенсація сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних, зокрема, військовослужбовцями, виплачується їм для відшкодування утриманих сум податку з їх грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, право на які вони набули у зв`язку з виконанням обов`язків під час проходження служби одночасно з виплатою грошового забезпечення за місцем його одержання у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення.

Тож, з урахуванням наведеного правого регулювання, нарахування та виплата позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні та компенсації невикористаних днів щорічної основної відпустки з урахуванням індексації-різниці на виконання цього судового рішення має бути проведена відповідачем з урахуванням виплачених сум та із одночасним відрахуванням 1,5 % військового збору, та із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини другої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнкопп НОМЕР_1 ) до Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області (вул. Решетилівська, 53, м. Полтава, Полтавська область, код ЄДРПОУ 08804689) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні та компенсації невикористаної щорічної основної відпустки за 2016-2022 та 2024 роки з урахуванням щомісячної індексації різниці грошового забезпечення в сумі 4 294,48 грн.

Зобов`язати Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області нарахувати ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу при звільненні та компенсацію невикористаної щорічної основної відпустки за 2016-2022 та 2024 роки, обчисливши їх розмір із розміру місячного грошового забезпечення з урахуванням щомісячної індексації різниці грошового забезпечення в сумі 4 294,48 грн; здійснити їх та виплату з урахуванням виплачених сум та із одночасним відрахуванням 1,5% військового збору, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя І.С. Шевяков