Ухвала суду № 13368416, 17.12.2010, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.12.2010
Номер справи
2а-3218/10/2370
Номер документу
13368416
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-3218/10/2370 Головуючий у 1-й інстанції: Гриньковський Н.Ю.

Суддя-доповідач: Межевич М.В.

У Х В А Л А

Іменем України

"17" грудня 2010 р. м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді Межевича М.В., суддів Бараненко І.І. та Борисюк Л.П. розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі міста Черкаси на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 04 серпня 2010 року у справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі міста Черкаси до Державного підприємства «Оргхім»про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на доставку та виплату пільгових пенсій, -

В С Т А Н О В И ЛА :

Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі міста Черкаси звернулось до суду з адміністративним позовом про стягнення з Державного підприємства «Оргхім»борг на покриття фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій на загальну суму 7920, 74 грн. за травень червень 2010 року на користь Управління.

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 04 серпня 2010 року позовні вимоги задоволено частково.

Позивач в апеляційній скарзі просить скасувати постанову та прийняти нову постанову суду, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та заперечення на неї, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони :1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Так, судом першої інстанції встановлено, що Державне підприємство «Оргхім»зареєстроване виконавчим комітетом Черкаської міської ради 13.08.1993р., ідентифікаційний код -00206138, є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», а також платником страхових внесків відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З матеріалів позовної заяви вбачається, що на обліку в органах Пенсійного фонду України, з числа колишніх працівників ДП «Оргхім», перебувають 9 осіб, яким призначено пільгові пенсії відповідно до п. «а»ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»від 05.11.1991р. №1788-Х11 (далі по тексту - Закон №1788) а саме:

1 особа в управлінні Пенсійного фонду України в Богунському районі м. Житомира - ОСОБА_2

-6 осіб в управлінні Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси - ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8;

-1 особа в управліні Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси -ОСОБА_9;

-1 особа в управліні Пенсійного фонду України в Житомирському районі м.Житомира - ОСОБА_10

Згідно з розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «а»ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»за травень-червень 2010р. (з урахуванням перерахунку сум відшкодування пільгової пенсії ОСОБА_11 з січня по травень 2010р. на 118,63грн., зменшення відшкодування пенсії по підсумкам 2009р. вказаному пенсіонеру на 1798,44грн. а також з урахуванням донарахування підприємству 109,23грн.) сума витрат на виплату та доставку пенсій вищезазначеним працівникам по списку №1 складає 7920,74грн. (а.с.6).

Факт роботи працівників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №1 підтверджується довідками про уточнюючий характер роботи, виданими відповідачем ДП «Оргхім»:

-ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_3, ОСОБА_4 -відповідно до постанови Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991р. №10 (а.с. 59-60, 63-64, 66, 73);

-ОСОБА_8, ОСОБА_2, ОСОБА_10 - відповідно до постанови Ради Міністрів СРСР 22.08.1956р. №1173 (а.с.75, 78, 79);

-ОСОБА_7 - згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.1994р. №162 (а.с.68-79).

Як вбачається з розрахунків фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, пенсії вказаним працівникам призначені у 2003р. (ОСОБА_9, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_6, ОСОБА_5.), 2005р. (ОСОБА_7, 2007р. (ОСОБА_8), 2009р. (ОСОБА_2, ОСОБА_10.).

Спеціальним законом, який передбачав порядок призначення пенсій з 01.01.1992р., був Закон України «Про пенсійне забезпечення»від 05.11.1991р. №1788-ХІІ. Призначення пенсій на пільгових умовах регулюється ст. 13 вказаного Закону, пунктом «а»якої передбачається, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів Україні і за результатами атестації робочих місць:

-чоловіки - після досягнення 50 років і за наявності стажу роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;

-жінки - після досягнення 45 років і при наявності стажу роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Цією нормою встановлено, що порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону №1788 на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше, визначається ст. 100 Закону №1788.

Стаття 100 вищевказаного Закону передбачає, що особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах:

а)особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б)особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством. Таким чином, відповідно до вказаних норм пенсії за віком на пільгових умовах за списком №1 особам, які працювали на роботах до введення в дію вищезазначеного Закону України призначались відповідно до ст.100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», натомість всім іншим особам, які працювали на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці після введення в дію вказаного Закону, пільгові пенсії за списком №1 призначались відповідно до пункту «а»статті 13 вказаного Закону. Задовольняючи позовні вимоги частково суд першої інстанції обґрунтовано виходив з приписів ч. 2 ст. 72 КАС України, та визнав, що вимога управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси про стягнення фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії по списку №1, призначеної ОСОБА_9, за травень-червень 2010р. в сумі 2655,74грн. є необґрунтованою. Так як постановою господарського суду Черкаської області від 12.11.2007р. у справі №14/4077а встановлено, що ОСОБА_9, маючи пільговий стаж по списку №1 за станом на 07.12.1990р. 16 років 5 місяців 5 днів, набув право на пенсію відповідно до пункту «а»статті 100 Закону № 1788 і оскільки діючим законодавством відшкодування витрат на доставку та виплату пільгових пенсій, призначених відповідно до ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», не передбачено, витрати на виплату та доставку пільгової пенсії вказаному працівнику не відшкодовуються. Зазначене рішення набрало законної сили, тому вказані обставини доказуванню не підлягають. З аналізу правових норм Закону України «Про пенсійне забезпечення»випливає, що пільгові пенсії по списку №1 призначаються відповідно до статей 13 та 100 в залежності від періоду роботи, в якому працівник працював на роботах, які дають право на пільгову пенсію, а саме: у тому випадку, коли працівник працював на таких роботах тільки до 01.01.1992р. (до введення в дію Закону №1788), пенсія призначається за нормами ст. 100 вказаного Закону, в усіх інших випадках пенсія призначається за нормами ст. 13 вказаного Закону із зарахуванням до пільгового стажу робіт, які давали право на пенсію за раніше діючим законодавством, яке не передбачало проведення атестації робочих місць. З огляду на зазначене суд першої інстанції обґрунтовано не приймає до уваги заперечення представників відповідача стосовно того, що пенсії працівникам за нормами п. «а»ст. 13 вищевказаного Закону призначені незаконно, оскільки атестація робочих місць не могла бути проведена. Пунктом «а»ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»передбачає, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів Україні і за результатами атестації робочих місць. Враховуючи положення ст. 100 вказаного Закону, пенсія за вказаною нормою призначається на пільгових умовах за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів Україні і за результатами атестації робочих місць, але із зарахуванням р*оботи на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах. При цьому, п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»передбачає обов'язок підприємств та організацій вносити плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затверджених Кабінетом Міністрів України. Оскільки роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, зараховувались у пільговий стаж роботи за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів Україні і за результатами атестації робочих місць, фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій за вказані періоди також підлягають відшкодуванню. З огляду на зазначене, суд першої інстанції також обґрунтовано не прийняв до уваги заперечення відповідача стосовно того, що діюче законодавство не передбачає обов'язку з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за періоди роботи, яка давала право на пільгові пенсії відповідно до раніше діючого законодавства.

Таким чином, приймаючи до уваги те, що пенсії на пільгових умовах за списком №1 призначені працівникам відповідача відповідно до п. «а»ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»на підставі довідок про уточнюючий характер роботи, виданих відповідачем, і ураховуючи безпідставність заявленої до відшкодування суми виплат пенсіонеру ОСОБА_9, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що ДП «Оргхім»має відшкодувати позивачеві витрати на виплату та доставку пенсій за травень-червень 2010р., що сплачені пенсіонерам в таких сумах: ОСОБА_3 - 10,26грн.; ОСОБА_4 - 239,38грн.; ОСОБА_13 -1527,68грн.; ОСОБА_6 - 1325,70грн.; ОСОБА_7 - 2816,83грн.; ОСОБА_8 -329,41грн.; ОСОБА_2 - 906,74грн., а всього (з урахуванням перерахунку у зв'язку із зменшенням відшкодування стосовно ОСОБА_10 на суму - 1891,00грн.) сума належна до відшкодування на користь управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси має становити 5265,00грн.

На підставі вищенаведеного колегія суддів вважає, що постанова Черкаського окружного адміністративного суду від 04 серпня 2010 року ґрунтується на всебічному, повному та обєктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеній постанові, у звязку з чим підстав для її скасування не вбачається.

Керуючись ч. 1 ст. 41, ст.ст. 160, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -

У Х В А Л И ЛА:

У задоволенні апеляційної скарги Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі міста Черкаси відмовити, а постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 04 серпня 2010 року залишити без змін.

Ухвала апеляційної інстанції за наслідками її перегляду, набирає законної сили через пять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя:М.В Межевич

судді:І.І. Бараненко

Л.П. Борисюк