Єдиний державний реєстр судових рішень ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
____________________
ПОСТАНОВА
19.10.10 Справа № 21/28
Львівський апеляційний господарський суд у складі колегії:
головуючого-судді Краєвської М.В.
суддів: Галушко Н.А.
Орищин Г.В.
розглянувши апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області від 13.08.2010 р. № 02-34/924
на рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 13.07.2010 р.
у справі № 21/28
за позовом Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області, м.Івано-Франківськ
до Долинського спеціалізованого агролісгоспу ОКП «Івано-Франківськоблагроліс», м.Івано-Франківськ
про відшкодування 18493, 11 грн. шкоди, заподіяної лісу незаконною рубкою дерев
За участю представників сторін:
від позивача –не з»явився;
від відповідача - не з»явився
Рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 13.07.2010 р. у справі № 21/28 (суддя Скапровська І.М.) у задоволенні позову відмовлено за недоведеністю суб»єктивного матеріального права чи інтересу, на захист якого подано позов.
Позивач з даним рішенням не погодився, подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення місцевого господарського суду скасувати з підстав неправильного застосування норм матеріального права.
Свої вимоги скаржник обгрунтовує тим, зокрема, що перевірка проводилась на підставі листа УДСБЕЗ УМВС України в Івано-Франківській області від 14.07.2009 р. № 7/3034, в результаті якої виявлено 16 незаконно зрубаних дерев загальною масою 6, 08 м3 , і завдано шкоду на суму 19711, 7 грн.; своєю відповіддю на претензію відповідач визнав вину та частково сплатив 1218, 59 грн.; відповідно до ст.20 "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991 р. № 1264-XII з наступними змінами та доповненнями та п.5 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.2006 р. N 548, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.02.2007 р. за N 120/13387,Державна екологічна інспекція в Івано-Франківській області є належним позивачем і ін.
08.10.2010 р. до суду поступило клопотання від позивача про розгляд апеляційної скарги без участі його представника (вх. № 10469).
Як встановлено судом першої інстанції, Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській області на вимогу УДСБЕЗ УМВС України в Івано-Франківській області за № 7/3034 від 14.07.2009 р. була проведена перевірка на додержання Долинським спеціалізованим агролісгоспом ОКП «Івано-Франківськоблагроліс»вимог природоохоронного законодавства в частині виявлення незаконних порубок дерев.
За наслідками перевірки складено акт № 67 від 15.07.2009 р., в якому зафіксовано факт незаконної порубки дерев в обході № 1 Розточанської технічної дільниці в кварталі № 7 на ділянках № № 2, 7, кварталі № 23 на ділянці № 20, кварталі № 15 на ділянках № № 20, 22, 32. Всього зрубано 16 дерев (а.с.6-9).
Розглянувши апеляційну скаргу, вивчивши матеріали справи, оцінивши наявні в ній докази, колегія Львівського апеляційного господарського суду вважає, що апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області слід задоволити повністю, рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 13.07.2010 р. у справі № 21/28 скасувати та прийняти нове рішення, яким позов задоволити повністю, стягнути з відповідача на користь позивача 18493, 11 грн. шкоди, заподіяної лісу незаконною рубкою дерев.
При цьому колегія виходила з наступного.
Згідно з п.1 ч.2 ст.19 Лісового кодексу України постійні лісокористувачі зобов'язані, зокрема, забезпечувати охорону, захист … лісових насаджень.
Як встановлено в судовому засіданні та вбачається з матеріалів справи, відповідачем не було забезпечено такої охорони та захисту лісових насаджень, в результаті чого було зрубано 16 дерев загальною масою 6, 08 м3.
Відповідно до ч.1 ст.69 Лісового кодексу України спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом (лісорубний квиток, ордер, лісовий квиток).
Згідно з ч.4 ст.69 Лісового кодексу України на виділених лісових ділянках можуть використовуватися лише ті лісові ресурси і лише для цілей, що передбачені виданим спеціальним дозволом.
Відповідно до ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
В даному випадку лісорубний квиток був відсутній, що не спростовано документально відповідачем згідно з ст.ст.33-34 ГПК України.
Частиною 1 статті 86 Лісового кодексу України передбачено, що організація охорони і захисту лісів передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження лісів від пожеж, незаконних рубок, пошкодження, ослаблення та іншого шкідливого впливу, захист від шкідників і хвороб.
Згідно з ст.90 Лісового кодексу України основними завданнями державної лісової охорони є здійснення державного контролю за додержанням лісового законодавства; забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок ...
Статтею 107 Лісового кодексу України передбачено, що підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.
Стаття 22 ЦК України, відповідно до якої особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування, визначає загальну норму щодо відшкодування збитків внаслідок наявності складу цивільного правопорушення: порушення цивільного права чи інтересу, завдання збитків, причинний зв'язок між порушенням права та збитками, а також вина особи, якій завдано збитків.
З огляду на вищевикладене, суд апеляційної інстанції зазначає, що суб'єктом цивільно-правової відповідальності може бути відповідач у разі встановлення належними та допустимими доказами усіх необхідних елементів – складових такої відповідальності: протиправної поведінки, шкоди, причинного зв'язку між допущеним порушенням і шкодою, вини.
Враховуючи норми матеріального права та фактичні обставини справи, позивач довів протиправну поведінку заподіювача шкоди –відповідача, створеного з метою організації комплексного ведення лісового господарства, включаючи питання охорони, захисту, раціонального використання лісових ресурсів і відтворення лісів у державному лісовому фонді, шкоду, причинний зв'язок між ними та вину.
Крім того, відповідачем не доведено, які саме він вчиняв дії по недопущенню таких порушень законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок незаконної порубки дерев.
Як вбачається з розрахунку позовних вимог (а.с.10), сума збитків у розмірі 18493,11 грн., заподіяних лісу незаконною рубкою дерев, визначена відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу" від 23.07.2008 р. № 665.
Збитки, завдані внаслідок незаконної порубки лісових ресурсів на території Розточківської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області, відповідно до ст.48 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" від 26.12.2008 р. № 835-VI підлягають стягненню та зарахуванню до місцевого фонду охорони навколишнього природного середовища Розточківської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області, на території якої вчинено правопорушення.
Таким чином, колегія суддів вважає, що позов є обгрунтованим і таким, що підлягає до задоволення.
Отже, з огляду на вищевикладене, колегія Львівського апеляційного господарського суду вважає, що рішення Господарського суду Івано-Франківської області не відповідає матеріалам справи, не грунтується на чинному законодавстві, а доводи апелянта підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.99, 101, 103-105 ГПК України, Львівський апеляційний господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області задоволити повністю.
2. Рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 13.07.2010 р. у справі № 21/28 скасувати та прийняти нове рішення, яким позов задоволити повністю.
Стягнути з Долинського спеціалізованого агролісгоспу ОКП «Івано-Франківськоблагроліс»(ідентифікаційний код 03105975) на користь фонду охорони навколишнього природного середовища Розточківської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області (р/р 31510921700177, код ЗКПО 20568642, МФО банку 836014, УДК у Долинському районі, код бюджетної класифікації платежу - 24062100) 18493, 11 грн. шкоди, заподіяної лісу незаконною рубкою дерев.
3. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.
4. Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку.
5. Справу повернути в місцевий господарський суд.
Головуючий-суддя М.В.Краєвська
Суддя Н.А.Галушко
Суддя Г.В.Орищин