Єдиний державний реєстр судових рішень ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 грудня 2010 р. № 18/42
Колегія суддів Вищого господарського суду України у складі :
головуючого суддіПершикова Є.В.,
суддівХодаківської І.П. (доповідач),
Данилової Т.Б.,
розглянувши
касаційну скаргуРівненської міської ради на постанову від 15.06.2010 Львівського апеляційного господарського суду у справі №18/42 господарського суду Рівненської області за позовом треті особи без самостійних вимог на стороні позивачаЗаступника прокурора міста Рівне в інтересах держави в особі Рівненської міської ради Управління Держкомзему у м. Рівне Державна податкова інспекція у м. Рівне до Дочірнього підприємства "Оптіма-770-Р" ТОВ "Севен Севенті Петроліум" проВнесення змін у договір на право тимчасового користування землею №77 від 27.06.2001 За участю представників сторін: Від позивача- не з*явились Від відповідача- Омельченко А.В. (дов. №73 від 11.08.10) Відповідно до Розпорядження Заступника голови Вищого господарського суду України від 08.12.10 справа розглядається колегією суддів у складі: Першиков Є.В., Данилова Т.Б., Ходаківська І.П.
У слуханні справи оголошено перерву 16.12.10.
ВСТАНОВИЛА:
Рішенням господарського суду Рівненської області від 25.03.10 (суддя Гудак А.В.) в позові відмовлено з посиланням на необґрунтованість позовних вимог.
Постановою колегії суддів Львівського апеляційного господарського суду від 15.06.10 у складі: Гнатюк Г.М., Кравчук Н.М., Мирутенко О.Л. рішення господарського суду першої інстанції залишено без змін.
Рівненська міська рада у касаційній скарзі просить постанову апеляційної інстанції скасувати, прийняти нове рішення, яким позов задовольнити. Скарга мотивована неправильним застосуванням норм чинного законодавства та невідповідністю висновків обставинам справи.
Відповідач у відзиві просить в задоволенні касаційної скарги відмовити.
Розглянувши матеріали справи та касаційної скарги, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права, колегія суддів зазначає наступне.
Господарськими судами при розгляді справи встановлено, що між Рівненською міською радою та ДП “Оптіма-770-Р” укладено договір №77 від 27.06.2001 року на право тимчасового користування землею, в тому числі на умовах оренди. Договір зареєстровано в Книзі записів договорів на право тимчасового користування землею 27.06.2001 р. за номером 77.
У відповідності до пунктів 1.1, 1.2 даного договору Рівненська міська рада на підставі рішення №480 від 06.06.2001 р. надає, а ДП “Оптіма-770-Р” приймає в тимчасове користування земельну ділянку площею 9633 кв. м.
Земельна ділянка надається на умовах оренди строком на 49 років для обслуговування автозаправної станції на вулиці Кн. Володимира, 108-А.
У відповідності до підпункту “а”п. 3.1 договору Рівненська міська рада (власник землі) має право вносити зміни в розділ 2 цього договору щодо розміру і строків внесення плати за землю пропорційно збільшенню ставок земельного податку згідно змін у діючому законодавстві.
Додатковою угодою від 28.12.2007 р. внесено зміни у п. 2.1 договору, згідно яких збільшено нормативно-грошову оцінку земельної ділянки до 1598378,00 грн. та визначено розмір орендної плати в рік за земельну ділянку 47 951,37 грн., що становить 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
На виконання вимог Законів України "Про оренду землі" та "Про плату за землю", рішенням Рівненської міської ради від 25.01.2008 року № 1334 було внесено зміни в Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у власності Рівненської міської ради, затверджене рішенням Рівненської міської ради № 626 від 26.12.03, яким пункти 2.1.-2.5 Положення викладено в такій редакції: "2.1 Орендна плата за земельні ділянки справляться у грошовій формі і не може бути меншою трикратного розміру земельного податку на земельну ділянку певного функціонального призначення і місцезнаходження.
2.2. Мінімальна величина орендної плати встановлюється на рівні трьох відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Максимальний розмір орендної плати не може перевищувати дванадцяти відсотків від грошової оцінки земельної ділянки.
2.3. Розмір орендної плати, встановлений на рівні мінімальної величини відповідно до п.2.2. цього Положення, збільшується на величину з розрахунку від одного відсотка нормативної грошової оцінки відповідної земельної ділянки, зокрема, у 3 рази, якщо на земельній ділянці суб*єкт підприємницької діяльності займається торгівлею нафтопродуктами".
В зв"язку з цим позивач збільшив розмір орендної плати у 3 рази, так як суб"єкт підприємницької діяльності займається торгівлею нафтопродуктів, що становить 6% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Управлінням земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради неодноразово повідомлено відповідача як орендаря земельної ділянки про зміну з 01.01.08 розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності та про необхідність проведення відповідного перерахунку її величини. На адресу відповідача позивачем була направлена пропозиція від 17.08.09 вих. № 08-1277, згідно із ст.188 ГК України, а саме проект додаткового договору та розрахунок розміру орендної плати за землю, яка була отримана останнім 21.08.09; листом від 01.10.09 № 01-09/312 відповідачу було надіслано додатковий договір про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 11.07.03 № 344 для розгляду і підписання, з урахуванням розміру нормативної грошової оцінки станом на 01.01.08 ( лист № 01-09/312 від 01.10.09).
Відповідачем були розглянуті дані листи з пропозиціями щодо укладення додаткових договорів про внесення змін до договорів оренди земельних ділянок укладених між Рівненською міською радою та ДП "Оптіма-770-Р" ТОВ "Севен Севенті Петроліум" № 344 від 11.07.03, № 77 від 27.06.01, № 575 від 25.08.04, №574 від 25.08.04 та № 20 від 27.03.02 ( лист № 61 від 11.09.09 та № 74 від 21.10.09), яким пропозиції відхилено в зв"язку з тим, що згідно з ст.21 Закону України "Про оренду землі" річна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю". Відповідач проводить оплату орендної плати відповідно до діючих договорів оренди земельних ділянок та з дотриманням Закону України від 28.12.07 № 107 "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів". Оскільки, згідно існуючих договорів річна сума орендної плати не є меншою трикратного розміру земельного податку та не перевищує 12% від їх нормативної грошової оцінки то орендар сплачує в рік орендну плату в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі. Отже, ДП "Оптіма-770-Р" вважає, що воно належним чином виконує умови договорів оренди землі, зокрема, вчасно та в повному обсязі та у відповідності до діючого законодавства сплачує орендну плату.
Господарськими судами попередніх інстанцій зазначено, що позивачем безпідставно та необґрунтовано збільшено розмір орендної плати у 3 рази, оскільки відповідно до довідки ДПІ у м.Рівне від 09.02.10 №23 100/30460899 про результати планової перевірки податковим органом, відповідач не здійснює оптову та роздрібну торгівлю нафтопродуктами, а саме, згідно з п.2.7, видом діяльності якою займалось ДП "Оптіма-770-Р" ТОВ "Севен Севенті Петроліум" є здавання в оренду нерухомого майна.
Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що спірна земельна ділянка надавалась відповідачу в оренду для будівництва автозаправної станції; у відомостях із договору оренди Додатку №1 до податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за січень 2009року, січень 2010року та інш. цільовим призначенням земельної ділянки зазначено: для будівництва та обслуговування автозаправної станції; з довідки ДПІ у м.Рівне від 09.02.10 №23 100/30460899 не вбачається яке саме майно здається в оренду відповідачем.
Відповідно до ст.2 Закону України "Про плату за землю", ст.206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об*єктом плати за землю є земельна ділянка. З вищенаведених матеріалів вбачається, що цільовим призначенням спірної земельної ділянки є будівництво та обслуговування автозаправної станції. Таким чином, для правильного вирішення спору господарським судам слід було з*ясувати питання чи є довідка ДПІ у м.Рівне від 09.02.10 №23 100/30460899 про те, що відповідач не здійснює оптову або роздрібну торгівлю нафтопродуктами належним доказом того, що спірна земельна ділянка не використовується для торгівлі нафтопродуктами.
Беручи до уваги, що вказані обставини не були предметом судового розгляду при вирішенні господарського спору, належна правова оцінка їм не надавалась, колегія суддів зазначає, що спір був розглянутий судом не в повному обсязі, що є порушенням принципу всебічного, повного і об’єктивного розгляду в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності та призвело до прийняття незаконних та необґрунтованих рішення та постанови.
Беручи до уваги вищевикладене колегія суддів прийшла до висновку, що рішення та постанова у справі підлягають скасуванню, а справа –направленню на новий розгляд до місцевого господарського суду.
При новому розгляді справи суду необхідно врахувати наведене, всебічно, повно, об’єктивно з’ясувати всі обставини справи, надати об’єктивну оцінку доказам, які мають юридичне значення для її розгляду, правильно застосувати норми матеріального права, які регулюють спірні відносини та вирішити спір відповідно до вимог закону.
Керуючись, ст.ст. 111-5, 111-7, 111-9, 111-10, 111-11 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Вищого господарського суду України
ПОСТАНОВИЛА:
Касаційну скаргу Рівненської міської ради задовольнити частково.
Постанову від 15.06.2010 Львівського апеляційного господарського суду, рішення від 25.03.10 господарського суду Рівненської області у справі №18/42 скасувати, справу направити на новий розгляд до господарського суду Рівненської області.
Головуючий суддя Є.Першиков
Судді Т.Данилова
І.Ходаківська