ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
30 вересня 2010 р. (17:00)Справа №2а-10517/10/17/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі судді Папуші О.В., за участю секретаря судового засідання Сподарик Т.М., представників сторін:
позивача Меметова М.Р., довіреність від 12.03.10р. №9,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Головного Управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим
до Військового комісаріату АР Крим
про визнання неправомірними дій та стягнення,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим 10.08.2010року надійшов адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим до Військового комісаріату АР Крим про визнання неправомірними дійв частині надання недостовірних відомостей та стягнення суми переплати пенсії розміром 685,44грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 11.08.2010р. залишено без руху позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим до Військового комісаріату АР Крим про визнання неправомірними дій та стягнення, надано строк для усунення недоліків до 25.08.2010року. 17.08.2010року позивачем була отримана копія зазначеної ухвали, про що свідчить відмітка у розписці. У встановлений судом строк позивачем було усунено недоліки позовної заяви.
Ухвалою суду від 25.08.10р. відкрито провадження в адміністративній справі. Розглянувши в підготовчому провадженні матеріали справи судом зясовано питання про склад осіб, які беруть участь у справі, визначено факти, які необхідно встановити для вирішення спору, вивчено документи надані позивачем, зобовязано сторін надати оригінали документів та докази на підтвердження заявлених вимог. За наслідками підготовчого провадження ухвалою суду від 25.08.10р. призначено розгляд справи в судовому засіданні 30.09.10р.
В судовому засіданні, призначеному на 30.09.10р. представником позивача підтримано позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач у судове засідання явку вповноваженого представника не забезпечив, про місце, день та час його проведення повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив. 30.09.10р. відповідачем до канцелярії суду подано заперечення на адміністративний позов, відповідно яких зазначив, що він діяв правомірно, відповідно до вимог Статутів внутрішньої служби Збройних Сил України, а недобросовісна поведінка пенсіонера, у звязку із змінами законодавства у пенсійному забезпеченні є поза межами повноважень відповідача, а тому адміністративний позов не підлягає задоволенню.
Розглянувши матеріали справи, пояснення позивача, судом зясовано, що позивач звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим на підставі п.3ч.2ст.17 п.5 ч.4 ст.50 КАС України, щодо поновлення порушених прав та інтересів, передбачених приписами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови Кабінету Міністрів України від 7.11.2007 року №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" позивачем, внаслідок надання відповідачем недостовірних відомостей, сплачено військовому пенсіонеру пенсію у розмірі більшому, чим встановлено законодавством, через що йому завдано збитки у розмірі 685,44грн.
З огляду на викладене та зважаючи на положення ст.ст.17,18,50КАСУкраїни на цю справу поширюється компетенція адміністративних судів та вона підсудна окружному адміністративному суду.
Розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, Закон України від 09.07.03р. №1058-VI "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначено Законом України від 09.04.1992р. №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції Закону від 04.04.2006 року №3591-ІV, який набрав чинності з 01.01.2007 року) пенсія обчислюється з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до абзацу третього пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2007 №151) при обчисленні пенсій військовослужбовцям береться середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премій за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, що визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Згідно до ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Відповідно до ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" , зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7.11.07 року №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" наказом Міністра оборони України від 30.12.2007 №707, зареєстрованого Міністерстві юстиції України 11.01.2008 за №9/14700, з 1 січня 2008 року змінені посадові оклади особам офіцерського складу Збройних Сил України.
На виконання вищезазначеного, відповідачем надано довідки про визначення розміру грошового забезпечення станом на 1 січня 2008 року для перерахунку пенсії з встановленням надбавки за особливі умови служби.
Довідкою від 25.02.2008р. №108238, виданою гр. ОСОБА_2, в тому що він відповідно до постанови КМУ від 07.11.07р. №1294 грошове забезпечення за нормами чинними на 1 січня 2008р. (день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, які проходять військову службу) за посадою начальника авіаполку, яку він обіймав на день звільнення зі служби становить 2814,00грн. (а.с.6). На підставі вказаної довідки позивачем був проведений перерахунок, та з 01.01.2008 вказана особа, за рахунок надбавки за кваліфікацію, в/сл. 1 клас 8% сумою 84,00грн., отримала пенсію у підвищеному розмірі, який становив 1913,52грн. (а.с.7).
Довідкою від 07.12.2009р. №108238, виданою гр. ОСОБА_2, в тому що він відповідно до постанови КМУ від 07.11.07р. №1294 грошове забезпечення за нормами чинними на 1 січня 2010р. (день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, які проходять військову службу) за посадою начальника технічно-експлуатаційної частини з виховної роботи авіаполку, яку він обіймав на день звільнення зі служби становить 2772,00грн. (а.с.8). На підставі вказаної довідки позивачем був проведений перерахунок, та з 01.01.2008 вказана особа, за рахунок надбавки за кваліфікацію, в/сл. 1 клас 4% сумою 42,00грн., розмір пенсії визначено сумою 1884,96грн. (а.с.9).
В результаті перерахунку позивачем розміру пенсії різниця між сплаченою пенсією, та пенсією, що підлягала до сплати, встановила з січня 2008 року по грудень 2009 року встановила 685,44грн., а щомісячно 28,56грн. (а.с.10).
Як вказує відповідач, підставою для такої розбіжності сталося те, що у списках, що були отримані від ГУ ПФУ в АР Крим було відсутнє посилання за що саме виплачується надбавка за особливі умови служби, як то за роботу з іонізуючими речовинами, льотно-випробувальний склад, тощо.
З заперечень відповідача, що наявні в матеріалах справи, за результатами перевірки окремих питань соціального забезпечення військовослужбовців, звільнених з військової служби та членів їх сімей, проведеної відповідачем в грудні 2009року, в ході перевірки особливої справи ОСОБА_2, виявлена невідповідність надбавки за класну кваліфікацію, яка приведена у відповідність до переліку, затвердженого наказом КМУ від 07.11.07р. №1294, зменшено кваліфікацію в розмірі 50%, на підтвердження чого долучений список осіб, пенсії яких (за яких) підлягають перерахунку з 01.01.2008 за вислугу років - Міністерство оборони України (а.с.22).
Первинні документи, за якими були нараховані вказані надбавки знаходяться в пенсійних справах, що зберігаються у Головному управлінні Пенсійного фонду України в АРКрим. Тому відповідач був лишений можливості встановити які конкретно надбавки за особливі умови служби отримували військовослужбовці.
Відповідач не заперечує того факту, що ним надано до Головного управління пенсійного фонду України в АР Крим довідки з завищеною сумою грошового забезпечення військовослужбовців пенсіонерів для проведення перерахунку, але пояснює це не правильним застосуванням норм Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.07р. №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" (а.с.21).
Згідно ст. 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних Пенсійного фонду чи в судовому порядку. Відповідно до ст.101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" підприємства організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних, документів, і відшкодовують її. Відповідно до ст.65 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особи, винні в порушенні законодавства про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, зазначених у цьому Законі, а також у несвоєчасному оформленні або поданні документів для призначення пенсії, у видачі для оформлення пенсій недостовірних даних і документів, несуть цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Оцінивши зібрані докази у справі в їх сукупності, враховуючи що матеріали справи не містять доказів того, що відповідачем добровільно відшкодовано позивачу суму заборгованості з переплати пенсії ОСОБА_2 у розмірі 685,44грн., суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі, а тому заявлена до відшкодування Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим сума у розмірі 685,44грн. підлягає стягненню.
Відповідно до ч.4ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Враховуючи, що позивач не здійснював судових витрат по справі, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст.160,161,162,163,186,254 України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Військового комісаріату АР Крим (95493, м.Сімферополь, вул. Київська, 152, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 07785820) на користь Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим (95000, м.Сімферополь, вул. К.Лібкнехта,3, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 19003828) суму переплати з пенсії у розмірі 685,44грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частини постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частин постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення цього строку, з якого субєкт владних повноважень повідомлення може отримати копію постанови суду.
Суддя О.В. Папуша