Постанова № 13338967, 21.12.2010, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.12.2010
Номер справи
2а-10325/10/1370
Номер документу
13338967
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 грудня 2010 р. Справа № 2а-10325/10/1370

Львівський окружний адміністративний суд

у складі: головуючого судді Сакалоша В.М.,

при секретарі Дрозди І.С.,

за участю представників позивача Старовойт Н.О., Сухоцького Б.З., Швець О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Приватного підприємства «Аквагаз»

до відповідача Державної податкової інспекції у Личаківському районі м. Львова

про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення -

в с т а н о в и в:

Приватне підприємство «Аквагаз»(далі ПП «Аквагаз») звернулось до Львівського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить визнати нечинним та скасувати податкове повідомлення-рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій Державної податкової інспекції у Личаківському районі м. Львова (далі - ДПІ у Личаківському районі м.Львова) №0001392380/8445 від 14.04.2010 року, винесеного за результатами акту перевірки №760/13/02/23/36738508 від 30.03.2010 року.

В судовому засіданні 21.12.2010 року судом проголошено вступну та резолютивні частини постанови.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав, аналогічним тим, що викладені у позові.

Представник відповідача надав клопотання про розгляд справи за його відсутності, вважає позовні вимоги необґрунтованими.

Розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

На підставі направлення №859/23-08 від 25.03.2010 року ДПІ у Личаківському районі м.Львова проведено перевірку АГЗП, що розташована за адресою: м. Львів, вул. Шевченка, 200, та належить ПП «Аквагаз», результати якої відображені у відповідному акті перевірки дотримання субєктом господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій №760/13/02/23/36738508 від 30.03.2010 року. Перевіркою встановлено невідповідність суми готівкових коштів на місці здійснення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а також порушення встановленого законом порядку ведення обліку товарних запасів за місцем реалізації, а саме: на момент перевірки в реалізації знаходиться скраплений газ без наявності прибуткових накладних в кількості 5 612 літрів, по ціні 4,20 грн. за літр, на загальну суму 23 570,40 грн. Акт перевірки підписано оператором ОСОБА_4 без зауважень. В поясненнях до акту перевірки оператором АГЗП ОСОБА_4 зазначено, що сума готівкових коштів на місці розрахунків становить 1 569 грн. Накладна на скраплений газ виписана на попередню фірму, а саме ТзОВ «Газовик», накладна на ПП «Аквагаз»на момент перевірки відсутня. Також в поясненні оператора ОСОБА_4 зазначив, що різниця в касі готівки виникла у зв'язку з тим, що чеки він хотів вибити пізніше.

За результатами розгляду акту перевірки рішенням ДПІ у Личаківському районі м.Львова від 14.04.2010 року №0001392380/84 до ПП «Аквагаз»застосовані штрафні (фінансові) санкції на загальну суму 51 333,8 грн., в тому числі 4193 грн. - за незабезпечення відповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій та 47 140,8 грн. - за ведення з порушення встановленого порядку обліку товарних запасів за місцем їх реалізації та зберігання.

Не погоджуючись зі застосованими фінансовими (штрафними) санкціями, позивач оскаржував зазначені податкові повідомлення - рішення у порядку, передбаченому підпунктом 5.2.2. пункту 5.2 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Рішенням Державної податкової інспекції у м. Львова № 10278/6/25-0415 від 06.10.2010 року залишено без змін рішення ДПІ у Личаківському районі м.Львова від 14.04.2010 року №0001392380/8445 про сплату застосованих штрафних (фінансових) санкцій та рішення ДПА у Львівській області від 22.07.2010 року №16426/10/25-005/677, прийняте за результатами розгляду скарги ПП «Аквагаз», а скаргу підприємства без задоволення.

Згідно із ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»завданням органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (далі - суб'єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.

Як вбачається з п.12, п.13 ч.1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг) та забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Відповідно до ч.2 ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належать до компетенції його власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи) відповідно до законодавства та установчих документів.

Частиною 5 ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»визначено, що підприємство самостійно: визначає облікову політику підприємства; обирає форму бухгалтерського обліку як певну систему регістрів обліку, порядку і способу реєстрації та узагальнення інформації в них з додержанням єдиних засад, встановлених цим Законом, та з урахуванням особливостей своєї діяльності і технології обробки облікових даних; розробляє систему і форми внутрішньогосподарського (управлінського) обліку, звітності і контролю господарських операцій, визначає права працівників на підписання бухгалтерських документів; затверджує правила документообороту і технологію обробки облікової інформації, додаткову систему рахунків і регістрів аналітичного обліку; може виділяти на окремий баланс філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, які зобов'язані вести бухгалтерський облік, з наступним включенням їх показників до фінансової звітності підприємства.

Суд не бере до уваги твердження ДПІ у Личаківському районі м. Львова щодо порушення встановленого законом порядку ведення обліку товарних запасів за місцем реалізації, оскільки такий висновок органу контролю зроблено на підставі видаткової накладної, яка виписана Товариством з обмеженою відповідальністю «Газовик», та не має відношення до ПП «Аквагаз». При цьому, відповідачем не спростовано того факту, що працівниками ДПІ у Личаківському районі м. Львова не було фактично проведено перевірки наявності скрапленого газу в резервуарах та не витребувано жодних первинних документів ПП «Аквагаз».

Як вбачається з матеріалів справи, облік та реалізація газу скрапленого на ПП «Аквагаз»відбувається за схемою: придбання газу скрапленого від постачальників, згідно договорів, за прикладними накладними; на автозаправку прихід газу оформляється накладними на внутрішнє переміщення; реалізація газу скрапленого з АГЗП проводиться за готівку та по бланках дозволу на видачу газу(далі - талони) із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій; щомісячно згідно наказу №45/65 від 01.01.2010р. по кожній АГЗП фірми щомісячно проводяться 2-4 рази контрольні перевірки інвентаризації цінностей, а саме: залишки в моноблоках газу. Згідно акту від 29.03.2010 року остання контрольна перевірка інвентаризації цінностей підприємства проведена 29.03.2010 року, при цьому порушень обліку газу не виявлено.

Відповідно до наказу директора ПП «Аквагаз»Лукашева О.Г. №45/6 від 01.01.2010р. вся первинна документація по приходу газу (рахунки, накладні, податкові накладні, договори) підприємства зберігаються в офісі в бухгалтерії. На АГЗП знаходяться книги обліку реєстратора розрахункових операцій, копія патенту, завірена нотаріально, копії установчих документів фірми.

Згідно п.5 Наказу від 12.08.2008 року №534 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо оформлення матеріалів перевірок за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій», який визначає рекомендації щодо оформлення додатка до акта перевірки з порядком визначення повноти оприбуткування, реалізації та фактичних залишків запасів (товарно-матеріальних цінностей), і передбачає, що: фактичні залишки запасів (товарно-матеріальних цінностей), визначені при обстеженні приміщень субєкта господарювання під час перевірки відображаються у відомості про результати контролю за повнотою оприбуткування, реалізації та фактичні залишки запасів (товарно-матеріальних цінностей). У Відомості зазначаються назва та код суб'єкта господарювання, адреса, назва й адреса господарського об'єкта, інформація про підставу проведення перевірки, дата та час початку і завершення перевірки, інформація про результати перевірки. Перед проведенням перевірки у матеріально відповідальної особи береться розписка щодо повноти оприбуткування, реалізації та фактичних залишків запасів (товарно-матеріальних цінностей), включення у товарні звіти всіх видаткових і прибуткових документів на цінності. Розписка є невід'ємною частиною Відомості.

Відповідачем не наведено доказів того, що перед проведенням перевірки у матеріально відповідальної особи оператора АГЗП - ОСОБА_4 інспекторами ДПІ взято розписку щодо повноти оприбуткування, реалізації та фактичних залишків запасів (товарно-матеріальних цінностей).

Також, судом встановлено, що перевірку проведено виключно за участю оператора АГЗП №4, та з актом перевірки не ознайомлено під розпис керівника та головного бухгалтера підприємства, як осіб в межах компетенції яких є надання належної інформації органам контролю.

Вказані обставини відповідачем не заперечуються, доказів зворотного суду не надано.

З урахуванням вищенаведеного у суду є підстави вважати висновки податкової інспекції, відображені в акті перевірки від 30.03.2010 року №760/13/02/23/36738508 недостовірними, та такими, що не можуть бути взяті до уваги при прийнятті рішення.

Перевіряючи дотримання відповідачем вимог ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що оскаржуване рішення прийняте необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із вимогами ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову. В порушення зазначеної норми відповідач не надав суду доказів правомірності прийняття ним оскаржуваного податкового повідомлення-рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій Державної податкової інспекції у Личаківському районі м. Львова №0001392380/8445 від 14.04.2010 року, що є підставою для задоволення позовних вимог.

Відповідно до ст. 94 КАС України судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 3,40 грн. слід стягнути з Державного бюджету України на користь позивача.

Керуючись ст.ст.2,4,7,14,23,158-162,167 КАС України, суд

постановив:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій Державної податкової інспекції у Личаківському районі м. Львова №0001392380/8445 від 14.04.2010 року.

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного підприємства «Аквагаз»3 (три) гривні 40 (сорок) копійок сплаченого судового збору.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова виготовлена у повному обсязі 24.12.2010 року.

Суддя Сакалош В.М.