Постанова № 13326437, 21.12.2010, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.12.2010
Номер справи
2-а-4518/09/0770
Номер документу
13326437
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Cправа № 2-а-4518/09/0770

Ряд стат. звіту № 2.11.1

Код - 04

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 грудня 2010 р. м. Ужгород

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Рейті С.І.

при секретарі судового засідання - Рибак Т.В.

за участю представників

позивача: Греца Я.В. (довіреність від 18.02.2010 року)

відповідача: не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом приватного підприємства "Орлан 2007" до Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Закарпатської області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень рішень, -

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 21 грудня 2010 року проголошено вступну та резолютивну частини Постанови. Постанова в повному обсязі складена 28 грудня 2010 року.

Приватне підприємство "Орлан 2007" (далі позивач, ПП "Орлан 2007") звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою (а.с.3-6) до Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Закарпатської області (далі відповідач, Мукачівська ОДПІ), якою просить скасувати та визнати нечинними податкові повідомлення рішення Мукачівської ОДПІ від 23 квітня 2009 року за № 0000661742/0 (1579/23-01/35095342/8912) про визначення податкового зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб у сумі 900,00 грн. (основний платіж 300,00 грн., штрафні (фінансові) санкції 600,00 грн.), за № 0000772340 (1580/23-01/35095342/8913) про визначення податкового зобовязання по податку на прибуток підприємств у сумі 87865,20 грн. (штрафні (фінансові) санкції), за № 0000782340 (1581/23-01/35095342/8914) про визначення податкового зобовязання по податку на додану вартість у сумі 165540,00 грн. (основний платіж 110360,00 грн., штрафні (фінансові) санкції 55180,00 грн.).

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що оскаржувані податкові повідомлення рішення прийняті відповідачем всупереч норм чинного законодавства, зокрема, п.4.3 ст. 3 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" встановлює перелік доходів, що не включаються до складу оподаткованого доходу, та сума, що сплачена працедавцем на користь закладів освіти в рахунок компенсації вартості підготовки (перепідготовки) передбачена пп.4.3.20 цієї статті (щодо визначення зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб); згідно пп.7.4.5 п.7.4 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" заборонено включення до складу податкового кредиту сум, що не підтверджені податковими накладними, спірна сума підтверджена податковою накладною, а відсутність розшифровки "номенклатури послуг" не є підставою для недійсності податкової накладної (щодо визначення зобов'язання по ПДВ); при розрахунку валового доходу відповідачем використана формула розрахунку, що не передбачена чинним законодавством, зокрема, не враховано вимоги п.5.9 ст.5 та пп.11.3.5 п.11.3 ст. 11 Закону "Про оподаткування прибутку підприємств", крім того, застосування штрафних санкцій суперечить нормі пп.17.1.3 п.17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", оскільки відповідач відповідач суму податкових зобов'язань не нарахував та, відповідно, не мав права застосовувати штрафні санкції (щодо визначення зобов'язання по податку на прибуток).

В судовому засіданні представник позивача уточнив позовні вимоги, та у відповідності до положень п. 1 ч. 2 ст. 162 КАС України - просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення рішення Мукачівської ОДПІ з підстав, наведених у позовній заяві.

Відповідач надав суду заперечення проти позову (лист Мукачівської ОДПІ від 20.08.2010 року за № 16936/10/10-012, а.с.104-110), згідно якого позов не визнав, посилаючись на наступне: щодо визначення зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб підготовка працівника не здійснювалася за профілем діяльності підприємства, транспортні засоби та посада водія згідно наданих для перевірки матеріалів у позивача не значаться, та відповідно до п.1.6 Закону України " Про податок з доходів фізичних осіб", виплачені на навчання кошти є доходом фізичної особи, який підлягає оподаткуванню згідно пп.4.2.12 цього Закону. Щодо визначення зобов'язання по ПДВ податкова накладна не відповідає вимогам пп.7.2.1 п.7.2 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", а саме відсутній передбачений пп. "е" цього підпункту "опис (номенклатура) товарів (робіт, послуг) та їх кількість (обсяг, об'єм)". Щодо визначення зобов'язання по податку на прибуток підприємств перевіркою встановлено порушення податкового обліку (заниження валових витрат, завищення показника інших витрат), в результаті занижено податок на прибуток на 3 квартал 2008 року та прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, у відповідності пп.17.1.3 п.17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

В судове засідання 6 грудня 2010 року представник відповідача не з'явився та відповідачем подано клопотання про відкладення розгляду справи. Розгляд справи відкладено на 21 грудня 2010 року. В судове засідання 21 грудня 2010 року представник відповідача повторно не з'явився та, у відповідності до ч. 4 ст. 128 КАС України, розгляд справи проведено за відсутності представника відповідача на підставі наявних в матеріалах справи доказів.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову частково, виходячи з наступного:

Проведеною Мукачівською ОДПІ плановою виїзною перевіркою ПП "Орлан 2007" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 17.08.2007 року по 31.12.2008 року, валютного та іншого законодавства за період з 17.08.2007 року по 31.12.2008 року (акт Мукачівської ОДПІ від 09.04.2009 року за № 725/23-1/10/35095342, а.с.7-32) встановлено порушення:

- пп.7.2.1 п. 7.2 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", встановлено заниження ПДВ за вересень 2008 року у сумі 110360,00 грн.;

- пп.5.2.1 п. 5.2 ст. 5, пп.11.3.1 п. 11.3 ст. 11 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", занижено податок на прибуток за 3 квартал 2008 року на суму 292884,00 грн. в результаті чого буде застосовано штрафну фінансову санкцію;

-пп.4.2.12 п. 4.2 ст. 4 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб", занижено платежі до бюджету по податку з доходів фізичних осіб на суму 300,00 грн.

На підставі акту Мукачівської ОДПІ від 09.04.2009 року за № 725/23-1/10/35095342, 23 квітня 2009 року Мукачівською ОДПІ прийнято податкові повідомлення рішення:

- № 0000661742/0 (1579/23-01/35095342/8912) (а.с.33, про визначення ПП "Орлан 2007" податкового зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб у сумі 900,00 грн. (основний платіж 300,00 грн., штрафні (фінансові) санкції 600,00 грн.);

- № 0000772340 (1580/23-01/35095342/8913) (а.с.34, про визначення податкового зобовязання ПП "Орлан 2007" по податку на прибуток підприємств у сумі 87865,20 грн. (штрафні (фінансові) санкції);

- № 0000782340 (1581/23-01/35095342/8914) (а.с.35, про визначення податкового зобовязання ПП "Орлан 2007" по податку на додану вартість у сумі 165540,00 грн. (основний платіж 110360,00 грн., штрафні (фінансові) санкції 55180,00 грн.).

Податкові повідомлення рішення Мукачівської ОДПІ оскаржені в адміністративному порядку до Мукачівської ОДПІ (рішенням Мукачівської ОДПІ про результати розгляду скарги від 25.06.2009 року за № 13972/10-025 (а.с.52-61) оскаржені податкові повідомлення рішення залишено без змін), ДПА в Закарпатській області (рішенням ДПА у Закарпатській області від 10.09.2009 року за № 1697/10/25-055 (а.с.66-73) оскаржені податкові повідомлення рішення та рішенням Мукачівської ОДПІ про результати розгляду скарги залишено без змін) та ДПА України (рішенням ДПА України про результати розгляду повторної скарги від 16.11.2009 року за № 11776/6/25-0115 (а.с.74-78) залишено без змін оскаржені податкові повідомлення рішення Мукачівської ОДПІ та рішення Мукачівської ОДПІ та ДПА у Закарпатській області про результати розгляду скарги), після завершення процедури апеляційного оскарження позивач звернувся до суду з позовом про оскарження податкових повідомлень рішень.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

1. Стосовно визначення ПП "Орлан 2007" податкового зобовязання по податку з доходів фізичних осіб у сумі 900,00 грн. (основний платіж 300,00 грн., штрафні (фінансові) санкції 600,00 грн.), згідно податкового повідомлення рішення Мукачівської ОДПІ від 23.04.2009 року № 0000661742/0 (1579/23-01/35095342/8912), суд констатує наступне:

Проведеною Мукачівською ОДПІ плановою виїзною перевіркою ПП "Орлан 2007" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 17.08.2007 року по 31.12.2008 року, валютного та іншого законодавства за період з 17.08.2007 року по 31.12.2008 року встановлено, зокрема, порушення пп.4.2.12 п. 4.2 ст. 4 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб", а саме перевіркою встановлено не включення до об'єкту оподаткування податком інші доходи, отримані на території України резидентами платниками податку, у вигляді виплачених коштів "Мукачівському ОСТК ТСОУ" за навчання курсів водіїв директора ПП "Орлан 2007" ОСОБА_2 у сумі 2000,00 грн., в результаті чого занижено платежі до бюджету по податку з доходів фізичних осіб у сумі 300,00 грн.

Відповідно до п.1.2 ст. 1 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" від 22 травня 2003 року № 889-IV (з наступними змінами та доповненнями, в редакції Закону, що діяла на час виникнення спірних правовідносин, далі Закон 889), дохід - сума будь-яких коштів, вартість матеріального і нематеріального майна, інших активів, що мають вартість, у тому числі цінних паперів або деривативів, одержаних платником податку у власність або нарахованих на його користь, чи набутих незаконним шляхом у випадках, визначених підпунктом 4.2.16 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, протягом відповідного звітного податкового періоду з різних джерел як на території України, так і за її межами.

Згідно п.1.6 ст.1 Закону 889, загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню згідно з цим Законом, нарахований (виплачений) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду

Підпунктом 1.3 цієї статті встановлено, що дохід з джерелом його походження з України - будь-який дохід, одержаний платником податку або нарахований на його користь від здійснення будь-яких видів діяльності на території України та згідно пп. 4.2.12 п.4.2 ст.4 Закону 889 - до складу загального місячного оподатковуваного доходу включаються, зокрема, інші доходи (крім зазначених у п. 4.3 цієї статті).

Відповідно до пп. 4.3.20 п. 4.3 ст. 4 Закону 889, до складу загального місячного або річного оподатковуваного доходу платника податку не включається, не підлягає оподаткуванню податком з доходів фізичних осіб сума, сплачена працедавцем на користь закладів освіти у рахунок компенсації вартості підготовки чи перепідготовки платника податку - найманої особи за профілем діяльності чи загальними виробничими потребами такого працедавця.

Питання обкладання прибутковим податком з громадян (чи необкладання) оплати будь - якого навчання громадян і, зокрема, професійної підготовки працівників (спеціалістів) підприємств, установ, організацій за рахунок юридичної особи (підприємства, установи, організації) слід розглядати з урахуванням положень пп. 5.4.2 п. 5.4 ст. 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" " від 28 грудня 1994 року № 334/94-ВР (в редакції Закону України від 22.05.1997 року № 283/97-ВР, з наступними змінами та доповненнями, далі Закон 334), яким визначено, що витрати платника податку на прибуток, пов'язані з професійною підготовкою або перепідготовкою за профілем такого платника податку фізичних осіб, що перебувають у трудових відносинах з таким платником податку, в українських закладах освіти, за винятком фізичних осіб, пов'язаних з таким платником податку, включаються до складу валових витрат у порядку, передбаченому цим підпунктом, як витрати, понесені у зв'язку з підготовкою кадрів за профілем такого платника.

Відповідно до п. 1.26. ст. 1 Закону 334 пов'язана особа - особа, що відповідає будь-якій з наведених нижче ознак, в тому числі, посадова особа платника податку, уповноважена здійснювати від імені платника податку юридичні дії, спрямовані на встановлення, зміну або зупинення правових відносин.

ОСОБА_2 (директор ПП "Орлан 2007" посадова особа платника податку, уповноважена здійснювати від імені платника податку юридичні дії, спрямовані на встановлення, зміну або зупинення правових відносин), в розумінні пп.1.26 ст. 1 Закону 334 - є фізичною особою, повязаною з платником податків ПП "Орлан 2007".

Крім того, ОСОБА_2 працює на посаді директора ПП "Орлан 2007", а кошти сплачені за його навчання на курсах водіїв, тобто, не відслідковується зв'язок навчання з виробничими потребами ПП "Орлан 2007" (оскільки він не працює за сумісництвом на посаді водія) та оплата за таке навчання як компенсація вартості підготовки чи перепідготовки платника податку - найманої особи за профілем діяльності чи загальними виробничими потребами такого працедавця - суперечить положенням пп. 4.3.20 п. 4.3 ст. 4 Закону 889.

Виходячи з наведеного, сплачені ПП "Орлан 2007" суми за навчання на курсах водіїв у розмірі 2000,00 грн. слід розглядати як додаткове благо фізичної особи ОСОБА_2, та згідно з пп. 4.2.9 п. 4.2 ст. 4 Закону 334 - дохід, отриманий платником податку від його працедавця як додаткове благо, включається до складу загального місячного оподатковуваного доходу.

Відповідно до п.1.15 ст.1 Закону 889, податковий агент - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.

В судовому засіданні встановлено та підтверджено матеріалами справи (зокрема, актом Мукачівської ОДПІ від 09.04.2009 року за № 725/23-1/10/35095342) не включення до об'єкту оподаткування податком з доходів фізичних осіб інших доходів, отримані на території України резидентами платниками податку, у вигляді виплачених коштів "Мукачівському ОСТК ТСОУ" за навчання курсів водіїв директора ПП "Орлан 2007" ОСОБА_2 у сумі 2000,00 грн., в результаті чого занижено платежі до бюджету по податку з доходів фізичних осіб у сумі 300,00 грн.

За наведених обставин, правомірним є визначення ПП "Орлан 2007" податкового зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб у сумі 900,00 грн. (основний платіж 300,00 грн., штрафні (фінансові) санкції 600,00 грн.), згідно податкового повідомлення рішення Мукачівської ОДПІ від 23.04.2009 року за № 0000661742/0 (1579/23-01/35095342/8912) та слід відмовити в задоволенні позову в частині визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення Мукачівської ОДПІ від 23.04.2009 року за № 0000661742/0 (1579/23-01/35095342/8912).

2. Стосовно визначення ПП "Орлан 2007" податкового зобовязання по податку на прибуток підприємств у сумі 87865,20 грн. (штрафні (фінансові) санкції), згідно податкового повідомлення рішення Мукачівської ОДПІ від 23.04.2009 року № 0000772340 (1580/23-01/35095342/8913), суд констатує наступне:

Проведеною Мукачівською ОДПІ плановою виїзною перевіркою ПП "Орлан 2007" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 17.08.2007 року по 31.12.2008 року, валютного та іншого законодавства за період з 17.08.2007 року по 31.12.2008 року встановлено, зокрема, порушення пп.5.2.1 п. 5.2 ст. 5, пп.11.3.1 п. 11.3 ст. 11 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", а саме заниження податку на прибуток за 3 квартал 2008 року на суму 292884,00 грн. (п.3.2.1, п.3.2.2. акту) в результаті чого буде застосовано штрафну фінансову санкцію

Перевіркою повноти визначення скоригованого валового доходу встановлено, що ПП "Орлан 2007" не включено в 3 кварталі 2008 року до валового доходу по податку на прибуток частину суми за виконані роботи ТОВ БК "Верховина" у розмірі 140409,00 грн. та включено до валових доходів суму 140409,00 грн. в декларації за 2008 рік (4 квартал 2008 року). В результаті, збільшено доходи від продажу товарів (робіт, послуг) в 3 кварталі 2008 року на 140409,00 та зазначено про те, що буде застосовано фінансову санкцію.

Перевіркою встановлено заниження задекларованих показників у рядку 01.2 декларації "Приріст балансової вартості запасів" за 3 квартал 2008 року у сумі 237220,00 грн., а саме не включено до залишків (Дт сальдо по рах. 201 "сировина та матеріали") суму 237220,00 грн. по придбанню будівельних матеріалів (цемент, арматура). В результаті, внаслідок встановленого порушення за 3 квартал 2008 року, зазначено про те, що буде застосовано фінансову санкцію.

Перевіркою встановлено заниження задекларованих показників у рядку 01.2 декларації "Приріст балансової вартості запасів" за 3 квартал 2008 року у сумі 237220,00 грн., а саме не включено до залишків (Дт сальдо по рах. 201 "сировина та матеріали") суму 237220,00 грн. по придбанню будівельних матеріалів (цемент, арматура). В результаті, внаслідок встановленого порушення за 3 квартал 2008 року, зазначено про те, що буде застосовано фінансову санкцію.

Перевіркою встановлено порушення пп.5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", а саме задекларовано показник рядка 04.1 декларації "Витрати на придбання товарів (робіт, послуг), крім визначених у 04.11" за 3 квартал 2008 року у сумі 2510113,00 грн., за результатами перевірки вищезгадані витрати складають 1728505,00 грн., розбіжність становить 781608,00 грн. В результаті, внаслідок встановленого порушення, зазначено про те, що буде застосовано фінансову санкцію.

Перевіркою встановлено завищення показник рядка 04.13 декларації "Інші витрати" за 3 квартал 2008 року у сумі 12300,00 грн., за 4 квартал 2008 року у сумі 20000,00 грн. В результаті, внаслідок встановленого порушення, зазначено про те, що буде застосовано фінансову санкцію.

За наслідками проведеної перевірки та на підставі акту Мукачівської ОДПІ від 09.04.2009 року за № 725/23-1/10/35095342, 23 квітня 2009 року Мукачівською ОДПІ прийнято податкове повідомлення рішення за № 0000772340 (1580/23-01/35095342/8913), яким ПП "Орлан 2007" визначено податкове зобовязання по податку на прибуток підприємств у сумі 87865,20 грн. (за штрафними (фінансовими) санкціями). Підстава застосування санкції: встановлення порушення пп.17.1.3 п.17.1 ст. 7 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Відповідно до преамбули Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року № 2181 III (з наступними змінами та доповненнями, далі Закон 2181) - цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Підпунктом 17.1.3 п.17.1 ст. 17 Закону 2181 встановлено, що у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

Відповідно до пп. "б" пп.4.2.2 п.4.2 ст. 4 Закону 2181, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях.

З аналізу зазначених норм вбачається, що застосування податковим органом штрафних санкцій на підставі пп.17.1.3 п.17.1 ст. 17 Закону 2181 можливе виключно після нарахування податковим органом суми податкового зобов'язання у відповідності до пп. "б" пп.4.2.2 п.4.2 ст. 4 Закону 2181, тобто, у разі самостійного донарахування податковим органом податкових зобов'язань, коли дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях.

З наведеного також вбачається, що визначення суми штрафу прямо залежить від донарахованої суми податкового зобов'язання, яке є базовою величиною для розрахунку суми штрафу, а за відсутності визначених податкових зобов'язань відсутня саме база, з якої слід розраховувати штрафні санкції.

В судовому засіданні встановлено та підтверджено матеріалами справи (зокрема, актом Мукачівської ОДПІ від 09.04.2009 року за № 725/23-1/10/35095342 та податковим повідомленням рішенням Мукачівської ОДПІ від 23.04.2009 року за № 0000772340 (1580/23-01/35095342/8913), що Мукачівською ОДПІ податкові зобов'язання за вказані в акті порушення пп.5.2.1 п. 5.2 ст. 5, пп.11.3.1 п. 11.3 ст. 11 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" донараховано не було, безпідставним є нарахування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 87865,20 грн.

Правова позиція стосовно безпідставності нарахування податковим органом штрафних санкцій на підставі пп.17.1.3 п.17.1 ст. 17 Закону 2181 за відсутності донарахування ним податкових зобов'язань є однозначною та викладена в судових рішеннях касаційної інстанції (зокрема, ухвали Вищого адміністративного суду України від 17.03.2010 року (справа № К-8972/07), від 31.03.2010 року (справа № К-36495/06), від 10.06.2010 року (справа № К-21457/07), від 29.07.2010 року (справа № К-5814) та інших).

Допущене Мукачівською ОДПІ порушення законодавства при застосуванні штрафних санкцій є самодостатньою та безумовною підставою для задоволення позову в цій частині, та слід визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення Мукачівської ОДПІ від 23.04.2009 року за № 0000772340 (1580/23-01/35095342/8913) про визначення ПП "Орлан 2007" податкового зобовязання по податку на прибуток підприємств у сумі 87865,20 грн. (за штрафними (фінансовими) санкціями).

3. Стосовно визначення ПП "Орлан 2007" податкового зобовязання по податку на додану вартість у сумі 165540,00 грн. (основний платіж 110360,00 грн., штрафні (фінансові) санкції 55180,00 грн.), згідно податкового повідомлення рішення Мукачівської ОДПІ від 23.04.2009 року № 0000782340 (1581/23-01/35095342/8914), суд констатує наступне:

Проведеною Мукачівською ОДПІ плановою виїзною перевіркою ПП "Орлан 2007" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 17.08.2007 року по 31.12.2008 року, валютного та іншого законодавства за період з 17.08.2007 року по 31.12.2008 року встановлено, зокрема, пп.7.2.1 п. 7.2 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", встановлено заниження ПДВ за вересень 2008 року у сумі 110360,00 грн.

ПП "Орлан 2007" включено до податкового кредиту у вересні 2008 року суму ПДВ 110360,00 грн., згідно податкової накладної № 0315 від 31.09.2008 року, наданої ПП "Вілмат Електрик" , в які (графа 3) не зазначена номенклатура поставки товарів (робіт, послуг), тобто, не зазначено які саме будівельно монтажні роботи було виконано, згідно яких актів виконаних робіт та послуг, згідно якого договору виконувались роботи, не зазначено об'єкт по якому надавались послуги та перевіркою зроблено висновок про завищення податкового кредиту за вересень 2008 року у сумі 110360,00 грн.

За наслідками проведеної перевірки та на підставі акту Мукачівської ОДПІ від 09.04.2009 року за № 725/23-1/10/35095342, 23 квітня 2009 року Мукачівською ОДПІ прийнято податкове повідомлення рішення за № 0000782340 (1581/23-01/35095342/8914) про визначення податкового зобовязання ПП "Орлан 2007" по податку на додану вартість у сумі 165540,00 грн. (основний платіж 110360,00 грн., штрафні (фінансові) санкції 55180,00 грн.).

Відповідно до преамбули Закону України "Про податок на додану вартість" від 3 квітня 1997 року за № 168/97 ВР (з наступними змінами та доповненнями, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі Закон 168) - цей Закон визначає платників податку на додану вартість, об'єкти, базу та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету.

Згідно пп. 7.2.1 п. 7.2 ст. 7 Закону 168, платник податку зобов'язаний надати покупцю податкову накладну, що має містити зазначені окремими рядками: а) порядковий номер податкової накладної; б) дату виписування податкової накладної; в) назву юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця); д) місце розташування юридичної особи або місце податкової адреси фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість; е) опис (номенклатуру) товарів (робіт, послуг) та їх кількість (обсяг, об'єм); є) повну назву отримувача; ж) ціну продажу без врахування податку; з) ставку податку та відповідну суму податку у цифровому значенні; и) загальну суму коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку.

Згідно п. 1.7 ст. 1, абзацу першого пп. 7.4.1 п. 7.4, абзацу третього пп. 7.5.1 п. 7.5 ст. 7 зазначеного Закону податковий кредит - сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду, визначена згідно з цим законом; податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, сплачених (нарахованих) платником податку у звітному періоді у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг), вартість яких відноситься до складу валових витрат виробництва (обігу) та основних фондів чи нематеріальних активів, що підлягають амортизації; датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається: дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг).

Підпунктом 7.4.5 п. 7.4 ст. 7 Закону 168 встановлено, що не дозволяється включення до податкового кредиту будь-яких витрат по сплаті податку, що не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями, а при імпорті робіт (послуг) - актом прийняття робіт (послуг) чи банківським документом, який засвідчує перерахування коштів в оплату вартості таких робіт (послуг); у разі коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим підпунктом документами, платник податку несе відповідальність у вигляді фінансових санкцій, установлених законодавством, нарахованих на суму податкового кредиту, не підтверджену зазначеними цим підпунктом документами.

Відповідно до пп.7.2.6 п.7.2 ст. 7 Закону 2181, податкова накладна видається платником податку, який поставляє товари (послуги), на вимогу їх отримувача, та є підставою для нарахування податкового кредиту.

В судовому засіданні встановлено та підтверджено матеріалами справи, зокрема, податковою накладною від 30.09.2008 року порядковий № 0315 (а.с.79), що 30.09.2008 року ПП "Вілмат Електрик" (продавець) надав ПП "Орлан 2007" податкову накладну за порядковим № 0315 на суму 662161,20 грн. (з яких ціна без ПДВ 551801,00 грн., ПДВ 110360,20 грн.). В графі 3 (номенклатура поставки товарів (послуг) продавця вказано: "будівельно монтажні роботи".

В матеріалах справи наявні акти виконаних робіт з додатками до них (підсумковими відомостями до акту (витрати по факту) та розрахунками загальновиробничих витрат), зокрема, акт за № 1 з додатками (а.с.80-86), акт за № 2 з додатками (а.с.87-95) та актом за № 3 з додатками (а.с.96-101) та довідка про вартість виконаних підрядних робіт, та відповідно до наявних в матеріалах справи доказів: вартість виконаних робіт 551801,00 грн., ПДВ 110360,00 грн., всього з ПДВ 662161,20 грн.

Наявна в матеріалах справи податкова накладна (від 30.09.2008 року порядковий № 0315) має всі необхідні реквізити, заповнені всі графи, передбачені пп. 7.2.1 п. 7.2 ст. 7 Закону 168, формулювання у графах податкових накладних, зокрема, зазначення в номенклатурі поставки (робіт, послуг) "будівельно монтажні роботи" відповідають умовам виконаних робіт, на підставі яких були виписані податкові накладні.

При цьому суд констатує, що Мукачівською ОДПІ при перевірці валових витрат по взаємовідносинах ПП "Орлан 2007" та ПП "Вілмат Електрик" по наведеній операції порушень не встановлено (згідно акту Мукачівської ОДПІ від 09.04.2009 року за № 725/23-1/10/35095342, на а.с.23).

Хоча в силу вимог абзацу першого пп. 7.2.6 п. 7.2 ст. 7 Закону 168 податкова накладна видається платником податку, який поставляє товари (послуги), на вимогу їх отримувача, та є підставою для нарахування податкового кредиту, власне існування незначних недоліків в заповненні податкових накладних, одержаних від продавця не є підставою для висновку про неправомірність включення понесених покупцем витрат до податкового кредиту, оскільки єдиною підставою для відповідальності платника податку є не підтвердження сум податку, включеного до податкового кредиту, на момент перевірки платника податку (абзац другий пп. 7.4.5 п. 7.4 ст. 7 цього Закону).

Виходячи з наведеного, якщо на момент проведення контролюючим органом перевірки платника суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, відповідають зазначеним у податкових накладних, податковий кредит покупця вважається підтвердженим податковими накладними, незважаючи на те, що такі накладні мають незначні недоліки в заповненні, при умові, що вони не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка видала податкову накладну, містять, зокрема, відомості про придбані товари (роботи, послуги), їх вартість, дату здійснення операції та відповідну суму податку на додану вартість, тобто, недоліки в заповненні реквізитів податкової накладної, виявлені податковою інспекцією в результаті перевірки позивача, не роблять податкову накладну недійсною, оскільки підтверджує проведення господарської операції та не перешкоджає можливості ідентифікувати особу, яка видала податкову накладну, містять відомості про поставлені товари (послуги) (в даному випадку будівельно монтажні роботи), їх вартість, дату здійснення операції та відповідну суму ПДВ.

Оскільки податковий кредит з податку на додану вартість у сумі 110360,00 грн. визначено на підставі податкової накладної, яка має всі необхідні реквізити та заповнено всі графи, передбачені пп. 7.2.1 п. 7.2 ст. 7 Закону 168 та податковий кредит сформовано у відповідності до положень Закону 168, слід визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення Мукачівської ОДПІ від 23.04.2009 року за № 0000782340 (1581/23-01/35095342/8914) про визначення податкового зобовязання ПП "Орлан 2007" по податку на додану вартість у сумі 165540,00 грн. (основний платіж 110360,00 грн., штрафні (фінансові) санкції 55180,00 грн.).

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Відповідачем не доведено правомірності дій щодо визначення податкових зобовязань по податку на прибуток підприємств та по податку на додану вартість та, відповідно, правомірності оскаржуваних податкових повідомлень рішень Мукачівської ОДПІ від 23 квітня 2009 року за №№ 0000772340 (1580/23-01/35095342/8913), 0000782340 (1581/23-01/35095342/8914). Донарахування суми податку з доходів фізичних осіб у розмірі 300,00 грн. проведено відповідачем на підставі встановлених порушень, в зв'язку з чим відповідачем також правомірно застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 600,00 грн., в зв'язку з чим відсутні підстави для визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення Мукачівської ОДПІ від 23 квітня 2009 року за № 0000661742/0 (1579/23-01/35095342/8912).

За наведених обставин, позов слід задовольнити частково та визнати протиправним та скасувати повністю податкові повідомлення рішення Мукачівської ОДПІ від 23 квітня 2009 року за № 0000772340 (1580/23-01/35095342/8913) про визначення ПП "Орлан-2007" податкового зобовязання по податку на прибуток підприємств у сумі 87865,20 грн. (штрафні (фінансові) санкції) та за № 0000782340 (1581/23-01/35095342/8914) про визначення ПП "Орлан-2007" податкового зобовязання по податку на додану вартість у сумі 165540,00 грн. (в тому числі, основний платіж 110360,00 грн., штрафні (фінансові) санкції 55180,00 грн.), відмовивши в задоволенні вимог позову про визнати протиправним та скасування податкового повідомлення рішення Мукачівської ОДПІ від 23 квітня 2009 року за № 0000661742/0 (1579/23-01/35095342/8912) про визначення ПП "Орлан 2007" податкового зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб у сумі 900,00 грн. (основний платіж 300,00 грн., штрафні (фінансові) санкції 600,00 грн.).

Згідно ч. 3 ст. 94 КАС України та в зв'язку з відсутністю судових витрат відповідача, суд присуджує стягнути з державного (місцевого) бюджету на користь ПП "Орлан 2007" судові витрати частково у розмірі 1,70 грн., оскільки документально підтвердженими є витрати позивача зі сплати судового збору (державного мита) у розмірі 3, 40 грн., згідно квитанції від 26.11.2009 року за № 27 (а.с.2).

Керуючись ст. ст. 2, 17, 71, 86, 94, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов приватного підприємства "Орлан 2007" до Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Закарпатської області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень рішень задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати повністю податкове повідомлення рішення Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції від 23 квітня 2009 року № 0000772340 (1580/23-01/35095342/8913) про визначення приватному підприємству "Орлан-2007" податкового зобовязання по податку на прибуток підприємств у сумі 87865,20 грн. (штрафні (фінансові) санкції).

3. Визнати протиправним та скасувати повністю податкове повідомлення рішення Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції від 23 квітня 2009 року № 0000782340 (1581/23-01/35095342/8914) про визначення приватному підприємству "Орлан-2007" податкового зобовязання по податку на додану вартість у сумі 165540,00 грн. (в тому числі, основний платіж 110360,00 грн., штрафні (фінансові) санкції 55180,00 грн.).

4. В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

5. Стягнути з державного (місцевого) бюджету на користь приватного підприємства "Орлан 2007" (Закарпатська область, м. Мукачево, вул. І. Франка, 148 кв. 27 код 35095342) частину сплаченого судового збору (державного мита) у сумі 1,70 грн. (одна гривна сімдесят копійок).

6. Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд в порядку та строки, встановлені ст. 186 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України протягом десяти днів з дня отримання копії постанови (копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції).

Суддя С. І. Рейті