Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 грудня 2010 р. справа № 2а-6683/09/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Головіної К.І.
при секретаріХоперія А.В.
за участю представників позивача Бочарової О.Ю.,
представників відповідача Тернинко С.М.,
Матюшина М.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Донецьку адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Словянська виробнича компанія» до Словянської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області про скасування податкового повідомлення-рішення № 0000112342/0 від 08.04.2009 року, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Словянська виробнича компанія» звернулось до суду з адміністративним позовом до Словянської обєднаної Державної податкової інспекції Донецької області про скасування податкового повідомлення-рішення № 0000112342/0 від 08.04.2009 року.
В обґрунтування позову зазначили, що в березні 2010 року Словянською ОДПІ була проведена позапланова виїзна перевірка підприємства з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у рахунок майбутніх платежів за січень 2009 року, яка виникла у рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувався за червень, липень, листопад, грудень 2007 року, січень 2008 року.
За результатами перевірки податкова інспекція встановила порушення ТОВ «Слов'янська виробнича компанія» п.п. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», що потягло завищення бюджетного відшкодування за січень 2009 року на суму 634486 гривен.
За висновками акту перевірки Слов'янська об'єднана ДПІ прийняла податкове повідомлення - рішення № 0000112342/0 від 08.04.2009 року, яким позивачу зменшено бюджетне відшкодування з податку на додану вартість за січень 2009 року в сумі 634486 грн. та застосовано штрафні санкції в сумі 190345, 80 грн.
Посилаючись на підпункт 7.7.1 п. 7.1 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», позивач не згоден з вказаним повідомленням рішенням та вказує, що відповідач неправильно розрахував бюджетне відшкодування, оскільки у податковій декларації за січень 2009 року підприємство у строку 23.3 включило уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з самостійно виявленою помилкою за листопад 2008 року на суму ПДВ 1255105 грн., за грудень 2008 року - на суму ПДВ 46315 грн. Крім того, на підставі податкового повідомлення - рішення від 30.01.2009 року № 00000323442/0 у строці 23.4 підприємством зазначена сума 147543 гривень, а у строці 25.2 - заявлена сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів у сумі 817069 грн. для погашення податкового боргу по ПДВ.
Просили скасувати податкове повідомлення - рішення № 0000112342/0 від 08.04.2009 року.
У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги, просила їх задовольнити.
Представники відповідача позов не визнали, зазначивши, що проведеною перевіркою було встановлено порушення позивачем пп. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» та Порядку заповнення та подання декларації з податку на додану вартість, затвердженого Наказом ДПА України від 30.05.1997 року № 166, а саме - платником податку відображено залишок від'ємного значення по рядку 23 декларації з ПДВ за січень 2009 року у сумі 1448963 грн., тоді як фактично сума залишку від'ємного значення по цьому рядку повинна складати 741649 грн. - залишок від'ємного значення по рядку 26 попереднього періоду. Вказане порушення призвело до завищення бюджетного відшкодування за січень 2009 року на суму 634486 грн. та завищення залишку від'ємного значення по рядку 26 декларації з ПДВ за січень 2009 року на суму 72828 грн.
Податкове повідомлення рішення № 0000112342/0 від 08.04.2009 року прийнято відповідачем обґрунтовано, а тому позов задоволенню не підлягає.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у справі докази, прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню за таких підстав.
Позивач товариство з обмеженою відповідальністю «Слов'янська виробнича компанія» (ТОВ «СВК») зареєстроване 12.01.2004 року Шевченківською районною у м. Києві Державною адміністрацією та знаходиться за адресою: 84101, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Сучасна, 29 (а.с.20), перебуває на податковому обліку в Слов'янській обєднаній державній податковій інспекції Донецької області як платник податку на додану вартість.
Відповідач - Слов'янська об'єднана державна податкова інспекція Донецькій області є субєктом владних повноважень та здійснює у даних правовідносинах повноваження, визначені ст. ст. 10-11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».
У березні 2010 року Слов'янською ОДПІ була проведена виїзна позапланова перевірка ТОВ «СВК» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у рахунок майбутніх платежів за січень 2009 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось за червень, липень, листопад, грудень 2007 року, січень 2008 року. Результати перевірки були відображені у акті перевірки Слов'янської ОДП1 № 2220/23-4-32799499 від 30.03.2009 року (а.с. 8-19).
Перевіркою було встановлено, що позивачем порушено п.п. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» та Порядку заповнення та подання декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 30.05.1997 року № 166 платником податку завищено бюджетне відшкодування за січень 2009 року на суму - 634 486,00 грн. та завищено залишок від'ємного значення по рядку 26 декларації з ПДВ за січень 2009 року на суму - 72 828,00 грн. (а.с. 17-18).
Так, в акті перевірки (п. 3.1.3, 3.2.3) ОДПІ зазначила, що відповідно до рядку 23 декларації з ПДВ за листопад 2008 року залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, складає 2201729 грн. Згідно з актом позапланової виїзної перевірки з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за березень, квітень, травень, червень, серпень, вересень, жовтень 2008 року № 627/23-4-32799499 від 29.01.2009 року підтверджено залишок від'ємного значення за жовтень 2008 року, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, у сумі 1222318 грн. Таким чином, платником податку перенесено до рядків 23, 23.2 декларації з ПДВ за листопад 2008 року значення рядку 26 декларації з ПДВ попереднього звітного періоду у сумі 2201729 грн., що не відповідає даним декларації з ПДВ попереднього звітного періоду у сумі 1222318 грн., та призвело до завищення відємного значення по рядкам 23, 24, 26 декларації з ПДВ за листопад 2008 року на суму 979 411 грн.
Відповідно до рядку 23 декларації з ПДВ за грудень 2008 року залишок відємного значення попереднього звітного (податкового) періоду (з урахуванням даних акту про результати документальної невиїзної перевірки № 999/15-2/32799499 від 13.02.2009 року), що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, складає 0 грн. Таким чином, платником податку не перенесено до рядку 23 декларації з ПДВ за грудень 2008 року значення рядків 22.2, 26 декларації з ПДВ попереднього звітного періоду на загальну суму 1428231 грн., що призвело до заниження відємного значення по рядку 23 декларації з ПДВ за грудень 2008 року на суму 1428231 грн., до заниження рядку 24 декларації з ПДВ за грудень 2008 року на суму 741649 грн. та завищення суми, що підлягає сплаті до бюджету за результатами поточного звітного періоду з урахуванням залишку відємного значення попереднього звітного періоду на 686582 грн.
За результатами даної перевірки фактичне значення рядків 24, 26 декларації з ПДВ за грудень 2008 року складає 741649 грн. (а.с.15).
08.04.2010 року на підставі вищезазначеного акту перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення рішення № 0000112342/0 від 08.04.2009 року, яким позивачу зменшено бюджетне відшкодування з податку на додану вартість за січень 2009 року в сумі 634486 грн. та застосовано штрафні санкції в сумі 190345, 80 грн. (а.с. 6).
Вищевказані фактичні обставини у справі сторонами визнаються та не оспорюються.
Предметом даного спору є правомірність зменшення відповідачем бюджетного відшкодування податку на додану вартість в сумі 634486 грн. у січні 2009 року та, як наслідок, застосування штрафних санкцій в сумі 190345, 80 грн. в результаті завищення суми бюджетного відшкодування.
Судом встановлено, що зазначене податкове зобовязання нараховане податковим органом внаслідок порушення позивачем пп. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість».
Пункт 7.7 вказаної статті Закону передбачає порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків.
Згідно пп. 7.7.1 ст. 7 Закону сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Підпунктом 7.7.2 Закону передбачено, якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:
а)бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг);
б)залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Відповідно до пп. 7.7.3 ст. 7 Закону платник податку може прийняти самостійне рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за наслідками звітного періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. При прийнятті такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних податкових періодів.
Згідно пп. 7.7.4 ст. 7 Закону платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів п'ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій.
Відповідно до 7.7.7 ст. 7 Закону, якщо за наслідками документальної невиїзної (камеральної) або позапланової виїзної перевірки (документальної) податковий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий податковий орган у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетною відшкодування над сумою, визначеною податковим органом внаслідок проведення таких перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування.
Таким чином, з наведених норм податкового законодавства слідує, що сума податку, яка підлягає бюджетному відшкодуванню (поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою) визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пп. 7.7.1 ст. 7 Закону «Про ПДВ», така сума спочатку враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди, а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду. Якщо за наслідками документальної невиїзної (камеральної) або позапланової виїзної перевірки (документальної) податковий орган виявляє перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною податковим органом внаслідок проведення таких перевірок, податковий орган надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування.
Відповідно п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Форма уточнюючих розрахунків визначається у порядку, встановленому для податкових декларацій.
Статтею 17 цього ж Закону (п. 17.2) передбачено, що платник податків, який до початку його перевірки контролюючим органом самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої декларації, то він має право або надати уточнюючий розрахунок, або зазначити уточнені показники у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Форма уточнюючих розрахунків визначається у порядку, встановленому для податкових декларацій.
Відповідно до Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України № 166 від 30.05.1997 року, платник податку має право не подавати уточнюючий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі декларації за будь-який наступний звітний (податковий) період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Такий спосіб самостійного виправлення платником помилки може бути застосований у разі виправлення у декларації звітного (податкового) періоду помилок лише однієї раніше поданої декларації.
Згідно пп. 4.5 Порядку після подання декларації за звітний (податковий) період платник податку має право до закінчення граничного терміну подання декларації за такий самий період подати нову декларацію з виправленими показниками.
Пункт 5 Порядку передбачає заповнення податкової декларації, зокрема, у розділі ПІ «Розрахунки з бюджетом за звітний період» податкової декларації з податку на додану вартість. Так, згідно цього розділу позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду вказується в рядку 18.1, від'ємне значення у рядку 18.2 розділу ПІ «Розрахунки з бюджетом за звітний період» декларації з податку на додану вартість такого звітного періоду. Якщо в результаті розрахунку значення різниці рядків 18 і 19 більше 0, то платник повинен заповнити рядок 20 декларації, якщо менше 0, то заповнюється рядок 21 декларації.
Сума податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду, вказується в рядку 27 декларації. Зарахування від'ємного значення різниці поточного звітного (податкового) періоду спочатку відбувається у зменшення суми податкового боргу шляхом відображення такої суми в рядку 22.1 декларації. Залишок від'ємного значення (різниця між значеннями рядків 18.2 та 22.1) включається до рядка 22.2 розділу III «Розрахунки з бюджетом за звітний період» декларації. Цей залишок від'ємного значення в наступному звітному періоді переноситься до рядка 23.1 декларації разом з іншими складовими залишку від'ємного значення (значення рядка 23) в першу чергу погашатиме податкові зобов'язання поточного звітного періоду. Залишок такого від'ємного значення, який не буде погашений податковими зобов'язаннями (різниця між значеннями рядків 23 і 20), переноситься до рядка 24 декларації та може бути відшкодований платнику податку у разі виконання інших умов щодо відшкодування, встановлених Законом. Частина значення рядка 24, яка може бути відшкодована, визначається в Розрахунку суми бюджетного відшкодування (додаток 3 до податкової декларації з податку на додану вартість). Частина рядка 23.1, яка не може бути відшкодована в цьому звітному періоді (відсутня оплата), разом з іншими складовими залишку від'ємного значення (різниця між значеннями рядків 24 і 25, яка переноситься до рядка 26) послідовно переноситься до податкового кредиту кожного наступного звітного періоду (відображається в рядку 23.2 податкової декларації наступного звітного періоду) до моменту отримання платником права на бюджетне відшкодування (оплати) або погашення податковими зобов'язаннями.
Платник податку приймає самостійне рішення щодо напряму повернення суми бюджетного відшкодування (на рахунок цього платника у банку або у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних податкових періодів). Зазначене рішення вказується платником податку у податковій декларації шляхом відображення або в рядку 25.1, або в рядку 25.2 податкової декларації з податку на додану вартість.
Якщо у майбутніх податкових періодах платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації, такий платник податків зобов'язаний подати уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок. Одним уточнюючим розрахунком може бути виправлено помилки лише однієї раніше поданої декларації. У разі виправлення помилок у рядках поданої раніше декларації, до яких повинні додаватися додатки, до уточнюючого розрахунку повинні бути подані відповідні додатки, що містять інформацію щодо уточнених показників.
Таким чином, вищезазначений Порядок заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, прямо передбачає механізм заповнення податкової декларації з ПДВ.
Як визначено вказаним Порядком, виправлення помилок самостійно виявлених платником податку у показниках податкової звітності з ПДВ попередніх податкових періодів, провадиться шляхом подання уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок, у якому зазначається зменшення "-" по рядку 8.6 або збільшення "+" по рядку 8.5 суми, що підлягала зарахуванню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, яка переноситься до рядка 23.4 (23.3) розділу ІІІ «Розрахунки з бюджетом за звітний період» податкової декларації з ПДВ наступного звітного періоду та разом з іншими складовими залишку від'ємного значення враховується при розрахунку показників «залишку від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду» (рядок 23 декларації), «залишку від'ємного значення попереднього податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду» (рядок 24 декларації), «залишку відємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду» (рядок 26) податкової декларації з ПДВ наступного звітного періоду. Рядок 23.5 (23.4) податкової декларації з податку на додану вартість призначений для відображення збільшення або зменшення залишку від'ємного значення за результатами камеральної чи документальної перевірки, проведеної податковим органом.
Як встановлено у судовому засіданні, керуючись вказаним Порядком, підприємство здійснило коригування показників податкової звітності попередніх податкових періодів шляхом подання уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок, а саме:
- у грудні 2008 року сума коригування за податкові періоди грудень 2007 року, січень, березень, квітень, травень, червень, серпень, вересень, жовтень 2008 року (зменшення суми, що підлягала зарахуванню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду), яка переноситься до рядка 23.4 податкової декларації наступного звітного періоду склала 1 178 148 грн.;
-у січні 2009 року сума коригування за податковий період грудень 2008 року (збільшення суми, що підлягала зарахуванню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду), яка переноситься до рядка 23.4 податкової декларації наступного звітного періоду склала - 65 084,00 грн.;
-у лютому 2009 року сума коригування за податковий період листопад 2008 року (збільшення суми, що підлягала зарахуванню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду), яка переноситься до рядка 23.4 податкової декларації наступного звітного періоду склала 1 255 105,00 грн.
Разом з тим, Слов'янською ОДПІ за результатами перевірки зроблені висновки про те, що виправлення помилок у показниках податкової звітності з ПДВ попередніх податкових періодів, повинно провадитись шляхом коригування показників податкових декларацій та показників, зазначених в уточнюючих розрахунках податкових зобов'язань з податку на додану вартість, тобто шляхом згортання даних податкових декларацій та уточнюючих розрахунків.
При цьому слід зазначити, що актом перевірки ОДПІ від 30.03.2009 року при визначенні ТОВ «Слов'янська виробнича компанія» податкових зобов'язань та податкового кредиту за листопад, грудень 2008 року, січень 2009 року порушень не встановлено, у звязку з чим суд поставив на вирішення судово-економічної експертизи питання щодо правильності нарахування сум бюджетного відшкодування, зазначених у податкових декларації з податку на додану вартість за листопад, грудень 2008 року, січень 2009 року.
Згідно висновків судово-економічної експертизи № 5502/24-6906/25 та пояснень судового експерта, які суд приймає в якості належних та допустимих доказів, висновки акту позапланової виїзної перевірки ТОВ «Слов'янська виробнича компанія» № 2220/23-4-32799499 від 30.03.2009 року з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у рахунок майбутніх платежів за січень 2009 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось за червень, липень, листопад, грудень 2007 року, січень 2008 року про порушення пп. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» та Порядку заповнення та подання декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 30.05.1997 року № 166, що призвело до завищення бюджетного відшкодування за січень 2009 року на суму - 634 486,00 грн. та завищення залишку від'ємного значення по рядку 26 декларації з ПДВ за січень 2009 року на суму - 72 828,00 грн. не підтверджуються у повному обсязі, тобто є документально необґрунтованими.
Розрахунок суми бюджетного відшкодування, визначений позивачем в додатку № 3 до декларації з ПДВ за січень 2009 року у сумі - 817 069 грн. підтверджується у повному обсязі, тобто є документально обґрунтованим (т. 1 а.с. 179-207).
Суд не приймає до уваги зауваження відповідача на висновки проведеної судово-економічної експертизи щодо неврахування експертом результатів перевірок позивача, проведених ОДПІ 29.01.2009 року (податкове повідомлення-рішення № 0000032342/0 від 30.01.2009 року) та 13.02.2009 року (податкове повідомлення-рішення №00008791542/0 від 13.02.2009 року) з огляду на таке.
Податкове повідомлення - рішення № 0000032342/0 від 30.01.2009 року, прийняте на підставі акту перевірки від 29.01.2009 року № 627/23-4-32799499, враховане експертом при дослідженні у рядку 23.4 декларації за січень 2009 р. зі знаком «+», тобто залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (січня 2009 р.) (рядок 23 декларації), залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду (рядок 24 декларації) та залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 26 декларації) збільшені через рядок 23.4 декларації на суму - 147 543,00 грн.
Стосовно податкового повідомлення - рішення № 00008791542/0 від 13.02.2009 року, яке було прийняте на підставі акту перевірки № 999/15-2/32799499 від 13.02.2009 року, при проведенні експертизи експертом досліджувалось, однак, не було враховане ним, оскільки згідно Інструкції про призначення і проведення судових експертиз і науково - методичних рекомендацій з питань підготовки і призначення судових експертиз» (наказ Міністерства юстиції № 53/5 від 08.10.1998 року), вихідні дані, що мають значення для вирішення поставлених на експертизу питань, містяться в прибуткових і видаткових накладних, ордерах, звітах матеріально відповідальних осіб, картках складського обліку, касових книжках, матеріалах інвентаризації, актах ревізій, табелях, актах приймання виконаних робіт, трудових договорах, розрахункових платіжних відомостях, виписках банку, платіжних дорученнях і вимогах, договорах про матеріальну відповідальність, накопичувальних (оборотних) відомостях, журналах-ордерах, меморіальних ордерах по балансових рахунках, головних книгах, балансах й інших первинних і зведених документах бухгалтерського обліку й звітності, тобто в первинній бухгалтерській документації. Згідно вищевказаної Інструкції експерту не дозволяється у якості вихідних даних застосовувати для дослідження висновки актів перевірок ДПІ.
Крім того, на час складання податкової звітності за грудень 2008 року зазначене податкове повідомлення-рішення не існувало, тому відсутні правові підстави для врахування даних, зазначених у цьому повідомленні-рішенні у якості вихідних для розрахунку показників декларації з ПДВ за грудень 2008 року.
Також у судовому засіданні експерт пояснив, що ним - при проведенні дослідження та ДП1 - при проведенні перевірки застосовані різні механізми виправлення помилок у показниках податкової звітності з ПДВ попередніх податкових періодів, що впливає на розрахунок показників розділу III «Розрахунки з бюджетом за звітний період» податкових декларації з ПДВ за листопад, грудень 2008 року, січень 2009 року.
Згідно висновків експерта виправлення помилок у показниках податкової звітності з ПДВ попередніх податкових періодів, провадиться шляхом подання уточнюючого розрахунку, у якому зазначається зменшення «-» по рядку 8.6 або збільшення «+» по рядку 8.5 суми, що підлягала зарахуванню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, яка переноситься до рядка 23.4 (23.3) податкової декларації з ПДВ та разом з іншими складовими залишку від'ємного значення враховується при розрахунку показників рядків 23, 24,26 декларації, що передбачено формою податкової декларації з податку на додану вартість, Порядком заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість.
Разом з тим, Слов'янська ОДПІ вважає, що виправлення помилок у показниках податкової звітності з ПДВ попередніх податкових періодів, провадиться шляхом коригування показників, що зазначені у податкових деклараціях і в уточнюючих розрахунках, тобто шляхом згортання даних податкових декларацій та уточнюючих розрахунків.
Як вже зазначалось, суд приймає до уваги висновок експерта у якості належного та допустимого доказу, оскільки ним при проведенні дослідження застосований Порядок заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затверджений наказом ДПА України № 166 від 30.05.1997 року (у редакції наказу № 213 від 15.06.2005 року), який регулює питання заповнення декларації з ПДВ і додатків до неї та містить прямі правові норми стосовно механізму заповнення розділу ІІІ «Розрахунки з бюджетом за звітний період» податкової декларації з ПДВ.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що Словянська ОДПІ неправомірно зменшила позивачу бюджетне відшкодування з податку на додану вартість за січень 2009 року в сумі 634486 грн.
У частині донарахування штрафних санкцій суд зазначає, що їх відповідач також застосував неправомірно, оскільки, як зазначалось вище, порушень з боку позивача пп. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» та Порядку заповнення та подання декларації з податку на додану вартість, затвердженого Наказом ДПА України від 30.05.1997 року № 166, судом не встановлено.
З урахуванням викладеного суд прийшов до висновку, що Словянська ОДПІ неправомірно винесла повідомлення-рішення № 0000112342/0 від 08.04.2009 року Представники відповідача не довели правомірність свого рішення, у звязку з чим позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «СВК» до Словянської ОДПІ про скасування податкового повідомлення-рішення підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8-11, 159-163, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позов товариства з обмеженою відповідальністю «Словянська виробнича компанія» до Словянської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області про скасування податкового повідомлення-рішення № 0000112342/0 від 08.04.2009 року задовольнити.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Словянської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області № 0000112342/0 від 08.04.2009 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Словянська виробнича компанія» (84100, Донецька область, м. Словянськ, вул. Сучасна. 29, код ЄДРПОУ 32799499) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 3 (три) грн. 40 коп.
Вступна та резолютивна частини постанови проголошені в судовому засіданні 07 грудня 2010 року.
Повний текст постанови виготовлений 13 грудня 2010 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Суддя Головіна К.І.