Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 грудня 2010 р. справа № 2а-25954/10/0570
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардейської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд у складі
Головуючий суддя: Буряк І.В.
розглянувши у порядку скороченого провадження
позовну заяву Добропільської об’єднаної державної податкової інспекції
до Добропільської ради профспілок підприємців та працівників недержавного сектору економіки
про припинення юридичної особи
ВСТАНОВИВ:
Добропільська об’єднана державна податкова інспекція (надалі – позивач, Добропільська ОДПІ) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Добропільської ради профспілок підприємців та працівників недержавного сектору економіки (надалі – відповідач) про припинення юридичної особи.
Позов мотивовано неподанням до податкового органу, в порушення вимог Закону України «Про систему оподаткування України» від 25.06.1991р. № 1251-ХІІ бухгалтерської та податкової звітності більше одного року, що згідно положень Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 15.05.2004р. № 755-ІV є - підставою для застосування нормативного припису п.2 ст. 38 вказаного Закону та припинення юридичної особи.
Суд, перевіривши матеріали та оцінивши повідомлені позивачем обставини, вважає позов таким, що не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Добропільська рада профспілок підприємців та працівників недержавного сектору економіки зареєстрована 30.03.2000р.; місцезнаходження 85004, Донецька область, м. Добропілля, пров. Радянський, 10; організаційно-правова форма господарювання – професійні спілки, про що зазначено у Довідці про включення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України № 25687085 від 03.08.2000р. та свідоцтві про реєстрацію об’єднання громадян від 30.03.2000р.
Відповідач узятий на облік в органах державної податкової служби 10.05.2000р. за № 512, та перебуває на обліку у Добропільської ОДПІ, про що зазначено у Довідці про взяття на облік платника податків.
Відповідно до Акту № 60/15-1/25687085 від 17.09.2010р. «Про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності подання податкової звітності», відповідач з 09.02.2008р. не подає податковий звіт про використання коштів неприбутковими організаціями.
Копії зазначених документів наявні у матеріалах справи.
Відповідно до ч. 1. ст. 33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 15.05.2004р. № 755-IV, юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом.
Частиною 2 ст. 38 вказаного Закону визначено, що правовою підставою для постановлення такого судового рішення є - неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Законом України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» від 15 вересня 1999 року № 1045-ХІV визначені особливості правового регулювання, засади створення, права та гарантії діяльності професійних спілок.
У відповідності до статей 1, 2 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» професійна спілка (профспілка) - це добровільна неприбуткова громадська організація, що об’єднує громадян, пов’язаних спільними інтересами за родом їх професійної (трудової) діяльності (навчання) і створюються з метою здійснення представництва та захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілки.
Згідно із частинами 1 та 3 статті 4 цього Закону встановлено, що законодавство про профспілки складається з Конституції України, Закону України «Про об’єднання громадян», цього Закону, Кодексу законів про працю України та інших нормативно-правових актів. Закон України «Про об’єднання громадян» застосовується до профспілок, якщо інше не передбачено цим Законом.
Статтею 19 Закону України «Про об’єднання громадян» передбачено що припинення діяльності об’єднання громадян може бути проведено шляхом його реорганізації або ліквідації (саморозпуску, примусового розпуску). Ліквідація об’єднання громадян здійснюється на підставі статуту або рішення суду.
Статтею 32 вищеназваного Закону встановлено, що за поданням легалізуючого органу або прокурора рішенням суду об’єднання громадян примусово розпускається (ліквідується) у випадках:
1) вчинення дій, передбачених статтею 4 цього Закону (зміна шляхом насильства конституційного ладу і в будь-якій протизаконній формі територіальної цілісності держави; підрив безпеки держави у формі ведення діяльності на користь іноземних держав; пропаганда війни, насильства чи жорстокості, фашизму та неофашизму; розпалювання національної та релігійної ворожнечі; створення незаконних воєнізованих формувань; обмеження загальновизнаних прав людини);
2) систематичного або грубого порушення вимог статті 22 цього Закону (організаціям забороняється прямо або опосередковано одержувати кошти та інше майно від: іноземних держав та організацій, міжнародних організацій, іноземних громадян та осіб без громадянства; державних органів, державних підприємств, установ та організацій, крім випадків, передбачених законами України; підприємств, створених на основі змішаної форми власності, якщо участь держави або іноземного учасника в них перевищує 20 відсотків; нелегалізованих об'єднань громадян; анонімних пожертвувачів.);
3) продовження протиправної діяльності після накладення стягнень, передбачених цим Законом.
Крім того, згідно зі статтею 18 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» встановлено порядок припинення діяльності профспілок, їх об'єднань.
Профспілки, їх об’єднання можуть припинити свою діяльність шляхом реорганізації чи ліквідації (саморозпуску, примусового розпуску).
Рішення про реорганізацію чи ліквідацію (саморозпуск) приймається з’їздом (конференцією), загальними зборами відповідно до статуту (положення) профспілки, об'єднання профспілок. Одночасно з прийняттям такого рішення з’їзд (конференція), загальні збори приймають рішення про використання майна та коштів профспілок, їх об'єднань, що залишилися після проведення всіх необхідних розрахунків, на статутні чи благодійні цілі.
Діяльність профспілок, їх об’єднань, яка порушує Конституцію України та закони України, може бути заборонена лише за рішенням місцевого суду, а профспілок зі статусом всеукраїнських і республіканських та об'єднань профспілок з відповідним статусом - лише за рішенням Верховного Суду України.
Не допускається примусовий розпуск, припинення, а також заборона діяльності профспілок, їх об'єднань за рішенням будь-яких інших органів. Рішення про примусовий розпуск об'єднання профспілок не тягне за собою розпуску профспілок, які входять до цього об'єднання. Примусовий розпуск профспілки чи об'єднання профспілок тягне за собою анулювання свідоцтва про реєстрацію та виключення з Реєстру об'єднань громадян України, втрату прав юридичної особи з обов'язковим повідомленням про це в засобах масової інформації.
Таким чином, у Законі України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» не передбачено припинення профспілки в зв’язку із не поданням до податкового органу протягом року податкової декларації і документів фінансової звітності відповідно до Закону України «Про систему оподаткування».
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що підстави та порядок припинення відповідача – Добропільської ради профспілок підприємців та працівників недержавного сектору економіки здійснюється у відповідності до спеціального Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158, 159, 161, 162, 167, 1832, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. У позові Добропільської об’єднаної державної податкової інспекції до Добропільської ради профспілок підприємців та працівників недержавного сектору економіки – відмовити повністю.
2. Постанова складена та підписана 14 грудня 2010 року.
3. Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
4. Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягомдесяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Буряк І. В.