Єдиний державний реєстр судових рішень
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"01" грудня 2010 р. м. КиївК-21904/08
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого Бившевої Л.І.,
суддів: Ланченко Л.В., Нечитайла О.М., Пилипчук Н.Г., Степашка О.І,
розглянувши у попередньому розгляді касаційну скаргу Державної податкової інспекції у місті Докучаєвську
на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 липня 2008 року
та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2008 року
у справі № 2-а-9005/08
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Докучаєвськхліб»
до Державної податкової інспекції у місті Докучаєвську
про визнання недійсним рішення, -
В С Т А Н О В И Л А :
Товариство з обмеженою відповідальністю «Докучаєвськхліб»(далі позивач) звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у місті Докучаєвську (далі відповідач) про визнання недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000722300/0 від 04 грудня 2007 року.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 22 липня 2008 року позов задоволено. Визнано недійсним та скасовано рішення ДПІ у м. Докучаєвську про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 04 грудня 2007 року №0000722300/0.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2008 року постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 липня 2008 року залишено без змін.
В касаційній скарзі ДПІ у м. Докучаєвську, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 липня 2008 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2008 року і прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
У запереченні на касаційну скаргу ТОВ «Докучаєвськхліб», посилаючись на те, що рішення судів попередніх інстанцій є законними та обґрунтованими, а положення касаційної скарги жодним чином це не спростовують, просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 липня 2008 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2008 року без змін.
Заслухавши доповідь судді доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, враховуючи межі касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено наступне.
ДПІ у м. Докучаєвську було проведено виїзну планову перевірку ТОВ «Докучаєвськхліб»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 квітня 2006 року по 30 червня 2007 року, за результатами якої було складено акт №286/2300/00375935 від 20 листопада 2007 року.
В акті перевірки було встановлено порушення позивачем, зокрема, пунктів 1, 2 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», пунктів 2.1, 3.2 Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01 грудня 2000 року №614, яке полягало у проведенні розрахункових операцій через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку реєстратор розрахункових операцій з нероздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, на суму 412799,48 грн.
04 грудня 2007 року ДПІ у м. Докучаєвську на підставі акта перевірки прийняла рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000722300/0, яким на підставі пункту 1 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»до ТОВ «Докучаєвськхліб»було застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 2086497,40 грн.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що стаття 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»не передбачає застосування до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), штрафних санкцій за невідповідність розрахункового документа вимогам статті 8 цього Закону та Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01 грудня 2000 року №614, а отже у податкового органу були відсутні підстави для застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій у сумі 2086497,40 грн. При цьому, суди відзначили, що відповідачем були порушені строки, встановлені статтею 250 Господарського кодексу України, протягом яких до субєкта господарювання може бути застосована адміністративно-господарська санкція.
Колегія судді погоджується з такими висновками судів попередніх інстанцій, з огляду на наступне.
Як зазначено в акті перевірки, згідно дозволу на розміщення обєкта торгівлі № 125, виданого на підставі розпорядження Виконавчого комітету Докучаєвської міської ради № 176-р від 30 квітня 1999 року, ТОВ «Докучаєвськхліб»розміщено магазин «Гарячий хліб».
Згідно реєстраційного посвідчення № 0508001252 ДПІ у м. Докучаєвську здійснено реєстрацію реєстратора розрахункових операцій DATECS МP-500 заводський № 90005745, фіскальний № 0505001252, версія програмного забезпечення 16.73, що належить ТОВ «Докучаєвськхліб»та призначений для використання в господарській одиниці магазин «Гарячий хліб», що розташований за адресою: м. Докучаєвськ, вул. Леніна, 63.
Відповідно до довідки ПП «Центр сервісного обслуговування Техінсервіс»про опломбування реєстратора розрахункових операцій, 03 червня 2005 року о 15 годині 00 хвилин було здійснено опломбування реєстратора розрахункових операцій: модифікація DATECS МP-500, заводський номер 90005745, фіскальний номер 0508001252, версія програмного забезпечення 16.73/01.12.00(2673), виробник Датекс Україна АОЗТ, дата виготовлення/введення в експлуатацію 23 квітня 2002 року/18 липня 2002 року, належить субєкту підприємницької діяльності ТОВ «Докучаєвськхліб». Номери установлених засобів контролю ВВ-828932, ВВ-828933.
Як вбачається з акту перевірки, перевіркою було встановлено, що підприємство проводило розрахункові операції при продажу товарів через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку реєстратор розрахункових операцій з нерозрукуванням розрахункових документів встановленої форми, що підтверджують виконання розрахункових операцій, а саме: в чеках реєстратора розрахункових операцій відсутні обовязкові реквізити: назва господарської одиниці, адреса господарської одиниці та індивідуальний податковий номер платника податку на додану вартість. Згідно фіскальних звітів, які зберігаються в книгах обліку розрахункових операцій на реєстраторах розрахункових операцій, та записів у книгах обліку розрахункових операцій на реєстраторах розрахункових операцій, контрольних стрічок до реєстраторів розрахункових операцій, звітів про використання реєстраторів розрахункових операцій та книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок) форми № ЗВР-1, які надавалися підприємством до органів податкової служби, суми розрахунків у гривні складають 417299,48 грн.
Відповідно до абзацу 15 статті 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.
Відповідно до абзацу 1 статті 8 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»форма, зміст розрахункових документів, порядок реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, а також форма та порядок подання звітності, пов'язаної із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій або використанням розрахункових книжок, встановлюються Державною податковою адміністрацією України.
Згідно пунктів 3.1, 3.2 статті 3 Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01 грудня 2000 року №614 (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), фіскальний касовий чек на товари (послуги) (далі - касовий чек) - це розрахунковий документ, надрукований реєстратором розрахункових операцій при проведенні розрахунків за продані товари (надані послуги). Касовий чек повинен містити такі обов'язкові реквізити: назву господарської одиниці; адресу господарської одиниці; для субєктів підприємницької діяльності, що зареєстровані як платники податку на додану вартість, - індивідуальний податковий номер платника податку на додану вартість, який надається згідно з Законом України «Про податок на додану вартість»; перед номером друкуються великі літери «ПН»; для субєктів підприємницької діяльності, що не є платниками податку на додану вартість, - ідентифікаційний код за ЄДРПОУ або ідентифікаційний номер за ДРФО, перед яким друкуються великі літери «ІД»; якщо кількість придбаного товару (отриманої послуги) не дорівнює одиниці виміру, - то кількість, вартість придбаного товару (отриманої послуги); вартість одиниці виміру товару (послуги); найменування товару (послуги); літерне позначення ставки податку на додану вартість праворуч від надрукованої вартості товару (послуги); позначення форми оплати (готівкою, карткою, у кредит, чеками тощо) та суму коштів за даною формою оплати; загальну вартість придбаних товарів (отриманих послуг) у межах чека, перед якою друкується слово «СУМА»або «УСЬОГО»; для субєктів підприємницької діяльності, що зареєстровані як платники податку на додану вартість, окремим рядком - літерне позначення ставки податку на додану вартість, розмір ставки податку на додану вартість у відсотках, загальну суму податку на додану вартість за всіма зазначеними в чеку товарами (послугами), на початку рядка - великі літери «ПДВ»; порядковий номер касового чека, дату (день, місяць, рік) та час (година, хвилина) проведення розрахункової операції; фіскальний номер реєстратора розрахункових операцій, перед яким друкуються великі літери «ФН»; напис «ФІСКАЛЬНИЙ ЧЕК»та логотип виробника.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, розрахункові документи, роздруковані на реєстраторі розрахункових операцій, що належить позивачу за період з 01 квітня 2006 року по 30 червня 2007 року (арк. справи 99-101), містять назву позивача ТОВ «Докучаєвськхліб», заводський та фіскальний номер реєстратора розрахункових операцій унікальний номер реєстратора розрахункових операцій, який надається органом державної податкової служби при реєстрації реєстратора розрахункових операцій, за яким можна ідентифікувати субєкта господарювання та відповідний засіб обліку розрахункових операцій.
Також матеріали справи містять довідку ПП «Центр сервісного обслуговування Техінсервіс»від 15 листопада 2007 року № 289/03, надану ТОВ «Докучаєвськхліб»у відповідь на запит № 155 від 13 листопада 2007 року щодо зникнення рекламних рядків, що містять індивідуальний податковий номер та адресу підприємства, які були запрограмовані в даному касовому апараті, в якій повідомлено, що в електронному контрольно-касовому апараті DATECS МP-500, заводський № 90005745, фіскальний № 0508001252, через нестабільність мережі живлення 08 березня 2006 року стався збій програми, у результаті якого деякі параметри, запрограмовані користувачем, були скинуті в заводські установки. Зокрема, була скинута установка дозволу друку рекламних рядків у чеці, в яких при введенні в експлуатацію апарата були запрограмовані індивідуальний податковий номер та адреса підприємства. Тобто в новому апараті заводські установки забороняють друк рекламних рядків. Після заявки підприємства 08 листопада 2007 року дозвіл на друк рекламних рядків було відновлено механіком сервісного центру.
Згідно Настанови з експлуатації електронного контрольно-касового апарату DATECS МP-500, програмним забезпеченням вказаної моделі не передбачена підтримка декількох обовязкових реквізитів касового чека, встановлених пунктом 3.2 статті 3 Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01 грудня 2000 року №614.
Разом з цим, дані модифікації електронного контрольно-касового апарату були внесені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій згідно протокольного рішення Державної комісії з питань впровадження електронних систем від 14 березня 2005 року № 19 «Щодо створення національної системи нумерування ідентифікаційних карток та внесення змін та доповнень до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій».
Відповідно до пункту 1 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Відповідно до пункту 1 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
З огляду на викладене, суди попередніх інстанцій дійшли правомірного висновку, що стаття 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»не передбачає застосування до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги) штрафних санкцій за невідповідність розрахункового документа вимогам статті 8 цього Закону та про безпідставність застосування до ТОВ «Докучаєвськхліб»штрафних (фінансових) санкцій на суму 2086497,40 грн. спірним рішенням.
Доводи касаційної скарги вищевикладеного не спростовують.
Відповідно до частини 1 статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Враховуючи вищевикладене, касаційна скарга Державної податкової інспекції у місті Докучаєвську підлягає залишенню без задоволення, а постанова Донецького окружного адміністративного суду від 22 липня 2008 року та ухвала Донецького апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2008 року підлягають залишенню без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 167, 210, 220, 2201, 223, 224, 230, 231, ч. 5 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія
У Х В А Л И Л А :
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у місті Докучаєвську залишити без задоволення, а постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 липня 2008 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2008 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеному статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: ______ Л.І. Бившева
Судді: ______ Л.В. Ланченко
______ О.М. Нечитайло
______ Н.Г. Пилипчук
______ О.І. Степашко