Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-5114/10/2370 29.11.2010 р. м. Черкаси
11 год. 55 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Гаращенка В.В,
при секретарі: Бондар Т.П.,
за участю:
представника позивача: Кілієвича О.А. за довіреністю,
відповідача: не зявився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у Жашківському районі Черкаської області до фізичної особи підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій,
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція у Жашківському районі Черкаської області звернулася до суду з адміністративним позовом до фізичної особи підприємця ОСОБА_2 про стягнення 7260 грн., посилаючись на наявність у відповідача заборгованості зі сплати штрафних (фінансових) санкцій.
Позивач стверджує, що за результатами перевірки щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу субєктами підприємницької діяльності, встановлені порушення з боку відповідача вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№ 265/95-ВР від 06.07.1995 року, внаслідок чого застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 7260 грн.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав та просив його задовольнити повністю.
Відповідач письмового заперечення проти позову не надав, в судове засідання призначене на 29 листопада 2010 року, не зявився, представника не направив, хоча належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду справи.
Крім того, в судовому засіданні 23 листопада 2010 року проти заявленого позову заперечив та пояснив, що щоденний друк фіскальних звітних чеків виконувався постійно, проте інколи, за браком часу, такий друк виконувався наступної доби, але до початку робочого дня, що підтверджується чеками з книги ОРО, яку останній надав для огляду в судовому засіданні.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.
ОСОБА_2 зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності 20.05.2004 року Жашківською районною державною адміністрацією Черкаської області, ідентифікаційний номер НОМЕР_1.
Спеціальним Законом, який визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг є Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР (далі «Закон № 265/95-ВР»).
Здійснення контролю за дотриманням порядку проведення розрахунків врегульовано ст.ст. 15, 16 Закону № 265/95-ВР.
Частиною 1 ст. 15 Закону № 265/95-ВР визначено, що контроль за субєктами підприємницької діяльності щодо порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України, шляхом проведення планових або позапланових перевірок.
Так, 27.07.2010 року за результатами проведеної перевірки господарської одиниці відповідача, кафе-бару, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та складеного акту перевірки за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки від 27.07.2010 року, встановлені порушення відповідачем п. 2, 9, 13 ст. 3 Закону № 265/95-ВР, а саме:
-не виконано щоденного друку фіскальних звітних чеків;
-не видано розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;
-не забезпечено відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій.
Відповідно до ст. 3 Закону № 265/95-ВР суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та (або в безготівковій) формі із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо (при продажу товарів) наданні послуг (у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг) зобов'язані:
- видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції (п. 2 ст. 3 Закону № 265/95-ВР);
- щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій (п. 9 ст. 3 Закону № 265/95-ВР);
- забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня (п. 13 ст. 3 Закону № 265/95-ВР).
Відповідно до акту перевірки від 27.07.2010 року сума грошових коштів, на яку виявлено невідповідність, склала 80 грн.
Крім того, в ході проведення контрольної закупки, а саме: двох пляшок пива «Оболонь» по ціні 5 грн. за пляшку та двох пляшок пива «Хайк»по ціні 6 грн. за пляшку, бармен провела розрахункову операцію через РРО на неповну суму, так 2 пляшки пива «Хайк»не проведені через РРО.
Також, перевіркою книги ОРО встановлено невиконання щоденного друку фіскальних звітних чеків за 01.08.2009 року, 05.08.2009 року, 14.08.2009 року, 29.08.2009 року, 10.09.2009 року, 07.10.2009 року, 10.10.2009 року, 17.10.2009 року, 25.10.2009 року, 07.11.2009 року, 17.11.2009 року, 27.11.2009 року, 20.12.2009 року, 23.12.2009 року, 31.12.2009 року, 16.01.2010 року, 21.01.2010 року, 12.05.2010 року, 19.03.2010 року та за 02.06.2010 року.
На підставі акта перевірки від 27.07.2010 року ДПІ в Жашківському районі Черкаської області стосовно відповідача прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000432352 від 13.08.2010 року на суму 7260 грн.
Вказане рішення отримано відповідачем 14.08.2010 року.
Відповідальність за виявлені порушення Закону № 265/95-ВР встановлена, зокрема, п. 1 ст. 17 цього Закону, а саме:
- у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки, тобто 60 грн. (12 грн. х 5).
Відповідно до ст. 22 Закону № 265/95-ВР, у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність, тобто 400 грн. (80 грн. х 5).
В той же час, щодо незабезпечення роздрукування на РРО 20 фіскальних звітних чеків за 01.08.2009 року, 05.08.2009 року, 14.08.2009 року, 29.08.2009 року, 10.09.2009 року, 07.10.2009 року, 10.10.2009 року, 17.10.2009 року, 25.10.2009 року, 07.11.2009 року, 17.11.2009 року, 27.11.2009 року, 20.12.2009 року, 23.12.2009 року, 31.12.2009 року, 16.01.2010 року, 21.01.2010 року, 12.05.2010 року, 19.03.2010 року та за 02.06.2010 року, судом встановлено, що фактично звітні чеки за вказані дати роздруковувались, проте на початку наступної доби та до початку робочого дня. Всі звітні чеки зберігаються в книзі ОРО.
За рішенням №0000432352 від 13.08.2010 року за незабезпечення щоденного друку 20 фіскальних звітних чеків до відповідача застосовано штрафні санкції на суму 6800 грн., тобто по 340 грн. за кожний Z-звіт.
Відповідно до п. 4 ст. 17 Закону № 265/95-ВР у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Тобто, даною нормою передбачено застосування штрафної санкції за вчинення самого порушення у вигляді нероздрукування та незберігання фіскальних звітних чеків, однак при цьому не встановлено можливість застосування штрафної санкції за кожен факт нероздрукування та незберігання Z-звітів.
Застосоване в тексті вказаної норми Закону визначення «фіскальний звітний чек»в однині жодним чином не свідчить про необхідність застосування штрафної санкції за кожен такий не роздрукований чи не збережений чек, а лише визначає суму штрафу за факт вчинення субєктом господарювання порушення вимог даного Закону, в звязку з чим сума санкцій не залежить від кількості таких нероздрукованих чи незбережених чеків.
Відповідно сума штрафу за зафіксоване в акті від 27.07.2010 року порушення повинна складати 340,00 грн., а не 6800,00 грн.
За таких обставин, суд приходить до висновку про часткову обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають до часткового задоволення.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 86, 159, 162, 163, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Стягнути з фізичної особи підприємця ОСОБА_2 (19253, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в доход бюджету через державну податкову інспекцію у Жашківському районі Черкаської області (19200, Черкаська область, м. Жашків, вул. Щорса, 5, код ЄДРПОУ 34420467) штрафні (фінансові) санкції в розмірі 800 (вісімсот) грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а в разі проголошення судом вступної та резолютивної частини постанови апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 30 листопада 2010 року.
СуддяВ.В. Гаращенко