Постанова № 13315622, 29.11.2010, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.11.2010
Номер справи
2а-5088/10/2370
Номер документу
13315622
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-5088/10/2370 29.11.2010 р. м. Черкаси

16 год. 50 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді Чубар Т.М.,

секретар Кузнецов В.С.,

за участю представника позивача помічника прокурора міста Черкаси Рідзель О.В.,

відповідача державного реєстратора-начальника управління з питань державної реєстрації субєктів господарювання виконавчого комітету Черкаської міської ради Святченко Н.А.,

представників третьої особи Черкаської обласної організації Товариства сприяння обороні України Самойленка М.О. за посадою, Голосинської С.М. за довіреністю № 339/1 від 08.11.2010р.,

представника третьої особи Черкаської міської ради Хотіної О.О. за довіреністю від 16.11.2010р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом прокурора міста Черкаси до державного реєстратора-начальника управління з питань державної реєстрації субєктів господарювання виконавчого комітету Черкаської міської ради Святченко Наталії Антонівни, треті особи, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору, Черкаська обласна організація Товариства сприяння обороні України та Черкаська міська рада, про визнання дій незаконними та зобовязання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернувся прокурор міста Черкаси, в якому просить:

визнати незаконними дії державного реєстратора-начальника управління з питань державної реєстрації субєктів господарювання виконавчого комітету Черкаської міської ради Святченко Наталії Антонівни, повязані із здійсненням реєстраційних дій № 1026120 0000 001425 від 02.02.2005р., № 1026105 0005 001425 від 09.07.2009р., № 1026107 0003 001425 від 09.06.2008р., № 1026107 0004 001425 від 30.03.2009р., № 1026106 0002 001425 від 09.06.2008р.;

визнати недійсними та скасувати реєстраційні дії № 1026120 0000 001425 від 02.02.2005р., №1026105 0005 001425 від 09.07.2009р., № 1026107 0003 001425 від 09.06.2008р., № 1026107 0004 001425 від 30.03.2009р., № 1026106 0002 001425 від 09.06.2008р., здійсненні державним реєстратором-начальником управління з питань державної реєстрації субєктів господарювання виконавчого комітету Черкаської міської ради Святченко Н. А.;

зобовязати державного реєстратора-начальника управління з питань державної реєстрації субєктів господарювання виконавчого комітету Черкаської міської ради Святченко Н.А. виключити з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців відомості, внесені у реєстр за результатами реєстраційних дій № 1026120 0000 001425 від 02.02.2005р., № 1026105 0005 001425 від 09.07.2009р., № 1026107 0003 001425 від 09.06.2008р., № 1026107 0004 001425 від 30.03.2009р., № 1026106 0002 001425 від 09.06.2008р.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, обґрунтовуючи їх тим, що 02.02.2005р. при включенні до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відомостей про юридичну особу Комплексну спеціалізовану дитячо-юнацьку спортивно-технічну школу, дані до реєстру відповідачем включено виключно зі слів голови комітету з фізичної культури та спорту виконавчого комітету Черкаської міської ради, яким було подану відповідну реєстраційну картку. При цьому відповідач не перевірила відповідність зазначених в реєстраційній картці відомостей відомостям, що містяться в реєстраційній справі, наслідком чого стало підтвердження відомостей про юридичну особу, яка ще до державного реєстру внесеною не була, а також зміну відомостей про юридичну особу Комплексну спеціалізовану дитячо-юнацьку спортивно-технічну школу Товариства сприяння обороні України, що фактично потягло такі наслідки, які наступають у випадку припинення юридичної особи. В подальшому відповідачем здійснено й інші оскаржувані в судовому порядку реєстраційні дії стосовно протиправно включеної до Єдиного державного реєстру під приводом включення відомостей про юридичну особу Комплексної спеціалізованої дитячо-юнацької спортивно-технічної школи, але вже Черкаської міської ради.

Відповідач проти заявленого адміністративного позову заперечує, мотивуючи це тим, що відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»всі юридичні особи, державна реєстрація яких відбулася до набрання чинності цим законом, тобто до 01.07.2004р., повинні були протягом 2004-2005 років надати державному реєстратору заповнену реєстраційну картку відповідно до вимог статті 19 цього Закону. На виконання цих вимог голова комітету з фізичної культури та спорту виконавчого комітету Черкаської міської ради надав заповнену реєстраційну картку на включення Комплексної спеціалізованої дитячо-юнацької спортивно-технічної школи до Єдиного державного реєстру. Відомості стосовно ідентифікаційної коду та дати реєстрації закладу відповідачем внесено зі слів заявника реєстраційної картки. На підтвердження того, що включення в Єдиний державний реєстр вказаного закладу відбулося із зміненим найменуванням державному реєстратору було надано змінений статут та рішення Черкаської міської ради № 4-147 від 20.01.2005р., що станом на час розгляду справи є чинним. Відмітка ж на статуті про державну реєстрацію була проставлена на вимогу органів державного казначейства для бюджетного фінансування закладу. Стосовно зміни відомостей про засновника закладу за відсутності згоди попереднього власника Черкаської обласної організації Товариства сприяння обороні України відповідач зазначає, що відповідна згода випливає зі змісту укладеної між останньою та Черкаською міською радою Угоди про співпрацю від 04.02.2005р., виконання якої між сторонами триває і по сьогоднішній день.

Представник третьої особи Черкаської обласної організації Товариства сприяння обороні України підтримав викладену в адміністративному позові позицію прокурора містаЧеркаси та просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник третьої особи Черкаської міської ради підтримуючи заперечення відповідача зазначив також, що зміна в 2005 році засновника закладу обумовлена внесеними у той час положеннями до Бюджетного кодексу України, що виключали можливість фінансування відповідної школи за рахунок коштів місцевого бюджету, якщо даний заклад не перебуває у власності відповідної міської ради. На час розгляду справи всі питання, повязані з фінансування школи здійснюються виключно за рахунок коштів місцевого бюджету, як виплата заробітної плати педагогічному складу закладу, так і фінансування спортивних змагань тощо.

Заслухавши пояснення та доводи учасників процесу, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню частково, виходячи з наступного.

Спеціальним законом, який регулює відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб-підприємців, є Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»№ 755-IV від 15.05.2003р. (далі по тексту Закон № 755).

Відповідно до ч. 1 статті 4 Закону № 755 державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (далі по тексту Єдиний державний реєстр).

Порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців включає, зокрема:

перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці;

перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації;

внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу-підприємця до Єдиного державного реєстру;

оформлення і видачу свідоцтва про державну реєстрацію та виписки з Єдиного державного реєстру тощо.

Зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові або місця проживання фізичної особи-підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому Законом № 755.

При цьому у разі звернення заявника про здійснення реєстраційних дій (крім проведення державної реєстрації новоствореної юридичної особи) щодо раніше зареєстрованої юридичної особи, але відомості про яку ще не включено до Єдиного державного реєстру державний реєстратор має спочатку провести включення відомостей про цю юридичну особу до Єдиного державного реєстру на підставі заповненої реєстраційної картки (форма № 6), а вже потім здійснювати інші реєстраційні дії відповідно до вимог Закону № 755.

Для включення відомостей про юридичну особу до Єдиного державного реєстру відповідно до вимог статті 19 та частини 2 Прикінцевих положень Закону № 755 заявник подає заповнену реєстраційну картку (форма № 6) та свідоцтво про державну реєстрацію старого зразка.

Державний реєстратор перевіряє відповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці для включення юридичної особи до Єдиного державного реєстру, відомостям, які знаходяться в реєстраційній справі (у разі її відсутності відомостям чинної редакції установчих документів).

Таким чином, при включенні до Єдиного державного реєстру відомостей про юридичну особу до реєстраційної картки за формою № 6 вносяться відомості про тих засновників, які зазначені у статуті цієї юридичної особи.

Судом встановлено, що 30.03.1998р. виконавчим комітетом Черкаської міської ради на підставі рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради про реєстрацію та затвердження статутів дитячо-юнацьких спортивних шкіл № 124 від 17.02.1998р. (а/с 13), яким затверджено зокрема статут комплексної спеціалізованої дитячо-юнацької спортивно-технічної школи Товариства сприяння обороні України (а/с 22-26), проведено реєстрацію юридичної особи-закладу «Черкаська комплексна спеціалізована дитячо-юнацька спортивно-технічна школа Товариства сприяння обороні України», ідентифікаційний код 14208508, місцезнаходження: м. Черкаси, вул. Хрещатик, 195, к. 404, орган управління Товариство сприяння обороні України, вид діяльності фізична культура і спорт, керівник Шегай В.І. (довідка про включення до ЄДРПОУ, видана 30.03.1998р. а/с18).

Засновником закладу згідно п. 1.5 вищезазначеного статуту визначено Черкаський обласний комітет Товариства сприяння обороні України, саме на який п. 5.1 даного статуту покладено повноваження щодо внесення змін та доповнень до статуту у випадку зміни завдання школи або господарської діяльності чи зміни управління школою.

В той же час, 02.02.2005р. головою Спортивного комітету по фізичній культурі та спорту Черкаського міськвиконкому Літовкіним В.Р. відповідачу для включення відомостей до Єдиного державного реєстру про юридичну особу комплексну спеціалізовану дитячо-юнацьку спортивно-технічну школу подано заповнену реєстраційну картку від 28.01.2005р., в якій в графах «керівник виконавчого органу юридичної особи»та «дата державної реєстрації»виправлено на Шегай Валентин Інокентійович та 17.02.1998р. відповідно (а/с113-115). Означена реєстраційна картка, дійсно, як зазначає відповідач, в графі «засновники юридичної особи»містить Черкаську міську раду.

Однак зі слів того ж відповідача, останнім у звязку з відсутністю матеріалів реєстраційної справи заявника зобовязано надати окрім реєстраційної картки і установчі документи.

Так, поданий Літовкіним В.Р. Статут Комплексної спеціалізованої дитячо-юнацької спортивно-технічної школи, затверджений рішенням Черкаської міської ради № 7-147 від 20.01.2005р. (а/с 63-66), в п. 1.4 засновником закладу визначив Черкаську міську раду, залишивши при цьому згідно п. 6.2 Статуту власником майна школи Товариство сприяння обороні України. Жодних положень стосовно правонаступництва комплексної спеціалізованої дитячо-юнацької спортивно-технічної школи Товариства сприяння обороні України та комплексної спеціалізованої дитячо-юнацької спортивно-технічної школи, засновником якої є Черкаська міська рада, даний статут не містить.

Згідно ж дослідженого у судовому засіданні Статуту комплексної спеціалізованої дитячо-юнацької спортивно-технічної школи Товариства сприяння обороні України, затвердженого рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради № 124 від 17.02.1998р., засновником закладу визначено, як зазначалось вище, Черкаський обласний комітет Товариства сприяння обороні України.

Дійсно для включення відомостей про юридичну особу, як зазначалось вище, достатньо подання лише реєстраційної картки, однак за відсутності у державного реєстратора реєстраційної справи відомості, зазначені в реєстраційній картці, обовязково мають бути перевірені згідно наданих на вимогу реєстратора установчих документів.

Незважаючи на очевидну невідповідність поданих відповідачу установчих документів в частині засновника юридичної особи, що саме і наділений повноваженнями щодо внесення змін до установчих документів, відповідачем відповідного рішення з цього приводу витребувано не було.

Більше того, відповідно до ч. 5 статті 8 Закону № 755, в разі внесення змін до установчих документів юридичної особи оформляється окремим додатком або викладенням установчих документів у новій редакції. Статут же Комплексної спеціалізованої дитячо-юнацької спортивно-технічної школи, затверджений рішенням Черкаської міської ради № 7-147 від 20.01.2005р., викладений не окремим додатком та не в новій редакції.

Як наслідок, відповідачем під прикриттям внесення відомостей про юридичну особу в порушення вимог статей 19, 29 Закону № 755 фактично змінено як назву юридичної особи, виключаючи при цьому приналежність до Товариства сприяння обороні України, так і засновника закладу Черкаський обласний комітет Товариства сприяння обороні України на Черкаську міську раду.

Посилання відповідача та третьої особи Черкаської міської ради на Угоду про співпрацю Черкаського обласного комітету Товариства сприяння обороні України та комітету по фізичній культурі та спорту Черкаського міськвиконкому від 04.02.2005р. (а/с 39-40), згідно якої сторони угоди зобовязуються спільно утримувати Комплексну спеціалізовану дитячо-юнацьку спортивно-технічну школу, діяльність якої направлена на підготовку спортсменів високого класу до складу збірних команд м. Черкаси, області та України, оздоровлення юних черкащан, проведення навчально-виховної і військово-патріотичної роботи серед дітей та молоді, суд оцінює критично, адже дана угода не є рішенням засновника про зміну власника юридичної особи в розумінні чинного законодавства, оскільки визначає лише фінансові аспекти утримання школи, відповідного волевиявлення означена угода не містить.

Згідно ж ч. 3 статті 29 Закону № 755 в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин, у разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, крім документів, які передбачені ч. 1 цієї статті, обовязково додатково подається або копія рішення про вихід юридичної особи із складу засновників (учасників), завірена в установленому порядку, або нотаріально посвідчена копія заяви фізичної особи про вихід зі складу засновників (учасників), або нотаріально посвідчений документ про передання права засновника (учасника) іншій особі, або рішення уповноваженого органу юридичної особи про примусове виключення засновника (учасника) зі складу засновників (учасників) юридичної особи, якщо це передбачено законом або установчими документами юридичної особи.

Той факт на час розгляду справи фінансування школи здійснюється виключно за рахунок коштів міського бюджету також не надає права Черкаській міській раді, як за відсутності погодження Черкаського обласного комітету Товариства сприяння обороні України визначати себе засновником юридичної особи, так і розпоряджатись майном, що перебуває на балансі закладу.

Твердження відповідача про затвердження статуту Комплексної спеціалізованої дитячо-юнацької спортивно-технічної школи рішенням Черкаської міської ради № 7-147 від 20.01.2005р., яке станом на час розгляду справи є чинним, не знімає з відповідача як державного реєстратора обовязку перевірити відповідність даних, які містяться в установчих документах, даним, що зазначені в реєстраційній картці. Більше того, якщо згідно наданих заявником установчих документів, відомості в останніх різняться залежно від дати їх затвердження державний реєстратор обовязково має витребувати, як зазначалось вище, рішення первісного засновника щодо зміни складу засновників юридичної особи.

Невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи згідно ч. 1 статті 27 та ч. 1 статті 30 Закону № 755 є підставою для відмови у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.

За таких обставин, а також враховуючи те, що подальші здійснені відповідачем протягом 2008-2009 років реєстраційні дії стосуються внесення змін до відомостей та підтвердження відомостей про юридичну особу Комплексну спеціалізовану дитячо-юнацьку спортивно-технічну школу, яка в 2005 році була протиправно включена до Єдиного державного реєстру з зазначенням в якості засновника Черкаської міської ради, позовні вимоги прокурора міста Черкаси в частині визнання незаконними дій державного реєстратора-начальника управління з питань державної реєстрації субєктів господарювання виконавчого комітету Черкаської міської ради Святченко Наталії Антонівни, повязані зі здійсненням реєстраційних дій №10261200000001425 від 02.02.2005р., №10261060002001425 від 09.06.2008р., №10261070003001425 від 09.06.2008р., №10261070004001425 від 30.03.2009р., №10261050005001425 від 09.07.2009р. підлягають до задоволення.

Вимоги ж позивача щодо визнання недійсними та скасування оскаржуваних в судовому порядку реєстраційних дій, здійснених державним реєстратором-начальником управління з питань державної реєстрації субєктів господарювання виконавчого комітету Черкаської міської ради Святченко Н.А., а також зобовязання відповідача виключити з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців відомості, внесені у реєстр за результатами означених реєстраційних дій задоволенню не підлягають, оскільки Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» не передбачає такого захисту порушеного права як скасування реєстраційних дій та зобовязання державного реєстратора виключити з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців відомості, внесені за результатами оскаржуваних реєстраційних дій, що має місце внаслідок протиправних дій державного реєстратора.

Разом з тим, відповідно до ч. 2 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше ніж за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки у разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

З пояснень представника позивача вбачається, що позовні вимоги заявлені прокурором міста Черкаси з метою відновлення попереднього статусу комплексної спеціалізованої дитячо-юнацької спортивно-технічної школи Товариства сприяння обороні України, однак, заявляючи при цьому позовні вимоги про скасування реєстраційних дій та зобовязання державного реєстратора виключити з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців відомості, внесені за результатами оскаржуваних реєстраційних дій, позивач, як зазначалось вище, просить застосувати неналежний спосіб захисту.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог і застосувати належний спосіб захисту порушеного права.

На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати незаконними дії державного реєстратора-начальника управління з питань державної реєстрації субєктів господарювання виконавчого комітету Черкаської міської ради Святченко Наталії Антонівни, повязані зі здійсненням реєстраційних дій №10261200000001425 від 02.02.2005р., №10261060002001425 від 09.06.2008р., №10261070003001425 від 09.06.2008р., № 10261070004001425 від 30.03.2009р., №10261050005001425 від 09.07.2009р.

Скасувати державну реєстрацію: включення відомостей по юридичну особу Комплексну спеціалізовану дитячо-юнацьку спортивно-технічну школу, ідентифікаційний код 14208508 (реєстраційна дія №10261200000001425 від 02.02.2005р.), підтвердження відомостей про юридичну особу Комплексну спеціалізовану дитячо-юнацьку спортивно-технічну школу (реєстраційна дія №10261060002001425 від 09.06.2008р.), внесення змін до відомостей про юридичну особу Комплексну спеціалізовану дитячо-юнацьку спортивно-технічну школу, що не повязані зі змінами в установчих документах (реєстраційна дія №10261070003001425 від 09.06.2008р.), внесення змін до відомостей про юридичну особу Комплексну спеціалізовану дитячо-юнацьку спортивно-технічну школу, що не повязані зі змінами в установчих документах (реєстраційна дія №10261070004001425 від 30.03.2009р.), внесення змін до установчих документів юридичної особи Комплексної дитячо-юнацької спортивно-технічної школи Черкаської міської ради (реєстраційна дія №10261050005001425 від 09.07.2009р.).

Зобовязати державного реєстратора-начальника управління з питань державної реєстрації субєктів господарювання виконавчого комітету Черкаської міської ради Святченко Наталію Антонівну внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис щодо скасування державної реєстрації: включення відомостей по юридичну особу Комплексну спеціалізовану дитячо-юнацьку спортивно-технічну школу, ідентифікаційний код 14208508 (реєстраційна дія №10261200000001425 від 02.02.2005р.), підтвердження відомостей про юридичну особу Комплексну спеціалізовану дитячо-юнацьку спортивно-технічну школу (реєстраційна дія №10261060002001425 від 09.06.2008р.), внесення змін до відомостей про юридичну особу Комплексну спеціалізовану дитячо-юнацьку спортивно-технічну школу, що не повязані зі змінами в установчих документах (реєстраційна дія №10261070003001425 від 09.06.2008р.), внесення змін до відомостей про юридичну особу Комплексну спеціалізовану дитячо-юнацьку спортивно-технічну школу, що не повязані зі змінами в установчих документах (реєстраційна дія №10261070004001425 від 30.03.2009р.), внесення змін до установчих документів юридичної особи Комплексної дитячо-юнацької спортивно-технічної школи Черкаської міської ради (реєстраційна дія №10261050005001425 від 09.07.2009р.).

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

СуддяТ.М. Чубар

Повний текст постанови виготовлений 03 грудня 2010 року.